Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Interpelacja  (Przeczytany 4381 razy)

A. Rydzyński

 • Zaawansowany użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 303
 • Liked: 73
Interpelacja
« dnia: Lipiec 17, 2016, 14:30 »
Interpelacja nr 4359
do ministra sportu i turystyki
w sprawie Aeroklubu Polskiego
Zgłaszający: Jacek Wilk

Data wpływu: 22-06-2016

Szanowny Panie Ministrze,

W związku z pismami społecznych organizacji sportowych i lotniczych, skierowanych do mnie zgłaszających uwagi i nieprawidłowości , a nawet patologie, od czasu Ministry Anny Muchy dotyczących monopolisty Aeroklubu Polskiego (dawniej Aeroklubu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej), na przykład - portale internetowe „Lotnicza Polska” , Szybowce.com i inne, wnoszę interpelację jak niżej:

1. Czy można uznać podmiot, którego aktem założycielskim było rozporządzenie premiera J. Cyrankiewicza z dnia 5.10.1963 czyli rządu, za organizację pozarządową? Skutkiem tego rozporządzenia powstał Aeroklub PRL, w czasach kiedy działała ustawa o stowarzyszeniach, z niewielkimi zmianami obowiązująca od sprzed wojny?

2. W sytuacji kiedy AP stał się niby stowarzyszeniem osób fizycznych z jednostkami terenowymi, jak możliwe stało się przekształcenie go decyzją administracyjną w związek osób prawnych? W całym demokratycznym świecie spontanicznie powstają kluby sportowe, spontanicznie łączą się w związki, które jeżeli staną się związkiem „totalnym” w danej dziedzinie sportu stają się reprezentacją danego państwa na arenie międzynarodowej. W Polsce decyzją rządu powstaje quasi organizacja pozarządowa, by później w nowożytnych czasach znowu decyzją administracyjną stać się związkiem. Związkiem kogo z kim, związkiem z samym sobą? I to z naruszeniem rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 30.11.2011 „W sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego...”, podkreślamy, z powołanego rozporządzenia § 13.1. Podmiot, który powstał w wyniku przekształcenia, podziału lub połączenia innych podmiotów, jest wpisany pod nowym numerem KR.,

W sytuacji, kiedy pojawiło się i działa mnóstwo autentycznych, obywatelskich, pozarządowych organizacji, stowarzyszeń lotniczych i związków stowarzyszeń (federacji), to kto jest odpowiedzialny za patologię w lotnictwie polskim, amatorskim i sportowym: Minister Anna Mucha czy Minister Witold Bańka?

3. Jak to jest możliwe, że Ministerstwo Sportu i Turystyki na podstawie zmanipulowanych sprawozdań finansowych Aeroklubu Polskiego (AP) udziela nadal AP dotacji, w tym roku na kwotę 2,60 mln zł (słownie dwa miliony sześćset tysięcy złotych)?

Sprawozdania z definicji musiały być fałszywe w sytuacji kiedy w dokumentach wszystko grało, a z kasy Aeroklubu Polskiego w czasie trzech ostatnich lat wyprowadzono łącznie kwotę 1,40 mln zł.

4. Jak Minister Sportu i Turystyki - organ nadzorujący, zareagował na sytuację, kiedy dodatkowe składki celowe członków Aeroklubu Polskiego przeznaczone na spłatę zadłużenia, zostały wydane na inne cele, a dług – wierzytelności AP nie zmalał, lecz wzrósł? Jednym z najważniejszych warunków przekształcenia AP była spłata długów!

5. Czy do przyjęcia jest fakt, że AP jako monopolista ma prawo wydawać tzw. licencje sportowe FAI w jedenastu dziedzinach, w uproszczeniu zwanych lotniczymi, które są tak od siebie odległe jak np. piłka nożna od piłki wodnej, lub piłka ręczna od tenisa. Następuje więc taka kuriozalna sytuacja, że znacznie liczniejsza od AP Federacja Paralotniowa musi stać się członkiem tego niby związku, by móc nabywać licencje sportowe i jako członek tego niby związku dysponuje jednym głosem, bo liczba głosów uzależniona jest od wysokości składki, a każdy podmiot zapisujący się do AP staje się jego petentem. Aeroklub Polski i tak dysponuje przeważającą liczbą głosów, choć sam sobie... składek nie płaci, a licencje sportowe nie dość, że sprzedaje (bo za nie trzeba zapłacić), to szczyci się nie swoimi sukcesami, przypisując sobie zasługi zawodników, którym jedynie sprzedał licencje.

