Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: css leszno chcą zaorać  (Przeczytany 39627 razy)

Janusz Golinkiewicz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Liked: 7

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 05, 2016, 17:21 »
Jeśli teraz Pan Prezydent Borowiak nie zostanie w trybie natychmiastowym odwołany z Rady CSS to znaczy że cała ta akcja była z góry zaplanowana przez ZAP. Wpuścili lisa do kurnika. O czym zresztą uprzedzałem Skalika, Prusaczyka, Haczyńskiego i Wyszywacza. Mówiłem, że jak powołają Borowiaka to dni szkoły będą policzone. I tak się stało.

W głowie mi się nie mieści, że osoba powołana do Rady aby wspomagać szkołę zapowiada wniosek o jej likwidację...... To jest ewenement.

Następny Żar? ....................


 
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2016, 17:30 wysłana przez MarekS »
MS

przemek łośko

  • Reforma AP
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 289
  • Liked: 113
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2016, 19:54 »
Podobno bardzo niedawno słyszano oficjeli PLK chwalących się przy wódeczce, że kupują grunt pod wyciąg. Ciekawe od kogo  kupują i czy to ma jakiś związek ze zdjęciem hipoteki?

kp

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Liked: 137
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2016, 21:35 »
Jeśli teraz Pan Prezydent Borowiak nie zostanie w trybie natychmiastowym odwołany z Rady CSS to znaczy że cała ta akcja była z góry zaplanowana przez ZAP. Wpuścili lisa do kurnika. O czym zresztą uprzedzałem Skalika, Prusaczyka, Haczyńskiego i Wyszywacza. Mówiłem, że jak powołają Borowiaka to dni szkoły będą policzone. I tak się stało.

W głowie mi się nie mieści, że osoba powołana do Rady aby wspomagać szkołę zapowiada wniosek o jej likwidację...... To jest ewenement.

Następny Żar? ....................

Marku, ja rozumiem z przytoczonego wcześniej artykułu mowa jest o przekazaniu majątku CSS Aeroklubowi Leszczyńskiemu, czyli lokalnemu środowisku.

AP przez ostatnie 25 lat nie wykazał się zupełnie jako właściciel majątku, wliczając w to CSS, ktory praktycznie jest bankrutem. CSS zbankrutowałoby już w zeszłym roku gdyby nie zabawa z odsprzedażą szybowców z CSS do AP.  Zwiększyło to przy okazji dług AP wbrew decyzji Kongresu AP, ale jakoś nie słyszałem na grupie żadnych protestów. A był to jeszcze jednen przykład kreatywnej księgowości w AP na tym zarobił głównie komornik.

Jaka jest szansa, że zdalne zarządzanie z Warszawy majątkiem Szkół poprawi się, co się nie udało przez ostanie 25 lat ? Moim zdaniem żadna.

Lokalne środowiska mają znacznie większą szansę zarządzać skuteczniej przekazanym im majątkiem Szkół, bo poczują większą odpowiedzialność za jego stan niż parunastoosobowy ZAP i Kongres AP, czyli w praktyce nikt. Nie mówiąc już o tym, że lokalne środowiska znacznie lepiej znają lokalne realia niż ZAP czy Kongres AP.

No i na koniec zniknie ostatni argument za utrzymywaniem gromady pracowników AP - "pilnowanie majątku". To "pilnowanie" kosztuje rocznie prawie 1.5 mln złotych... + "opłaty księgowe"
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2016, 22:28 wysłana przez kp »

madaa

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Liked: 25
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2016, 21:48 »
No mam nadzieje ze Żar nie jest "następny" pomijając kwestię, ze dziś kilku pilotów odbiło sie dziś od drzwi kawiarenki bo pani, która tu pracowała nie wytrzymała obciążenia zarządzaniem na "poziomie światowym" i odeszła. Nie wytrzymał też Leszek i odszedł jesienią.  Dla mnie największa wartość Ap to szkoły które dają możliwość latania mniej zamożnym i młodzieży.

