Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: legitymacje, dług, składki i licencje  (Przeczytany 20382 razy)

Andrzej Siembida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Liked: 16
legitymacje, dług, składki i licencje
« dnia: Luty 21, 2013, 15:08 »
Boruh zadał w wątki szybowcowym poświęconym programowi "Goat" następujące pytania:

1. czy naprawdę w AP jest aż tak dobrze ze mozna się bawić w "boba budowniczego "
2. co z obiecanymi legitymacjami ?
3. co z haraczem na wyjście z długów ?
4. co z chorym systemem placenia składek i niewydawania licencji sportowych za to że AR ma jakieś zaległości

1. AP jest nie od dziś mocno zaangażowane w działania mające na celu poprawę prawa lotniczego, warunków uprawiania lotnictwa w Polsce. Zwróć uwagę, że rola AP w tym programie właśnie na tym się skupia. Chodzi o to, żeby nie trzeba było za jakiś czas narzekać, że u nas jest źle, a za południową granicą o wiele lepiej.

2. Tu się zgadzam, że to jedna z głównych niespełnionych obietnic. Osobiście (prywatnie) czuję z tego powodu spory dyskomfort. Ale pomimo wszystko mam nadzieję, że do końca kadencji uda się je wprowadzić. O przyczynach opóźnienia długo by gadać, temat na rozmowę przy kuflu :)

3. Haracz na wyjście z długów... Rozumiem, że chodzi o składki, tak? No więc gwoli ścisłości: składki są nie tylko po to, żeby spłacić dług. Również bez długu składki będą musiały być, choć wówczas wyraźnie (szacuję że co najmniej 25%) mniejsze. A jeżeli chodzi o sam dług, to: A. udało się zastąpić prywatne pożyczki kredytem w banku, B. z każdym miesiącem zmniejszamy wysokość długu a cel jest taki, aby rok 2013 był pierwszym w którym spłacimy (nadpłacimy) istotną część kredytu. To jeden z naszych głównych celów na ten rok. A teraz żeby nie było tak słodko: Już dziś moglibyśmy mieć kilkaset tysięcy złotych długu mniej, gdyby składki regularnie spływały. Tymczasem sytuacja przedstawia się różnie - wprawdzie większość aeroklubów płaci regularnie, ale są wyjatki, które ową spłatę długu opóźniają...

4. Masz inny pomysł na zmotywowanie AR do odprowadzania składek swoich członków do AP? Było kilka przypadków aeroklubów, w których członkowie płacili składki na rzecz AP, a ich aeroklub tych pieniędzy nie przekazywał tylko zatrzymywał u siebie.

boruh

  • Gość
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 21, 2013, 15:17 »
AD1)
- ok przyjmuję

AD2)

- przyjmuje zaproszenie :)

AD3)

wiec system ich sciągania jest nieefektywny

4)
A co mnie jako zawodnika obchodzi co biurokracja w moim AR robi z kasą którą przekazuje na AP ??

skoro może bezkarnie nie płacić, to nie płaci.
Ale uważam, że karanie zawodnika i członka AP, za to że jakaś p..... w AR (do którego ów zawodnik należy, bo do samego AP należeć nie można, więc członkowstwo w AR jest niejako wartością dodaną)
 nie przesłała pieniędzy w teminie na wskazane konto to duuuuuuże przegięcie

równie dobrze moglibyśmy karać klientów sklepu, którego właściciel nie płaci ZUS :D

pzdr
Boruh


m..m

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Liked: 109
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 21, 2013, 15:32 »
(..)
4. Masz inny pomysł na zmotywowanie AR do odprowadzania składek swoich członków do AP? Było kilka przypadków aeroklubów, w których członkowie płacili składki na rzecz AP, a ich aeroklub tych pieniędzy nie przekazywał tylko zatrzymywał u siebie.

Jedna "mała" uwaga. Blokowanie licencji sportowych, to nie jest motywowanie AR-ów, tylko stosowanie odpowiedzialności zbiorowej (odniesienia do wzorców z lat ubiegłych sobie daruję) i represyjne uderzenie w zawodników.

Z własnego doświadczenia wiem, że ambitny zawodnik postrzegany jest w niektórych klubach jak złośliwa narośl na siedzeniu, która zakłóca błogi spokój kadry instruktorskiej i technicznej żądaniami przygotowania i (o zgrozo) udostępnienia szybowca, wózka, przyrządów i Bóg wie czego jeszcze. Teraz taki zawodnik będzie jeszcze nagabywał personel o terminowe płacenie składek. Tych samych składek, które ów personel sobie wspaniałomyślnie od ust odejmuje, by nasycić łakomą warszawską hydrę. O nie! Takim jednostkom należy się surowe napiętnowanie i dotkliwa kara. Najlepiej od razu, bez sądu i prawa do obrony! Fakt, że mu jeszcze AP odmówi licencji sportowej, to kropla która być może przepełni czarę i delikwent wreszcie sobie pójdzie precz, ścigać się na gokartach, pływać na desce, czy robić cokolwiek innego, na nam w reszcie da zasłużony spokój!

