Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE  (Przeczytany 3541 razy)

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« dnia: Luty 11, 2023, 11:56 »
W tym wątku opiszę krok po kroku rejestrację szybowca sprowadzonego z Niemiec.

1. Przywieziony do polski 08.02.2023.

2. 08.02.2023 przelałem na konto ULC - 31 1010 1010 0022 9322 3100 0000 kwotę 39 zł z tytułem "REZERWACJA ZNAKÓW DLA SZYBOWCA ASW-19B NR SERYJNY 19079. PKT 3.2 TABELI OPŁAT."

3. 09.02.2023 złożyłem przez ePuap wniosek o rezerwację znaków - https://www.ulc.gov.pl/_download/ltt/Rejestr-Cyw_Stat_Pow/wniosek_o_rezerw.pdf

Poniżej to co wpisałem we wniosek - poza danymi właściciela
Dane statku powietrznego (SP)/urządzenia latającego (UL):
a) typ, model lub nazwa ASW-19B
b) oznaczenie fabryczne (jeśli jest inne niż w lit. a)
c) producent urządzenia latającego (nazwa producenta i adres) Alexander Schleicher GmbH
d) seria i numer fabryczny 19079
e) rok produkcji 1977
f) Nr certyfikatu typu (albo dokumentu równoważnego) - LUFTFAHRT -BUNDESAMT - Segelflugzeug-Kennblatt Nr.: 308
g) masa własna lub MTOM (maksymalna masa do startu) 454 kg
h) liczba miejsc (dotyczy UL)
i) klasa (dotyczy SP)1 Szybowiec bez napędu, użytkowy. G-K1.G1
Pozdrawiam
Żółw

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 11, 2023, 11:59 »
Załącznikiem do wniosku było potwierdzenie przelewu na 39 zł jak powyżej.
Pozdrawiam
Żółw

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 11, 2023, 12:06 »
4. Dnia 10.02.2023 dostałem ePuap-em potwierdzenie rezerwacji znaków :).
I tu miłe zaskoczenie odnośnie dokumentów do uzyskania świadectwa rejestracji - nie potrzeba papierów radiostacji do rejestracji.

Poniżej lista dokumentów potrzebnych do rejestracji.
Cytuj
Należy przedstawić do Rejestru Cywilnych Statków Powietrznych zgłoszenie, które powinno
zawierać:
- nazwisko lub nazwę (firmę) oraz miejsce stałego pobytu (siedzibę) właściciela oraz innego
użytkownika statku powietrznego,
- nazwisko lub nazwę (firmę) oraz miejsce stałego pobytu (siedzibę) osoby faktycznie władającej
statkiem powietrznym na podstawie umowy z użytkownikiem,
- dane o typie statku powietrznego, numer fabryczny i aktualne podstawowe dane techniczne statku
powietrznego pozwalające określić jego rodzaj i charakterystykę,
- fotografie statku powietrznego lub ich zapis cyfrowy.
Do zgłoszenia należy dołączyć:
1. oświadczenie, że statek powietrzny nie jest zarejestrowany w rejestrze innego państwa,Oczywiście samemu sobie to można napisać
2. dokumenty potwierdzające istnienie wobec statku powietrznego prawa własności
i ograniczonych praw rzeczowych, Faktura lub umowa kupna sprzedaży - WARTO PRZY ZAKUPIE SPORZĄDZIĆ POLSKĄ WERSJĘ ABY NIE TRACIĆ CZASU NA TŁUMACZENIE
3. dokument odprawy celnej SAD (dla statków sprowadzanych spoza UE) - TUTAJ: Nie dotyczy - spoza UE trzeba to zrobić przez agencję celną
Pozdrawiam
Żółw

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 11, 2023, 12:16 »
Równolegle zabieram się z pozwolenie radiowe na stację pokładowową - patrz https://bip.uke.gov.pl/jak-uzyskac-rezerwacje--pozwolenie--zezwolenie-tresc/pozwolenia-lotnicze,5,0.html
Pozdrawiam
Żółw

Andrzej.

