Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Ilość zbliżeń na FCC2018  (Przeczytany 5970 razy)

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Ilość zbliżeń na FCC2018
« dnia: Czerwiec 14, 2019, 09:25 »
Poprosiłem Matt'a o statystyki dla FCC2018.
Z trzech powodów:
- ja miałem tam zderzenie - chciałem zobaczyć jak algorytm mnie ocenia
- wielu polskich pilotów
- dużo latania - dużo pilotów.
Wyniki w załączeniu.

Mój "wynik" pokazuje że latając 4 dni zająłem niechlubną 2 pozycję. Jeden przypadek to nie jest grupa losowa.
Wnioski wyciągnijcie sami.

Ja wiem że przez parę lat żyłem w świadomości "to nie mój problem".
Pozdrawiam
Żółw

Andrzej Czop

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 449
  • Liked: 203
Odp: Ilość zbliżeń na FCC2018
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2019, 21:30 »
Jeżeli dane wykorzystane w analizie pochodzą z GPS, to w załączeniu porównanie dokładności logerów:
czerwona linia - GARRECHT INGENIEURGESELLSCHAFT,VOLKSLOGGER 1.0 - ten loger najlepsze wyniki ma rzędu 33m (sporadycznie)
zielona linia - NaviterOudie-IGC, firmware :9.13.001, odb. GPS: GLOBALTOP,FGPMMOPA6,66,18000 - typowa dokładność 5....8m, sporadycznie przekracza 10m
niebieska linia - CAMBRIDGE AERO INSTRUMENTS, 302+, firmware F2.6, odb. GPS: GARMIN,LVS-25,12,18000 dokładność poniżej 1m

 

kotar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Liked: 18
Odp: Ilość zbliżeń na FCC2018
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 15, 2019, 09:20 »
Hmm, "lider" w klasie Club miał własnie chyba Cambridge patrząc po logach.

Żółwiu, świetna inicjatywa. Uświadamianie wydaje się być dobrą drogą w walce o bezpieczniejsze latanie.

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł analizy i oceny "samodzielności" lotów. A docelowo powiązany z rankingiem samodzielności, puchar przechodni - złoty hak holowniczy. Tu pewnie trzeba by jakiegoś fachowca od sztucznej inteligencji, ale wyniki mogły by być ciekawe :)

Pozdrawiam,
Kotar

QQ

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Liked: 6
Odp: Ilość zbliżeń na FCC2018
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 15, 2019, 10:00 »
Skoro różne klasy nie latają oddzielnie i korzystają z tych samych noszeń lub przestrzeni, to zsumowane wyniki mają większy sens.

FR

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Liked: 0
Odp: Ilość zbliżeń na FCC2018
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 16, 2019, 00:23 »
Jako jeden z nielicznych używam jeszcze CAI 302 i z niego oddaję logi. Czy jest możliwe że dokładność CAI może powodować "fałszywe zbliżenia" do u rządzeń o dokładności gorszej o rząd wielkości? Nigdy nie miałem uwag od współzawodników o niebezpiecznym zachowaniu w czasie krążenia, a przy takiej liczbie zdażeń byłoby to chyba nieuniknione.

Andrzej Czop

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 449
  • Liked: 203
Odp: Ilość zbliżeń na FCC2018
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 16, 2019, 09:02 »
Jako jeden z nielicznych używam jeszcze CAI 302 i z niego oddaję logi. Czy jest możliwe że dokładność CAI może powodować "fałszywe zbliżenia" do u rządzeń o dokładności gorszej o rząd wielkości? Nigdy nie miałem uwag od współzawodników o niebezpiecznym zachowaniu w czasie krążenia, a przy takiej liczbie zdażeń byłoby to chyba nieuniknione.
Sprawdziłem co zapisuje loger i wygląda na to że tajemnica "wysokiej dokładności" CAI rozwiązana - po prostu ten loger nie wylicza dokładności GPS a w miejsce, gdzie dokładność wyliczenia pozycji fixa powinna być podana wpisuje zera:
B1115075331086N01852464EA0021300247000572000000

W przypadku Twego logera jest duża rozbieżność pomiędzy wysokością GPS a wysokością baro i to niezależnie od ciśnienia atmosferycznego - rzędu 100..150m. Ciekawe co tam w kalibracji wyszło. Sugeruję porównanie z innym dokładnym logerem lub po prostu z logiem z SeeYou Recorder lub XC Soar.

Wygląda na to że ze statystyk zbliżeń ten typ logera też powinien być wyłączony.

FR

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Liked: 0
Odp: Ilość zbliżeń na FCC2018
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 16, 2019, 16:24 »
Niestety zapisywałem w archiwum tylko logi z 302, 302A zniszczone,a iPaq, Oudie i Flarm "przepadły" w lesie
:(