Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Taką "MARKĘ" ma AP  (Przeczytany 19788 razy)

malar

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Liked: 106

Andrzej Siembida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Liked: 16
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 21, 2013, 20:47 »
Dobry przykład na to jak prezydent miasta ignoruje wcześniejsze ustalenia rady miasta... Z marką AP nie ma to natomiast zbyt wiele wspólnego.

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 21, 2013, 21:21 »
W podanym tekście jest dużo nieścisłości i przekłamań. Nie chodzi o uwłaszczenie lotniska tylko o teren, na którym są posadowione budynki CSS i AL wraz z przyległościami - kemping, baraczek itp.
Ale wiadomo, polityka rządzi się swoimi prawami....

Właściwie, to dla CSS to nie ma większego znaczenia czy dojdzie do przekazania tego terenu, czy nie. Szkoda tylko prawie 2 lat pracy osób, którzy byli w ten proces zaangażowani.

Jeśli MARKĘ AP osądzasz po komentarzach pod tekstem, to ja nie brałbym poważnie tych wypowiedzi, bo moim zdaniem są ona napisane przez 2, góra 3 osoby i są w stylu "moja racja jest najmojsza"   ;) jeśli wiesz o czym mówię.

Martwi mnie jedynie to, że jeśli decyzja Prezydenta odzwierciedla ogólne nastroje środowiska leszczyńskiego, to zupełnie nie rozumiem co takiego złego Aeroklub Polski zrobił leszczyniakom. Przecież to dzięki naszemu stowarzyszeniu w latach 50 tych powstał tu, na ziemi leszczyńskiej silny ośrodek szybowcowy, którym obecnie  wszyscy lokalni się szczycą.
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2013, 21:30 wysłana przez MarekS »
MS

malar

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Liked: 106
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2013, 12:14 »
Dobry przykład na to jak prezydent miasta ignoruje wcześniejsze ustalenia rady miasta... Z marką AP nie ma to natomiast zbyt wiele wspólnego.


"Jak Cię widzą, tak Cię piszą" . Poczytaj poprzednie wiadomości z Elki.  AP jest postrzegany jako pasożyt, który za wszelką cenę dąży do przejęcia miejskiego majątku za "bezcen", którego to "bezcenu" AP jak mniemam nie posiada. Posiada za to długi i Pan Prezydent może mieć wątpliwości. czy aby nie sprzeniewierzy majątku.   

malar

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Liked: 106
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2013, 12:28 »
W podanym tekście jest dużo nieścisłości i przekłamań. Nie chodzi o uwłaszczenie lotniska tylko o teren, na którym są posadowione budynki CSS i AL wraz z przyległościami - kemping, baraczek itp.
Ale wiadomo, polityka rządzi się swoimi prawami....

Nie wydaje mi się, że Redaktor umieścił nieprawdę, bo już by miał pięciu prawników na karku.

Właściwie, to dla CSS to nie ma większego znaczenia czy dojdzie do przekazania tego terenu, czy nie. Szkoda tylko prawie 2 lat pracy osób, którzy byli w ten proces zaangażowani.

Nie zapominaj Marek , że na lotnisku nie bazuje tylko CSS ale także Aeroklub Leszczyński, którego to interesu zabezpieczonego nie widzę.

Jeśli MARKĘ AP osądzasz po komentarzach pod tekstem, to ja nie brałbym poważnie tych wypowiedzi, bo moim zdaniem są ona napisane przez 2, góra 3 osoby i są w stylu "moja racja jest najmojsza"   ;) jeśli wiesz o czym mówię.

Nie wiesz kto pisał te komentarze , więc ja bym nie nie uogólniał nie zapomnając , że każdy ma prawo do własnego zdania. Z racji tego ,że jestem raczej towarzyskim człowiekiem, to spotykam się tu i tam z różnymi ludźmi, którzy mimo że nie są związani z lotnictwem w żaden sposób, to sprawę przekazania majątku miejskiego śledzą z uwagą.   No i wietrzą w tym niezły "wałek" tak ogólnie pisząc.