6. Czy nie należałoby wobec tego przestać finansować związek obarczony tyloma wadami lecz skupić się na utworzeniu prawdziwego związku sportowego , wyłonionego z autentycznych organizacji, jak wszystkich lotniczych podmiotów, federacji i związków takich jak: Federacja Paralotniowa, Związek Polskich Spadochroniarzy, stowarzyszenia szybowcowe, szkoły latania, federacji Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej , które chętnie założą prawdziwy polski związek sportowy pod nazwą np. Aeroklub RP, nawiązując do przedwojennej tradycji. Polski Związek Sportowy jedynie w sprawach sportu będzie reprezentował poszczególne podmioty, w innych zaś, nie związanych ze sportem działaniach, podmioty zachowają niezależność. Tak się dzieje w całym cywilizowanym świecie. Nie wszyscy piloci samolotowi, szybowcowi, balonowi, paralotniarze muszą być sportowcami, a ich działalność to również szkolenie, turystyka, rekreacja. Nadto nasz projekt zmian współgra z edukacją Obrony Cywilnej i Polskich Sił Zbrojnych.

Może warto Panie Ministrze przyjrzeć się jeszcze jednej sprawie, że Aeroklub PRL przemianowany na Aeroklub Polski uwłaszczył się na majątku ruchomym i nieruchomym wielkiej wartości, którego nie zbudował i nawet w czasach PRL był jedynie jego zarządzającym, a po uwłaszczeniu dysponował nim bez prawie żadnej kontroli i niestety stan posiadania ustawicznie malał, a jego części składowe w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach znikały. Cała patologiczna procedura przekształcania stowarzyszenia osób fizycznych w związek osób prawnych, łącznie z wpisaniem nowego podmiotu pod starym numerem w KRS, służyła, jak uważamy, wydaje się jednemu celowi: zachowaniu ciągłości majątkowej i niedopuszczenie do procedury likwidacyjnej, remanentu i audytu.

Na koniec pytamy, dlaczego Aeroklub Polski (AP) dalej korzysta z przywileju organizacji pożytku publicznego i publikuje nierzetelne sprawozdania finansowe.

Z poważaniem

A. Rydzyński

 • Zaawansowany użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 303
 • Liked: 73
Odp: Interpelacja
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 18, 2016, 08:55 »
Na V Kongresie AP dnia 25.06.2016 Włodek Skalik Prezes AP informował Delegatów że rozpoczęcie prac nowelizacji ustawy Prawo Lotnicze nastąpi na następnym posiedzeniu sejmu /19.07.2016/ na razie w porządku obrad sejmu nie ma info o tym.

Czy rano sejm uzupełni porządek obrad o tą nowelizacje?

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.n...

Porządek dzienny 23. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 19, 20, 21 i 22 lipca 2016 r.
(wtorek - piątek) Początek obrad w dniu 19 lipca 2016 r. o godz. 9.00.A. Rydzyński

 • Zaawansowany użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 303
 • Liked: 73
Odp: Interpelacja
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 18, 2016, 18:38 »
Po posiedzeniach Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów
 
Przybliżony czas rozpatrywania punktów porządku dziennego na 23. posiedzeniu Sejmu w dniu 19 lipca 2016 r. (wtorek)


godz. 14:30 – 15:30   -   Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo lotnicze (druk nr 710) (5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i koła) (pkt )

Piotr Ligwiński

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 32
 • Liked: 37
Odp: Interpelacja
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 18, 2016, 18:49 »
Panie Andrzeju! Jestem już lekko starawym człowiekiem jednak wychowanym na pewnych wartościach. Wiem co to jest patriotyzm, odpowiedzialność, honor i szacunek dla innych osób. Dlatego mierzi mnie kiedy jakiś młody pismak pisze:  Duda powiedział, Jarek Kaczyński czy krótko Skalik. Szanujmy demokrację, wszak o nią walczyliśmy. Jeszcze nie tak dawno mogliśmy powiedzieć: Obywatel, Towarzysz. Proszę o odrobinę szacunku. Nawet ja, który wydaje mi się, że znam Pana Włodzimierza Skalika, na forum publicznym nie napisał bym Włodek Skalik Tylko Pan Włodzimierz Skalik, albo Pan Prezes Skalik. Tak jak zwracam się do Pana: Panie Andrzeju Rydzyński, lub poufale Panie Andrzeju. Ta uwaga nie jest skierowana tylko do Pana ale i do innych użytkowników forum, którzy piszą podobnie, zwłaszcza tych młodych, którzy nie wiedzą co to jest szacunek do innych osób. (zwłaszcza instruktorów). Piotr Ligwiński
Ps: A co do interpelacji złożonej przez Pana Jacka Wilka, to większego gówna! już dawno nie czytałem. I nie chodzi już o merytorykę, bo to młody człowiek i o historii przekształceń i zmian wynikających z czasu może nie wiedzieć. A podejrzewam, że nawet nie stara się poznać. Chodzi mi o sposób napisania pisma. Wyziera z niego agresywne chamstwo i brak szacunku, mimo wielu szkół jakie Pan Jacek Wilk ukończył.  ( Nie Włodek Skalik Prezes AP, tylko :Pan Włodzimierz Skalik Prezes AP)

galeks

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 40
 • Liked: 27
Odp: Interpelacja
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 19, 2016, 13:54 »
Szanowny Panie Piotrze!
Bardzo składnie Pan opisał, w duchu patriotyzmu,odpowiedzialności, honoru i szacunku
dla innych osób, jak na forum publicznym należy dochowywać elementarnych zasad dobrego
wychowania.
Też już jestem starawy, ale nigdy nie sądziłem, że znaczek " P.S.:" zwalnia kogokolwiek
z obowiązków, o których sam Pan pisze. Słowa : g..., chamstwo, nieuctwo - bolą bardziej niż
brakujące "Pan". Uderzył Pan mocno tym tekstem, ale na koniec sam
się okaleczył.
To jaka ta demokracja, o którą walczyliśmy ma być?.
Mam z tym obecnie problem, w rozmowie z wnukami.

