Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Jaka wyciągarka szybowcowa?  (Przeczytany 7457 razy)

mqs

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Liked: 21
Jaka wyciągarka szybowcowa?
« dnia: Wrzesień 19, 2014, 07:50 »
Witam

Chciałbym się zapytać osób mających rozeznanie w temacie wyciągarek szybowcowych. Co teraz warto kupić i dlaczego?
 - Ropczyce (http://www.wyciagarkiszybowcowe.pl/index.php?site=wyciagarki)
 - Skylaunch (http://www.skylaunchuk.com/skylaunchevo.php)
 - a może jakaś modernizacja Tur'a?

Lotnisko trawiaste, 1000m pasa.

Maciej

mqs

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Liked: 21
Odp: Jaka wyciągarka szybowcowa?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 22, 2014, 09:15 »
Podbijam temat, może zauważy ktoś, kto ma wiedzę w temacie.

Lukasz_Szymaniak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Liked: 8
    • Aeroklub Gdański
Odp: Jaka wyciągarka szybowcowa?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 22, 2014, 15:28 »
Ropczyce - fajna, nowa, tania, ale awaryjna, a serwis pozostawia bardzo wiele do życzenia. Wymieniono nam na gwarancji bębny, przekładnię hydrokinetyczną, ale było mnóstwo boksowania się o to, by serwis raczył do nas przyjechać, bo... to daleko. Dodatkowo, ciężko było doprosić się o instrukcję obsługi, która i tak jest pisana na kolanie i nie wszystko jest w niej jasne. Sporo jest drobnych elementów, które powinny być dopracowane. Uwaga też na silnik - nie jest nowy, tylko regenerowany, o czym nie każdy wie, nasz nie ma już tej mocy. Trzeba też przypilnować, żeby dobrze była napisana umowa kupna, wiem z doświadczenia. Jeszcze jedno, wyciągarka praktycznie nie nadaje się do lin stalowych, my mieliśmy z taką liną dużo kłopotu, ale za to liny syntetyczne, choć drogie, dają komfort ogromny i są długowieczne.

Skylauch - droga, a też słyszałem, że nie idealna. Jedna co najmniej w Polsce jest.

Pozdrawiam
Łukasz Szymaniak

Dino

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Liked: 252
Odp: Jaka wyciągarka szybowcowa?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 22, 2014, 23:38 »
Jeszcze jedno, wyciągarka praktycznie nie nadaje się do lin stalowych, my mieliśmy z taką liną dużo kłopotu, ale za to liny syntetyczne, choć drogie, dają komfort ogromny i są długowieczne.
To chyba powinno być pierwsze założenie: liny stalowe czy syntetyczne.
Syntetyczne wymagają (prócz bębnów o dużej średnicy - nie lubią układaczy i kontaktu z metalowymi rolkami) dość wysokiej kultury
użytkowania - nie zginać, nie targać po trawie, po lotach zwinąć z minimalnym obciążeniem itp.
Komfort jest większy w porównaniu ze stalowymi, ale co do ich długowieczności można się nieco spierać.
Wszystko zależy od traktowania liny - stalówka jednak więcej zniesie, choć syntetyk przy zaplataniu to jest bajka.
Nie kaleczy rąk, nie brudzi...

Warto podpytać w Bezmiechowej - w niełatwych, górskich warunkach mieli okazję (o ile dobrze kojarzę) przetestować 2 modele z Ropczyc.
Mały i duży bęben.  Może się Arek wypowie jako fachura-operator.

Co do TURa... Ciężko chyba będzie znaleźć coś w stanie niewymagającym kapitalnego remontu.
A raczej zbudowania w połowie od nowa.

Produkcja wyciągarek to raczej jeszcze bardziej niszowe przedsięwzięcie niż produkcja szybowców,
stąd (w szczególności na zachodzie) wiele samoróbek wykonanych "według" planów TOST czy podobnych.
Cudzysłów zamierzony, bo każdy niemal dopasowywał rozwiązania do tego co miał - a to inny silnik, a to przekładnia...
Może warto rozglądnąć się za używanymi?

