Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: 8,33 kHz  (Przeczytany 59375 razy)

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #120 dnia: Wrzesień 16, 2017, 15:23 »
Leszek, gdybym nie wybierał się na loty falowe (no i do Czech, do Dvoru  i na Słowację np GCC na zawody) to pewnie też bym nie kupował .
Słyszałem że można zarejestrować dwa radia na jednym statku ,wtedy  Icom A6e z "gruszką" jako 8,33khz- choć przyznaję  ani to wygodne ani efektywne (kwestiazasięgu) ale za 1/3  ceny nowego radia.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2017, 15:26 wysłana przez andrzej »
andrzej

boruh.com.pl

  • Administrator
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Liked: 101
  • latać, nie s....
    • http://www.boruh.com.pl
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #121 dnia: Wrzesień 16, 2017, 16:17 »
Cytuj
Jednak coraz więcej lotnisk dostaje częstotliwości w rastrze 8,33.
Chyba tylko po to, żeby wymusić zakup nowej radiostacji.  >:(

wietrze spisek kontrolerów z producnetami radiostacji ......

dzida wybacz, ale słuchanie 5 aeroklubów zrzucających skoczków  będąc nad jednym z nich jest zwyczajnie niebezpieczne ..... i nie dziwię się właścicielom lotnisk, że nie chcą słyszeć w swoim radiu "dwie minuty do zrzutu " który to zrzut odbywa się 80 km dalej

innych przykładów nie będę wymianiał bo każdy je zna


pozdro
Boruh

JJay

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Liked: 21
    • Aeroklub Orląt
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #122 dnia: Wrzesień 17, 2017, 22:47 »
jeżeli ktoś byłby zainteresowany zakupem radia becker 6201 w cenie 1575 eur to zapraszam na priv, zbieramy grupę do większego zakupu

Dzida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Liked: 50
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #123 dnia: Wrzesień 18, 2017, 09:41 »
Cytuj
Jednak coraz więcej lotnisk dostaje częstotliwości w rastrze 8,33.
Chyba tylko po to, żeby wymusić zakup nowej radiostacji.  >:(

wietrze spisek kontrolerów z producnetami radiostacji ......

dzida wybacz, ale słuchanie 5 aeroklubów zrzucających skoczków  będąc nad jednym z nich jest zwyczajnie niebezpieczne ..... i nie dziwię się właścicielom lotnisk, że nie chcą słyszeć w swoim radiu "dwie minuty do zrzutu " który to zrzut odbywa się 80 km dalej

innych przykładów nie będę wymianiał bo każdy je zna


pozdro
Boruh

Oczywiście że jest to spisek, nie ma co do tego wątpliwości. ;D
Jakby tak dobrze policzyć ile mamy częstotliwości w rastrze 25 kHz....
To by się okazało że cho,cho,cho.....
To o czym mówisz, to pozostałość po używaniu starych RSek.
A że jest to niebezpieczne, to zgadzam się w 100%.
Jeszcze pół bidy, jak się zastanawiasz czy u siebie masz zrzut skoczków.
Ale jak pilot-uczeń usłyszy 'Pirat wyczep się" zaraz po starcie będąc nad drzewami... to przestaje być śmieszne.
Oczywiście zdaję sobie sprawę skąd nakaz na używanie radiostacji z rastrem 8,33.
Lotnictwo komunikacyjne ma ten sam problem i po prostu wskutek zwiększonego ruchu robi się szum informacyjny.
A że z reguły Benki latają trochę wyżej od szybowców.... to zasięg radia robi się na całą europę.
Jak nie wiadomo o co chodzi...to wiadomo że chodzi o kasę.
Ja tam nie miałbym nic przeciwko temu żeby co roku wymieniać radio na nowszy model... tylko szukam sponsora na taką zabawę.
Skoro użytkownicy komercyjni potrzebują zwiększonej ilości częstotliwości to mogliby sfinansować radia niekomercyjnym.
Nie może być tak że ja potrzebuję na paliwo do Mercedesa, to zabiorę pół wypłaty sąsiadowi, bo on jeździ rowerem i nie potrzebuje kasy na paliwo!
Jak tu ktoś pisał na tym forum" to jest moje indywidualne zdanie i może być w każdej chwili zmienione".

