Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Wypadek w Pile - ważny komunikat  (Przeczytany 8331 razy)

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Wypadek w Pile - ważny komunikat
« dnia: Czerwiec 02, 2014, 14:35 »
Poniżej przekazujemy ważny komunikat:

Pomoc dla osoby poszkodowanej na ziemi w czasie zawodów w Pile.

W związku z tragicznym wypadkiem do jakiego doszło 1 czerwca w czasie zawodów szybowcowych w Pile, środowisko pilotów szybowcowych pod auspicjami Aeroklubu Polskiego wychodzi z inicjatywą organizacji zbiórki pieniężnej na rzecz osoby poszkodowanej na ziemi. 

Czekając na wyjaśnienie przyczyn wypadku, pragniemy jak najszybciej wesprzeć poszkodowaną osobę.

Apel kierujemy do naszego środowiska lotniczego i osób pragnących wesprzeć naszą inicjatywę.

Wpłaty należy dokonywać na specjalnie wydzielone konto bankowe Aeroklubu Polskiego nr:

66 2030 0045 1110 0000 0381 8680
MS

klemenko

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Liked: 0
Odp: Wypadek w Pile - ważny komunikat
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2014, 15:53 »
Jest to bardzo szlachetna inicjatywa i rannemu koledze należy się wszelka pomoc, ale obawiam się, że jest to niezbyt legalne, bo żeby przeprowadzić zbiórkę publiczną, trzeba mieć pozwolenie: https://mac.gov.pl/projekty/zbiorki-publiczne-po-nowemu/szczegolowe-informacje-o-zasadach-przyznawania-pozwolen-na-zbiorki-publiczne

slawek.piela

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Liked: 78
Odp: Wypadek w Pile - ważny komunikat
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 02, 2014, 16:50 »
Jest to bardzo szlachetna inicjatywa i rannemu koledze należy się wszelka pomoc, ale obawiam się, że jest to niezbyt legalne, bo żeby przeprowadzić zbiórkę publiczną, trzeba mieć pozwolenie: https://mac.gov.pl/projekty/zbiorki-publiczne-po-nowemu/szczegolowe-informacje-o-zasadach-przyznawania-pozwolen-na-zbiorki-publiczne

Całe śrdoki pójdą gdzie mają iść - na poszkodowanego. To nie zbiórka publiczna. Tak jak zbiórką publiczną nie są programy wsparcia np. dla juniorów.
Jak się mylę to w razie czego mogę iść siedzieć.

Wpłacjamy.

S

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2014, 16:54 wysłana przez slawek.piela »

Neroj

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Liked: 39
Odp: Wypadek w Pile - ważny komunikat
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 02, 2014, 17:00 »
Rzadko mam chęć krytykować ale w tym wypadku skrytykuję AP. Ogłoszenie zbiórki pieniędzy w taki sposób jest mocno nieprofesjonalne. Należałoby napisać coś konkretniej. Jakie obrażenia ma poszkodowany? jak można mu pomóc? Czy ma to być pomoc medyczna (np. konieczna szybka operacja zagraniczna) czy może trzeba wesprzeć finansowo rodzinę bo nagle została bez środków do życia?
Bo tak to wygląda mi rzucenie hasła do zbiórki pieniędzy bo w obliczu tragedii mało kto odmówi, a potem wymyśli się jak zagospodarować te pieniądze.

slawek.piela

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Liked: 78
Odp: Wypadek w Pile - ważny komunikat
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 02, 2014, 17:23 »
Bartku,

Masz częściowo rację. Dla mnie jednak  osobiście jest obojętne jakie obrażenia odniosła ta osoba. Jest w stanie ciężkim w szpitalu.
Zwykle jestem bardzo krytyczny w stosunku do działań AP. Tym razem wydaje mi się, że to dobry ruch. Niezależnie od tego na co potrzebne i w jakiej mierze te środki przekazanie kwoty pokazuje, że czujemy się odpowiedzilani. I o to chodzi przezede wszystim. O nie zostawinei kogoś, kto w skutek naszej pasji odniósł obrażenia.

Jeśli okaże się, że środki zostały żle zagospodarowane to osobiście zrobię ZAP krzywdę. Będzie to misją mojego życia. Uwierz mi.

Sławek


MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: Wypadek w Pile - ważny komunikat
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 02, 2014, 17:33 »
Rzadko mam chęć krytykować ale w tym wypadku skrytykuję AP. Ogłoszenie zbiórki pieniędzy w taki sposób jest mocno nieprofesjonalne. Należałoby napisać coś konkretniej. Jakie obrażenia ma poszkodowany? jak można mu pomóc? Czy ma to być pomoc medyczna (np. konieczna szybka operacja zagraniczna) czy może trzeba wesprzeć finansowo rodzinę bo nagle została bez środków do życia?
Bo tak to wygląda mi rzucenie hasła do zbiórki pieniędzy bo w obliczu tragedii mało kto odmówi, a potem wymyśli się jak zagospodarować te pieniądze.

