Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: instalacja elektryczna/bezpieczniki  (Przeczytany 1864 razy)

m..m

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Liked: 109
instalacja elektryczna/bezpieczniki
« dnia: Grudzień 04, 2018, 17:26 »
Nie chcę odgrzebywać z archiwum postów sprzed trzech i pół roku, bo po pierwsze mam już w swoich trofeach wystarczającą liczbę "Złotych Łopat", a po drugie temat jest związany raczej z pobocznym wątkiem, który się w ramach reorganizacji tablicy wyłonił, zatem zacznę od nowa.

W ramach przebudowy tablicy w Jantarze 1 potrzebuję położyć nową instalację elektryczną. Tą instalację chciałbym zabezpieczyć jakimiś rozsądnymi bezpiecznikami. W zależności od podpiętego urządzenia, 1,5A, 2A i 3A.  Najchętniej widziałbym coś zintegrowane z wyłącznikiem, funkcjonujące jak stare, dobre AZS-y. Miejsca w tablicy jest mało, więc pakowania oddzielnie przełącznika kołyskowego i obok gniazda bezpiecznika, trąci trochę marnotrawstwem przestrzeni. Nie chcę bezpieczników topikowych, bo nie uśmiecha mi się wykręcanie wkładki z gniazda w czasie lotu. Zawsze gdzieś to cholerstwo wpadnie, stłucze się i robi się kłopot. Poza tym nigdy nie będę miał pewności, czy wymieniłem wkładkę z właściwym prądem.
 
Czy możecie podpowiedzieć gdzie takich szukać? Macie jakieś doświadczenia? Co nabyć, a czego się wystrzegać?

I czy na coś takiego potrzebuje FORM 1?

M..M
Pozdrawiam
Michał Grzelak

JJay

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Liked: 21
    • Aeroklub Orląt
Odp: instalacja elektryczna/bezpieczniki
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 04, 2018, 17:55 »
Hej,
Ja używam takich: https://www.sensata.com/products/electrical-protection/7274-aircraft-circuit-breaker

I z czystym sumieniem polecam. Co do FORM 1 to raczej nie potrzebujesz ale głowy nie dam ;)

Dino

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Liked: 252
Odp: instalacja elektryczna/bezpieczniki
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 04, 2018, 18:54 »

Ja używam takich: https://www.sensata.com/products/electrical-protection/7274-aircraft-circuit-breaker

I z czystym sumieniem polecam. Co do FORM 1 to raczej nie potrzebujesz ale głowy nie dam ;)
Za takie pieniadze (kolo 30EUR) to powinni FORM 1 dorzucac na pamiatke.

JJay, jak ze spadkiem napiecia?
Wedlug datasheetu, dla interesujacych nas amperazy, to od 1.1 do 0.55V spadku...

pozdr
Dino

Jacek Rosik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Liked: 2
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2018, 19:22 wysłana przez Jacek Rosik »
Pozdrawiam,
Jacek

Łukasz K.

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Liked: 14
Odp: instalacja elektryczna/bezpieczniki
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 04, 2018, 23:08 »
Zarówno klixony polecane przez JJay i Tyco przez Jacka Rosika to produkty znane i szeroko stosowane w lotnictwie. Pewnie przez to są dość drogie... Jakość jak wszystkiego dzisiaj - tandeta tyle że z górnej półki (nie tylko cenowej są produkty duuuzo gorsze a lepszych raczej nie znajdziesz)
Form 1 hmm... To skomplikowane. Mozna kupić takiego klixona z form 1 tyle że np do cessny :) żaden z tych producentów nie jest producentem zgodnie z Part 21 i form 1 wystawić nie może. Ale może już to zrobić producent wg Part 21 który takie bezpieczniki w swoim produkcie montuje. Form 1 generalnie nie jest Ci potrzebny.
Bardziej bym się skupił na tym czy to co chcesz robić nie jest już modyfikacją drobną i czy masz kwalifikacje oraz kompetencje aby samodzielnie ja wykonać i poświadczyć. No chyba że to ma być taka “cicha przeróbka" to jeśli czujesz się na siłach - działaj :)
Zwróć uwagę również na jakość ewentualnych przewodów których użyjesz a przede wszystkim na ich ułożenie i umocowanie.
W ulm popularność zyskują bezpieczniki polimerowe. Nie jestem w stanie polecić jakiegoś konkretnego producenta. Moim zdaniem to bardzo fajna, tania, "niewidoczna" i wygodna alternatywa.
Pzdr

JJay

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Liked: 21
    • Aeroklub Orląt
Odp: instalacja elektryczna/bezpieczniki
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 05, 2018, 10:45 »
Cytat: Dino

JJay, jak ze spadkiem napiecia?
Wedlug datasheetu, dla interesujacych nas amperazy, to od 1.1 do 0.55V spadku...

pozdr
Dino
[/quote

To jest bardzo dobre pytanie, na które nie znam odpowiedzi ;) ale chyba nie jest tak źle żeby aż 1V jadły