Pozdrawiam
Aleksander Golinczak

Piotr Ligwiński

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 32
 • Liked: 37
Odp: Interpelacja
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 19, 2016, 21:47 »
Panie Aleksandrze! Jeśli chodzi o problem z wnukami to proszę podsunąć im literaturę . Na początek proponuję tytuł : Boso ale w ostrogach. Pozdrawiam Piotr Ligwiński
Ps: Nie uwierzy Pan jak wielu młodych ludzi w wyniku mej sugestii sięgnęło po tę książkę, mimo że trąci już "myszką". Proszę mi wierzyć obecne młode pokolenie nie jest głupie ma tylko głupie wzorce.

galeks

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 40
 • Liked: 27
Odp: Interpelacja
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 19, 2016, 23:06 »
Hasło : "kapować nie wolno, skarżyć nie wolno, odegrać się nie wolno" z "Boso, ale w ostrogach"
na początek. Poprawiamy pozycją "Pięć lat kacetu" z instrukcją: jak dzięki sprytowi i silnemu
charakterowi walczyć z machiną wyniszczenia - no i mamy mądry wzorzec?!.
Trochę słabo Panie Piotrze, jak na czas obecny i problemy omawiane na tym forum.
Proponuję uzupełnić biblioteczkę o "Warto być przyzwoitym", ale już innego autora z tamtych czasów.
Niegłupia młodzież czytająca wypowiedzi na tym forum, może mieć faktycznie problem z odróżnieniem
"głupiego wzorca"od "mądrego wzorca"(autorytetu?!).
Może jest coś takiego jak "wzorzec warszawski". Jeżeli tak, to się nie znam.Ja prosty chłop z prowincji.
A.Golinczak


A. Rydzyński

 • Zaawansowany użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 303
 • Liked: 73
Odp: Interpelacja
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 21, 2016, 07:13 »
Na V Kongresie AP w dniu 25.06.2016. od godziny ca 13:10 do godziny ca 13:30 Marcin Prusaczyk  skarbnik AP przedstawiał sprawozdanie finansowe  AP  za rok 2015.
Miedzy innymi poinformował delegatów :

Ukradziono 1370 000,-zł

do spłacenia Kredyt 1300 000,-zł

do spłacenia Pożyczka 250 000,-zł

Zastanawiam się czy nie używać słowa szkodnik.

Panie Piotrze tylko tyle mam do powiedzenia.
szymon. s

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 79
 • Liked: 44
Odp: Interpelacja
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 21, 2016, 17:08 »

Ukradziono 1370 000,-zł

do spłacenia Kredyt 1300 000,-zł

do spłacenia Pożyczka 250 000,-zł

Zastanawiam się czy nie używać słowa szkodnik.


2 920 000 (PLN) na minusie - czy to wszystko ? - czy to nie najdroższy zarząd w historii AP ? A może idziemy na rekord ? Ktoś tutaj jeszcze pisze prośby o używanie tytułów Pan, Prezes, Szanowny itp. ? Może w biurze AP panują francuskie zasady savoir-vivre ale na tym tle to chyba wygląda jak jakieś żarty w kabaretowym skeczu ...

przemek łośko

 • Reforma AP
 • Zaawansowany użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 289
 • Liked: 113
Odp: Interpelacja
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 21, 2016, 20:32 »
Jaśnie Wielmożny Prezes Aeroklubu Polskiego, Pan na Aeroklubie Częstochowskim, Wielki Kanclerz Kapituły Pobudki, Wielki Mistrz Spółki Wilga, Kawaler Serca Jezusowego Parafii Św. Faustyny Dziewicy, Wielki Brat Komturii Grzegorza Brauna, Pan Lenny Pojazdu w Leasingu, Pan dożywotni i dziedziczny Roweru Wigry.......

Piotrze, czy to Cię satysfakcjonuje?

Po kropkach możesz dopisać: uchronił AP od utraty 30 milionów (i żmudnie szukać dowodów do końca resursu Księżyca) lub przepie...ł 3 miliony - tu dowody są na wyciągnięcie ręki.


Andrzej Czop

 • Eksperci KS
 • Zaawansowany użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 431
 • Liked: 200
Odp: Interpelacja
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 21, 2016, 20:33 »
Złodzieje to jest właściwe słowo. Niestety trudno o podanie nazwisk bo nikogo w AP to nie interesuje. Domniemam ze skoro prezes i skarbnik kryje te  nazwiska to pewnie nie bez przyczyny. Naprawdę jedna księgowa to zbyt mało żeby wytłumaczyć takie kwoty.