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2016, 23:12 »
Marku, ja rozumiem z przytoczonego wcześniej artykułu mowa jest o przekazaniu majątku CSS Aeroklubowi Leszczyńskiemu, czyli lokalnemu środowisku.

AP przez ostatnie 25 lat nie wykazał się zupełnie jako właściciel majątku, wliczając w to CSS, ktory praktycznie jest bankrutem. CSS zbankrutowałoby już w zeszłym roku gdyby nie zabawa z odsprzedażą szybowców z CSS do AP.  Zwiększyło to przy okazji dług AP wbrew decyzji Kongresu AP, ale jakoś nie słyszałem na grupie żadnych protestów. A był to jeszcze jednen przykład kreatywnej księgowości w AP na tym zarobił głównie komornik.

Jaka jest szansa, że zdalne zarządzanie z Warszawy majątkiem Szkół poprawi się, co się nie udało przez ostanie 25 lat ? Moim zdaniem żadna.

Lokalne środowiska mają znacznie większą szansę zarządzać skuteczniej przekazanym im majątkiem Szkół, bo poczują większą odpowiedzialność za jego stan niż parunastoosobowy ZAP i Kongres AP, czyli w praktyce nikt. Nie mówiąc już o tym, że lokalne środowiska znacznie lepiej znają lokalne realia niż ZAP czy Kongres AP.

No i na koniec zniknie ostatni argument za utrzymywaniem gromady pracowników AP - "pilnowanie majątku". To "pilnowanie" kosztuje rocznie prawie 1.5 mln złotych... + "opłaty księgowe"

Przekazanie szkół lokalnym środowiskom również nie jest dobrym rozwiązaniem. A to z tej przyczyny, że my jako środowisko nie mamy żadnego wpływu na sposób działania poszczególnych aeroklubów, ich politykę cenową, dbałość o majątek itp. Jaki na przykład mamy wpływ na to co się dzieje w AJ? Żaden.

Dlatego właśnie w takich szczególnych miejscach jak Żar, czy Leszno powinna działać szkoła, aby dostęp do tych miejsc był niczym nie ograniczony np. regulaminem wewnętrznym aeroklubu czy cennikiem, czy w końcu widzimisię dyrektora.

Najważniejsze pytanie jakie dzisiaj się pojawia to: w jaki sposób my, jako środowisko szybowcowe, możemy skutecznie zarządzać szkołami?

Na samym początku, jak szkoły stały się osobnymi podmiotami w skład Rady wchodziło po 2 członków Komisji Szybowcowej i po 2 z lokalnego środowiska. W miarę to dobrze funkcjonowało aż do momentu, gdy na wniosek ZAP zmieniono sposób powoływania Rady i zarządzanie z powrotem wróciło do centrali. Na efekty nie trzeba było zbyt długo czekać.

Moim zdaniem zarządzanie szkołami należy powierzyć środowisku szybowcowemu i przestać myśleć o zamianie szkół w aerokluby regionalne.
MS

Andrzej Czop

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 449
  • Liked: 203
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2016, 23:27 »

Przekazanie szkół lokalnym środowiskom również nie jest dobrym rozwiązaniem.


A dlaczego? Marek popatrz na ceny w GSS za czasów Bogdana Drendy, przepływy finansowe, ilość sprzętu do dyspozycji na Żarze (nie tylko AP), ilość operacji i ilość wylatanych godzin. I popatrz co się stało potem. Podobno wg Prusaczyka to dlatego, że go nie lubią. A prawda jest taka, że zdalne sterowanie jest dobre ale dla modeli RC i naczelnego wodza.

Jeżeli to prawda, że CSS ma być przekazane do Leszna - niech tak będzie, tylko żeby nie wpadło z deszczu pod rynnę. Jak GSS upadnie, co jest bardzo realne, to nie przez lokalne środowisko (wcale nie takie lokalne), tylko przez zdalne sterowanie przez nieudaczników.