Kryteria wyboru, które powinny być rozpatrywane:
-liny stalowe czy syntetyczne
-jedno czy dwubębnowa
-diesel czy benzyna
-samojezdna czy holowana

Podejrzewam, że trzeba będzie coś zaryzykować, bo danych trochę mało do porządnej analizy.
W szczególności wybór rodzaju lin wzbudza kontrowersje - są zagorzali zwolennicy lin syntetycznych,
jak i stalowych. A ci drudzy jeszcze mają frakcję rdzenia miękkiego i z drutu...

Powodzenia w poszukiwaniach!

pozdr
Dino

Wojtuś

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 198
  • Liked: 36
Odp: Jaka wyciągarka szybowcowa?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 23, 2014, 00:07 »
Kryteria wyboru, które powinny być rozpatrywane:
-jedno czy dwubębnowa
Warto pamiętać, że wciąż żywa jest koncepcja wyciągarki elektrycznej. Może by i na nią jakieś eko-dofinansowanie dało się znaleźć?

Lukasz_Szymaniak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Liked: 8
    • Aeroklub Gdański
Odp: Jaka wyciągarka szybowcowa?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 23, 2014, 14:28 »
Czemu można się spierać co do długowieczności liny syntetycznej? Nie spotkałem się jeszcze z opinią, żeby liny syntetyczne wytrzymywały krócej od stalowych. Mogę podać przykład z mojego lotniska. Stalowa lina wytrzymała 1363 ciągi i to końcówka w bólach, syntetyczna ma jak do tej pory 8259 ciągów, a nowa syntetyczna już 1499 ciągów. Co prawda na tej starej linie już trzeba ostrożniej ciągnąć, zwłaszcza przy nierównym wietrze i dwusterach, ale nadal śmiga i się nie zrywa zbyt często. Nowy syntetyk nie pęka w ogóle. Co do kultury obsługi, nie jest tak źle, jak się nie bawi liną niepotrzebnie to wystarczy.

Pozdrawiam
Łukasz Szymaniak

Dino

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Liked: 252
Odp: Jaka wyciągarka szybowcowa?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 23, 2014, 21:17 »
Czemu można się spierać co do długowieczności liny syntetycznej? Nie spotkałem się jeszcze z opinią, żeby liny syntetyczne wytrzymywały krócej od stalowych.
Trochę zbyt duży skrót myślowy z mojej strony.
Syntetyk wytrzyma dłużej niż stalówka, ale kosztuje też więcej.
Przyznaję - nie robiłem sam statystyk i obliczeń, ale z co najmniej 3 źródeł miałem informacje, że (upraszczając)
2x droższa lina nie jest 2x trwalsza. To było już ze 3 lata temu, więc może coś się pozmieniało w tej materii.

pozdr
Dino

Świerzy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Liked: 3
Odp: Jaka wyciągarka szybowcowa?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 19, 2014, 17:42 »
A co z Herkulesem H4 / H4T z LZ.pl, ktoś ma doświadczenia / mógłby scharakteryzować?

malar

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Liked: 106
Odp: Jaka wyciągarka szybowcowa?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 22, 2014, 00:48 »
Kupiłem H4 wiosną. Ja w niej wad nie widzę. No może to, że trzeba ją ciągać bo nie ma swojego napędu. Dwa bębny, technicznie prosta jak cep /każdy kowal ją naprawi/ tyle że tylko do lin stalowych  - przynajmniej ta moja ;)
Co by nie mówić to jednak produkcja seryjna więc zawsze ktoś częściami poratuje :) No i tania jest ;)
P.S Ja swoją H4 wsadzę na Mercedesa do 3,5t i problem mobilności zostanie załatwiony.

barteko

  • Członkowie Komisji Szybowcowej
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Liked: 0
    • Szybowcowy Szczecin
Odp: Jaka wyciągarka szybowcowa?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 22, 2017, 18:48 »
Pozwólcie, że odświeżę temat pomimo braku postów w tym wątku od ponad 2 lat. Polujemy od jakiegoś czasu na wyciągarkę, która mogłaby zastąpić naszego TOSTa, który z racji wieku ce(brzydkie słowo)e się sporą awaryjnością skutecznie sabotując loty w sezonie. Wtórny rynek nie oferuje dużo więcej, a ceny nowych wyciągarek tj. Skylaunch czy TOST osiągają dość zawrotne wartości.

W relacji cena/wiek/nowoczesność Moto-Hurt Ropczyce wydaje się być rozsądnym wyborem. Czy ktoś jeszcze mógłby podzielić się doświadczeniami z tym sprzętem?