Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Ilość zbliżeń podczas SMP Klub-A i RZS w Lisich  (Przeczytany 4837 razy)

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Ilość zbliżeń podczas SMP Klub-A i RZS w Lisich
« dnia: Czerwiec 11, 2019, 15:20 »
Matt Gage z Australii - zrobił analizę logów dla SMP Klub-A razem z RZS. Napisał jak poniżej. Program ten nie jest doskonały.  Gdy piloci widzą siebie i lecą w tym samym kierunku nie stanowi to problemu.

Czy jednak ta ilość zbliżeń nie daje do myślenia?

That’s done.

I have added the RZS competition to  SMP as a 2nd class.

If you send me the IGC files for the 2 gliders involved, I can add those so you can see their analysis for day 3.

Looking at the analysis, my initial thoughts are that there are many more encounters than at any other competition I have looked at. The worst we have seen at another competition this year was 30 encounters for a glider. You had 14 gliders with more than this and one glider with almost 100.
Pozdrawiam
Żółw

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Ilość zbliżeń podczas SMP Klub-A i RZS w Lisich
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 12, 2019, 09:44 »
Apropos parametrów
Cytuj
Hi,

The projects started during the WGC at Benalla in 2017 after the first of two mid air collisions. John Wharington (part of the XC Soar team) wrote a program to compare every IGC trace with each other and look for when gliders got close.

Together, we have improved this so that competitions can be looked at automatically and the results easy to understand.

Where logging intervals are more than 1 seconds, we calculate the expected position for the missing times using a curve. For international competitions, we have been using a distance of 30m between GPS antennas. However, we ignore anything that is more than 15m above or below. The distance can be set for each competition. We use 45m for Australian competitions. We use GPS altitude for comparison because this is more consistent for the same location at the same time.

The software is currently running on my server, and takes about 10 minutes to run for a world championship.

We believe that pilots that get this close regularly are more likely to have a collision than pilots who don’t. The software is not to be used to blame pilots, but should be used to persuade them to stay apart. No one likes to be at the top of the list.

There are some problems. Logger interval must be 4 seconds or less (ideal is 1 second). Some loggers stop working properly in thermals because of bad installation.

If you want to look at the results of a competition, I can run the analysis and give you access to the results providing it is on SoaringSpot. Please let me know which competition(s) you want to look at.
Pozdrawiam
Żółw

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Ilość zbliżeń podczas SMP Klub-A i RZS w Lisich
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2019, 14:46 »
Na moje pytanie o parametry

Cytuj
Hello,
With what parameters were generated data for Polish competitions?
What other competition had the same parameters?
 
According "Incursion [m] v Number of Encounters"

What does " Incursion [m] " exactly  mean?

Matt odpowiedział

Cytuj
The same parameters were used for all competitions. 30m sphere, except mote than 15m vertical is ignored. This can be set at 5m intervals if needed

Incursion is the combined distance inside the detection. So 50m incursion with 5 encounters means an average closest point of 30-10=20m
Pozdrawiam
Żółw

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Ilość zbliżeń podczas SMP Klub-A i RZS w Lisich
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 12, 2019, 15:02 »
W załączeniu PDF z wynikami dla SMP Klub-A oraz FCC2019 i Grand Prix.

UWAGA: Proszę nie używać tych danych do obwiniania/oceniania nikogo. Tak wyliczył komputer wg algorytmu człowieka z Australii.
Najlepiej zobaczcie sami gdzie jesteście.

Zacytuję tu Matt'a
Cytuj
The software is not to be used to blame pilots, but should be used to persuade them to stay apart. No one likes to be at the top of the list.
Pozdrawiam
Żółw

Andrzej.

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Liked: 3
Odp: Ilość zbliżeń podczas SMP Klub-A i RZS w Lisich
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2019, 15:29 »
Co to znaczy "Incursion is the combined distance inside the detection. So 50m incursion with 5 encounters means an average closest point of 30-10=20m"? Czy mogę prosić o wyjaśnienie? Być może coś zostało wycięte z oryginalnego maila, ale te cytaty, dla mnie nie mają sensu.

Dino

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Liked: 252
Odp: Ilość zbliżeń podczas SMP Klub-A i RZS w Lisich
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 12, 2019, 18:49 »
Co to znaczy "Incursion is the combined distance inside the detection. So 50m incursion with 5 encounters means an average closest point of 30-10=20m"? Czy mogę prosić o wyjaśnienie? Być może coś zostało wycięte z oryginalnego maila, ale te cytaty, dla mnie nie mają sensu.