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 06, 2016, 08:30 »
A dlaczego? Marek popatrz na ceny w GSS za czasów Bogdana Drendy, przepływy finansowe, ilość sprzętu do dyspozycji na Żarze (nie tylko AP), ilość operacji i ilość wylatanych godzin. I popatrz co się stało potem. Podobno wg Prusaczyka to dlatego, że go nie lubią. A prawda jest taka, że zdalne sterowanie jest dobre ale dla modeli RC i naczelnego wodza.

Jeżeli to prawda, że CSS ma być przekazane do Leszna - niech tak będzie, tylko żeby nie wpadło z deszczu pod rynnę. Jak GSS upadnie, co jest bardzo realne, to nie przez lokalne środowisko (wcale nie takie lokalne), tylko przez zdalne sterowanie przez nieudaczników.

To prawda. Latanie było fajne, ceny też. Ale ktoś to musiał finansować. Nie wiem jak w GSS, ale do CSS trzeba było rocznie dopłacać następujące kwoty:

Według sprawozdań finansowych wynik CSS w poszczególnych latach był następujący:
- rok 2008 - strata netto -294 436,95 PLN
- rok 2009 - strata netto -398 986,65 PLN
- rok 2010 - strata netto -60 200 PLN
- rok 2011 - zysk netto 151 400 PLN
- rok 2012 - zysk netto 78 987 PLN
- rok 2013 - strata netto -77 482 PLN
- rok 2014 - strata netto -316.836 PLN

Ktoś to musiał robić. Oczywiście robiliśmy to my wszyscy za pośrednictwem AP.

Dyrektorzy obydwu szkół, i Bogdan i Ryszard byli mianowani przez ZAP. Nie można więc mówić o zarządzaniu przez lokalne środowiska.

AL nie poradzi sobie z zarządzaniem tak dużym obiektem. Za kilka lat dostanie ofertę nie do odrzucenia 20 ha gdzieś na pipidówie i EPLS wreszcie będzie można podzielić na działeczki. Obecnie w Lesznie toczy się walka nie o tyle zmianę właściciela CSS tylko o przyszłość lotniska.

Tylko kontrola całego środowiska może zapobiec takiemu scenariuszowi.
MS

kp

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Liked: 137
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 06, 2016, 10:21 »
To prawda. Latanie było fajne, ceny też. Ale ktoś to musiał finansować. Nie wiem jak w GSS, ale do CSS trzeba było rocznie dopłacać następujące kwoty:

Według sprawozdań finansowych wynik CSS w poszczególnych latach był następujący:
- rok 2008 - strata netto -294 436,95 PLN
- rok 2009 - strata netto -398 986,65 PLN
- rok 2010 - strata netto -60 200 PLN
- rok 2011 - zysk netto 151 400 PLN
- rok 2012 - zysk netto 78 987 PLN
- rok 2013 - strata netto -77 482 PLN
- rok 2014 - strata netto -316.836 PLN

Ktoś to musiał robić. Oczywiście robiliśmy to my wszyscy za pośrednictwem AP.

Dyrektorzy obydwu szkół, i Bogdan i Ryszard byli mianowani przez ZAP. Nie można więc mówić o zarządzaniu przez lokalne środowiska.

AL nie poradzi sobie z zarządzaniem tak dużym obiektem. Za kilka lat dostanie ofertę nie do odrzucenia 20 ha gdzieś na pipidówie i EPLS wreszcie będzie można podzielić na działeczki. Obecnie w Lesznie toczy się walka nie o tyle zmianę właściciela CSS tylko o przyszłość lotniska.

Tylko kontrola całego środowiska może zapobiec takiemu scenariuszowi.
Marku, zgadzam się z Tobą, że aktualna sytuacja CSS i GSS wynika z taniego latania. Chociaż mam inne zdanie na temat jak rozwiązać aktualne problemy.

Zgadzam się, że problemy finansowe CSS i GSS wynikają z wieloletniego latania faktycznie poniżej kosztów działalności, bo wymaganie pilotów było aby ceny lotów były jak najniższe i nie interesowało ich jaki będzie to miało wpływ na Szkoły za parę lat. I w związku z tym we właściwym momencie nie podjęto bolesnych decyzji związanych z redukcją kosztów - głównie redukcji zatrudnienia i podniesienia opłat za latanie. W efekcie sprzęt i infrastruktura Szkół popadły w ruinę.