Martwi mnie jedynie to, że jeśli decyzja Prezydenta odzwierciedla ogólne nastroje środowiska leszczyńskiego, to zupełnie nie rozumiem co takiego złego Aeroklub Polski zrobił leszczyniakom. Przecież to dzięki naszemu stowarzyszeniu w latach 50 tych powstał tu, na ziemi leszczyńskiej silny ośrodek szybowcowy, którym obecnie  wszyscy lokalni się szczycą.

Czy te szczycenie to plansze przy "5"-tce. Na lotnisko została wprowadzona prywatna firma o zgoła innym profilu niż szybownictwo. Za chwilę się pojawi samolot do zrzutu. Jak to będzie kolidowało z ruchem szybowcowym to chyba Ci nie muszę pisać. Tobie to nie zrobi większej różnicy, bo się wystrzelisz i wrócisz za kilka godzin. Ja jednak nie widzę możliwości bezpiecznego latania za wyciągarką w sytuacji gdy kilku "tuptusi" będziesz miał na płycie. Tam też nie skaczą same Asy z celności lądowania.
Ja się nie uważam się za "środowisko" leszczyńskie , ale jestem związany z Aeroklubem Leszczyńskim i uważam , że jego interesy NIE SĄ w żaden sposób zabezpieczone. Począwszy od korzystania z lotniska na bazie lokalowej skończywszy.

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 22, 2013, 13:58 »
Maciek,

Pisząc o nieścisłościach w tekście miałem na myśli:

1. Nie chodzi o przekazanie lotniska, które to już jest we władaniu AP, tylko terenów przyległych, na których są zlokalizowane budynki wybudowane przez AP, kemping, baraczek itp.
2. Lotnisko nie jest i nigdy nie było własnością miasta Leszno tylko gminy Święciechowa, a nie można przecież przekazywać czegoś, czego się nie posiada.

W ślad za tekstem poszły komentarze. Wszyscy mówią już o przekazywaniu lotniska.... Ktoś kiedyś powiedział, nie pamiętam kto  ;), że kłamstwo powtórzone 10 razy staje się prawdopodobne, a powtórzone 100 razy staje się prawdą. Tutaj ta zasada działa znakomicie.

CSS to szkoła szybowcowa i taką pozostanie bez względu na to jakie plotki wokół niej krążą. W Radzie CSS na 8 członków zasiada 6 czynnych szybowników w tym 4 osoby z Leszna w tym 2 z zarządu AL. Nie ma więc cienia zagrożenia, że działalność CSS miałaby pójść w innym kierunku niż szybownictwo. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której inna działalność mogłaby zakłócać działalność statutową. Takiego zagrożenia po prostu nie ma.

Moim zdaniem opinia publiczna wprowadzana jest w błąd celowo. Ktoś znowu chciałby coś ugrać dla siebie...

Mam tylko jedną prośbę. Nie pozwólmy sobą manipulować. My powinniśmy dbać o nasz własny interes, którym jest oczywiście szybownictwo.
MS

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 23, 2013, 23:31 »
Aeroklub Leszczyński jest aeroklubem regionalnym czyli częścią Aeroklubu Polskiego. Interes AL i AP w tym kontekście wg mnie jest w 100% zbieżny.
Jak dla mnie chodzi o zabezpieczenie funkcji lotniska.

Spółka miasta - to znam. Łódź. Początek lat 90-tych. Wpierw miasto dowaliło podatek od gruntu. Potem zmusiło aeroklub do zawiązania spółki - no bo AŁ miał długi - z dowalonego podatku. Oczywiście podobne udziały jak to Pan prezydent ujął.
AP sprzedało swoją część - z tego co pamiętam 10 mln ówczesnych PLN poszło na konto AP - oczywiście kasa przeżarta.

Władze miasta do tej pory próbują realizować chore ambicje pt "Port Lotniczy im Władysława Reymonta" - władowane setki miliony złotych - pracuje tam kilkuset pracowników. W zeszłym roku nowy terminal za ponad 200 mln PLN i co ? Ano g...o czyli dwa połaczenia tanich linii, które żądają dopłat za start/lądowanie.
Modlin otwarty. Nawet teraz jak pas remontują może jeden, dwa samoloty lądują.

