Forum.Szybowce.Com

Gość

Autor Wątek: Propozycja kalendarza zawodów na r. 2015  (Przeczytany 4032 razy)

MarekS

• Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Propozycja kalendarza zawodów na r. 2015
« dnia: Luty 20, 2014, 08:23 »
W załączeniu przedkładamy do konsultacji propozycje kalendarzy zawodów na sezon 2015. Prosimy o zgłaszanie uwag. Chcielibyśmy ostateczną wersję zatwierdzić w połowie marca, aby organizatorzy mieli czas na przesyłanie ofert.

Zgodnie z I. Regulaminem terminy są następujące:
1.1.1. Zawody rangi Szybowcowych Mistrzostw Polski (SMP, SMPJ, SMPK i MPwWS) i Krajowe Zawody Szybowcowe (KZS).
a) W terminie do 31 marca roku poprzedzającego zawody Komisja Szybowcowa ustala plan rozgrywania zawodów rangi SMP i KZS, określając klasy i wstępne terminy mistrzostw.
b) W terminie do 31 sierpnia roku poprzedzającego zawody KS na podstawie nadesłanych zgłoszeń ustala ostatecznie miejsca, terminy i klasy zawodów rangi SMP i KZS.

Propozycje kalendarzy różnią się definicjami klas:
wersja a)
KLUB: bez zmian
STD: 1.000 – 0.898 (Jantar Std – Discus 2) - 10,2%
15M: 0.915 – 0.863 (ASW 20A – Diana 2) - 5,7%
18M: 0.895 – 0.839 (Jantar 1 – ASG 29) - 6,3%
OTW: od 0.860 (od LS 8-18) - 8,5%

wersja b)
KLUB: bez zmian
STD: 1.000 – 0.920 (Jantar Std – ASW24) - 8%
15M: 0.915 – 0.863 (ASW 20A – Diana 2) - 5,7%
18M: 0.915 – 0.839 (ASW 20A – ASG 29) - 8,3%
OTW: od 0.860 (od LS 8-18) - 8,5%
SMP Juniorów STD: 1.000 – 0.920 (Jantar Std – Discus 2) - 10,2% lub (Jantar Std – ASW24) - 8% lub 1.000 – 0.898 (Jantar Std – Discus 2) - 10,2%

Przy założeniu następującego systemu rozgrywania:
W jednym roku 3 SMP i 2 KZS rotacyjnie w klasach zgodnie z harmonogramem poniżej.
2015
SMP: STD, 15M, OTW.;             KZS: KLUB, 18M
2016
SMP: KLUB, 15M, OTW.;           KZS: STD, 18M
2017
2018
SMP: KLUB, 15M, OTW.;           KZS: STD, 18M
2019

[załącznik usunięty przez administratora]
MS

SiaRA

• Użytkownik
  • **
  • Liked: 48
Odp: Propozycja kalendarza zawodów na r. 2015
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2014, 16:25 »
Myślę, że byłoby dobrze gdyby klasa klub była rozgrywana co roku w randze Mistrzostw Polski.
To jedyna klasa, w której bez żadnych kompleksów o tytuł Mistrza Polski mogą się ścigać piloci nie posiadający własnego szybowca. Klasa dostępna dla wszystkich (zawsze więcej chętnych niż miejsc) nie tylko tych, których stać na wypożyczenie szybowca w cenie dwie pensje za tydzień.
Jesli będzimy rozgrywać MP Klub co dwa lata przesuniemy się mocno w stronę sportu dla elit.

PZdr
SiaRA

Norbert

• Aktywny użytkownik
  • Liked: 12
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2014, 19:12 »
Uważem, że.... bardziej wersja a) czyli rozszerzenie klasy standard, aby pokrywała nowe standardy tak jak powinno być.

