Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Regulaminy Lokalne  (Przeczytany 4351 razy)

Marian

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Liked: 69
    • Galeria Mariana
Regulaminy Lokalne
« dnia: Czerwiec 03, 2018, 07:56 »
Być może tylko mnie to męczy, więc z góry przepraszam za odpalanie nowego tematu, ale już od dłuższego czasu utrwala się "nowa świecka tradycja", że Regulaminy Lokalne zawodów szybowcowych publikowane są nie na 30 dni przed ich rozpoczęciem (jak zdaje się wynikać z Regulaminów Zawodów Szybowcowych), ale co najwyżej na kilka dni przed rozpoczęciem zawodów (i to nawet zawodów rangi SMP), a czasem wręcz w dniu rozpoczęcia zawodów po pierwszej odprawie... Biorąc pod uwagę, że wzór Regulaminu Lokalnego nie uległ większym zmianom od ładnych paru lat, a zmiany w zasadach rozgrywania zawodów szybowcowych również nie są rewolucyjne, trudno jest zrozumieć dlaczego organizatorzy oraz Komisja Szybowcowa nie mogą (nie chcą, nie potrafią, nie czują potrzeby - niepotrzebne skreślić) doprowadzić do tego, żeby Regulaminy Lokalne publikowane były na te nieszczęsne 30 dni naprzód. Jeżeli dodać do tego to, że od czasu do czasu w RL pojawiają się różne modyfikacje w stosunku do Pisma Organizacyjnego (Biuletynu Nr 1) lub nowe wątki nie ujęte w tych dokumentach, zarówno po stronie finansowych warunków uczestnictwa (np. koszty holi do konkurencji), jak i samych warunków rozgrywania konkurencji (Event Markery, różne specyficzne rozwiązania dotyczące mety, sloty odlotowe itd.), zawodnicy są w mocno niekomfortowej sytuacji, nie wiedząc do końca na jakie zawody ostatecznie jadą. Jednocześnie, możliwości wycofania się z zawodów z prawem żądania zwrotu wpisowego są mocno ograniczone.

Mam propozycję, aby dla zmobilizowania właściwych osób do terminowej publikacji Regulaminów Lokalnych wprowadzić zasadę, że każdy może wycofać się z zawodów i żądać zwrotu wpisowego do 3 (trzech) dni od dnia publikacji Regulaminu Lokalnego. Jeżeli to nie wystarczy jako motywator, to może dodatkowo organizator powinien jeszcze zwrócić koszty podróży na zawody i np. wypożyczenia szybowca, jeżeli RL publikowany jest po przybyciu zawodnika na zawody (oficjalny trening)...? :-) Oczywiście, jeżeli opóźnienie wynika z powodu opieszałości działań KS, to organizator powinien tam się zwrócić o wyrównanie powstałych strat...

Co o tym myślicie??

Pozdrawiam,

Marian

A.Łończuk

  • Członkowie Komisji Szybowcowej
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 179
  • Liked: 31
Odp: Regulaminy Lokalne
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 03, 2018, 22:08 »
Procedura KS jest taka, że po otrzymaniu RL jest on wysyłany do "uczonych w piśmie", im zajmuje to 2-3 dni na zarekomendowanie, po czym RL poddawany jest pod głosowanie. Powiedzmy, zajmuje to ok. tygodnia. Jeżeli w RL są błędy to z informacją co jest nie tak RL jest odsyłany spowrotem. Po czym procedura się powtarza.

W przypadku na ten przykład ostanich zawodów w Ostrowie, przysłany na niecały tydzień przed, RL został odrzucony. No się zaczęło.. :D

Pytanie czego oczekujesz w takiej sytuacji od KS. Mam uwalić zawody rangi SMP, ponieważ organizator nie staje na wysokości zadania? Wprowadzić dodatkowe wymogi w środku sezonu?

Osobiście mam na to pomysł, po prostu w księgach kto dobry uczynek uczynił, a kto grzeszy będzie zapisane. I uwzględniane we wrześniu przy przydzielaniu ważniejszych imprez....

Andrzej Czop

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 449
  • Liked: 203
Odp: Regulaminy Lokalne
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 03, 2018, 22:39 »
Myślę że intencją Mariana / Marcina nie było wytykanie że KS coś zawaliła - tylko słuszna propozycja wprowadzenia "motywatora" dla organizatora, żeby nie było zmian zaskakujących uczestników zawodów w ostatniej chwili, w szczególności sprawy które wiążą się ze zmianą opłat. Z tego zakresu należałoby wyłączyć zmiany personalne (funkcyjni organizatora zawodów), bo często różne sytuacje losowe powodują konieczność zmian w ostatniej chwili i nie ma potrzeby przedstawiać KS całego RO tylko poinformować, że nastąpiła konieczność zmiany osoby.