Z punktu widzenia szybowników. Latanie uwalone przy samej d...e.

Nikt się nie pyta o tą kasę - nikt nie liczy. Do świadomości obywatela dociera "Mamy PORT lotniczy".

W Lesznie też zaczynają gadać o budowie pasa. Po co?

Tu bym "Misia" zacytował - ten dialog o wynajmowaniu śmigłowca.
W takiej spółce jest od razu parę stanowisk do obsadzenia. Synekury dla polityków.
Pozdrawiam
Żółw

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2013, 23:41 »
Ktoś kiedyś powiedział, nie pamiętam kto  ;) , że kłamstwo powtórzone 10 razy staje się prawdopodobne, a powtórzone 100 razy staje się prawdą.

Ten ktoś to minister propagandy i oświecenia publicznego III Rzeszy Joseph Goebbels.
Tu link do innych jego "złotych" cytatów http://pl.wikiquote.org/wiki/Joseph_Goebbels.

Nie dajmy się manipulować.
Pozdrawiam
Żółw

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 23, 2013, 23:49 »
Cytuj
Na lotnisko została wprowadzona prywatna firma o zgoła innym profilu niż szybownictwo. Za chwilę się pojawi samolot do zrzutu. Jak to będzie kolidowało z ruchem szybowcowym to chyba Ci nie muszę pisać. Tobie to nie zrobi większej różnicy, bo się wystrzelisz i wrócisz za kilka godzin. Ja jednak nie widzę możliwości bezpiecznego latania za wyciągarką w sytuacji gdy kilku "tuptusi" będziesz miał na płycie.

Tu się z Malarem zgadzam - CSS to Centralna Szkoła SZYBOWCOWA. Inne formy awiacji nie powinny ograniczać głównej formy działalności szkoły. Kasę można zarabiać na wszystkim.
Kwękanie że z szybowców wyżyć się nie da jest dla mnie nie logiczne. Czy w ogóle spróbowano?
Po podejściu do Pre WGC - np: tempie zakładania strony wg mnie nie za bardzo.
Pozdrawiam
Żółw

sito57

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Liked: 5
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 25, 2013, 14:07 »
Pewnym zaciemnieniem sprawy jest powoływanie CSS bis i w nim jest Rada Szkoły , która w strukturze AP nie ma i tak nic do powiedzenia a forma przekazania kompetencji jak i dóbr materialnych między tymi podmiotami ( CSS bis - AP)jest niejasna , kierunki rozwoju to strzelnica ,konie ,basen, plaża i strefa zrzutu są nie do przyjęcia przez użytkowników samolotowo- szybowcowych dlatego stanowisko Prezydenta Leszna jest słuszna. Zakamuflowane cele i kierunki rozwoju CSS i CSSbis będą powodem plotek i domysłów - może AP zajmie oficjalne stanowisko w sprawie CSS i CSS bis - to nawet nie jest prośba , myślę ,że koledzy z Zarządu AP poczynią kroki żeby wyjaśnić tą sytuację.

Andrzej Siembida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Liked: 16
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 25, 2013, 14:45 »
AP zajęło oficjalne stanowisko w sprawie usamodzielnienia CSS niejednokrotnie.
Krótkie przypomnienie:

