Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Ubezpieczenie NNW  (Przeczytany 13360 razy)

p_rob

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 6
 • Liked: 0
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 05, 2014, 17:48 »
Szkoda, że już nie ma ubezpieczenia Coris/April. Osobiście nie ubezpieczałem się z uwagi na NNW, które  nie było na na satysfakcjonujace mnie kwoty (mam gdzie indziej) ale było on korzystne z uwagi na niezbędne każdemu pilotowi ubezpieczenie kosztów leczenia (KL), oczywiście za granicą, kosztów ratownictwa i poszukiwania (chociaż suma też nie powalała) a także OC w życiu prywatnym, co bardzo ważne w dzisiejszych czasach, nie tylko w związku z działalnością lotniczą. Najważniejszą zaleta tego ubezpieczenia był fakt, ze obejmowało nie tylko sport lotniczy ale wszystkie sporty, chyba nazywało się to kwalifikowane. Na pewno było to narciarstwo, turystyka piesza, rower itp. Wielu z nas uprawia dodatkowo różne dyscypliny i ubezpieczenie powinno je obejmować (nie piszę o innych tzw. dyscyplinach wysokiego ryzyka, do którego ubezpieczyciele zaliczają szybownictwo).
Ubezpieczenie Coris/April zwracało się w zasadzie przy 2 tygodniowym wyjeździe na  wczasy gdzie nie musiałem już wykupywać ubezp. KL i OC. Latając chociażby nad sąsiednią Słowacją, gdzie ratownictwo jest płatne trzeba to mieć. Podobnie jadąc zimą na narty.
Jak dla mnie ubezpieczenie powinno być skonstruowane podobnie do wcześniejszego:
-NNW
-KL/Ratownictwo
-OC w życiu prywatnym (dobrze aby tez obejmowało czynności lotnicze)
Ważne jest aby były różne progi sumy ubezpieczenia, tak aby każdy dopasował coś dla siebie.

Jarek S

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 8
 • Liked: 0
  • ubezpieczenia lotnicze
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 08, 2014, 02:35 »
odpowiadając po kolei na kilka poruszonych wątków:

Boruh - portal będzie gotowy w ciągu najbliższych kilku tygodni, dzięki za zaproszenie :)

Malar - daj znać o co chodzi z tym bałaganem w polisach OC na szybowce. Miło że wolisz współpracować z nami ale nikt nie jest doskonały więc przyjmuję krytykę, jak masz uwagi to napisz gdzie mamy się poprawić  a zrobimy to;)

Atlas1959 - poniżej info, które (mam nadzieję) wyjaśnia poruszone przez Ciebie kwestie. A poruszyłeś dwie:
1. odpowiedzialność za szkody, które jako instruktor społeczny możesz komuś wyrządzić w ramach swojej działalności
2. wypadek, uszczerbek na zdrowiu lub śmierć, które mogą Ci się zdarzyć w trakcie wykonywanych lotów, w tym jako  instruktor

ad.1 optymalne jest posiadanie indywidualnego, zawartego przez Ciebie ubezpieczenia OC instruktora, w zakresie wynikającym z posiadanych uprawnień. Dlaczego? Bo nie musisz się martwić czy ośrodek, w którym działasz zawarł ubezpieczenie OC na wypadek Twoich błędów; w ramach swojego ubezpieczenia indywidualnego będziesz miał ochronę w razie roszczeń składanych przez poszkodowanych w wypadkach powstałych podczas szkolenia z Tobą jako instruktorem, zarówno kierowanych wprost do Ciebie, jak i z ewentualnego regresu z polisy ośrodka.  Ofertę ubezpieczenia mogę Ci przedstawić, możesz też znaleźć sam w towarzystwach ubezpieczeniowych. Moim zdaniem minimalna suma ubezpieczenia OC instruktora nie powinna być mniejsza niż 100.000 zł a rekomenduję rozważyć 500.000 zł albo 1.000.000 zł.
ad.2 takie ubezpieczenie to Twoje indywidualne NNW; suma ubezpieczenia zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni i zasobności portfela (składka!), ale musisz pamiętać żeby ochrona obejmowała odpowiedni zakres terytorialny (np. latasz po Europie - NNW na Europę) i uwzględniała charakter Twojej aktywności (lotnictwo!). Jeśli będziesz chciał mieć sumę ubezpieczenia powyżej 500.000 zł to może Ci nie być łatwo znaleźć ofertę... Jak latasz po Europie to dodatkowo  warto mieć dobre ubezpieczenie Kosztów Leczenia. Ofertę w zakresie NNW i KL ma praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe.

