Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017  (Przeczytany 12508 razy)

Alicja

  • Członkowie Komisji Szybowcowej
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Liked: 2
Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« dnia: Luty 01, 2017, 18:22 »
Planujących starty w tegorocznym sezonie w SMPO, SMP 15m lub SMP Klub-A proszę o zapoznanie się z treścią uchwały: http://www.szybowce.com/wp-content/uploads/2016/11/Uchwa%C5%82a-KS-1.04.08.2016-Event-Marker-na-SMPO-SMP-15-m-oraz-SMP-Klub-A-od-2017.pdf

szymon. s

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Liked: 44
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2017, 20:58 »
tylko dlaczego tak późno.. ale lepiej później niż wcale, i dalej , ciekawe kto pierwszy rzuci kamieniem na forum i powie "nie, veto" .. Polskie podwórko aeroklubowe. Brawo dla KS.

remg

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Liked: 17
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2017, 21:11 »
tylko dlaczego tak późno.. ale lepiej później niż wcale, i dalej , ciekawe kto pierwszy rzuci kamieniem na forum i powie "nie, veto" .. Polskie podwórko aeroklubowe. Brawo dla KS.

Ja nie rzucę kamieniem, tylko poproszę szanowną Komisję o to, żeby mi wymieniła Flarma, którego mi szanowna Komisja zarekomendowała (oraz parudziesięcu innym osobom) nie dalej jak 2 lata temu - na takiego który posiada funkcję EM.

pozdrawiam

Andrzej Czop

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 449
  • Liked: 203
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 01, 2017, 21:15 »
tylko dlaczego tak późno.. ale lepiej później niż wcale, i dalej , ciekawe kto pierwszy rzuci kamieniem na forum i powie "nie, veto" .. Polskie podwórko aeroklubowe. Brawo dla KS.

Ja nie rzucę kamieniem, tylko poproszę szanowną Komisję o to, żeby mi wymieniła Flarma, którego mi szanowna Komisja zarekomendowała (oraz parudziesięcu innym osobom) nie dalej jak 2 lata temu - na takiego który posiada funkcję EM.

pozdrawiam

EM można zamarkować na zwykłym zegarku ze stoperem...
Albo na dowolnym innym urządzeniu, które podrzuci sędzia. Mogę zrobic takie za 20 zł od sztuki jakby co ;)

boruh.com.pl

  • Administrator
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Liked: 101
  • latać, nie s....
    • http://www.boruh.com.pl
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 02, 2017, 00:09 »
stopery, flarmy, przepisy :) znalazłem słowo klucz :) Zamarkować :)

olać to , ważne , że biznes się kręci

Łyku

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 98
  • Liked: 38
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 02, 2017, 05:58 »
olać to , ważne , że biznes się kręci

Boruch...proszę Cię.  EW jest jednym z tych pomysłów, które były dyskutowane w równoległym wątku dot. bezpieczeństwa na zawodach. Sam FLARM nie wystarczy - to było wiadome już wcześniej, ale czy mając go już w kokpicie, świadomie byś z niego zrezygnował dla tych 2.5k w portfelu, gdyby nagle nie był obligatoryjnym wyposażeniem na MP?

To jest trochę jak z tym odwiecznym "problemem" motocyklistów: "kupił wypasiony motor, ale zaoszczędził na kasku". Ja zakładam, że tu jednak o bezpieczeństwo chodzi, a bezpieczeństwo też kosztuje. A te szybole też nie tanie. Dla przykładu: pomyśl ile kasy się wydaje na kaski, rękawice, okularny ochronne, ochronniki słuchu itp. na budowach i w fabrykach. Niezły ktoś biznes kręci nie?

Ł.

kotar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Liked: 18
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 02, 2017, 10:56 »
Andrzej, czy możesz podać fragment regulaminu, który potwierdza możliwość opisywanej przez Ciebie metody?

Z tego co wyczytałem w regulaminie, Event Marker ma być zapisany przez rejestrator (II. Regulamin Zawodów Szybowcowych, punkt 7.4.5 b.  Odejście na trasę jest ważne, jeśli Znacznik Startu został zarejestrowany przez rejestrator GNSS [...])