Zgodzę się, też że raczej Club powinnien być każdego roku a rotacyjnie Stb i 15 m. Uzasadnie to tym, że w klubach i Std może latać większość starszych szybowców, gdzie znowu nowszej generacji szybowce spokojnie mogą latać w Std, 15m, 18m i nawet Open (np LS8 ma współczynniki to Std, 18m, a zLS8-18m do klasy nawet otwartej). Zazwyczaj nowsze konstrukcje mają końcówki 15/18 czy 18/21.

Oczywiście, to tylko skromna opinia.

A po drugie jeden/dwa nietrafione kominy, i tyle z współczynika :)  8)
Norbert
Pozdrawiam
----------------
Gliding is so freaking fun https://www.youtube.com/watch?v=9oSUrZ8KGJk

T7

• Liked: 53
    • Zawody Szybowcowe
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 24, 2014, 14:48 »
Proponuję majowe Mistrzostwa przesunąć o tydzień wcześniej i zamienić terminami 15M i OTW/KLUB? Pierwsza konkurencja dla 15M - 01.05, a dla OTW/KLUB - 16.05.
Wtedy Klubowicze będą mieli możliwość wybrać różne zawody w długi weekend (np. Żar, Martin, Klix i ewentualne RZS razem z SMP 15M). Piloci najlepszych szybowców też mogą wystartować w Martinie lub Klix. W drugiej połowie Maja nie ma takiego wyboru.

smielek00

• Nowy użytkownik
  • *
  • Liked: 1
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2014, 23:58 »
Wydaje mi sie, ze klasa 18m tez zasluguje na Mistrzostwa Polski, proponuje przemiennie z 15m.

Andy

MarekS

• Eksperci KS
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 08, 2014, 07:03 »
Wydaje mi sie, ze klasa 18m tez zasluguje na Mistrzostwa Polski, proponuje przemiennie z 15m.

Andy

Niektórzy mówią, że klasa 18m jest powieleniem klasy Open i dlatego nie warto organizować SMP 18m.

Ja twierdzę, że klasa Open jest powieleniem klasy 18m i dlatego nie powinniśmy organizować SMP Open. Lub wymyślić taką formułę, która sprawi, że będzie ona prawdziwą klasą Open, a nie powieleniem 18m.
MS

Tosiek

• Aktywny użytkownik
  • Liked: 73
    • wwreklama.com - lukaszwojcik.eu
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 08, 2014, 12:29 »
Popieram wersję a, klasa standard bez D2 i Ls8 to nic więcej jak Klub.

Czy nie uważacie, że ta dyskusja trochę już męczy? Ile lat ona trwa i każdy ciągle chce coś zmieniać... Może poczekajmy 2-3 lata, sprawdźmy obecną koncepcję i oceńmy za jakiś czas. Nie musimy robić rewolucji, wszak jesteśmy nr 1 w rankingu IGC.
3 x SMP + 2 x SuperKZS to optymalne rozwiązanie.

Zgadzam się z Witkiem co do przesunięcia terminu, ale moim zdaniem Otwarta powinna się rozpocząć 1 maja. Początek maja to dobry termin, szkoda go tracić. Można poza tym przedłużyć zawody o 1 dzień, nie tracąc urlopu :)

Tosiek

Mikołaj

• Członkowie Komisji Szybowcowej
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Liked: 30
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 09, 2014, 10:34 »
Witam!

Tosiek! Dyskusja może i długa i męcząca ale ma odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: co zrobić z Jantarami Standard. Pomni błędów KS, które trwale wyeliminowały Jantary 2B z krajobrazu zawodów powinniśmy się dwa razy zastanowić przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Sprawdzanie koncepcji "w boju" może spowodować nieodwracalne straty tak jak to miało miejsce z J 2B.

Moim zdaniem zawody powinny być regulowane zakresem współczynników i to możliwie najmniejszym co da szansę na wyrównane współzawodnictwo. Łączenie w jednej klasie Jantarów Std i D2 to nieporozumienie ze względu na dużą rozbieżność osiągów. Dlatego też jestem znacznie bliższy propozycji B.