Szanowni Państwo,

1. Chciałbym przypomnieć, że Aeroklub Polski ma status Organizacji Pożytku Publicznego.

2. Pojęcie „zbiórki publicznej”  zdefiniowane jest w ustawie z dnia 15 marca 1933 o zbiórkach publicznych . Zbiórką publiczną jest wedle przepisów tej ustawy wszelkie publiczne zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze. Tak więc dla uznania określonej akcji gromadzenia środków pieniężnych za zbiórkę publiczną spełnione muszą być łącznie dwa warunki: zbieranie musi odbywać się w miejscach publicznych i dotyczyć gotówki. Akcja promująca wpłaty na konto bankowe Aeroklubu, nawet jeśli dotyczy określonego celu, nie spełnia wskazanych warunków. W tym stanie rzeczy nie jest wymagane uzyskiwanie jakichkolwiek decyzji administracyjnych zawierających zezwolenie na prowadzenie zbiórki publicznej.

3. Na wyłączne potrzeby tej akcji został specjalnie wydzielony rachunek bankowy.

4. Obrażenia poszkodowanego są na tyle poważne, że wymagają specjalistycznego leczenia. Każda wpłacona kwota może jedynie podnieść jakość i skuteczność tego leczenia.

5. Bardzo proszę i zachęcam kolegów szybowników o wsparcie, na miarę własnych możliwości, naszej inicjatywy. Uważam, że jest to nasz moralny obowiązek. Tylko w taki sposób możemy pomóc.
MS

Marian

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Liked: 69
    • Galeria Mariana
Odp: Wypadek w Pile - ważny komunikat
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 02, 2014, 20:38 »
Dla mnie sprawa jest oczywista, niezależnie od ewentualnych ograniczeń formalnych...

Piotr Ligwiński

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Liked: 37
Odp: Wypadek w Pile - ważny komunikat
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 02, 2014, 21:42 »
Od wielu lat, my szybownicy opłacamy dość wysokie ubezpieczenie OC,1.500.000 SDR. Ja osobiście nie znam przypadku, aby to ubezpieczenie zostało "skonsumowane". Tak więc uważam, że rodzina poszkodowanego winna być powiadomiona o fakcie, że dysponuje tak dużą sumą na ewentualne operacje, prawdopodobnie plastyczne. O ile poszkodowany przeżyje. Z tego co wiem, albo odłamki szybowca, a raczej odłamki chodnika uderzyły przechodnia w twarz łamiąc kości twarzo -szczęki. Dlatego ta zbiórka pieniędzy ma dla minie inny, bardzo ważny wymiar. Tak jak zaznaczyłem wcześniej, odszkodowanie zostanie wypłacone, ale istotne jest to, że  nasza pasja może niestety czasmi spowodować  trategie osób postronnych.   Inicjatywa AP, a raczej jak sądzę komisji szybowcowej, jest o tyle cenna, iż mamy okazję powiedzieć -przepraszamy!! Dlatego apeluję do wszystkich uczestników zawodów w Pile, pilotów szybowcowych jak i pasjonatów, do aktywnego uczestnictwa w tej zbiórce pieniężnej. W tym wypadku zginął mój kolega aeroklubowy. Na zawsze zapamiętam jego uśmiechniętą, życzliwą twarz. Jego już nie ma. Swą nieobecnością największą krzywdę wyrządził nam, przyjaciołom i  swej rodzinie. Dlatego składam rodzinie wyrazy swego ubolewania. Miał dopiero 49 lat, jeszcze wiele mógł dokonać w swym życiu. I jako bezpośredni uczestnik zdarzenia do końca życia będę pamiętał otwerający się tylko jeden spadochron.

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: Wypadek w Pile - ważny komunikat
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 04, 2014, 21:01 »
Informuję, że od momentu uruchomienia rachunku (02.06.2014) na konto dedykowane dokonano 66  wpłat o  łącznej wartości 8.786,35 zł . Czy to dużo, czy mało - oceńcie sami. W każdym razie ja widzę jeszcze duży potencjał.

Ogromnie dziękuję tym 66 osobom, które odpowiedziały na apel.

Mam nadzieję, że wkrótce będą kolejne wpłaty. Jest to ogromnie ważne gdyż w świetle zaistniałej sytuacji jest to dla nas swoisty egzamin dojrzałości.

Dla lepszego zrozumienia sytuacji dopowiem: osobą poszkodowaną jest czterdziestoletni mężczyzna, ojciec dwójki dzieci (6 lat i 4 lata).
MS

Wojtuś

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 198
  • Liked: 36
Odp: Wypadek w Pile - ważny komunikat
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 23, 2014, 15:34 »
Artykuł o zdarzeniu i stanie poszkodowanego:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16189790.html

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
MS