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Liked: 3
Odp: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 13, 2023, 13:11 »
Cześć,

Też jestem w trakcie rejestracji szybowca kupionego we Niemczech. Mam już pozwolenie radiowe i rezerwację znaków. Czy orientujesz się może, czy samą rejestrację też można zrobić przez ePUAP czy trzeba wysyłać pocztą oryginały dokumentów - mam tu na myśli np. umowę sprzedaży + tłumaczenie. Pozwolenie radiowe dostałem elektronicznie, więc tutaj poświadczenie elektroniczne jest potwierdzeniem oryginalności.

Pozdrawiam
Andrzej

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 14, 2023, 16:08 »
Czy orientujesz się może, czy samą rejestrację też można zrobić przez ePUAP czy trzeba wysyłać pocztą oryginały dokumentów - mam tu na myśli np. umowę sprzedaży + tłumaczenie. Pozwolenie radiowe dostałem elektronicznie, więc tutaj poświadczenie elektroniczne jest potwierdzeniem oryginalności.

Wysłałem ePuapem. Słyszałem że tak jest OK. W zgłoszeniu nie pisze o tym że mają być oryginały.
Pozdrawiam
Żółw

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 14, 2023, 16:27 »
13.02.2023 wieczorem wysłałem ePuapem zgłoszenie do rejestru statków powietrznych. Słyszałem że ePuapem jest OK. W zgłoszeniu nie pisze o tym że mają być oryginały.

Wynikiem będzie wydanie Świadectwa rejestracji. Można to robić równolegle do wniosku o pozwolenie radiowe.

Załączniki:
a) fotografie statku powietrznego lub ich zapis cyfrowy;
Czyli zdjęcia szybowca z polskimi znakami - wystarczy z boku. Skrzydła od spodu nie trzeba.
b) dokument o nabyciu prawa własności; Umowa kupna - sprzedaży lub faktura
UWAGA 1: Lepsza faktura - bo nie płacisz 2 % podatku PPC
UWAGA 2: Lepiej dwa osobne dokumenty na wózek i szybowiec. Wydział komunikacji zabierze Tobie oryginał podczas rejestracji wózka.
UWAGA 3: Od razu przygotuj polskie tłumaczenia - po to aby nie tracić kasy i czasu na tłumacza przysięgłego.
c) umowa potwierdzająca władanie statkiem powietrznym przez użytkownika, w przypadku oddania statku
powietrznego do użytkowania;
Większości przypadków nie dotyczy ;)
d) dokument potwierdzający wyrejestrowanie w państwie eksportującym;
Nie czekałem na papier z Niemiec. Napisałem oświadczenie iż jest wyrejestrowany. ULC i tak sprawdzi.

Dane w zgłoszeniu podobnie jak dla rezerwacji znaków.
Pozdrawiam
Żółw

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2023, 16:33 »
Rejestracja przyczepy.
1. Od razu po przyjeździe pojechałem do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Nie trzeba mieć tłumaczenia dowodu. Przynajmniej niemieckiego.
Dostałem poświadczenie badania technicznego.
2. Z tym poświadczeniem i fakturą do Urzędu Komunikacji. Nie oddawaj tablicy z zagranicy - najczęściej ex właściciel chce je a Ty napiszesz oświadczenie o braku tablicy
Tu też było miłe zaskoczenie że dla niemieckiego dowodu nie trzeba tłumaczenia.
Widocznie tylu już Niemców płakało z powodu sprzedaży pojazdów do Polski że nasi urzędnicy znają te dowody równie dobrze jak nasze.
3. Od razu ubezpiecz przyczepę - OC. Jak tego nie zrobisz będzie się czepiał Fundusz Gwarancyjny. 1000 zł kary min.
Pozdrawiam
Żółw

Andrzej.

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Liked: 3
Odp: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 15, 2023, 16:43 »
Niestety, nie da rady złożyć wniosku o rejestrację przez ePUAP. Dostałem taką odpowiedź:
"Otrzymaliśmy przez epuap zgłoszenie o wpis do rejestru szybowca.