A tak przy okazji, to lada moment koniec sezonu letniego :'( i początek jesiennego 8).
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE - Latajcie! Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas    

Dzida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Liked: 50
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #124 dnia: Wrzesień 18, 2017, 10:44 »
Leszek, gdybym nie wybierał się na loty falowe (no i do Czech, do Dvoru  i na Słowację np GCC na zawody) to pewnie też bym nie kupował .
Słyszałem że można zarejestrować dwa radia na jednym statku ,wtedy  Icom A6e z "gruszką" jako 8,33khz- choć przyznaję  ani to wygodne ani efektywne (kwestiazasięgu) ale za 1/3  ceny nowego radia.

W sumie to też myślę o takim zakupie, tylko bez zostawiania starego radia(chyba że w okresie przejściowym do upływu przyznanego odstępstwa).
A wynika to jedynie ze względu na dużo niższy koszt zakupu.
Jeśli jednak zdecydujesz się w końcu zostawić sobie szybowiec do dłuższego użytkowania, to mocno zastanowiłbym się w twojej sytuacji nad zakupem normalnego radia.
KRT2 kosztuje nieco ponad 1000 Euro i jest całkiem przyzwoite. No, na pewno dużo lepsze od tych badziewnych nowych RSek.
W zasadzie poza ceną, nic nie przemawia za zakupem Icom'a.
Niewygodny w użytkowaniu, wala się po kabinie(no chyba że zrezygnujesz ze starego radia i podłączysz go na stałe), trudności z wsadzeniem w odpowiednie miejsce przy zabudowie na stałe, mniejsza moc-zasięg.
Nie wiem jak ten konkretny model sprawdza się w powietrzu, ale z reguły z takimi zastępczymi radiami są tylko kłopoty.
Jeszcze jak właściciel szybowca się postara i podłączy Icom"a na stałe do anteny, zasilania, mikrofonu zewnętrznego i najlepiej zewnętrznego głośnika, to jeszcze ujdzie.
Ale używanie luzem takiego radyjka jest mało wygodne, a często o kiepskiej łączności wspomnę tylko przy okazji.
Jeśli nie potrzebujesz nowego radia na już, to będzie okazja do rozmowy na obozie żaglowym KSS na Żarze.
Zajrzę tam przynajmniej na wekend.
Przemyśl dobrze decyzję, żebyś był zadowolony. 8)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2017, 10:50 wysłana przez Dzida »
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE - Latajcie! Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas    

kotar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Liked: 18
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #125 dnia: Wrzesień 18, 2017, 10:50 »
Oczywiście że jest to spisek, nie ma co do tego wątpliwości. ;D

Jesteśmy coraz bliżej prawdy! Drżyjcie zdradzieckie mordy!


A zupełnie poważnie, to chciałbym zadać pytanie techniczne. Czy używając radia 25kHz zajmujemy więcej niż jeden kanał 8,33kHz?
Załóżmy, że nadajemy radiem 25kHz na 122,200. Czy radio 8,33kHz odbierze korespondencję będąc ustawionym na 122,20833 lub inne pobliskie częstoliwości z rastra 8,33kHz? Nie jestem specem od w.cz. ale chyba o ile nie mamy modulacji częstotliwości, to nie zajmujemy zakresu tylko  jedną, konkretną częstotliwość (pewnie z jakąś tam dokładnością zależną od urządzenia). Zgadza się?

boruh.com.pl

  • Administrator
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Liked: 101
  • latać, nie s....
    • http://www.boruh.com.pl
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #126 dnia: Wrzesień 18, 2017, 11:14 »
kotar jeśli nie znasz się na W. CZ. to zgodnie z obowiązującymi standardami nie powinieneś pytać, tylko ogłosić swoją teorię ...........

a tak na poważnie , to nie wiem :)

Dzida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Liked: 50
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #127 dnia: Wrzesień 18, 2017, 11:28 »
Oczywiście że jest to spisek, nie ma co do tego wątpliwości. ;D

Jesteśmy coraz bliżej prawdy! Drżyjcie zdradzieckie mordy!