Faktycznie zagmatwane. Ale doszedłem do tego, że to chyba jest tak:
Zliczane są wszystkie zbliżenia w "sferze" 30 metrowej. I teraz biorąc taki X1, ma załóżmy 100 (skala jest jakaś dziwna) spotkań, i dystans 1100m, to 1100:100 daje nam 11 metrów. 30-11=19. Czyli średnio zbliżał się na 19 metrów. Biorąc na tapetę "11", to otrzymamy podobny wynik... Wykres słabo się nadaje do jakiejś analizy, przynajmniej w tej formie, ale podejrzewam, że każdemu na nim wyjdzie podobny wynik, tylko że będzie miał mniejszą liczbę zdarzeń. Nie do końca przekonuje mnie ta metoda, aczkolwiek jest lepsza niż żadna.

Mnie najbardziej ciekawi, czy algorytm jest w stanie udźwignąć trajektorię lotu, czy tylko uśrednia pozycję między fixami.

pozdr
Dino

Andrzej Czop

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 449
  • Liked: 203
Odp: Ilość zbliżeń podczas SMP Klub-A i RZS w Lisich
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 13, 2019, 00:51 »
Sprawdziłem jeden dzień dla dwóch szybowców i wszystkich logów - można powiedzieć, że częstotliwość zbliżeń odpowiada mniej więcej rozkładowi na obrazku / czas lotu tego jednego dnia, więc algorytm jest raczej dobry.
W opisie jest że algorytm wylicza trajektorię po łuku i brakujące fiksy wyznacza na tym łuku. Sprawdziłem też dokładność GPS wszystkich fiksów - kilka % ma więcej niż 7m i ponad 99% mieści się poniżej 30m, z analizy trzeba odrzucić logi YL ponieważ dokładność GPS sporadycznie jest lepsza niż 30m, a przeważnie wynosi 60 i więcej metrów.
Po oglądzie jednego dnia myślę że komisja bezpieczeństwa miałaby co robić pochylając się nad takim materiałem, bo przykładowo jeżeli dokładność zapisu jest 7m i 3m, a trajektorie przecinają się w odległości 9m to znaczy że w najlepszym przypadku szybowce minęły się w odległości 19m, przy czym często jest tak, że przynajmniej jeden szybowiec jest poza polem widzenia drugiego, nawet przez kilkanaście sekund. To że nie dochodzi w takiej sytuacji do zderzenia to raczej kwestia przypadku niż świadomego działania.

tomkrok

  • Członkowie Komisji Szybowcowej
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 531
  • Liked: 296
Odp: Ilość zbliżeń podczas SMP Klub-A i RZS w Lisich
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 13, 2019, 06:47 »
Poprawki regulaminu dla wprowadzzenia na zawodach trybu "stealth mode" na flarmach

Zamienić:

4.1.1.

– urządzenie antykolizyjne FLARM, za wyjątkiem klas klub B w dowolnych zawodach i wszystkich klas SMPJ.

Na następujący:

 

4.1.1.

– urządzenie antykolizyjne FLARM, z aktualnym na dany rok oprogramowaniem, za wyjątkiem klas klub B w dowolnych zawodach i wszystkich klas SMPJ; w urządzeniu musi być aktywny Stealth Mode (zapis w pliku konfiguracyjnym: $PFLAC,S,PRIV,1), zaleca się uaktywnienie Competition Mode (zapis w pliku konfiguracyjnym: $PFLAC,S,CFLAGS,2),

 

Dopisać:

 

5.4.

l. Zawodnik dostarczy Komisji Sędziowskiej zapis rejestratora uwzględniający uaktywnienie opcji Stealth Mode. Może to być równocześnie zapis rejestratora głównego albo zapasowego lub innego. Jeżeli zawodnik nie ma możliwości uzyskania zapisu pliku igc z rejestracją funkcji Stealth Mode, przedstawi treść pliku konfiguracyjnego urządzenia FLARM w sposób i w miejscu ustalonym przez Sędziego Głównego, na każde jego wezwanie. Wybrany sposób kontroli Stealth Mode należy opisać w Druku Rejestracyjnym.

 

 

Dopisać w tabeli:

 

8.7.

LISTA PUNKTÓW KARNYCH

Zła, spóźniona lub niedostateczna informacja

Brak aktywnej funkcji FLARM Stealth Mode

Pierwsze przekroczenie – 100 pkt

Następne przekroczenia – 100 pkt

Maksymalna kara – 100 pkt