Z uwagi na fakt, że zgłoszenie o rejestrację zostało złożone poprzez epuap, a Prezes Urzędu jako organ jest zobligowany odpowiedzieć tą samą drogą, informuję, że dokument publiczny, jakim jest Świadectwo Rejestracji, może być wysłany jedynie w formie fizycznej (pocztą) lub odebrane osobiście. Przepisy nie przewidują wydania Świadectwa Rejestracji w formie elektronicznej. Świadectwo natomiast jest załącznikiem do decyzji, powinny być one doręczone w jednolity sposób.

W tej sytuacji sugeruję więc wysyłanie przez nas pocztą decyzji razem ze Świadectwem Rejestracji, lub ich odbiór osobisty u nas w Wydziale."

No więc tak

Dino

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Liked: 252
Odp: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 15, 2023, 20:33 »
Wniosek można złożyć epuapem, tylko trzeba zaznaczyć opcję rezygnacji z dostarczania pism drogą elektroniczną.

Andrzej.

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Liked: 3
Odp: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 15, 2023, 22:05 »
Niestety muszę też dostarczyć umowę sprzedaży w oryginale (albo potwierdzoną  notarialnie) a jako że mam wersję papierową to tak czy inaczej muszę albo wysłać pocztą albo pofatygować się osobiście do ULCu. Więc niby można złożyć przez ePUAP ale nie do końca.

BartekPL

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Liked: 0
Odp: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 17, 2023, 11:32 »
We wrześniu przerejestrowywałem szybowiec (zmiana właściciela, wcześniej zarejestrowany w polskim rejestrze), wszystko klasyczną pocztą. Poszło bardzo sprawnie. Po 8 dniach od wysyłki papierów priorytetem (wliczając w to weekend), miałem w ręce nowe świadectwo rejestracji.

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 20, 2023, 09:01 »
Odnośnie rejestracji - niczego nie wysyłałem pocztą. Tak jak Dino napisał jest wtedy tylko kwestia odbioru świadectwa.
Jest ogólna zasada że jeśli sprawa została zgłoszona ePuap to odpowiedź również jest ePuaopem. A ePuapem nie da się wysłać papierowego świadectwa rejestracji.
Ja wysłałem osobne pismo ePuapem że odbiorę je osobiście. I tak spotykałem się w Wawie z inspektorem w kwestii przeglądu ARC i wydaniem świadectwa sprawności technicznej.
Pozdrawiam
Żółw

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 20, 2023, 10:40 »
Pozwolenie radiowe:
Wniosek wysłany ePuap do UKE w dniu 2023-02-13.

Pozwolenie radiowe dostałem ePuapem w dniu 2023-02-26.

W zał mój wniosek dla radia Becker AR6201. W instrukcji radia są wypisane dane potrzebne do wniosku.
We wniosku jest też lista załączników i nr konta do opłaty skarbowej:

Załączniki do wniosku
 kopia świadectwa rejestracji / wpisu do ewidencji lub kopia rezerwacji znaków rozpoznawczych, wydawanych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego,
 kopia świadectwa ogólnego operatora radiotelefonisty, wydanego przez Prezesa UKE lub przez uprawniony do tego organ zagraniczny – dotyczy
osób fizycznych oraz osób, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą,
 potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej w wysokości - 82 zł,
 pełnomocnictwo lub odpis pełnomocnictwa oraz potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej od jego złożenia - 17 zł, w przypadku gdy
wnioskodawca działa przez pełnomocnika.

Cytuj
Opłatę skarbową 82 zł za wydanie pozwolenia wpłaca wnioskodawca lub pełnomocnik na konto Urzędu Miasta Stołecznego
Warszawy Dzielnicy Wola: 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070.
Tytuł wpłaty: wydanie pozwolenia radiowego
Potwierdzenie wpłaty (oryginał lub potwierdzona kopia, bądź elektronicznie wygenerowane potwierdzenie dokonania przelewu)
dołączyć do wniosku o pozwolenie radiowe.
Pozdrawiam
Żółw

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Rejestracja szybowca sprowadzonego z innego kraju UE
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 20, 2023, 10:43 »
Załączam wniosek UKE
Pozdrawiam
Żółw