Ale nie zgadzam się z założeniem, że Szkoły muszą być kontrolowane centralnie przez środowisko - czyli przez AP (albo jego kolejną mutację).

Ustaliliśmy w trakcie wcześniejszych dyskusji, że aktualnie AP zajmuje się praktycznie tylko zarządzaniem majątkiem i załatwianiem dotacji na Kadrę Narodową. Kolega Przemek Łośko ustalił też, że roczny koszty działania AP jest mniej więcej 1.5 mln zł. Nie mam danych finansowych CSS, ale mam pod ręką sprawozdanie finansowe GSS z roku 2013. I wynika z niego, że w latach 2013 i 2012 GSS z działalności statutowej (czyli lotniczej) osiągał mniej więcej 400 tyś przychodu. W tamtym czasie GSS miał najwyższy łączny nalot z ośrodków lotniczych w Polsce, więc można chyba założyć, że przychód CSS z działalności statutowej nie był wyższy niż GSS.

Tak więc załóżmy, że w "dobrych latach" łączny roczny przychód CSS i GSS z działalności statutowej wynosił średnio 800 tysięcy złotych. I wracając do AP roczny koszt zarządzania GSS i CSS przez AP wynosił mniej więcej 1.5 mln. Co z tego wynika ? Gdyby AP obniżył swoje zatrudnienie o połowe, to wszyscy piloci w GSS i CSS mogliby latać za darmo.  Oczywiście wniosek jest karkołomny i bynajmniej ja nie sugeruję darmowego latania ani latania poniżej rzeczywistych kosztów. Ale po prostu chcę wykazać kompletną nieefektywność centralnego zarządzania.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2016, 10:54 wysłana przez kp »

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 06, 2016, 11:25 »
Jak majątek to razem z zobowiązaniami.
Czy wydłubmy rodzynki a nieciekawą resztę AP zostawmy?

Bierze w tym udział były Prezes CSS współodpowiedzialny za jej obecny stan ... Zapomniał o tym czy jak?
Pozdrawiam
Żółw

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 06, 2016, 11:35 »
......
Ale nie zgadzam się z założeniem, że Szkoły muszą być kontrolowane centralnie przez środowisko - czyli przez AP (albo jego kolejną mutację).
...

Krzysztof,
Zgadzam się z Twoim tokiem rozumowania, genezę obecnej sytuacji rozumiem dokładnie tak samo.

Z tym, że ja nie proponuję, aby szkołami zarządzał AP lub jego kolejna mutacja. Uważam, że szkołami powinniśmy zarządzać my, szybownicy. Jeśli powstanie Federacja Szybowcowa to szkoły powinny trafić pod Federację.

Zrobienie ze szkół kolejnych aeroklubów regionalnych spowoduje całkowitą utratę kontroli nad nimi i nad lotniskami.
MS

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 06, 2016, 11:41 »
Jak majątek to razem z zobowiązaniami.
Czy wydłubmy rodzynki a nieciekawą resztę AP zostawmy?

Bierze w tym udział były Prezes CSS współodpowiedzialny za jej obecny stan ... Zapomniał o tym czy jak?

Żółwiu,
Nie tędy droga. Zobowiązania CSS są na poziomie 200 tys a majątek wart jest 3 - 4 mln. Ja też bym chciał "przygarnąć" CSS  :D.
Wydaje mi się, że w ogóle rozważania na temat likwidacji CSS i przekazania majątku AL są chore. To byłaby grabież. A odpowiedzialne za to, że ten chory pomysł w ogóle się zrodził są osoby, które wymieniłem wcześniej: Skalik, Haczyński, Prusaczyk i Wyszywacz, którzy wpuścili lisa do kurnika.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2016, 11:45 wysłana przez MarekS »
MS

