Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Zestaw do samodzielnego montażu szybowca  (Przeczytany 4644 razy)

Olek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Liked: 18
Zestaw do samodzielnego montażu szybowca
« dnia: Maj 21, 2015, 07:51 »
Witam,

Myślę, że dojrzałem do kupna takiego zestawu, bo nieraz jest kłopot z pomocnikami.
Widziałem takie urządzenie robione chyba w Czechach, z amortyzatorem gazowym, dobrze to się zachowywało w praktyce.
Przeglądałem ogłoszenia na Segelflugu i zauważyłem, że nowe urządzenia mają teraz własne napędy elektryczne w dwóch osiach, i są nawet sterowane pilotem!

Czy kto z Was ma jakieś doświadczenia, którymi mógłby się ze mną podzielić i zaproponować konkretne rozwiązanie ( producenta ) ?

Pozdrawiam !

A.Jedrosz
AJG
Olek
Aeroklub Jeleniogórski

trzesnk

  • Reforma AP
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Liked: 135
Odp: Zestaw do samodzielnego montażu szybowca
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 21, 2015, 10:45 »
Mam taki czeski i rzadko go używam, mimo tego, że jeden panel skrzydła waży 80kg. Przy lżejszych panelach, to w ogóle chyba nie ma sensu. Powody są dwa. Z kolegami jest dużo szybciej i po prostu przyjemniej (trzeba bardzo szanować kolegów), a z ustrojstwem się oczywiście da, to działa, ale jest to upierdliwe i czasochłonne. Nie używałem sam wersji z przesuwaniem elektrycznym osi, widziałem tylko na zdjęciach, ale wydaje mi się, że to może być to. Mnie z zestawem najwięcej czasu zajmuje ułożenie panelu skrzydła w dobrym miejscu i dopchnięcie go do kadłuba. Niestety trzeba się nabiegać wokół skrzydła i pod, poprawiać przy wkładaniu drugiego... a w wersji zespołowej polecenia do przodu, tylu, dopchnij, oraz nieosiągalne z zestawem "flaterek", są od razu wykonywane. Niektóre szybowce chyba łatwiej się składa w zespole, gdy się używa takiego zestawu (widziałem, że to może pomoc w Cobrze).

Mam nadzieję, że naświetliłem za i przeciw - wybór Twój.

Krzysiek.

Dino

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Liked: 252
Odp: Zestaw do samodzielnego montażu szybowca
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 21, 2015, 11:15 »
Kolega mial wlasnie taki zestaw elektryczny, na pilota.
I skutkowalo to tym, ze zamiast 2 osob do zlozenia szybowca byly potrzebne 3.
Czas skladania byl rowniez nieporownywalnie dluzszy.
Moze takie low-costowe rozwiazanie:
https://www.youtube.com/watch?v=QZZIJhyukPw

pozdr
Dino

Łyku

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 98
  • Liked: 38
Odp: Zestaw do samodzielnego montażu szybowca
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 21, 2015, 11:18 »
Ja mam dokładnie takie samo spostrzeżenie.  W oparciu o najświeższe doświadczenia (pomagałem przy składaniu szybowca),  "One man Rigging" oznacza nie inaczej niż to, że potrzebujesz jednej osoby (dodatkowo) do obsługi tego ustrojstwa.

Neroj

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Liked: 39
Odp: Zestaw do samodzielnego montażu szybowca
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 21, 2015, 15:05 »
Koledzy są oczywiście bezcenni ale nie zawsze obecni. Nie zapominajmy, że zestaw przydaje się też do demontażu, który może zdarzyć się w polu a ekipa nie będzie zbyt pomocna (moja żona kilkakrotnie zbierała mnie z pola w czasie deszczu i nie mogła pomóc w złożeniu bo zajmowała się dzieckiem w aucie ;-)).
Tak więc ocenę czy to urządzenie przydatne czy nie, lepiej zostawić w rękach ewentualnego nabywcy.
Ale do rzeczy ...
Olku, ja mam zestaw produkcji rodzimej (Avionic) ze sprężyną gazową. Wybrałem bo był najtańszy a na moje oko różnice konstrukcyjne nie były wielkie. Sprężyna gazowa w tym przypadku to raczej mało udany pomysł - ja jej nie używam (jest za słaba). Inna sprawa, że DG100 jest niezwykle prosty w składaniu, nie trzeba trafiać sworzniem przed wsunięciem skrzydeł w kadłub. U mnie najpierw dopycha się skrzydła a potem unosi bądź opuszcza skrzydło, tak, by spasować otwory. Dla tego szybowca każdy zestaw będzie dobry.
W szybowcach typu Jantar może warto rozważyć wersję z podnośnikiem (Avionic też taką ma), w szybowcach innych nie wiem - ale elektryczne regulowanie w szybowcu jednoosobowym klasy 15m to chyba przesada (lepsze dla dwusterów lub długali)

Przy pomocy takiego urządzenia po 2, 3 próbnych składaniach można dojść do wprawy i montaż rzeczywiście odbywa się bez pomocy osób trzecich.

