Forum.Szybowce.Com

Gość

Autor Wątek: Jak oceniać kluby?  (Przeczytany 5388 razy)

Norbert

• Aktywny użytkownik
  • Liked: 12
Odp: Jak oceniać kluby?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 18, 2014, 22:59 »
Trudno określić co chcemy zyskać. Ja wybierając lotnisko na jakieś nowe latanie, bardzo sugeruje się OLC czy GCUP. A i tak wszystko zależy od lokalnych ludzi, pogody i innych czynników, których żadna statystyka nie obejmie.

W podobym tonie co Marek, ja zwykłem mówić, że statystyka to tylko wyższa forma kłamstwa.

Pozdrawiam
----------------
Gliding is so freaking fun https://www.youtube.com/watch?v=9oSUrZ8KGJk

Marian

• Aktywny użytkownik
  • Liked: 69
    • Galeria Mariana
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 19, 2014, 08:58 »
Moja propozycja ma na celu stworzenie katalogu informacji istotnych dla wszystkich chcących ocenić aktywność Aeroklubów w szerszym kontekście, niż tylko wyczynowe latanie przelotowe. Moją ambicją nie jest stworzenie "statystyk", które miałyby w sposób zupełny i skończony oraz niepodważalny obrazować wszystkie aspekty aktywności Aeroklubów.

Inspiracją był tutaj Program obecnej Komisji Szybowcowej: http://www.aeroklub-polski.pl/media/2013/12/Formularz-zgody-Marek-Szumski_komisja-szybowcowa.pdf , a zwłaszcza następujący fragment pkt 2 tegoż Programu:

"Obecnie Komisja Szybowcowa jest postrzegana jako ciało zajmujące się prawie wyłącznie sprawami zawodniczymi i kadrowymi. Mamy zamiar to zmienić. Szybownictwo to nie tylko zawody. To przede wszystkim latanie w aeroklubach, szkołach szybowcowych, uczestnictwo w obozach doskonalących, latanie rekreacyjne, turystyka szybowcowa, bicie rekordów, a także modne obecnie odkrywanie nowych destynacji szybowcowych (także w Polsce!).

Chcemy zadbać o równomierny i harmonijny rozwój całej piramidy lotniczej."

Jeżeli miarą aktywności Aeroklubów będą tylko przeleciane kilometry (co zresztą też jest mylące, bo do GCUP czy OLC zgłasza się przecież nie tylko przeloty wykonane z "własnego lotniska", ale również, a czasem przede wszystkim, z gościnnych lotnisk, na których organizowane są zawody, obozy przelotowe lub takich, które po prostu mają lepsze warunki do wykonywania przelotów - w efekcie otrzymujemy raczej statystyki aktywności pilotów z poszczególnych Aeroklubów, a nie Aeroklubów jako takich), to gubimy całą resztę "piramidy" (szkolenia, aktywność instruktorów, doskonalenie umiejętności), latanie rekreacyjne itp.

Odnośnie wylatanych godzin - jeżeli mamy oceniać aktywność klubów, to podstawowym źródłem powinny być tutaj zapisy z chronometraży (duża część Aeroklubów korzysta już w tym zakresie z elektronicznych baz danych, więc wyciągnięcie tych danych nie jest czasochłonne).

Postaram się w miarę szybko podesłać propozycję odpowiedniego pliku, z wprowadzonymi danymi odnośnie naszego Aeroklubu.

Pozdrawiam,

Marian 

Marian

• Aktywny użytkownik
  • Liked: 69
    • Galeria Mariana
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 19, 2014, 13:31 »
I zgodnie z obietnicą - dane za 2013 rok dla Aeroklubu Stalowowolskiego. Kolumny F/G/H/I pochodzą z rocznego sprawozdania przesyłanego do AP.

Zachęcam do uzupełniania.

Pozdrawiam,

Marian

[załącznik usunięty przez administratora]

MarekS

• Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 19, 2014, 17:58 »
Dzięki. Masz rację, dobrze by było najpierw zebrać dane a następnie zastanowić się czy i jaki ranking możemy na podstawie tych danych opracować.
Ankieta nie jest zbytnio rozbudowana, więc nie powinno być problemu z zebraniem danych.
MS