Dino i p_rob - jeśli chodzi Wam o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to bardzo dobrze że chcecie się w tym zakresie ubezpieczać, ale nie róbcie tego na warunkach takich jak były w Coris/April!!! To był dramat - tak złych warunków ubezpieczenia dawno nie widziałem (mówię tu o "TWOJEJ KARCIE PODRÓŻE PRZESTWORZA w ramach „Umowy ubezpieczenia nr CO/1/10 posiadaczy TWOJEJ KARTY PP” zawartej w dniu 01.12.2010 r. pomiędzy Towarzystwem Ubezpieczeń EUROPA SA, zwanym dalej TU EUROPA SA lub Towarzystwem a CORIS SERVICE Sp. z o.o.", czyli tym z najszerszym wariantem...). Niezrozumiałe, często wzajemnie wykluczające się zapisy, fatalny zares ochrony w OC (np. wyłączenie odpowiedzialności za roszczenia o zadośćuczynienie i o odszkodowanie z nawiązką, za utratę lub uszkodzenie mienia powierzonego, wynajętego, pożyczonego itp.), żenująco niskie sumy ubezpieczenia na zdarzenia będące następstwem uprawiania turystyki kwalifikowanej, sportów wysokiego ryzyka i sportów powietrznych (dla szkód rzeczowych: 10.000 PLN, dla szkód osobowych: 20.000 PLN) i długo by jeszcze wymieniać... Za spowodowany przez Was wypadek i szkodę na osobie np. w Niemczech czy Austrii na pokrycie roszczeń poszkodowanego mielibyście z polisy 20.000 zł, ale bez zadośćuczynienia bo za to płacilibyście z własnej kieszeni. No ubezpieczenie majstersztyk - oczywiście dla tego, kto potrafił taki chłam sprzedać:-) Litościwie przemilczę o tym, kto to kupił i rekomendował. Aha, jeśli myślicie, że to ubezpieczenie obejmowało  odpowiedzialność za szkody wynikające z posiadania, kierowania, używania, uruchamiania statków powietrznych to jesteście w błędzie - oczywiście taka odpowiedzialność też była wyłączona...

Reasumując: zanim zapłacimy (często niemałą) skłądkę, warto przeczytać warunki i treść umowy ubezpieczenia.

CZECHU.KSS

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 147
 • Liked: 38
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 08, 2014, 09:39 »

(...) jeśli chodzi Wam o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to bardzo dobrze że chcecie się w tym zakresie ubezpieczać, ale nie róbcie tego na warunkach takich jak były w Coris/April!!! To był dramat - tak złych warunków ubezpieczenia dawno nie widziałem (mówię tu o "TWOJEJ KARCIE PODRÓŻE PRZESTWORZA w ramach „Umowy ubezpieczenia nr CO/1/10 posiadaczy TWOJEJ KARTY PP” zawartej w dniu 01.12.2010 r. pomiędzy Towarzystwem Ubezpieczeń EUROPA SA, zwanym dalej TU EUROPA SA lub Towarzystwem a CORIS SERVICE Sp. z o.o.", czyli tym z najszerszym wariantem...). Niezrozumiałe, często wzajemnie wykluczające się zapisy, fatalny zares ochrony w OC (np. wyłączenie odpowiedzialności za roszczenia o zadośćuczynienie i o odszkodowanie z nawiązką, za utratę lub uszkodzenie mienia powierzonego, wynajętego, pożyczonego itp.), żenująco niskie sumy ubezpieczenia na zdarzenia będące następstwem uprawiania turystyki kwalifikowanej, sportów wysokiego ryzyka i sportów powietrznych (dla szkód rzeczowych: 10.000 PLN, dla szkód osobowych: 20.000 PLN) i długo by jeszcze wymieniać... Za spowodowany przez Was wypadek i szkodę na osobie np. w Niemczech czy Austrii na pokrycie roszczeń poszkodowanego mielibyście z polisy 20.000 zł, ale bez zadośćuczynienia bo za to płacilibyście z własnej kieszeni. No ubezpieczenie majstersztyk - oczywiście dla tego, kto potrafił taki chłam sprzedać:-) Litościwie przemilczę o tym, kto to kupił i rekomendował. Aha, jeśli myślicie, że to ubezpieczenie obejmowało  odpowiedzialność za szkody wynikające z posiadania, kierowania, używania, uruchamiania statków powietrznych to jesteście w błędzie - oczywiście taka odpowiedzialność też była wyłączona...

