Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Loty wysokie i te wyższe  (Przeczytany 9947 razy)

ZK

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Liked: 158
Loty wysokie i te wyższe
« dnia: Grudzień 07, 2014, 18:25 »
Jaki mamy wpływ na bezpieczeństwo w wykonywaniu tych dość specyficznych rodzajów lotów.Do założenia tego wątku skłoniło mnie stwierdzenie Andrzeja w sąsiedniej grupie który stwierdził że poprawę można uzyskać poprzez niepublikowanie 10 najlepszych lotów w tej kategorii (uproszczenie moje).Można by nie wykonywać i nie publikowć tych lotów cel by był na pewno osiągnięty tylko czy o to nam chodzi?Nie raz można usłyszeć lub przeczytać że lot wysokościowy na przewyższenie utkwił pilotowi na całe życie:dlaczego?Pewnie powiemy że było pięknie i zupełnie inaczej jak pod podstawami ale czy tylko?
Ciekaw jestem Waszych przemyśleń, ja może podniosę na razie jeden.
Zagrożenia ze strony natury podczas holu na falę lub żagiel docelowo później falę.Są one bardzo realne co pokazują ostatnie sytuacje na Żarze lub w Mikulowicach.Nieumiejętność utrzymania się na sznurku lub przecenianie panujących warunków prowadzi w prostej lini do bardzo groźnych sytuacji i tu raczej niska wysokość bardzo działa na naszą niekorzyść.Miałem parę "ciekawych" lotów falowych i o dziwo najbardziej mi utkwiły w pamięci hole na nią.Czy mamy na to jakiś wpływ pośrednio tak:można troszeczkę odpuścić i puścić przodem bardziej doświadczonego pilota zwłaszcza jak to jest pierwszy hol i nie wiadomo co  natura chce nam pokazać.Dużym atutem jest doświadczenie holownika w specyfice terenu na którym holuje tu wpływu nie mamy pozostaje zaufanie że nas jakoś przeciągnie prze rodeo.W końcu rezygnacja z lotu gdy uważamy że nas to przerasta.Jaka może być przeszkoda w starcie do następnego lotu - brak możliwości wylądowania holówki na lotnisku a gdy w końcu się to udało decyzję podjął holownik stwierdził że na spotkanie ze stwórcą ma jeszcze czas (bardziej doświadczonego nie znam).A sytuacji jest o wiele więcej my na razie lecimy na sznurku....




  ZK
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2014, 18:52 wysłana przez ZK »

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Loty wysokie i te wyższe
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 10, 2014, 09:45 »
Zbyszku
Moja myśl a propos rankingu wysokościowego była taka , ze spowoduje on u niedoświadczonych , niedzielno- falowych kolegów chęć bicia rekordów wysokościowych  gdy natrafią na "ssanie" na fali , lub będą  słabsze  noszenie  powyżej 5000m (wtedy dłuższe przebywanie na dużej wysokośc)i.
Pilotów z doświadczeniem falowym jak twoje jest chyba tylko kilku na świecie, zaś z doświadczeniem większym niż kilkadziesiąt godzin także niewielu
.(Jestem pod wrażeniem filmiku z You Tuba - był na szkoleniu falowym KSS jak amerykański pilot nie dotleniony, po dekompresji w kilkanaście sekund stracił mozliwość jasnego myslenia i nie potrafił rozwiązać układanki dla 3 letnich dzieci).
Z drugiej strony twoje argumenty (z rozmowy tel ) że przecież trzeba zdobywać doświadczenie , oraz Marka "żarciki" że w takim razie lepiej nisko i powoli, są także słuszne.
Rzeczywiście to nie ranking może być główną przyczyną nieszczęścia ale brak wiedzy i zdrowego rozsądku choć przecież  będzie sprzyjał ryzykownym zachowaniom.
Jestem zwolennikiem latania falowego, jednak czuję respekt przed siłami przyrody w tych szcególnych warunkach.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2014, 09:48 wysłana przez andrzej »
andrzej

JF

  • Ekspert
  • Aktywny użytkownik
  • ******
  • Wiadomości: 123
  • Liked: 32
Odp: Loty wysokie i te wyższe
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 10, 2014, 10:44 »
Andrzej, ten ranking istnieje od wielu lat (nawet nie wiem od ilu, ale pewnie jeszcze mnie na świecie nie było) i nikt tego nie traktuje jako zachęta do wysokiego latania. Większość wyników w tym rankingu to loty diamentowe, albo z czystego przypadku tam się znaleźli nawet nie wiedząc, że coś takiego jak ten ranking istnieje. Później tylko na koniec sezonu mogą się mile zaskoczyć, że choć nie am ich w statystykach przelotowych to wpadło kilka punkcików za przewyższenie ;)

W Polsce latamy na fali nie dla wyników, a dla przyjemności... A jak się uda jeszcze zrobić do tego fajny przelot to wieczorem banan na twarzy jeszcze większy :)


Gregor

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Liked: 34
Odp: Loty wysokie i te wyższe
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 10, 2014, 11:48 »
...i nikt tego nie traktuje jako zachęta do wysokiego latania....
Wiele dyscyplin zostalo skasowanych przez FAI WLASNIE z powodu bezpieczenstwa po kilku martwych probujacych zlamac rekord, tak np. dyscyplina "najdluzszego lotu szybowcowego" i Rekord ustal na 48? godzinach.

