Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Taką "MARKĘ" ma AP  (Przeczytany 19792 razy)

sito57

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Liked: 5
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 25, 2013, 17:23 »
JA O TYM WIEM! tylko przeczytaj mój 1 post. Mówimy o decyzji dzisiaj a nie w bliżej nie określonej przyszłości nowego podmiotu który jeszcze nie działa na niwie lotniczej. Jestem za powstaniem CSS bis ale nazywajmy rzeczy po imieniu .

sito57

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Liked: 5
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 25, 2013, 17:30 »
Panie Andrzeju , nie można szantażować , nie można uzależniać uwłaszczenia CSS bis od przekazania ziemi AP , przepraszam to śmierdzi , bo kto tu jakie ma interesy ? 

Andrzej Siembida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Liked: 16
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 25, 2013, 20:53 »
Ale o jakim szantażu mowa? Sprzedaż nieruchomości nastąpiłaby wtedy i tylko wtedy gdy usamodzielni się CSS. To zapis uzgodniony z Prezydentem Miasta. Nie wiem co w tym dziwnego.

Dziwi mnie natomiast, że taka konstrukcja (podkreślam - uzgodniona z Prezydentem) budzi podejrzenia, a fakt wycofania się Prezydenta w przeddzień podpisania aktu - nie budzi takich podejrzeń.

Myślę, że więcej nie ma co tematu drążyć, chyba wszystko co do faktów zostało przedstawione przez Marka i moją osobę. Reszta to nie oparte na żadnych realnych przesłankach podejrzenia, uprzedzenia i oskarżenia.

Krzysztof Mazur

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Liked: 9
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 25, 2013, 21:55 »
Pania Andrzeju rozmawałem z MSiT i według MSiT Ustawa o sporcie powołała nową formę prawną - Polski Związek Sportowy oraz, że Polski Związek Sportowy nie może być stowarzyszeniem.

AP miało dwa lata by się dostosować i uzyskać wpis w KRS, że ma formę prawną - Polski Związek Sportowy. AP dalej takiego wpisu nie ma. Taki wpis mają już prawie wszytkie PZS.

Ustawa o Sporcie
„Art. 12.
2. Polski związek sportowy uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego."

Zgodnie z Ustwą o KRS:

„Art. 14.
    Podmiot obowiązany do złożenia wniosku o wpis do Rejestru nie może powoływać się wobec osób trzecich działających w dobrej wierze na dane, które nie zostały wpisane do Rejestru lub uległy wykreśleniu z Rejestru.”
 

Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki (nr 53) z dnia 6 grudnia 2012 r. Pan Sekretarz stanu w MSiT Grzegorz Karpiński wytłumaczył specyfikę osobowości prawnej polskiego związku słowami:
„Pojawiła się również istotna kwestia, która jest również pewną przeszkodą przy rejestrowaniu przez nas niektórych statutów czyli stanowiska, jakie my prezentujemy, że polskie związki sportowe nie są stowarzyszeniami.”

Mało tego - okazuje się, że Ustawa o sporcie nie powołuje dla polskiego związku sportowego terenowych jednostek organizacyjnych z osobowością prawną. Po prostu nie ma takiej potrzeby - bo polskie związki sportowe są to przecież związki osób prawnych, a nie stowarzyszenia osób fizycznych. Poza tym ustawa o sporcie przewiduje tylko jeden rodzaj członkostwa i  członkostwo wspierające, czy jakiekolwiek inne niż zwyczajne w PZW jest niemożliwe.

A więc AP jako Polski Związek Sportowy nie może mieć terenowych jednostek organizacyjnych, czyli  Aeroklubów Regionalnych  i szkół szybowcowych z własną osobowścią prawną.

Zapytałem czy możliwe jest aby się wycofać z  formy prawnej PZS i pozostać tylko stowarzyszeniem. Odpowiedziano mi, że nie, że jest z tym spory problem i moze się okazać, że trzeba zlikiwdować AP zgodonie z Art. 23 Ustawy o sporcie.

"Art. 23.
1. Sąd na wniosek ministra właściwego do spraw kultury fizycznej może, w drodze
postanowienia:
1) zawiesić w czynnościach władze polskiego związku sportowego;
2) rozwiązać polski związek sportowy, jeżeli jego działalność wykazuje rażące
lub uporczywe naruszanie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków
do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem."


