Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Paliwa lotnicze - Włodek Prezes AP działa i to cieszy  (Przeczytany 905 razy)

A. Rydzyński

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Liked: 73
Paliwa lotnicze - Włodek Prezes AP działa i to cieszy
« dnia: Marzec 18, 2017, 06:59 »
17 marca 2017 ujawniono na stronie AP
sprawa koncesji na obrót paliwami lotniczymi na lotniskach aeroklubowych

W dniu 9 marca 2017 roku w Ministerstwie Energii odbyło się spotkanie przedstawicieli AP z władzami resortu w sprawie zmiany ustawy – Prawo Energetyczne, tj. konieczności posiadania przez Aerokluby Regionalne koncesji na obrót paliwem lotniczym.

Jak Państwu wiadomo, w związku ze zmianą ustawy – Prawo Energetyczne, Aeroklub Polski od kilku miesięcy podejmuje nieustanne działania zmierzające do liberalizacji przepisów dotyczących nałożenia na Aerokluby Regionalne obowiązku posiadania koncesji na obrót paliwem lotniczym.

W tej sprawie, w dniu 9 marca 2017 w Ministerstwie Energii odbyło się spotkanie, w którym Aeroklub Polski reprezentowali: Włodzimierz Skalik, Prezes AP, Jarosław Szołtysek, Członek Zarządu Aeroklubu Polskiego, Magdalena Łukaszewicz, reprezentantka Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego oraz Piotr Czarnecki, prawnik AP.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz państwowych w osobach: Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, przedstawiciele Ministerstwa Energii, Jerzy Szmit, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Marek Kachaniak, Dyrektor Departamentu Lotnictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, posłowie Parlamentarnego Zespołu Lotnictwa oraz przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Podczas spotkania obszernie dyskutowano nad kwestią nałożenia na Aerokluby Regionalne obowiązku posiadania koncesji na sprzedaż paliwa lotniczego. Aeroklub Polski stał na stanowisku, że obowiązek uzyskania koncesji na obrót paliwami lotniczymi, tak jak to było do tej pory – powinien być ograniczony do podmiotów, których roczna wartość obrotu z tego tytułu przekracza równowartości 1.000.000 Euro. (zgodnie z brzmieniem art. 32 ust. 5 ustawy prawo energetyczne sprzed 1.09.2016 r.)

Niestety Ministerstwo Energii nie przychyliło się do opinii Aeroklubu Polskiego i podtrzymało swoją decyzję, argumentując ją koniecznością posiadania pełnej kontroli rynku paliwowego przez organy administracji publicznej.

Niemniej jednak Minister Krzysztof Tchórzewski zadeklarował chęć pomocy Aeroklubom Regionalnym w procesie uzyskaniu koncesji. Na koniec spotkania Minister zapewnił również, że podejmie próbę ewentualnej liberalizacji przepisów dotyczących spełnienia wymogów technicznych przez Aerokluby Regionalne, a także zadeklarował pomoc w dalszych rozmowach z przedstawicielami Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Na planowanym wkrótce spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Regulacji Energetyki, Prezes Aeroklubu Polskiego zobowiązał się przedstawić przedstawicielom URE i Ministerstwa Energii listę warunków technicznych, z których wypełnieniem Aerokluby Regionalne mogą mieć problem.

Aby w pełni przygotować się do tego zadania, uprzejmie prosimy Członków AP o selekcję i wskazanie w załączonym dokumencie  wymogów technicznych, które będą trudne do spełnienia przez Aerokluby Regionalne. Listę zastrzeżeń proszę przesyłać do dnia 20 marca 2017 na adres p.czarnecki@aeroklubpolski.pl.

file:///C:/Users/User/Downloads/Pakiet_informacyjny_OPC.pdf

Sprawa jak zawsze na wczoraj. Pakiet informacyjny  istnieje od grudnia 2016 ciekawe kto o tym wiedział w AP i w AR