A zupełnie poważnie, to chciałbym zadać pytanie techniczne. Czy używając radia 25kHz zajmujemy więcej niż jeden kanał 8,33kHz?
Załóżmy, że nadajemy radiem 25kHz na 122,200. Czy radio 8,33kHz odbierze korespondencję będąc ustawionym na 122,20833 lub inne pobliskie częstoliwości z rastra 8,33kHz? Nie jestem specem od w.cz. ale chyba o ile nie mamy modulacji częstotliwości, to nie zajmujemy zakresu tylko  jedną, konkretną częstotliwość (pewnie z jakąś tam dokładnością zależną od urządzenia). Zgadza się?
Raczej z odbiorem może być kłopot(nie testowałem, w każdym razie nie pamiętam).
Natomiast radio z rastrem 25kHz może poważnie zakłócić łączność na sąsiednim kanale 8,33kHz.
Stąd niestety taki nacisk europejskiego regulatora na wymianę wszystkich radiostacji na z odstępem 8,33kHz.
Jeśli macie radia z odstępem 8,33 to lepiej ustawiać 3 kanały dalej od częstotliwości używanej z odstępem 25kHZ.
Jeśli by nie uwzględniać łączności w lotnictwie komunikacyjnym, to mamy full kanałów z odstępem 25kHz.
Nie widzę zatem potrzeby ustawiania w swojej radiostacji odstępu 8,33(w KRT2 można wybrać) i komplikować sobie życie przez nie pokazujący dokładnej częstotliwości wyświetlacz(przynajmniej w KRT2 tak jest). 8)
Niestety nie wszystkich rejonów dotyczy ostatnia uwaga.
Pojawiły się już w Polsce, o Czechach nie wspominając, lotniska z przyznanymi częstotliwościami w rastrze 8,33.
Więc w zależności gdzie latamy(a mamy radio z wyborem odstępu między kanałowego) trzeba się do tego dostosować.
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE - Latajcie! Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas    

kraskiewicz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 488
  • Liked: 36
    • Szybowcowy Szczecin
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #128 dnia: Wrzesień 18, 2017, 15:00 »
Tak. Sasiednie czestotliwosci beda zarowno slyszalne jak i beda na wzajem zaklocane jesli bedziemy stosowac radia 8,33 i 25 kHz na raz.
Selektywnosc radiostacji nie jest/nie moze byc idealna (im wiekszy odstep kanalow tym gorsza).

Radze nie panikowac. Sezon szybowcowy jest krotki, Polska lezy na skraju Europy, najczesciej nadajemy newiele - okazji do zaklocania nie ma duzo. Kto moze skorzystac z odstepstwa niech to robi, a za pare lat temat i tak sam zniknie.

Dzida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Liked: 50
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #129 dnia: Wrzesień 19, 2017, 09:29 »
Dokładnie.
Tylko spokój  może nas uratować. 8)
Pozwolenia radiowe za kilka lat wygasną i niestety trzeba będzie założyć nowsze radio...może stanieją?
Eee... na to za bardzo bym nie liczył.
Jakby zamówić u Chińczyków partię ze 100 tysięcy sztuk, to może. ???
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE - Latajcie! Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas    

