Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Ubezpieczenie NNW  (Przeczytany 17069 razy)

Dino

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Liked: 252
Ubezpieczenie NNW
« dnia: Październik 29, 2014, 18:13 »
Czolem,

poniewaz wkrotce "wychodzi" mi ubezpieczenie NNW, zaczalem sie nieco rozgladac.
Wczesniej obilo mi sie o uszy, ze AP zrezygnowal ze wspolpracy z April, bylem przekonany,
ze bedzie podobna propozycja.
A tu male zdziwienie - PZU i we wszystkim musi posredniczyc AR.
Cytat ze strony AP:
Niewątpliwym atutem są nieskomplikowane procedury, minimum formalności i bardzo korzystna cena. Ubezpieczenie swoim zakresem obejmuje uprawianie sportu lotniczego we wszystkich dyscyplinach.
Dla mnie to akurat skomplikowanie procedury. W dodatku nie mam mozliwosci chocby wyboru jakiegos wariantu
sumy ubezpieczenia itp.

Odswiezam nieco dyskusje sprzed poltora roku:
Co w zamian ubezpieczenia NNW z AP?

Fajnie by bylo, jakby jakies OC pokrywalo...

pozdr
Dino

Neroj

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Liked: 39
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2014, 18:37 »
Dino, a co to jest April (poza tym, że kwiecień ;-)) ?
 osobiście ubezpieczam się przez Mentora w Warcie czyli w ramach umowy z AP. Są dwa warianty: za 100 i za 200 zł jak dobrze pamiętam.
Kilku kolegów ubezpiecza się "na mieście" i za wariant minimalny (czyli żeby spełnić warunek posiadania ubezpieczenia) płacą około 40 zł rocznie.

No i jeszcze dwa lata temu było ubezpieczenie w ramach legitymacji AP (Coris) ale niestety po pierwsze już go nie ma, po drugie niejasne było ubezpieczenie latania na własnym sprzęcie.

Dino

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Liked: 252
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2014, 19:54 »
Dino, a co to jest April (poza tym, że kwiecień ;-)) ?

No i jeszcze dwa lata temu było ubezpieczenie w ramach legitymacji AP (Coris) ale niestety po pierwsze już go nie ma, po drugie niejasne było ubezpieczenie latania na własnym sprzęcie.
April to wlasnie byl nastepca Corisa.
Latanie na wlasnym sprzecie bylo jasne - dostalem pisemna odpowiedz, ze latanie na sprzecie i poza dzialalnoscia AP
takze podlega ubezpieczeniu.
osobiście ubezpieczam się przez Mentora w Warcie czyli w ramach umowy z AP. Są dwa warianty: za 100 i za 200 zł jak dobrze pamiętam.
Kilku kolegów ubezpiecza się "na mieście" i za wariant minimalny (czyli żeby spełnić warunek posiadania ubezpieczenia) płacą około 40 zł rocznie.

Na stronach AP podaja, ze po zakonczeniu wspolpracy z April proponuja ubezpieczenie w PZU.
Choc ta "propozycja" brzmi troche jak nakaz.

Minimalny wariant (tylko po to, zeby ubezpieczenie bylo) nie bardzo mnie interesuje.

pozdr
Dino

Janusz Z

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Liked: 0
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 30, 2014, 17:09 »
Witam, ja jestem autorem tego ubezpieczenia grupowego dla osób fizycznych a będącym członkami AR lub innych stowarzyszeń będących członkiem zwyczajnym AP. Wynegocjowany wariant ubezpieczenia jest korzystny i na pewno jest mniej procedur niż było to w APRIL (CORIS). Najważniejsze , że obejmuje swoim zakresem wszelkiego rodzaju czynności lotnicze na wszystkich statkach powietrznych, urządzeniach latających, spadochronach. Cena 51 zł przy sumie ubezpieczenia 20 000 zł jest korzystna.
Pozdrawiam
Janusz Zdulski
aerobroker@gazeta.pl

atlas1959

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Liked: 1
    • zabytkowe szybowce
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 31, 2014, 14:37 »
Czy obejmuje także pracę instruktora? W April zapewniano mnie, że tak. A jak ta sprawa przedstawia się w PZU?