1. Jeszcze przed 2010 rokiem trwały prace mające na celu wypracowanie rozwiązania umożliwiającego usamodzielnienie się GSS i CSS. Intencją było uniezależnienie tych jednostek od "Warszawy" czyli Zarządu AP. Kierowanie tymi organizacjami lokalnie jest w końcu sensowniejsze niż przez "Warszawę".
2. Efekty prac z pkt 1 zostały przedstawione przed Walnym i zaakceptowane na Walnym w 2010 roku.
Główne założenia:
- Powołujemy samodzielnie (niezależne od ZAP ale podlegające Walnemu AP) szkoły CSS i GSS
- W pierwszym etapie "nowe" Szkoły są podmiotem bez majątku, potem mają przejąć majątek i działalność operacyjną "starych" Szkół.
- We władzach (w Radzie Szkoły) są przedstawiciele Komisji Szybowcowej, Zarządu AP, lokalnego środowiska, Donatorów Szkół.
- Cele Szkół są opisane w Statucie AP
- Nadzór nad Szkołami pełni Komisja Rewizyjna AP
3. Po uzgodnieniach prawnych i księgowych dokonano przekazania majątku i działalności operacyjnej "starego" GSS do "nowego" GSS
4. Prace nad przekazaniem majątku i działalności "starego" CSS do "nowego CSS" były prowadzone równolegle, jednakże w porozumieniu Rady CSS z Zarządem AP, połączono je z tematem odkupienia od Miasta Leszna terenów o których mowa w tym wątku.
5. Prezydent Miasta Leszna przedstawił Radzie Miasta ścieżkę dojścia do bezpiecznego przekazania majątku o którym tu mowa. Tenże sam Prezydent brał udział we wszystkich konsultacjach tekstów projektowanego porozumienia. Ten sam Prezydent uzyskał od Rady Miasta zgodę na realizowanie przedstawionego przez siebie pomysłu na sprzedaż majątku do "nowej" CSS z bonifikatą.
6. Na dosłownie kilka dni przed planowanym podpisaniem aktu notarialnego (którego treść była ze wszystkimi stronami uzgodniona) Prezydent Miasta Leszna stwierdza, że nie zgadza się z założeniami porozumienia, którego sam był współautorem.

Mamy do czynienia z niczym innym jak perfidną (w moim osobistym odczuciu) grą polityczną, na której niestety traci Aeroklub Polski. Tak jak pisał Marek, przeszło dwa lata trudnej pracy i ogromnego zaangażowania kilku działających społecznie osób ze strony AP, zostało przez Pana Prezydenta "wyrzucone w błoto".

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 25, 2013, 14:52 »
Pewnym zaciemnieniem sprawy jest powoływanie CSS bis i w nim jest Rada Szkoły , która w strukturze AP nie ma i tak nic do powiedzenia a forma przekazania kompetencji jak i dóbr materialnych między tymi podmiotami ( CSS bis - AP)jest niejasna , kierunki rozwoju to strzelnica ,konie ,basen, plaża i strefa zrzutu są nie do przyjęcia przez użytkowników samolotowo- szybowcowych dlatego stanowisko Prezydenta Leszna jest słuszna. Zakamuflowane cele i kierunki rozwoju CSS i CSSbis będą powodem plotek i domysłów - może AP zajmie oficjalne stanowisko w sprawie CSS i CSS bis - to nawet nie jest prośba , myślę ,że koledzy z Zarządu AP poczynią kroki żeby wyjaśnić tą sytuację.

Witam serdecznie,

Spróbuję wytłumaczyć w najprostszy sposób, nie wdając się w szczegóły.

Obecnie CSS jest odziałem terenowym AP. Jakiś czas temu Walne Zgromadzenie AP podjęło uchwałę, aby szkoły szybowcowe (GSS i CSS) stały się samodzielnymi jednostkami, posiadającymi osobowość prawną (własny wpis do KRS i NIP).

Główną intencją "usamodzielnienia" szkół było oddanie im większej samodzielności, niejako uniezależnienie od Zarządu AP, aby lepiej sprawniej były zarządzane, aby również środowisko lokalne (Żar oraz Leszno) miało większy wpływ na to co się dzieje w szkołach oraz podejmowało decyzję co do kierunków działania szkół. Również, jeśli chodzi o majątek usamodzielnienie szkół stawia niejako "zaporę ogniową" pomiędzy AP i szkołami w tym sensie majątek np. CSS jest bezpieczny jeśli coś miałoby się stać z majątkiem AP (zupełnie hipotetyczna sytuacja).

Proces usamodzielnienia przeszedł pomyślnie niedawno GSS Żar. Jeśli chodzi zaś o CSS, to proces ten nie został jeszcze zakończony głównie z tego względu, że trwały negocjacje z Miastem Leszno na temat odkupienia gruntu, na którym zlokalizowane są budynki CSS, AL, camping, baraczek.