(...)


Tu nie trzeba żadnej litości, wystarczy pamiętać że litości w stosunku do swoich członków pozbawiony był rekomendujący to ubezpieczenie, posługujący się dwoma literkami "AP".

Za "AP" stały konkretne osoby, nie duchy.

"Wujek dobra rada" gada: mając polisę na 20kPLN proponuję nawet nie wchodzić w obręb "Flugplatz", zarysowanie lakieru suwakiem od kurtki/polaru drożej kosztuje:) takiego artystę.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2014, 10:04 wysłana przez CZECHU.KSS »
Karkonoskie Stowarzyszenie Szybowcowe
 
Odwiedź nas-

Jarek S

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 8
 • Liked: 0
  • ubezpieczenia lotnicze
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 08, 2014, 12:40 »
Za "AP" stały konkretne osoby, nie duchy.

Z AP już nie współpracujemy i pewnie w najbliższej przyszłości nie będziemy współpracować; jeśli umawiasz spotkanie z szefostwem departamentu aviation jednego z ubezpieczycieli i na to spotkanie nie dociera nikt z kierownictwa AP, chociaż byli umówieni (z jednym z wiceprezesów na czele...) ale mimo to uzyskujesz od ubezpieczyciela deklarację przekazania sporych środków finansowych m.in. na szkolenia podnoszące bezpieczeństwo wykonywanych operacji lotniczych, a parę tygodni później dostajesz z AP wypowiedzenie umowy to się zastanawiasz o co chodzi i czy warto z takim podmiotem współpracować. Środki na prewencję, o których rozmawiałeś z ubezpieczycielem oczywiście przepadają (no bo miały być dla Twojego klienta, który tuż przed ich uruchomieniem zrezygnował z Twoich usług...), w dodatku za chwilę okazuje się, że Twój były klient nie ma żadnej korzystniejszej oferty od tej którą właśnie porzucił. Jeśli przegrywasz z lepszą ofertą to możesz mieć pretensje do siebie że takiej nie wynegocjowałeś  lub podziw dla konkurencji, że zrobili to co Tobie się nie udało ale w takiej sytuacji jesteś bezsilny i naprawdę można się zniechęcić.... To już jednak zamknięty rozdział :)

A te 20.000 zł to było dla szkód osobowych; dla szkód rzeczowych ograniczenie odpowiedzialności za zdarzenie wynosiło 10.000 zł. Nic dziwnego, że ubezpieczenie było w korzystnej cenie ;D ;D ;D ;D

Piotr Rzepka

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 40
 • Liked: 7
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 08, 2014, 22:55 »
Cześć,

  Ja, jak zwykle, proponuję ubezpieczenie w Pramerice - życiówka + nnw. Wychodzi taniej niż w pakietach lotniczych a zawiera wszystkie sporty wysokiego ryzyka. Niestety nie ma żadnego OC.

Jezeli ktoś potrzebuje to mogę podać namiar na agenta, który mnie ubezpiecza od lat. Wszystkie OWU dostępne są na stronie Pramerica.

Pozdrawiam,

Piotr Rzepka