Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017  (Przeczytany 12877 razy)

remg

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Liked: 17
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 02, 2017, 17:06 »
Witam,

Ja mam Flarm IGC Mini Box, niestety jak go w domu włączam, to nic się nie zapisuje, żaden nowy plik IGC nie powstaje :-(
Używałem go w zeszłym roku i normalnie działał, chyba potrzebny jest ruch, żeby coś zapisał.

Niestety chyba zapis powstaje własnie po rozpoczęciu ruchu z jakąs minimalną prędkoscią. Może przejechanie się samochodem będzie potrzebne

Luk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 114
  • Liked: 55
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 02, 2017, 17:50 »

Dodatkowo, nie znalazłem nic w regulaminie o zapobieżeniu oszustwom. Na przykład:


1. Włączam event marker na rejestratorze głównym ale nie na zapasowym
2. Przecinam linię startu
3. Wracam na linię startu
4. Włączam event marker na rejestratorze zapasowym ale nie na głównym
5. Odchodzę na trasę 5 minut po pierwszym odejściu
6. Sędziemu oddaję rejestrator zapasowy

Naprzemienne włączanie event markera na rejestratorze głównym i zapasowym pozwala obejść 10-minutowy interwał.

Pozdrawiam,
Wiktor

No ten przypadek to mogą załatwić tylko badania psychologiczne:) Żaden punkt regulaminu nie podniesie inteligencji takiemu pacjentowi co postanowi takie triki stosować.
Bądźmy poważni.

Andrzej Czop

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 449
  • Liked: 203
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 02, 2017, 23:04 »
Andrzej, czy możesz podać fragment regulaminu, który potwierdza możliwość opisywanej przez Ciebie metody?


O ile się nic nie zmieniło w stosunku do wersji którą czytałem - nie ma takiej metody. Ale to nie znaczy że nie można tego zmienić. Logery są różne i na pewno wśród dopuszczonych nie wszystkie spełniają funkcję EM.

Zaproponowałem tylko możliwe rozwiązanie, które może obejść ten problem. Są też luki w regulaminie - przykładowy wskazany przez Wiktora. Do pierwszych zawodów jest parę dni więc można dopracować regulamin. Mimo tych niedociągnięć uważam że EM to krok w dobrym kierunku i raczej trzeba przyjąć rolę przecierających nowe szlaki niż naśladowców tzn. trzeba nad tym szerszej dyskusji i ewentualne niezbędne korekty.

kotar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Liked: 18
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 02, 2017, 23:32 »
O ile się nic nie zmieniło w stosunku do wersji którą czytałem - nie ma takiej metody. Ale to nie znaczy że nie można tego zmienić. Logery są różne i na pewno wśród dopuszczonych nie wszystkie spełniają funkcję EM.

Ok, zwyczajnie przyjąłem to jak stwierdzenie, że tak można bez żadnych zmian w regulaminie. Teraz jasne.

A co do "różności" logerów to bardzo dziwna sprawa. Czytając wytyczne IGC, wygląda to jak  by Pilot Event był jedną z wymaganych funkcji. Możliwe, że trzeba by doczytać głębiej, bo może np. dla opcji "up to diamonds" (a taki zwykle certyfikat mają te różne flarmy IGC) to nie jest wymagane. Choć próbując tam się zagłębić odniosłem wrażenie, że te poziomy certyfikacji są jakby lekko płynne :)
No i to, że w dokumentach ceryfikacyjnych flarmów IGC jest opisane jak aktywować tę opcję ... a z drugiej strony brak wzmianki o niej lub nawet zaprzeczenie istnienia czegoś takigo w instrukcjach flarmów IGC skłania mnie do wniosku, że to chyba jakaś zabytkowa funkcja, o której zapomnieli z jednej strony producenci cerytfikowanych logerów, jak i samo IGC przestało to weryfikować w procesie cerytfikacji.

