Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Błędna data w logerach  (Przeczytany 1572 razy)

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Błędna data w logerach
« dnia: Styczeń 29, 2015, 20:41 »
W związku z przypadkami błędnej daty generowanej przez niektóre logery starszego typu.

Bazując na opinii Głównego Szybowcowego Komisarza Sportowego AP, Komisja Szybowcowa stoi na stanowisku, iż należy umożliwić pełne wykorzystanie logerów ze wspomnianą wadą, zgodnie z ich poziomem akceptacji.

Data zapisana w logerze jest generowana automatycznie i nie ma możliwości edytowania jej w urządzeniu. Komisarz Sportowy jest zobowiązany wykonać wszystkie czynności związane z nadzorem nad danym wyczynem sportowym. Komisarz jest zobowiązany do potwierdzenia danych zarejestrowanych przez loger zgodnie ze stanem faktycznym.

W przypadku logera generującego niewłaściwą datę, wskazane jest aby pilot zgłosił ten fakt przed wykonaniem lotu. Komisarz może dokonać dodatkowego sprawdzenia dla upewnienia się co do prawidłowości interpretacji. Na przykład: Volksloger ma możliwość skasowania wszelkich zapisów. Jeżeli jego zawartość zostanie usunięta, będzie pewność że wygenerowany później plik (pliki) jest zapisem ostatniego lotu (lotów). W CAI 302 można sprawdzić listę zapisów przed lotem i skonfrontować ją z listą po locie.

Komisarz musi dołączyć do dokumentacji informację wskazującą, iż zapis lotu zawiera błędną datę i opisującą postępowanie w takiej sytuacji, w tym wszelkie czynności dodatkowe.

W przypadku zawodów szybowcowych Sędzia Główny powinien poinformować o sposobie postępowania przyjętym w danych zawodach. Wybór metody należy wyłącznie do Sędziego. Ważne jest, aby przed wykonaniem lotu pilot pisemnie poinformował Sędziego o logerze generującym błędną datę.

W przypadku lotów warunkowych można dodatkowo sporządzić deklarację papierową (ważne, aby nastąpiła ona później, niż deklaracja w logerze).

W przypadku Rekordów Polski Komisja Szybowcowa uznaje wskazane wyżej podejście, jednak należy zaznaczyć, iż nie jest pewne czy taki sposób postępowania zostanie zaakceptowany w przypadku Rekordów Świata i Kontynentalnych, na których ostateczne zatwierdzenie Aeroklub Polski nie ma wpływu.

W przypadku współzawodnictwa związanego ze zgłaszaniem lotów poprzez internet i weryfikowanych automatycznie (np. OLC), sposób postępowania zależy od ich Organizatora. Jednocześnie Komisja apeluje o korektę systemów umożliwiającą przyjęcie zapisów, w których data różni się od aktualnej o 1024 tygodnie. W przypadku innej różnicy niezbędna wydaje się interwencja Komisarza Sportowego, sprawę należy rozpatrywać indywidualnie w kontakcie z Organizatorem.

Komisja Szybowcowa zaznacza, iż powyższe stanowisko odnosi się wyłącznie do nadzoru prowadzonego przez Komisarzy Sportowych AP. W przypadku zawodów zagranicznych i lotów nadzorowanych przez Komisarzy zagranicznego NAC należy wcześniej upewnić się, co do sposobu ich postępowania.
MS