Janusz Z

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Liked: 0
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 31, 2014, 16:08 »
Ubezpieczenie NNW ( jest od następstw nieszczęśliwych wypadków) obejmuje zakresem osobę ubezpieczoną,:

Zakres ochrony ograniczony czas ochrony – czynności lotnicze + droga
Ubezpieczenie grupowe, forma imienna
Zakres terytorialny Świat
Okres ubezpieczenia roczny
Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wykonywanie czynności lotniczych na wszelkiego rodzaju statkach powietrznych oraz urządzeniach latających (w tym prywatne)
Ochrona objęte jest latanie: turystyczne, szkolne, zawody, pokazy, treningi, rekreacyjne

GRUPOWE UBEZPIECZENIE NASTĘPSTW NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW
Dla osób uprawiających sporty lotnicze
UBEZPIECZENIE NASTĘPSTW NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW OSÓB UCZESTNICZĄCYCH W KULTURZE FIZYCZNEJ PZU SPORT
Podstawa ubezpieczenia:

Ogólne Warunki  ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków osób uczestniczących w kulturze fizycznej „PZU Sport” ustalone uchwałą Zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej nr UZ/409/2007 z dnia 26 lipca 2007 r. ze zmianami ustalonymi uchwałą nr UZ/14/2011 r. z dnia 13 stycznia 2011r.oraz uchwałą nr UZ/21/2012 z dnia 20 stycznia 2012 r.

Szczegóły dotyczące ubezpieczenia
Lp.     Zakres ubezpieczenia
Okres ubezpieczenia roczny   SUMA UBEZPIECZENIA 20 000 (PLN)   Składka = 51 (PLN)
Wariant I
Zakres ochrony ograniczony czas ochrony + droga
Forma imienna
Zakres terytorialny Świat
Okres ubezpieczenia roczny
Postanowienia końcowe:
   Pozostałe warunki, o ile nie zostały wyraźnie zmienione w niniejszej ofercie ubezpieczenia są zgodne z OWU.
   Ubezpieczenie swoim zakresem obejmuje wszelkiego rodzaju uprawianie sportów lotniczych
pozdrawiam
Janusz
tel. 604 278 381

atlas1959

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Liked: 1
    • zabytkowe szybowce
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 31, 2014, 16:50 »
Ok. Dzięki. Zadałem złe pytanie. Miało brzmieć - czy PZU przygotowało także propozycję na ubezpieczenie OC?

Dino

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Liked: 252
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 31, 2014, 22:38 »
Ok. Dzięki. Zadałem złe pytanie. Miało brzmieć - czy PZU przygotowało także propozycję na ubezpieczenie OC?

Wlasnie, wlasnie.
OC bylo niezla opcja (a jak tu sie kiedys ktos chwalil - nie tylko na papierze).
W dodatku dla mnie poprzednia procedura byla duzo prostsza - sam wysylalem formularz,
przelewalem pieniadze, odbieralem list z karta.
Teraz, jak rozumiem, wszystko idzie przez  AR?

pozdr
Dino

Janusz Z

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Liked: 0
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 01, 2014, 08:16 »
Witam,
na razie oferty na OC PZU nie przygotowało. Czekam na wejście w życie nowego rozporządzenia wyłączającego niektóre statki powietrzne. Dotychczasowe:
"Warszawa, dnia 10 kwietnia 2013 r.
Poz. 440
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1)
z dnia 26 marca 2013 r.
w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów
statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków"
ma być zastąpione nowym do końca tego roku, zmienić się mogą sumy gwarancyjne OC.
Poprzednie ubezpieczenie w "April" posiadało OC na S.G. = 30 000 zł., a obowiązek wynikający z cytowanego rozporządzenia był w większości przypadków na S.G. = 10 000 SDR (co stanowi około 50 000 zł.
Co do procedur załatwiania tamtego ubezpieczenia w April a nowego w PZU to mogę dyskutować posiadam to nowe i stare.
Pozdrawiam
Janusz Zdulski

Dino

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Liked: 252
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 01, 2014, 11:34 »
Witam,
na razie oferty na OC PZU nie przygotowało. Czekam na wejście w życie nowego rozporządzenia wyłączającego niektóre statki powietrzne.
[...]
Poprzednie ubezpieczenie w "April" posiadało OC na S.G. = 30 000 zł., a obowiązek wynikający z cytowanego rozporządzenia był w większości przypadków na S.G. = 10 000 SDR (co stanowi około 50 000 zł.
Co do procedur załatwiania tamtego ubezpieczenia w April a nowego w PZU to mogę dyskutować posiadam to nowe i stare.