AP liczy na długi proces sądowy - tylko, że sprawa jest bardzo oczywista, bo AP nie może zrzeszać klubów sportowych, czy zawiązków sportowych i decyzja sądu może się okazać bardzo szybka. A co wtedy z majątkami AR? Zmiana Ustawy też nie wchodzi w grę bo naruszy to Konstytucyjne prawa już dwóch Federacji Lotniczych i ponad stu stowarzyszeń lotniczych. Jedna z Federacji jest już w trakcie postępowania w MSiT i w FAI by stać się Polskim Związkiem Sportowym.

Warto podkreślić, że AP nie spełnia nie tylko Ustawy o Sporcie, ale też zapisu Kodeksu FAI by być Polskim Związkiem Sportowym ponieważ nie jest związkiem organizacji, ale tylko jedną organizacją.

2.4.1.1. A national organisation representing as completely and as effectively as possible the greatest number of branches of air sports and astronautics in its Country, may be elected as an Active Member of FAI. Only one Active Member shall be admitted for each Country.

Z powyższych informacji wynika, że Prezydent ma uzasadnione obawy - bo nie tylko możliwa jest likwidacja osobowości prawnej szkoły i AR, ale także jednoczesna likwidacja samego AP. Takie zagrożenie jest relane prawnie.

Wydaje mi się, że najlepsze jest rozwiązanie Aeroklubu Pińczowskiego, którego członkowie zawiązali niezależnie od AP stowarzyszenie Aeroklub Pińczowski i przenieśli na niego majątek  i wszytko mają już absolutnie zabezpieczone i swoje. Są gotowi na ewentualność powołania wreszcie Aeroklubu Narodowego zgodnie z Ustawą o Sporcie.

Na koniec warto by przeczytać ekspertyze prawną Pana Mecenasa Piotra Kasprzyka.

http://modelarstwo.aeroklubpolski.proart.pl/wazne/uwagi.htm







 


ML

  • Administrator
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 105
  • Liked: 13
    • Szybowce.Com
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 25, 2013, 23:57 »
Witajcie,

ponieważ temat budowy strefy spadochronowej w Lesznie wraca jak bumerang, informuję że temat stworzenia takiej strefy nigdy nie był rozpatrywany na forum władz AP. CSS Leszno jest przede wszystkim ośrodkiem szybowcowym. Nie ograniczając działalności szybowcowej, Szkoła może i powinna natomiast prowadzić uzupełniającą działalność jak np. tunel spadochronowy, który jest stałym źródłem dochodu nie tylko dla CSS, ale także dla restauracji, hotelu, baraczku, etc. Środki zarobione w ten sposób zostaną w Lesznie i będą wspierać Szkołę.

Osobiście nie widzę obecnie rynkowego miejsca na stworzenie pełnowymiarowej strefy spadochronowej w Lesznie - za dużo jest konkurencyjnych lokalizacji - w szczególności Poznań, Ostrów, Włocławek - wszystkie lepiej zlokalizowane i z rozwiniętym zapleczem spadochronowym. Rynek stref spadochronowych jest niezmiernie konkurencyjny i to inwestycje dziś dosyć ryzykowne - szczególnie gdyby chcieć obłożyć duży samolot na ponad 10 skoczków. W Lesznie być może w przyszłości będzie miejsce na sporadyczne skoki tandemowe i szkolenia AFF z mniejszego samolotu, ale nawet takie skoki, jeśli w ogóle, powinny moim zdaniem być organizowane tak żeby nie zakłóciły podstawowej działalności Szkoły.

sito57

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Liked: 5
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 26, 2013, 02:12 »
Michał ten bumerang powraca i nie jest to mój wymysł

ML

  • Administrator
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 105
  • Liked: 13
    • Szybowce.Com
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 26, 2013, 15:14 »
Jurek,

powraca w dyskusjach pod hangarem lub na forum. Ale nie ma żadnych planów i decyzji w tej sprawie.  Tak jak napisałem, ja jestem sceptyczny. Tunel tak, strefa spadochronowa nie. Sporadyczne skoki są już dziś i w takim lub podobnym wymiarze nie są one problemem. Szkoła jest przede wszystkim SZYBOWCOWA. Szkoła musi zarabiać, ale ta działalność zarobkowa nie może przesłonić nam podstawowych SZYBOWCOWYCH celów.

sito57

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Liked: 5
Odp: Taką "MARKĘ" ma AP
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 26, 2013, 17:58 »
i oby tak było - pozdrawiam