CSS działa obecnie w "starej" strukturze, czyli jest oddziałem terenowym AP. Jednocześnie dokonano rejestracji "nowej", samodzielnej CSS, która jednak formalnie nie rozpoczęła działalności z powodów podanych powyżej.

Samodzielne szkoły GSS i CSS posiadają swój Zarząd, który kieruje bieżącą działalnością oraz Radę, która powołuje Zarząd i sprawuje nad nim nadzór. Rady szkół składają się z przedstawicieli: 2 delegowanych przez Zarząd AP, 2 przez Komisję Szybowcową, 2 reprezentantów lokalnego środowiska oraz 2 przedstawicieli samorządów lokalnych.

Taka konstrukcja powoduje, że o tym, co się dzieje w Szkołach nie decyduje już Zarząd AP (albo w małym stopniu), tylko w zasadzie szybownicy i lokalne środowisko. Wydawało nam się (i cały czas wydaje), że taki sposób kierowania Szkołami jest skuteczniejszy i lepszy niż na odległość z Warszawy. Jak to wyglądało do tej pory wszyscy wiemy.

Jeśli są jakieś pytania to chętnie wyjaśnię.

Pozdrawiam,
MS

sito57

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Liked: 5
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 25, 2013, 14:57 »
Napisałeś ,, na której niestety traci Aeroklub Polski'' i to jest prawda ale Prezydent Leszna nie ma prawa dbać o dobro AP nie zabezpieczając interesów miasta Leszna. Myślę ,że właśnie interes AP jako firmy z Warszawy mającej problemy finansowej legło u podstaw tej decyzji. A przy okazji co chciało AP zyskać skoro traci ? Ziemie za 5% wartości, dobry interes tylko czy nie straciłby tak jak Krakowskie Przedmieście 55 ? Nie odniosłeś się co do planów CSS a one też są ważne.

sito57

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Liked: 5
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 25, 2013, 15:05 »
Marek na dzień dzisiejszy działa stary CSS , nowy i jego Rada w której chyba jesteś nie mam nic do powiedzenia i nie jest stroną w tych porozumieniach. A nieprzekazanie ziemi warszawce ? Prezydent ma do tego prawo dba o interes Leszczyniaków i szybownictwa myślę ,że po ocenie działalności obecnego CSS miał prawo podjąć taką decyzje. A Mareczku jako członek Rady wiesz coś o tych basenach, koniach itd ?

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 25, 2013, 15:08 »
Napisałeś ,, na której niestety traci Aeroklub Polski'' i to jest prawda ale Prezydent Leszna nie ma prawa dbać o dobro AP nie zabezpieczając interesów miasta Leszna. Myślę ,że właśnie interes AP jako firmy z Warszawy mającej problemy finansowej legło u podstaw tej decyzji. A przy okazji co chciało AP zyskać skoro traci ? Ziemie za 5% wartości, dobry interes tylko czy nie straciłby tak jak Krakowskie Przedmieście 55 ? Nie odniosłeś się co do planów CSS a one też są ważne.

Może tym razem ja odpowiem jeśli chodzi o plany.
Statut, a właściwie Regulamin CSS określa kierunki działania Szkoły, a jest nią w skrócie rzecz ujmując wspieranie i organizowanie latania szybowcowego. Inna działalność np. gospodarcza, jest możliwa pod warunkiem, że wspiera działalność statutową. Jeśli chodzi o szczegóły, to odsyłam do Regulaminu CSS.

Myślę, że całe to zamieszanie jest wynikiem pewnego sposobu myślenia, które przez lata zakorzeniło się w całym środowisku.

CSS nie jest traktowana jako "nasza", "leszczyńska" tylko "obca" i "warszawska". Dlatego właśnie pojawiają się głosy o wspieraniu AP i warszawki, kiedy właśnie w "nowej", usamodzielnione strukturze CSS jest bardziej leszczyńska niż warszawska. To znaczy, że największy wpływ na to jak będzie szkoła się rozwijała i co będzie robiła ma właśnie środowisko leszczyńskie.

Trudno w to uwierzyć, ale właśnie tak jest.

Pozdrawiam,
MS