Warto byłoby wprowadzić zasadę że np. sprawa w KS jest rozpatrywana nie więcej niż tydzień, a jeżeli ma przekroczyć tydzień to KS informuje zainteresowanego, że sprawa będzie rozpatrywana np. miesiąc albo nie będzie rozpatrzona bo ... . W dotychczasowym systemie sprawa trafiała do KS (i nie myślę o obecnej KS) i nie wiadomo było, kiedy należy spodziewać się decyzji, co powodowało wrażenie (często niesprawiedliwe) że sprawą nie ma się kto zająć.

Osobna historia to jak w Ostrowie miałoby się nie dać zrobić zawodów to gdzie się da? W tym obszarze potrzeba współpracy i wzajemnej pomocy a nie biurokracji.

Marian

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Liked: 69
    • Galeria Mariana
Odp: Regulaminy Lokalne
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 04, 2018, 09:32 »
Moją intencją nie jest ani bicie w konkretne zawody/organizatorów, ani w KS. Zdarzało mi się brać udział w organizacji zawodów i wiem, że z czasem pojawia się rutyna i przekonanie, że "jakoś to będzie", a jednym z przejawów jest m.in. sytuacja z Regulaminami Lokalnymi, które jeszcze 5 - 6 lat temu wisiały na stronach o czasie (30 dni przed rozpoczęciem zawodów), a z każdym kolejnym rokiem termin ten się przesuwał i przesuwał, aż mamy taką sytuację, że łatwiej jest dostać RL do ręki po przybyciu na zawody (i to często jeszcze z zastrzeżeniem, że nadal nie jest zatwierdzony), niż znaleźć go na stronie (zawodów lub KS).

Oczywiście propozycje ze zwrotem wpisowego czy kosztów  podróży to była tylko mała prowokacja, ale wynika to z tego, że nie rozumiem, dlaczego rzeczy co do zasady proste i raczej standardowe robione są na ostatni moment. Tak jak napisał Andrzej - zmiany w RL już po zatwierdzeniu i opublikowaniu mogą mieć miejsce (więc nie ma uzasadnienia dla odkładania przygotowania i zatwierdzania RL na ostatni moment), byle nie dotyczyły spraw kluczowych (m.in. ceny, ale też wymagania dotyczące wyposażenia zawodników, np. event marker wprowadzany na kilka dni przed zawodami, czy pierwsze podejście do obowiązkowych flarmów).

Za niecały tydzień zaczynają się SMP w Lesznie, a mnie np. interesuje jak mam zaplanować przyjazd, bo być może organizator będzie chciał zrobić ważenie wszystkich szybowców przed pierwszą odprawą, względnie wprowadzić jakieś rozwiązania dotyczące rozgrywania konkurencji, które wymagają zmian konfiguracji w elektronice szybowcowej... Komfortowe jest również wypełnienie druku zgłoszenia przed wyjazdem na zawody, a nie na kolanie tuż przed rejestracją... Robienie różnych rzeczy w pośpiechu na ostatni moment zwykle do niczego dobrego nie prowadzi...

No i mamy jeszcze nowe zapisy w Regulaminach Szybowcowych (max. 70 szybowców w klasie z podziałem na dwie podklasy), które będą po raz pierwszy ćwiczone (jak sądzę) na lipcowo-sierpniowych zawodach w Lisich i znowu - dopiero w RL znajdziemy informacje o tym, jak organizator zamierza ugryźć ten temat (co akurat może mieć duży wpływ na poziom motywacji zawodników do udziału w tych zawodach...).

Pozdrawiam,

Marian


Dzida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Liked: 50
Odp: Regulaminy Lokalne
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 06, 2018, 11:57 »
Temat podjęty przez Mariana uważam za całkowicie uzasadniony.
Publikowanie regulaminu i innych dokumentów w ostatniej chwili uważam za kompromitację organizatorów.
Jednak niestety często ostatnio się zdarza, że mimo wysiłków organizatorów zatwierdzenie RL nie jest możliwe z winy KS.
Mam nadzieję, że nowy skład KS da radę w końcu dogadać się z pozostałą ekipą AP i zatwierdzanie dokumentów będzie sprawniejsze.
Ja niestety przygotowując dokumenty na GCC2018 trafiłem na zmianę ekipy KS i były duże problemy z zatwierdzeniem RL.
Pewnie nie wszystko na organizowanych przez nas zawodach było idealne, ale starałem się opublikować wszelkie dokumenty najwcześniej jak się dało.
Jeśli ktoś z uczestników, lub potencjalnych zawodników miałby jakieś uwagi po tegorocznych zawodach, to posypię głowę popiołem i chętnie skorzystam z podpowiedzi.
Jeśli będę miał przyjemność pomagać w organizacji przyszłorocznych zawodów GCC, to postaram się poprawić niedociągnięcia. 
A tym którym się zechce i będą się nudzić w czasie nielotnych dni podaję link do dokumentów tegorocznych zawodów(niestety zawody już się odbyły).
 8)
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE - Latajcie! Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas    