Dino

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Liked: 252
Odp: Zestaw do samodzielnego montażu szybowca
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 22, 2015, 00:08 »
Oczywiście, że przydatność/potrzebę określa sam zainteresowany.
Pytanie właściwie zasadnicze: do jakiego szybowca?
W sumie to nie widziałem, żeby ktoś tak Jantara składał. Albo Cobrę.
A w sumie może być nawet łatwiej niż LSz czy inne ASG - jak się dobrze kluczem pociągnie,
tudzież rozkręci sworzeń, to się samo spasuje ;)
Nie spotkałem się z rozwiązaniem ze sprężyną gazową. Jak mniemam, ma to pomóc w obracaniu skrzydła
do pionu/poziomu?
Moim zdaniem najważniejsze są 2 rzeczy:
- obejma skrzydła - musi być zapewnione pewne trzymanie skrzydła. Kolega, o którym wcześniej wspomniałem,
miał bodaj zestaw IMI (albo coś bardzo podobnego) i dlatego była potrzebna dodatkowa osoba do ubezpieczania
skrzydła w obejmie. Może to była tylko kwestia regulacji, ale sam widok patentu jakoś mnie nie przekonywał.
Ze zdjęć wnioskuję, że patent Avionica, mimo, że mniej wyrafinowany, może się lepiej sprawdzić
- kółka - odpowiednia wielkość i toczność pod obciążeniem na trawie/miękkim gruncie (pole).
Choć wszystkie montaże z pomocą tego ustrojstwa, jakie miałem okazje obserwować/uczestniczyć odbywały się na asfalcie/betonie,
to manewrowość była kiepska. Czasem trzeba było odjechać skrzydłem dość daleko, żeby poprawić o centymetr pozycję u nasady.

Elektryczne sterowanie wysokością na pilota - zaoszczędzi kilometrów wokół szybowca z pewnością.
Nie trzeba będzie  robić 50 przysiadów pod skrzydłem ;)

Jeśli to polski typ, to pomocność przy składaniu może być mało zadowalająca (jak Krzysiek stwierdził - "flatterka" nie da się zrobić).
Zachodnie konstrukcje raczej tego nie wymagają.
Przy rozkładaniu zapewne sprawdzi się lepiej.

pozdr
Dino

Olek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Liked: 18
Odp: Zestaw do samodzielnego montażu szybowca
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 22, 2015, 07:54 »
Witam,

Bardzo dziękuję wszystkim za cenne rady !
Pójdę chyba w stronę tego Avionica , trzeba popierać rodzimy przemysł  :)

Pozdrawiam !

A.J.
AJG
Olek
Aeroklub Jeleniogórski

Dzida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Liked: 50
Odp: Zestaw do samodzielnego montażu szybowca
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 22, 2015, 10:05 »
Wielokrotnie widziałem składaną Cobrę za pomocą zestawu IMI zarówno na asfalcie, jak i na trawie.
Może ze składaniem samodzielnym to trochę przesada(przyda się jedna osoba do asekuracji skrzydła) ale w dwie osoby jest to jak najbardziej możliwe i przede wszystkim nie obciąża tak kręgosłupa. Do takiego wspomagacza trzeba mieć po prostu fajny wózek i trochę wprawy.
Obserwowałem też inne zestawy w akcji i różnie z tym bywało, pewnie zależy to od doświadczenia i typu szybowca.
Sam myślałem nad zakupem takiego sprzętu, niestety mój wózek jest tak spasowany(mały,ciasny) że użycie zestawu jest bardzo problematyczne.
Zestaw IMI ma właśnie sprężynę gazową, a właściwie dla mnie to wygląda jak długi amortyzator. Faktycznie trzeba czasami kilka razy pofatygować się i ustawić wysokość na podnośniku i wtedy przydałoby się sterowanie elektryczne. Nie widziałem zestawów z siłownikiem, ale słyszałem opinię że są dużo cięższe, a przede wszystkim dwa razy droższe. Okazałoby się w końcu że taki zestaw z siłownikiem kosztuje tyle co Foka i podwoi ci wartość całości(szybowiec, wózek,szpeje).
Olek najlepiej jak porozmawiałbyś z Krzyśkiem od Cobry, a jeżeli nie śpieszy Ci się zbytnio to będziesz miał okazję obejrzeć zestaw IMI w akcji na zawodach w Dvor Kralove. 8)
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE - Latajcie! Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas    

SZD-41A

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Liked: 0
Odp: Zestaw do samodzielnego montażu szybowca
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 23, 2015, 08:06 »
Witam,
Do montażu jantara używam samoróbki kupionej od jednego Niemca i zmodyfikowanej przeze mnie - sposób montażu widać na załączonym zdjęciu. Zestaw jest na 4 kołach z dodatkowymi obejmami na krawędź natarcia o rozstawie ok. 1m. Pozwala to na zostawienie skrzydła (na środku ciężkości) bez podtrzymywania. Trzeba tylko uważać w wietrzny dzień, bo skrzydło działa jak żagiel, ale koła mają oczywiście hamulce. Podnoszenie i opuszczanie skrzydła jest na podnośniku śrubowym (samochodowym), ale planuję zmianę na podnośnik hydrauliczny. Regulacja wysokości jest bardzo precyzyjna. Rozważałem zastosowanie siłownika elektrycznego na pilota, ale masa zestawu byłaby dużo większa, a ułatwienie w stosunku do podnośnika mechanicznego niewielkie. Wady - duży ciężar zestawu i jego gabaryty, ale rozkłada się na części i spokojnie mieści się do bagażnika samochodu (do przyczepy raczej nie). Kolejną wadą są za małe kółka, oryginalnie były większe ale musiałem zredukować wysokość zestawu bo był przeznaczony do jantara 2 i 3, a wielorybek ma niżej skrzydła.
Czy ktoś ma patent na samodzielny montaż usterzenia wysokości w jantarze? Mam dodatkową wysoką podstawkę (trójnóg do urządzeń geodezyjnych, niestety nie mam zdjęcia) ale nie jest praktyczny.
Montaż mojego szybowca (z podłączeniem napędów, wingletami) trwa 15-20 minut.
Pozdrawiam
Maciek
P.S. Steve mógłby sobie sprawić coś porządnego do swojego szybowca, bo i tak bez mojej pomocy się nie obeszło :)