Forum.Szybowce.Com

Gość

Autor Wątek: Druga ścieżka ZAP – 100 %  (Przeczytany 1172 razy)

Krzysztof Mazur

• Aktywny użytkownik
  • Liked: 9
Druga ścieżka ZAP – 100 %
« dnia: Październik 05, 2013, 18:59 »
Druga ścieżka ZAP – 100 %

„Mamy drugą ścieżkę, która w stu procentach zależy od nas, i to jest dobra wiadomość. Zła polegająca na tym, że wymaga dużo więcej pracy, trochę wysiłku, ale dająca również gwarancję sukcesu. To jest ścieżka polegająca na tym, co przećwiczyliśmy na, w przypadkach szkoły. Warunek jest jeden. Warunek jest taki by aeroklub którego miałby ten proces dotyczyć powinien być również  przedsiębiorcą, czyli powinien być zarejestrowany jako przedsiębiorca w Krajowym Rejestrze Sądowym. Według mojej wiedzy, mogę się mylić, a jeżeli tak jest, że się mylę, są Aerokluby które nie są przedsiębiorcami, nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są w KRS jak przedsiębiorcy, to bardzo proszę o taką informacje żebyśmy wiedzieli, że takie przypadki są. I wówczas mamy proces który w stu procentach od nas wyłącznie zależy czyli: założenie nowego stowarzyszenia przez członków danego aeroklubu regionalnego i przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czyli całego aeroklubu regionalnego dotychczasowego do nowego aeroklubu regionalnego. Oznacza to ni mniej ni więcej przeniesienie wszelkich zasobów zobowiązań i należności jednym aktem notarialnym. Jest tutaj koszt aktu, sporządzenia i przeprowadzenia tej operacji, ale nie ma żadnych kosztów podatkowych. Mamy ten proces przećwiczony na szkołach, w przypadku Górskiej Szkoły Szybowcowej zrealizowany, zamknięty, to działa, i mamy finalizowany w przypadku Leszczyńskiej Szkoły. Ja podaje to jako ostateczna droga z tego powodu, że jest skomplikowana. Tak, wiemy ile pracy wymagało z naszej strony żeby ten proces wykonać w przypadku Górskiej Szkoły Szybowcowej, i czeka nas w przypadku Leszczyńskiej. Ale jest to możliwe, prawnie realne i skuteczne, co nie oznacza, że rezygnujemy z tego co teraz realizujemy. Mamy te dwa scenariusze przygotowane na okoliczność udzielenia pomocy i wsparcia w tych przypadkach, że to się nie uda.”

Po wysłuchaniu tego fragmentu Walnego z soboty naszła mnie głęboka refleksja o treści „hi hi hi”

Przypomniały mi się „ostre” słowa J. Clauberga.  Czyli mamy problem taki, jak najprościej przenieść majątek jednego bytu prawnego w  formie stowarzyszenia do drugiego z zamiarem likwidacji tego pierwszego już niepotrzebnego.

ZAP proponuje zwody, haki, ślizgi, i inne wygibasy z działalnością gospodarczą. Ale czy jest „krótka piłka” i to nawet za darmo w przypadku nie prowadzenia działalności gospodarczej?  Owszem  jest. Sięgnijmy technicznie w sprawie nie uregulowanej ustawa o sporcie by skorzystać pomocniczo z ustawy prawo o stowarzyszeniach:
„Art. 38.
Majątek zlikwidowanego stowarzyszenia przeznacza się na cel określony w statucie lub w uchwale walnego zebrania członków (zebrania delegatów) o likwidacji stowarzyszenia. W razie braku postanowienia statutu lub uchwały w tej sprawie, sąd orzeka o przeznaczeniu majątku na określony cel społeczny.”

Czyli wystarczy jedna uchwała walnego aby majątek likwidowanej społecznej organizacji w formie stowarzyszenia przekazać konkretnie innemu bytowi społecznemu działającemu w formie stowarzyszenia. Proste?

Ps.
Ile razy radziłem aby w przypadku „pomysłów” prawnych ZAP jednak zasięgnąć porady niezależnego od ZAP prawnika. Spróbujcie więc sięgnąć porady takiego prawnika w proponowanym przeze mnie prostym rozwiązaniu zanim staniecie się „przedsiębiorcami”;)
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2013, 19:16 wysłana przez Krzysztof Mazur »