kp

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Liked: 137
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 06, 2016, 12:01 »
Z tym, że ja nie proponuję, aby szkołami zarządzał AP lub jego kolejna mutacja. Uważam, że szkołami powinniśmy zarządzać my, szybownicy. Jeśli powstanie Federacja Szybowcowa to szkoły powinny trafić pod Federację.
My szybownicy czyli kto z imienia i nazwiska ? Kto podejmie się zarządu i kontroli Szkół ? Czy Federacja Szybowcowa, jak kolwiek by nie wyglądała - czy według Twojej czy mojej wizji, będzie lepiej wiedziec co jest lepsze dla Szkoły i jej lotniska niż ludzie na codzień tam latający (czyli lokalne środowisko) ? Marku jak sam przyznałeś nawet Ciebie to przerosło przy Twoim doświadczeniu businessowym...

Zrobienie ze szkół kolejnych aeroklubów regionalnych spowoduje całkowitą utratę kontroli nad nimi i nad lotniskami.
Właśnie rozmydlanie odpowiedzialności na "my czyli szybownicy" powoduje utratę kontroli nad Szkołami i pogarszanie ich stanu, bo w praktyce nikt nie czuje się za nie odpowiedzialny i nikt nie chce się w nie zaangażować.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2016, 12:09 wysłana przez kp »

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 06, 2016, 12:43 »
Tak, uważam, że szybownicy będą wiedzieli jak zarządzać szkołami. Przy współpracy ze środowiskiem lokalnym oczywiście, bo inaczej sobie tego nie wyobrażam.

Aeroklub Regionalny działa przede wszystkim w interesie swoich członków. Przyjezdni są jedynie gośćmi, którzy dostarczają gotówki, po to aby członkowie latali taniej.

Dlatego właśnie w takich szczególnych miejscach jak Żar, czy Leszno powinna działać szkoła, aby dostęp do tych miejsc był niczym nie ograniczony np. regulaminem wewnętrznym aeroklubu czy cennikiem, czy w końcu widzimisię dyrektora.

PS. W CSS przerosło mnie przede wszystkim upolitycznienie tego ciała.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2016, 12:45 wysłana przez MarekS »
MS

kp

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Liked: 137
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 06, 2016, 13:19 »
W każdej grupie ludzi istnieją różne grupy o różnych interesach, co jest zupełnie naturalne. Stąd pojawiają sie różne koterie i nieformalne grupy. Nie inaczej będzie w większym bądź mniejszym stopniu z Federacją Szybowcową. Jeśli Federacja będzie miała zarządzać Szkołami to ponownie pojawi się "upolitycznienie" ich Rad. I mało kto będzie chciał działać w takich warunkach w Szkołach z wyjątkiem "zawodowych działaczy sportowych" zaprawionych w polityce. I wrócimy praktycznie do punktu wyjścia w którym Federacja będzie tylko mutacją AP. Z tej przyczyny chcę Federacji która nie będzie mieć majątku o który będą toczyć się ciągłe spory (a dotacje i szybowce kadrowe przekazać KN, która będzie sobie sama tym rządzić, zatrudniać tyle osób ile zapragnie z własnego budżetu i toczyć spory o przydział sprzętu we własnym gronie)

Tak naprawdę rozchodzi się tutaj o przetrwanie działalności lotniczej w Lesznie i na Żarze. Chyba lepiej będzie, jeśli ta działalność przetrwa w ramach lokalnych aeroklubów niż zaniknie po zlicytowanie majątku przez komornika ?

A co do obaw o zamknięcie Leszna i Żaru dla pilotów z zewnątrz, wystarczy zastrzec przy przekazywaniu majątku, że piloci z zewnątrz będą mogli wykonywać loty po rzeczywistych kosztach latania. I chyba będzie całkowicie naturalne, że członkowie lokalnego aeroklubu będą mieć niższe koszty, jesli będą płacić składki i wykonywać w swoim wolnym czasie prace na rzecz aeroklubu ?
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2016, 13:50 wysłana przez kp »