To jest wylacznie moje osobiste prywatne, niecenzurowane mniemanie, ktore prawie na
 pewno jest bledne. Nie poleca sie nasladowania, jakiekolwiek gwarancje sa wykluczone.

boruh

  • Gość
Odp: Loty wysokie i te wyższe
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 10, 2014, 12:05 »
Cytuj
Zbyszku
Moja myśl a propos rankingu wysokościowego była taka , ze spowoduje on u niedoświadczonych , niedzielno- falowych kolegów chęć bicia rekordów wysokościowych  gdy natrafią na "ssanie" na fali , lub będą  słabsze  noszenie  powyżej 5000m (wtedy dłuższe przebywanie na dużej wysokośc)i.
Pilotów z doświadczeniem falowym jak twoje jest chyba tylko kilku na świecie, zaś z doświadczeniem większym niż kilkadziesiąt godzin także niewielu

Andrzeju a czy patrzenie na logi z przelotów i predkości osiągane na trasach nie powoduje u niedzielno-przelotowych pilotów chęci posiadania coraz lepszych szybowców ?? co kończy się tym ze diamentowe 300 robi sie na jantarze zalanym po korki wodą z przelotową godną pirata ???



Obawiam się ze jedyne co moze ich powstrzymać przed nabiciem sobie guza to nie to czy ktoś opublikował wyniki tylko umiejętność używania wlasnego rozumu


andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Loty wysokie i te wyższe
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 10, 2014, 22:01 »
Większość dyskusji na tym forum sprowadza się do sarkazmu, agresji  i wyśmiewania.
Jestem tym zmęczony.

andrzej

CZECHU.KSS

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • Liked: 38
Odp: Loty wysokie i te wyższe
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 10, 2014, 22:28 »
Cytuj


Andrzeju a czy patrzenie na logi z przelotów i predkości osiągane na trasach nie powoduje u niedzielno-przelotowych pilotów chęci posiadania coraz lepszych szybowców ?? co kończy się tym ze diamentowe 300 robi sie na jantarze zalanym po korki wodą z przelotową godną pirata ???

Polski szowinizm jest porażający.

Chęć posiadania coraz lepszych szybowców, czyli jakich? Takich, jakie w normalnym kraju na zachód od linii Odry, są w zasięgu pilotów po "podstawówce" średnio lub bardzo zamożnych. Co jest złego w chęci posiadania coraz lepszych szybowców w PL, skoro poza PL jest normalnością, zależną tylko od wielkości posiadanych money.

Co złego jest w tym że w tych coraz lepszych szybowcach z/bez H2O latają z prędkością PIRATA. Może nie są skażeni "dosiadaniem" PIRATA. Widocznie w PL 25 lat wolności to zbyt krótki okres by rynek zaoferował dobry cenowo, dostępny sprzęt klubowy "z plastiku". Albo w drugą stronę, bieda i nędza jest tak wszechogarniająca, że kluby i osoby fizyczne nie są w stanie kupić nowego "Juniora".

Uwierz mi, za linią Odry Twoje pejoratywne określenie "niedzielno-przelotowy pilot" ma zupełnie inne znaczenie, no chyba że trafi się na buraka, a tacy są wszędzie.
Karkonoskie Stowarzyszenie Szybowcowe
 
Odwiedź nas-

PiotrC

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 252
  • Liked: 105
Odp: Loty wysokie i te wyższe
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 10, 2014, 22:30 »
Większość dyskusji na tym forum sprowadza się do sarkazmu, agresji  i wyśmiewania.
Jestem tym zmęczony.
Andrzej ,szczególnie jak się tą agresję podsyca.Zadajesz infantylne pytanie,podaję Ci konkretną odpowiedź(telefon i mail) bo Olek za wiele nie może w AJ(wiesz kto tam rządzi) a ty mnie oskażasz o napaść na Olka co w ostateczności skutkuje instynktownym zachowaniem ŻÓŁWIA.

Pozdrawiam PiotrC
Aeroklub Nadwiślański

boruh

  • Gość
Odp: Loty wysokie i te wyższe
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 11, 2014, 01:37 »
Cytuj
Większość dyskusji na tym forum sprowadza się do sarkazmu, agresji  i wyśmiewania.
Jestem tym zmęczony.