Marian

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Liked: 69
    • Galeria Mariana
Odp: Regulaminy Lokalne
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 06, 2018, 12:25 »
Tak sobie myślę, że GCC po raz kolejny zbierze max-a w ankiecie po zawodach...  ;)

kp

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Liked: 137
Odp: Regulaminy Lokalne
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2018, 18:18 »
....

Jednak niestety często ostatnio się zdarza, że mimo wysiłków organizatorów zatwierdzenie RL nie jest możliwe z winy KS.
Mam nadzieję, że nowy skład KS da radę w końcu dogadać się z pozostałą ekipą AP i zatwierdzanie dokumentów będzie sprawniejsze.
Ja niestety przygotowując dokumenty na GCC2018 trafiłem na zmianę ekipy KS i były duże problemy z zatwierdzeniem RL.
...

Ja tylko zadam pytanie czy jest potrzebne zatwierdzanie regulaminow lokalnych przez KS. Obowiazek zgodnosci lokalnego regulaminu z regulaminem rozgrywania zawodow powinien w calosci spoczywac na barkach organizatora.

Zatwierdzanie RL powinno zniknac, podobnie jak zniknelo manipulowanie tabela wspolczynnikow przez KS

JF

  • Ekspert
  • Aktywny użytkownik
  • ******
  • Wiadomości: 123
  • Liked: 32
Odp: Regulaminy Lokalne
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 06, 2018, 19:42 »

Ja tylko zadam pytanie czy jest potrzebne zatwierdzanie regulaminow lokalnych przez KS. Obowiazek zgodnosci lokalnego regulaminu z regulaminem rozgrywania zawodow powinien w calosci spoczywac na barkach organizatora.

Zatwierdzanie RL powinno zniknac, podobnie jak zniknelo manipulowanie tabela wspolczynnikow przez KS

Organizator bardzo często nie ma odpowiedniej wiedzy na temat regulaminów lub nie potrafi ich interpretować. Z KS współpracuje grupa ekspertów, która tworzy regulaminy i może łatwo stwierdzić czy RL jest zgodny z przepisami ogólnymi. W innym przypadku jestem pewien, że jak przyjedziesz na zawody to na odprawie inauguracyjnej będzie masa pytań i niezgodności.

Marian

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Liked: 69
    • Galeria Mariana
Odp: Regulaminy Lokalne
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 07, 2018, 13:54 »
A teraz już egoistycznie i we własnym interesie - na SMP w Lesznie (przypominam - jutro do 21.00 rejestracja) na razie nie ma nawet, jak to mówią, "śladu, cienia, zarysu" Regulaminu Lokalnego ) choćby nawet z adnotacją "NIEZATWIERDZONY"... Ale w końcu do rekordu tegorocznego Ostrowa mamy jeszcze ok. 30 godzin... ;-)

Dzida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Liked: 50
Odp: Regulaminy Lokalne
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 07, 2018, 16:06 »
Hmmm może ustanowić jakąś nagrodę w rodzaju złotych malin?
Moja propozycja to "Złote pokrzywy".
Chyba organizatorzy zawodów bardzo starają się czymś zaskoczyć zawodników, a z braku pomysłu padło na RL.
Ciekawe co tam też kombinują... ?  ;D
Oczywiście to żart, pewnie nie ma komu na poważnie zająć się papierologią.
Tylko na zawodach tej rangi, to jakoś głupio nie dać możliwości zapoznania się z RL przed przyjazdem na miejsce. :P
 
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE - Latajcie! Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas    

A.Łończuk

  • Członkowie Komisji Szybowcowej
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 179
  • Liked: 31
Odp: Regulaminy Lokalne
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 08, 2018, 21:39 »
Hmmm może ustanowić jakąś nagrodę w rodzaju złotych malin?
Moja propozycja to "Złote pokrzywy".
Chyba organizatorzy zawodów bardzo starają się czymś zaskoczyć zawodników, a z braku pomysłu padło na RL.
Ciekawe co tam też kombinują... ?  ;D
Oczywiście to żart, pewnie nie ma komu na poważnie zająć się papierologią.
Tylko na zawodach tej rangi, to jakoś głupio nie dać możliwości zapoznania się z RL przed przyjazdem na miejsce. :P
 

Jest to jakiś pomysł.. ;)