Ben

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Liked: 0
    • Sekcja Szybowcowa AZL
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #130 dnia: Wrzesień 21, 2017, 15:00 »
A zupełnie poważnie, to chciałbym zadać pytanie techniczne. Czy używając radia 25kHz zajmujemy więcej niż jeden kanał 8,33kHz?
Załóżmy, że nadajemy radiem 25kHz na 122,200. Czy radio 8,33kHz odbierze korespondencję będąc ustawionym na 122,20833 lub inne pobliskie częstoliwości z rastra 8,33kHz? Nie jestem specem od w.cz. ale chyba o ile nie mamy modulacji częstotliwości, to nie zajmujemy zakresu tylko  jedną, konkretną częstotliwość (pewnie z jakąś tam dokładnością zależną od urządzenia). Zgadza się?

Nie zgadza się.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Modulacja_amplitudy
W skrócie: fali nośnej (o stałej częstotliwości) towarzyszą 2 wstęgi boczne, każda o szerokości pasma sygnału modulującego, czyli przykładowo transmitując sygnał foniczny mowy 2,5kHz na częstotliwości 122,200MHz zajmujemy swoim sygnałem pasmo 122,1975-122,2025MHz. Tyle w teorii. W praktyce trzeba dodać wiele niedoskonałości nadajnika i odbiornika (niestabilność generatora, selektywność filtrów, itd.) pamiętając, że stare konstrukcje radia z rastrem 25kHz nie musiały być tak precyzyjne jak obecne. W efekcie stare radio może nadawać zajmując większy zakres niż powyższe wyliczenia, a odbierać też może szeroko, np. 2 sąsiednie kanały 8,33 na raz.

Dzida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Liked: 50
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #131 dnia: Październik 02, 2017, 11:35 »
W końcu jakieś pozytywne wieści.
W ubiegłym tygodniu otrzymałem odstępstwo na używanie dotychczasowej radiostacji.
Odstępstwo jest ważne do chwili wygaśnięcia otrzymanego wcześniej pozwolenia radiowego, czyli jeszcze 7 lat.
Ja akurat dobrze trafiłem z terminem odnowienia pozwolenia.
Wiem, że nie wszyscy mieli tyle szczęścia i dostali krótsze pozwolenia.
Ale zawsze to wydatek choć trochę oddalony w czasie.
Patrząc na dotychczasowe bardzo dobre sprawowanie się radiostacji, to i po tych 7 latach szkoda będzie ją wymienić.
Ale może w końcu wygram w totolotka i będzie mnie stać na wypasione radio. ;D
 
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE - Latajcie! Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas    

madaa

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Liked: 25
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #132 dnia: Październik 02, 2017, 12:17 »
A w temacie 8,33 czy komuś udało się w miare skutecznie uskutecznić ICOMA A6E do szybowca (zabudowa i podłączenie do instalacji). Widziałem zabudowane ICOMY, może się ktoś podzieli doświadczeniami z montażu.
Tak tak wiem że nie będę mógł z ICOMA pogadać z Moskwą będąc w Berlinie ale myślę że łączność do operacji startu,lądowania i "10 kilometr" plus "z wiadrem na kręgu" jako łączność do prywatnego szybola w zupełności wystarczy.
Często z doświadczenia wiem że z ICOMa w ręce zabranego jako zapas, lepiej było się dogadać niż z naszych wspaniałych RS nowej generacji.
Robert


boruh.com.pl

  • Administrator
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Liked: 101
  • latać, nie s....
    • http://www.boruh.com.pl
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #133 dnia: Październik 02, 2017, 12:52 »
udało się, ale trochę wody w wiśle upłynęło od tego czasu

wiec nie wiem jak na to teraz UKE i ULC

ale zapewne instr. zabudowy trza będzie strzelić i klepnąć u TC holdera

no chyba ze się myle, to niech ktoś wyprostuje

madaa

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Liked: 25
Odp: 8,33 kHz
« Odpowiedź #134 dnia: Październik 02, 2017, 12:59 »
UKE z tym nie ma problemu (musi być CE). Co do ULCu nie wiem jeszcze.