Czechu.KSS  a co złego jest w tym ze ZK i inni wymarzli i wycierplieli swoje w lotach na fali ?
co złego jest w tym ze ktoś robi rzeczy nieosiągalne dla innych ?



andrzeju to nie ja sugeruje by nie upubliczniać lotów wysokościowych , ja jedynie podłapuje twoj tok rozumowania i ide krok dalej....


bez cewników, elektorniki , baterii , silników dolotowych do krótkiego i innych dozowników tlenu
( tu faktycznie pokusiłem sie o ironie)

i Jeśli ktoś jakiś wynik zrobił to czapki z głów.  TYLKO TYLE
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2014, 01:41 wysłana przez boruh »

Marcin B.

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Liked: 2
Odp: Loty wysokie i te wyższe
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 11, 2014, 01:54 »

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Loty wysokie i te wyższe
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 11, 2014, 08:16 »
Cytuj
Większość dyskusji na tym forum sprowadza się do sarkazmu, agresji  i wyśmiewania.
Jestem tym zmęczony.

Czechu.KSS  a co złego jest w tym ze ZK i inni wymarzli i wycierplieli swoje w lotach na fali ?
co złego jest w tym ze ktoś robi rzeczy nieosiągalne dla innych ?



andrzeju to nie ja sugeruje by nie upubliczniać lotów wysokościowych , ja jedynie podłapuje twoj tok rozumowania i ide krok dalej....


bez cewników, elektorniki , baterii , silników dolotowych do krótkiego i innych dozowników tlenu
( tu faktycznie pokusiłem sie o ironie)

i Jeśli ktoś jakiś wynik zrobił to czapki z głów.  TYLKO TYLE
Nie podłapałeś mojego toku myslenia , i prezentujesz swoje myśli podajac za moje. i robisz to w sposób "hejtowy"
andrzej

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Loty wysokie i te wyższe
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 11, 2014, 08:18 »
Większość dyskusji na tym forum sprowadza się do sarkazmu, agresji  i wyśmiewania.
Jestem tym zmęczony.
Andrzej ,szczególnie jak się tą agresję podsyca.Zadajesz infantylne pytanie,podaję Ci konkretną odpowiedź(telefon i mail) bo Olek za wiele nie może w AJ(wiesz kto tam rządzi) a ty mnie oskażasz o napaść na Olka co w ostateczności skutkuje instynktownym zachowaniem ŻÓŁWIA.

To nie moja wina że Ty zioniesz agresją.
andrzej

PiotrC

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 252
  • Liked: 105
Odp: Loty wysokie i te wyższe
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 11, 2014, 09:37 »
Większość dyskusji na tym forum sprowadza się do sarkazmu, agresji  i wyśmiewania.
Jestem tym zmęczony.
Andrzej ,szczególnie jak się tą agresję podsyca.Zadajesz infantylne pytanie,podaję Ci konkretną odpowiedź(telefon i mail) bo Olek za wiele nie może w AJ(wiesz kto tam rządzi) a ty mnie oskażasz o napaść na Olka co w ostateczności skutkuje instynktownym zachowaniem ŻÓŁWIA.

To nie moja wina że Ty zioniesz agresją.
Sorry kolego ale niżej tego poziomu już nie zejdę.
Jak brakuje argumentów to lecą inwektywy.
Pozdrawiam PiotrC
Aeroklub Nadwiślański

CZECHU.KSS

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • Liked: 38
Odp: Loty wysokie i te wyższe
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 11, 2014, 10:31 »
Cytuj
Większość dyskusji na tym forum sprowadza się do sarkazmu, agresji  i wyśmiewania.
Jestem tym zmęczony.

Czechu.KSS  a co złego jest w tym ze ZK i inni wymarzli i wycierplieli swoje w lotach na fali ?
co złego jest w tym ze ktoś robi rzeczy nieosiągalne dla innych ?



andrzeju to nie ja sugeruje by nie upubliczniać lotów wysokościowych , ja jedynie podłapuje twoj tok rozumowania i ide krok dalej....


bez cewników, elektorniki , baterii , silników dolotowych do krótkiego i innych dozowników tlenu
( tu faktycznie pokusiłem sie o ironie)

i Jeśli ktoś jakiś wynik zrobił to czapki z głów.  TYLKO TYLE

Boruh,

co jest nie "teges" w PL, jeśli nie zagląda się do cudzych portfeli to zagląda się do cudzych kokpitów. Czy z ironią czy bez niej, zostawmy w spokoju to co tam ludzie montują sobie na tablicy.
Karkonoskie Stowarzyszenie Szybowcowe
 
Odwiedź nas-

boruh

  • Gość
Odp: Loty wysokie i te wyższe
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 11, 2014, 10:40 »
Cytuj
Boruh,

co jest nie "teges" w PL, jeśli nie zagląda się do cudzych portfeli to zagląda się do cudzych kokpitów. Czy z ironią czy bez niej, zostawmy w spokoju to co tam ludzie montują sobie na tablicy.

Czechu ja nie zaglądam , ja jedynie posty czytam.

Też wolałbym by wszyscy gratulowali innym pilotom wyniku , zamiast straszyli nim innych pilotów i mówili , że ów wynik
"wodzi na pokuszenie"