Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?  (Przeczytany 20364 razy)

Kilo Bravo

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Liked: 0
KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« dnia: Marzec 01, 2013, 18:07 »
Witam, rok temu pod koniec maja zdawałem egzamin teoretyczny LKE do licencji PL(G). Niestety nie wyrobiłem się z egzaminem praktycznym, więc teorię będę musiał powtórzyć w tym roku (jej ważność upłynie). Tutaj mam pytanie: mogę ominąć KWT poprzez zdanie jeszcze raz egzaminu w ULCu?

Tadek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • Liked: 12
Odp: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2013, 20:12 »
Normalne KWT jest zmocy prawa ważne przez 3 lata. Masz wiec KWT ważne jeszcze dwa lata. W klubach wpisują nam ważność  KWT tylko jeden rok, bo zawsze ktoś chce zarobić na niepotrzebnych egzaminach. Jeśli masz wątpliwość, zapytaj  to pisemnie LKE lub przeczytaj rozporządzenie o licencjonowaniu.
Tadek

Rozp. Nr 1603 MI z 2003 r.

§ 18. 6. Pilot szybowcowy, dyspozytor lotniczy i operator tankowania statków
powietrznych mogą korzystać z licencji tylko w okresie jej ważności oraz
jeżeli od dnia sprawdzenia wiadomości lotniczych upłynął okres nie dłuższy
niż:

  1)  3 lata - w przypadku pilota szybowcowego;

Rafal Siankowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Liked: 48
Odp: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2013, 21:11 »
a nie 60 miesięcy ???

green

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • Liked: 6
  • Mucha Standard SP-2117 Team
    • Mucha standard SP-2117
Odp: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2013, 14:32 »
Tak, ale każdy właściciel SP, właściciel lotniska lub lądowiska może sobie narzucić swoje wymagania, np. co rok. Natomiast dziwi mnie ciągle fakt wpisywania w książce ważności KWT, moim zdaniem powinna być data przeprowadzenia KWT, a kwestię jego ważności ocena się już w zależności od okoliczności. Oczywiście nie można przekroczyć terminów ustawowych. W sumie, jedyne miejsce gdzie KWT było za darmo to Bezmiechowa, a winnych FTO często odnosiłem wrażenie, że chodzi [po prostu o pięć dyszek :D

Marcin

m..m

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Liked: 109
Odp: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2013, 16:06 »
W sumie, jedyne miejsce gdzie KWT było za darmo to Bezmiechowa, a winnych FTO często odnosiłem wrażenie, że chodzi po prostu o pięć dyszek :D


W dniu dzisiejszym zdałem u siebie za darmochę. Czyli nie tylko góra na B ;-)

M..M

P.S.
Płatne są dopiero ewentualne poprawki
Pozdrawiam
Michał Grzelak

Kilo Bravo

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Liked: 0
Odp: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 03, 2013, 17:57 »
U nas akurat cena to 30 zł.

green

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • Liked: 6
  • Mucha Standard SP-2117 Team
    • Mucha standard SP-2117
Odp: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 06, 2013, 18:15 »
O Michale to dobry przykład, że można nie traktować KWT jako system wyciągania kasy ... :)

M.

flymen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Liked: 0
Odp: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 06, 2013, 18:17 »
Tak, ale każdy właściciel SP, właściciel lotniska lub lądowiska może sobie narzucić swoje wymagania, np. co rok. Natomiast dziwi mnie ciągle fakt wpisywania w książce ważności KWT, moim zdaniem powinna być data przeprowadzenia KWT, a kwestię jego ważności ocena się już w zależności od okoliczności. Oczywiście nie można przekroczyć terminów ustawowych. W sumie, jedyne miejsce gdzie KWT było za darmo to Bezmiechowa, a winnych FTO często odnosiłem wrażenie, że chodzi [po prostu o pięć dyszek :D

Marcin



jakąś podstawę prawną można?   

Luki

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Liked: 0
Odp: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 06, 2013, 23:42 »
@Liveed
Jak zdasz LKE to nie powinien Ci nikt robić problemów z tytułu KWT. Zrobisz KTP i możesz latać. Co innego jak będziesz chciał polatać przed ponownym zdaniem LKE... Wtedy nikt Cię nie dopuści bez sprawdzenia teorii.

@Tadek
W paragrafie który przywołałeś jest jasno napisane, że "Pilot szybowcowy (...) mogą korzystać z licencji...". Kolega Liveed jak jasno z opisu wynika, licencji jeszcze nie posiada. To oznacza, że wciąż jest w toku szkolenia, a to z kolei oznacza, że obowiązują go zasady panujące w organizacji szkolenia (zatwierdzone zresztą przez ULC w formie programów i instrukcji szkolenia). Jak masz ochotę grzebnąć w tych papierach, to znajdziesz tam ładny zapis, że zarówno KWT jak i KTP ma ważność 12 miesięcy i w żaden sposób taki zapis nie koliduje z innymi przepisami. Nawet Konstytucją  :D

flymen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Liked: 0
Odp: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2013, 09:10 »
powtórzę pytanie, gdzie jest zapis o obowiązku zdawania KTW co 12 miesięcy ?

tomkrok

  • Członkowie Komisji Szybowcowej
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 531
  • Liked: 296
Odp: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 07, 2013, 10:03 »
Zasady przeprowadzania KWT, KTP są podane w Instrukcji Szkolenia AP..

flymen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Liked: 0
Odp: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 07, 2013, 10:23 »
Zasady przeprowadzania KWT, KTP są podane w Instrukcji Szkolenia AP..

Kolego, nie istnieje dokument pod nazwą Instrukcja szkolenia AP

tomkrok

  • Członkowie Komisji Szybowcowej
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 531
  • Liked: 296
Odp: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2013, 12:18 »
No nic na to nie poradzę, nie mniej jednak tam są określone zasady o których rozmawiamy...

SiaRA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Liked: 48
Odp: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 07, 2013, 18:49 »
Nieistniejąca Instrukcja Szkolenia AP mówi, że KWT jest ważne na okres 12 miesięcy i  może być przedłużane przez szefa wyszkolenia do 24 miesięcy w przypadku pilotów samolotów i samolotów ultralekkich oraz 36 miesięcy w przypadku między innymi pilotów szybowców.

Wracając do pierwotnego pytania. Po zdaniu LKE idziesz do szefa z protokołem poświadczającym pozytywny wynik i szefo wpisuje Ci KWT na podstawie protokołu LKE, to samo tyczy się KTP.

PZdr

flymen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Liked: 0
Odp: KWT, czy jest sens zdawać w tej sytuacji?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 07, 2013, 19:18 »


Wracając do pierwotnego pytania. Po zdaniu LKE idziesz do szefa z protokołem poświadczającym pozytywny wynik i szefo wpisuje Ci KWT na podstawie protokołu LKE, to samo tyczy się KTP.

PZdr
[/quote]

nie wszędzie, w niektórych AR mówią NIE. sobiepaństwo i prywata, oto prawda o aeroklubie polskim, czy jest ktoś chętny z AP do zajęcia się tym problemem ?