Co do MP to najlepiej będzie jak będą w klasie Klub (największa ilość zawodników, potrzebne kwalifikacje) 15 m (D2 i LS8 spokojnie rywalizują z klapówkami a przy okazji zachęca się do zakupu tych szybowców) Open ( tu i z próżnego Salomon nie naleje i prawdziwych długali u nas nigdy nie będzie a i tak wygrywają zawsze 18stki)

Super KZS można ustawić w nieco innych współczynnikach tak by zawierały większe przedziały.

Myślę też,że doskonałą okazją do dyskusji będą zawody w Stalowej Woli gdzie zjawią się prawie wszyscy zawodnicy klasy Open bardzo duża ilość Jantarowców jak i sporo osób aspirujących do klasy 15m.

Mikołaj

Tosiek

• Aktywny użytkownik
  • Liked: 73
    • wwreklama.com - lukaszwojcik.eu
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 09, 2014, 18:17 »
Masz rację Mikołaj, ja też nie chcę by ktoś stracił na decyzjach Komisji Szybowcowej. Na pewno klasa Klub nie może i musi być traktowana priorytetowo. Nawet jestem pewien, że nikt nie chce jej ruszać. Jantar std to w naszym kraju podstawowy typ szybowca i będzie nim przez wiele lat. Póki nasze aeroklubu nie wzbogacą się i nie kupią lepszych szybowców to będą to jedyne szybowce, na których dobrze zapowiadający się, młodzi i nie tylko piloci będą mogli latać i uczyć się od naszych najlepszych pilotów.

W kwestii Jantarów 2b nie zgadzam się z Tobą. To ewolucja - dopływ nowoczesnych 18tek do naszego kraju i specyfika eksploatacji naziemnej 2b zniechęciły pilotów (w tym i mnie) do latania na tym szybowcu. Osobiście dwa razy wystartowałem na 2b w Otwartej i za drugim razem kręgosłup powiedział mi hola hola. Kilka pól i wyleczyłem się a KS nie miała na to wpływu.

Naprawdę sprawdźmy nowy system, może i faktycznie z klasą STD do Asw-24 (jako SKZS). Najbardziej ciekaw jestem ile Jantarów 2b wróci do latania zawodniczego...

Tosiek

T7

• Liked: 53
    • Zawody Szybowcowe
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 10, 2014, 13:48 »
    Proponuję ankietę wśród uczestników wszystkich SMP, SMPK, SMPJ, KZS. Wyniki takiej ankiety mogłyby być wiarygodną wskazówką do ostatecznych ustaleń.
    Proponuję zapytać o preferowany zakres dla klas STD/18M - odrębnie dla SMP/KZS, SMPK, SMPJ.

Szczegółowa propozycja ankiety (przesłana do Komisji).
Jaki powinien być zakres współczynników w klasie Standard dla:
1. SMP i KZS
a) 1,000-0.920 Jantar Std - ASW 24,
b) 1.000-0.898 Jantar Std - Discus 2a,
c) jest mi to obojętne;
2. SMP Kobiet
c) jest mi to obojętne;
3. SMP Juniorów
c) jest mi to obojętne;
4. Płeć
a) K,
b) M;
5. Wiek
a) Junior,
b) powyżej 25 lat;
6. Na jakim szybowcu startowałeś w SMP lub SMP-J w kl. Standard lub kl. 15m, w ostatnich kilku latach (lub startujesz w KZS Std 2014):
a) szybowiec zbliżony osiągami do Jantara Std3,
b) szybowiec o znacznie lepszych osiągach od Jantara Std3 (zbliżony osiągami do Discusa 2),
c) oba rodzaje szybowców - zarówno zbliżony, jak i lepszy od Jantara Std3,
d) nie startowałem w tych zawodach.

MarekS

• Eksperci KS
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 12, 2014, 10:39 »
Dziękuję za Wasze uwagi. Konsultacje uważam za zakończone.
Naniesiemy poprawki do kalendarza z uwzględnieniem Waszych uwag i opublikujemy za kilka dni ostateczną wersję.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2014, 20:37 wysłana przez MarekS »
MS