Nie chodzi tu o OC statku powietrznego a OC ubezpieczonego.
Czyli odpowiedzialnosc za szkody wyrzadzone osobom trzecim.
 (czy jak to sie w branzowym jezyku nazywa).

pozdr
Dino

Janusz Z

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Liked: 0
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 01, 2014, 12:44 »
"Ubezpieczonego" czyli kogo, od czego ma to ubezpieczenie obejmować ochroną, jak widzę jesteś pilotem szybowcowym więc jeżeli wyrządzisz szkodę osobie lub mieniu osób trzecich to odszkodowanie będzie wypłacone z OC szybowca.
Pozdrawiam
Janusz Zdulski

boruh

  • Gość
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 01, 2014, 13:45 »
czyli jak rozsmaruje sie z uczniem w szybowcu z mojej winy (bo przeciez nie ucznia) to roszczenia jego rodziny pojda z oc szybowca ?

jesli ja popelnie bląd i nabije kuku komuś na ziemi i jego rodzina mnie pozwie to takze z oc szybowca ?


no cos tu mi nie gra

Janusz Z

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Liked: 0
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 01, 2014, 14:45 »
Odpowiadam, wyjaśniam:
1. odpowiedzialność wobec ucznia pilota;
Instruktor szkoli w ramach certyfikowanego ośrodka szkolenia. Ośrodek powinien posiadać ubezpieczenie,
OC z tytułu szkolenia lotniczego na sumę gwarancyjną 20 000 SDR (ok. 100 000 zł.),
OC z tytułu szkolenia personelu lotniczego na sumę gwarancyjną 50 000 SDR (ok. 250 000 zł.

2. Osoby trzecie i mienie osób trzecich;
odszkodowanie wypłacane z OC statku powietrznego.

3. Osoba biorąca udział w locie (pasażer);
OC za osobę biorącą udział w locie na sumę gwarancyjną albo 100 000 SDR albo 250 000 SDR. Ubezpieczenie to swoim zakresem obejmuje czynności pasażera: wsiadanie do statku powietrznego, czynności lotnicze, wysiadanie ze statku powietrznego.

Mam nadzieję Tomku, że Tobie i innym zainteresowanym te moje wyjaśnienia wystarczą.

Jeżeli ktoś chce większych wyjaśnień to jestem do dyspozycji pod numerem telefonu 604 278 381
pozdrawiam
Janusz Zdulski

slawek.piela

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Liked: 78
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 02, 2014, 11:58 »
Ośrodki posiadające polisę z Mentora nie chronią tą polisa instruktorów społecznych.
Czyli roszczenie pójdzie bezpośrednio do instruktora a nie polisy.
Próbowałem załatwić to z Mentorem i wciąż nie udaje sie domknąć sprawy.

Szkoda, że ZAP nie załatwia takich spraw. Tym bardziej ze jest strona rekomendującą te umowę.


Slawek

Janusz Z

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Liked: 0
Odp: Ubezpieczenie NNW
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 02, 2014, 14:44 »
Aeroklub Polski od około 2 lat nie rekomenduje ubezpieczenia przez MENTOR, to Aerokluby Regionalne podpisały umowy z Mentorem.
mam nadzieję, załatwić takowe ubezpieczenia na nowy sezon lotniczy. Dotychczas miałem taki pakiet w T.U. UNIQA ale w tym roku nie chcieli już ubezpieczać w tym zakresie. Składka była 120 zł na sumę ubezpieczenia 100 000 zł., ubezpieczenie roczne

pozdrawiam
Janusz Zdulski