A.Łończuk

  • Moderator
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 179
  • Liked: 31
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 02, 2017, 23:39 »
Hej, mam pytanie co do punktu e) w regulaminie EM. Czy mam go rozumieć tak, że po wciśnięciu EM, przecięcie linii startu daje mi 2 minutowe okno, w którym mogę odejść ile razy mi się podoba, czy też tylko raz w ciągu tych 2 minut?

Pytam mając na myśli specyficzne odejście z komina dokładnie na linii startu, zdrowy rozsądek podpowiada, że kończąc komin, wciskam sobie EM, i przez kolejne 2 minuty nie muszę zastanawiać się czy zrobiłem jedno, dwa czy cztery kółka przecinające linię startu. Ograniczenie liczby odejść do 2 (deklarowane + rezerwowe), może spowodować wg. mnie, w takich sytuacjach, nadmierne skupienie pod chmurą nad momentem wciskania przycisku (a sięgnij tu do tablicy w Jantarze latając z ostatniej pozycji!  ;D ).

W każdym razie proszę o wyjaśnienie.

Pozdr,
Ł.

kotar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Liked: 18
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 07, 2017, 18:49 »
Wyjaśnienie ze strony producenta oryginalnych urządzeń FLARM wskazuje na to, że event marker można aktywować naciśnięciem przycisku, pomimo, że nie ma informacji o tym w instrukcji. Wygląda na to, że o ile ktoś ma FLARM w miejscu dostępnym, to o Event Marker nie musi się martwić.

edit: Dopytuje jeszcze o możliwość aktywowania pilot's event programowo za pomocą poleceń wysyłanych do FLARmu przez port szeregowy. W specyfikacji protokołu komunikacyjnego portu szeregowego FLARMu jest do tego przewidziane polecenie. Niestety specyfikacja nie jest dość jasna w tym zakresie i możliwe, że taką funkcję posiada tylko PowerFLARM. Jeśli działało by to też w zwykłym FLARMie, to może okazać się, że bardziej zaawansowane displaye, lusterka powinny umożliwiać aktywację pilot's event. Można by się nawet pokusić o zmajstrowanie niewielkimi kosztami urządzenia spełniającego tylko rolę przycisku pilot's event :)

Cytuj
Hi Krzysztof,

The IGC document is correct. The pilot event is activated by briefly pressing the button. I don't know why this is not in the operating manual, but have asked the publishing department to add it.

Best regards,

Daniel Hoffmann
General Manager

FLARM Technology Ltd.
Baar | Switzerland
[...]
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2017, 19:32 wysłana przez kotar »

Łyku

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 98
  • Liked: 38
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 07, 2017, 21:07 »
Flarm Mouse w fazie weryfikacji funkcjonalności EM od strony praktycznej (Marian, Luk, remg). Być może jutro będziemy mogli coś więcej napisać.

Łyku

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 98
  • Liked: 38
Odp: Stosowanie EM na zawodach w roku 2017
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 07, 2017, 23:46 »
Ok, mamy potwierdzenie.

1. FLARM Mouse IGC

Naciśnięcie lub przesunięcie w którymkolwiek kierunku przycisku (rocker button) na obudowie FLARM'a powoduje wywołanie EM, który jest widoczny na zapisie trackingu w postaci szarego markera (kropki) -> patrz załączony screen.
W pliku .igc wywołanie EM jest zapisane w postaci linii zaczynającej się na literę E, np.

E144606PEVwg. formatu:  E[godzina]HHMMSSPEV

2. Oudie IGC.
Taki sam efekt daje wywołanie markera z nav-boxa PEV w SeeYou - przetestowane na Oudie IGC.

Jeśli ktoś może, proszę zweryfikować możliwość wywołania EM na FLARM Mouse (nie IGC), przypuszczam, że działa tak samo.
Kwestie dostępu do urządzenia itp. pomijam - chodziło o potwierdzenie funkcjonalności.

Podziękowania dla:
Mariana - za "platformę testową" oraz logi
Wojtka Ścigały - za konsultacje

Pozdrawiam, Łyku