Jest też napisane, że wymóg Event Markera może być tylko dla zawodów, gdzie wymagany jest certyfikowany przez IGC rejestrator. Nasuwa to myśl, że każdy certyfikowany rejestrator musi mieć funkcję Event Markera.
Poszperałem trochę po dokumencie IGC "TECHNICAL SPECIFICATION FOR GNSS FLIGHT RECORDERS Second Edition with Amendment 4a - 10 April 2016" i nie znalazłem nic o Event Markerze. Jest natomiast coś, co IGC nazywa PEV:
"Pilot Event (PEV Code) - This is where a pilot presses an event button or switch that initiates a GNSS fix, marks the fix with
the PEV code, followed by a series of fixes at one second intervals (the "fast-fix" facility). "
Jeśli to, jest nasz Event Marker, to jesteśmy w domu, bo każdy certyfikowany rejestrator powinien to mieć.

@Remek, czy możesz podać jaki masz flarm? Jeśli jest IGC approved to moim zdaniem musi wspierać event marker.

Pozdrawiam,
Krzysiek

EM można zamarkować na zwykłym zegarku ze stoperem...
Albo na dowolnym innym urządzeniu, które podrzuci sędzia. Mogę zrobic takie za 20 zł od sztuki jakby co ;)

remg

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Liked: 17
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 02, 2017, 11:17 »
Andrzej, czy możesz podać fragment regulaminu, który potwierdza możliwość opisywanej przez Ciebie metody?

Z tego co wyczytałem w regulaminie, Event Marker ma być zapisany przez rejestrator (II. Regulamin Zawodów Szybowcowych, punkt 7.4.5 b.  Odejście na trasę jest ważne, jeśli Znacznik Startu został zarejestrowany przez rejestrator GNSS [...])

Jest też napisane, że wymóg Event Markera może być tylko dla zawodów, gdzie wymagany jest certyfikowany przez IGC rejestrator. Nasuwa to myśl, że każdy certyfikowany rejestrator musi mieć funkcję Event Markera.
Poszperałem trochę po dokumencie IGC "TECHNICAL SPECIFICATION FOR GNSS FLIGHT RECORDERS Second Edition with Amendment 4a - 10 April 2016" i nie znalazłem nic o Event Markerze. Jest natomiast coś, co IGC nazywa PEV:
"Pilot Event (PEV Code) - This is where a pilot presses an event button or switch that initiates a GNSS fix, marks the fix with
the PEV code, followed by a series of fixes at one second intervals (the "fast-fix" facility). "
Jeśli to, jest nasz Event Marker, to jesteśmy w domu, bo każdy certyfikowany rejestrator powinien to mieć.

@Remek, czy możesz podać jaki masz flarm? Jeśli jest IGC approved to moim zdaniem musi wspierać event marker.

Pozdrawiam,
Krzysiek

EM można zamarkować na zwykłym zegarku ze stoperem...
Albo na dowolnym innym urządzeniu, które podrzuci sędzia. Mogę zrobic takie za 20 zł od sztuki jakby co ;)

Ja, podobnie jak wiele innych osób mam Flarm Mouse IGC, ktory komisja 2 lata temu nam zarekomendowala i dofinansowała w ramach wprowadzenia wymogu Flarm'ów. To była strategiczna decyzja zakupu i jakby wtedy chociaz zostało zasygnalizowane, ze bedzie wymagany w krotkim czasie EM, to kazdy moglby przemyslec w co inwestuje. Mimo najszczerszych chęci nie znajduję we Flarm Mouse przycisku EM. Była o tym zresztą dyskusja w zeszłym roku. RedBox, ktory ma guzik EM tez sie nie nadaje bo jest przystosowany do zabudowy pod tablicą. Ciekawe czy te kwestie sprzętowe zostały wzięte pod uwage, czy po prostu w domyśle mamy sobie kupic kolejny sprzęt?
Rozwiązania o ktorych pisze Andrzej moim zdaniem nie wchodzą w grę ze względów regulaminowych.

Marian

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Liked: 69
    • Galeria Mariana
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 02, 2017, 11:31 »
No to teraz pora na stanowisko Komisji.

A może ktoś z grona sędziów podejmie się (niewiążącej oczywiście) wykładni zapisów regulaminowych wprowadzonych przez Komisję, w kontekście ich "technicznego" i praktycznego stosowania?

W skrócie - co muszę posiadać jako  wyposażenie szybowca, aby spełnić nowe wymagania regulaminowe? Lista urządzeń spełniających wskazane wymagania (uwzględniając zegarki ze stoperem  ;)) też może być...
 
Podobnie jak Remek zainwestowałem we Flarma rekomendowanego przez Komisję i teraz mogę (jak rozumiem - z punktu widzenia funkcjonalności EM, a raczej jej braku) chlubić się jednym więcej gadżetem w kabinie...?

kotar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Liked: 18
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 02, 2017, 11:41 »
O ile ten cały Pilot Event (PEV wg. IGC) to to samo co nasz Event Marker, to Flarm Mouse IGC go aktywuje po przyciśnięciu przycisku (pewnie jedynego jaki jest na tym urządzeniu)

Tutaj fragment z dokumentu certyfikacyjnego Flarm Mouse IGC:
"For more rapid fixing, the fast-fix facility operates when the button on the case is pressed, marking the IGC file with a
"Pilot Event" (PEV).
"

Zgodnie ze specyfikacją techniczną rejestratorów certyfikowanych Pilot Event (PEV) ma dwie funkcje:
- wywołuje zapisanie w pliku IGC rekordu E - Pilot Event (PEV)
- zagęszczenie zapisu przes pewien czas po aktywacji

Także moim zdaniem, spełnia też funckę Event Markera.

kotar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Liked: 18
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 02, 2017, 12:47 »
Z drugiej strony instrukcja FlarmMouse :
4.1.1 Push Button
Push button has only function in case of firmware update using FlarmTool.

Chyba FAI certyfikowałą jakiś inny FlarmMouse niż jest w sprzedaży :D

edit: wysłałem maila z prośbą o wyjaśnienie sprawy do producenta klasycznego flarma, który podobnie w dokumentach cerytfikacyjnych ma wpisane, że przycisk aktywuje PEV, natomiast instrukcja o tym milczy.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2017, 13:35 wysłana przez kotar »

PUPI

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Liked: 0
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 02, 2017, 14:27 »
Nie posiadam Flarm Mouse IGC, ale może ktoś kto go posiada łatwo to sprawdzi "organoleptycznie" ;)
  • właczyć urządzenie
  • wcisnac przycisk
  • odczytac plik IGC
  • sprawdzic czy:
  • wywołuje zapisanie w pliku IGC rekordu E - Pilot Event (PEV)
  • wywołuje zagęszczenie zapisu przes pewien czas po aktywacji
Wtedy będzie pewność, że urządzenie spełnia wymogi i producent ma kiepską instrukcję ;)

Olek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Liked: 18
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 02, 2017, 14:45 »
Witam,

Ja mam Flarm IGC Mini Box, niestety jak go w domu włączam, to nic się nie zapisuje, żaden nowy plik IGC nie powstaje :-(
Używałem go w zeszłym roku i normalnie działał, chyba potrzebny jest ruch, żeby coś zapisał.
Olek
Aeroklub Jeleniogórski

m..m

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Liked: 109
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2017, 15:07 »
A ja mam RedBoxa IGC i przycisk do EM schowany wewnątrz tablicy.
:-(

Ktoś ma odsprzedać wężyk spustowy do Smieny? Bo  inaczej tego nie widzę.
M..M
Pozdrawiam
Michał Grzelak

wiktor256

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Liked: 5
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 02, 2017, 15:40 »
Według mnie, zasady używania event markera wymagają dopracowania w obecnym regulaminie. Na przykład punkt 7.4.5(h) mówi:

Cytuj
... W przypadku konieczności użycia urządzenia zapasowego bez funkcji Znacznika Startu,
za czas odejścia przyjmuje się pierwsze przecięcie linii startu lotnego po otwarciu startu
lotnego lub czas ostatniego przecięcia linii startu lotnego, powiększony o 10 minut.

Czy ten zapis znaczy, że jak jest 20 minut pomiędzy przedostatnim i ostatnim przecięciem linii startu to i tak zawodnik będzie ukarany dodatkowymi 10 minutami?

Dodatkowo, nie znalazłem nic w regulaminie o zapobieżeniu oszustwom. Na przykład:


1. Włączam event marker na rejestratorze głównym ale nie na zapasowym
2. Przecinam linię startu
3. Wracam na linię startu
4. Włączam event marker na rejestratorze zapasowym ale nie na głównym
5. Odchodzę na trasę 5 minut po pierwszym odejściu
6. Sędziemu oddaję rejestrator zapasowy

Naprzemienne włączanie event markera na rejestratorze głównym i zapasowym pozwala obejść 10-minutowy interwał.

Pozdrawiam,
Wiktor
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2017, 15:46 wysłana przez wiktor256 »