To tyle tytułem dygresji. Wracając do tematu: nie jest rolą zawodnika, szeregowego członka, dyscyplinowanie działaczy czy pracowników etatowych swojego klubu. Jeżeli AP nie ma ku temu odpowiedniego narzędzia, to jakie ma mieć zwykły szybownik? Głos na walnym? Wolne żarty! Sprawa licencji sportowych i rozliczania AP ze składek MUSI zostać rozwiązana systemowo, a nie zwalana na barki ludzi, którzy i tak mają już sporo innych przeszkód do pokonania. Moim skromnym zdaniem każdy kto wylegitymuje się potwierdzeniem wpłaty składek powinien dostać do ręki dokument. Jeśli AR ociąga się z przelaniem tych składek na konto AP - uderzmy w AR, a nie w człowieka który sumiennie wywiązuje się ze swoich zobowiązań!

Pozdrawiam
M..M
Pozdrawiam
Michał Grzelak

boruh

  • Gość
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 21, 2013, 19:14 »
wczoraj po jednym moim poście doszła mnie wieść na FB , że brakuje tu przycisku "lubie to "

wiec michale osobiście wciskam nieistniejące LUBIE TO :)

pzdr
Boruh

Andrzej Siembida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Liked: 16
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 21, 2013, 20:18 »
Jeżeli mój aeroklub regionalny traktowałby mnie jako "zło konieczne" to w pierwszej kolejności starałbym się to zmienić (tak, tak - to nie wolne żarty jak to określiłeś, na kształt aeroklubu regionalnego oraz Polskiego nie wpływa nikt inny, tylko my sami!) a jeżeli nie widziałbym w takim działaniu szans powodzenia, to zmieniłbym klub...

A co do systemu składek albo wyciągania konsekwencji przez AP wobec AR - macie jakieś konkretne pomysły, które można zastosować? Bo narzekać jest łatwo, ale poproszę o propozycje zmian.

boruh

  • Gość
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 21, 2013, 20:30 »
CYTUJE :
" Jeżeli mój aeroklub regionalny traktowałby mnie jako "zło konieczne" to w pierwszej kolejności starałbym się to zmienić (tak, tak
- to nie wolne żarty jak to określiłeś, na kształt aeroklubu regionalnego oraz Polskiego nie wpływa nikt inny, tylko my sami!) a jeżeli nie widziałbym w takim działaniu szans powodzenia, to zmieniłbym klub..."
KONIEC CYTATU

Nie każdy ma misje :) (za chęć do zmian osobiście podziwiam ) jedni są w klubie takim a innym, bo blisko inni, bo mają fajną paczkę, jeszcze inni mają rodziny i ograniczony czas na latanie, powodów są setki.
TAK CZY INACZEJ KAŻDY Z AUTOMATU JEST CZŁONKIEM AP (czy tego chce czy nie )

w związku z tym proponuje by każdy kto chce być w AP płacił na konto AP i już.

Pewnie  zaraz napiszesz ze to niemożliwe bo: statut sratut itp

wiec co proponujesz ? zeby każdy członek kopał się ze swoim AR (jezeli musi) oraz z AP ? (ustawowo )


(z tego co wiem temat wałkowany na walnym, ale co z tego skoro sam wiesz jak owo walne wygląda )

Andrzej Siembida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Liked: 16
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 21, 2013, 20:39 »
No właśnie, to może spróbujmy podejść do tematu w ten sposób: zna ktoś jakieś narzędzie, które pozwalałoby ok. 5 tysiącom osób dokonywać wpłat na konto jednego beneficjenta (AP), a jednocześnie aby wpłaty te możliwie automatycznie były księgowane?

Bo sama idea płacenia bezpośrednio do AP jest formalnie możliwa to wdrożenia, pozostaje tylko pytanie jak to obsłużyć możliwie małą liczbą roboczogodzin. Tak aby wpłaty nie zostały przejedzone w dużej części przez administrację.

Kojarzycie jakieś rozwiązanie techniczne? Albo inny pomysł w jaki sposób to można zorganizować aby było sprawnie?

boruh

  • Gość
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 21, 2013, 20:39 »
uwazasz ze obsługiwanie tego siłami pracowników AR jest ok ??

inna sprawa ze w samych AR nie widać chęci do napisania wlasnego statutu :)


green

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • Liked: 6
  • Mucha Standard SP-2117 Team
    • Mucha standard SP-2117
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2013, 23:34 »
To ja jeszcze zapytam, co z "super ubezpieczeniami" NNW i OC które miały być dla członków AP ?

W dniu 21 czerwca 2012 roku wysłałem dwa listy polecone: do AP i Coris z prośbą o wyjaśnienie niejasnych zapisów w OWU (chodziło o latanie z lądowisk, gdzie nie ma jurysdykcji AP - nie obowiązuje IWL AP i na własnym szybowcu). Dzwoniłem w tej sprawie wcześniej do AP i Coris i nie było w obu tych podmiotach jakiejkolwiek kompetentnej osoby ... każdy twierdził co innego. Więc pozwoliłem sobie napisać listy. Mam kopie i dowody nadania ... i co ... i nic, nikt nie raczył odpowiedzieć.

Gdzie jest poszanowanie członków, skoro nikt nie raczył nawet maila napisać.... zresztą na starej grupie na ava.szybowce była w kwestii tych zapisów w OWU dyskusja.

Finał był taki, że od kwietnia do lipca latałem na jakieś przypadkowej polisie NNW (załatwianej mailowo na kilka godzin przed wsadzeniem tyłka w szybowiec), a w lipcu kupiłem po raz kolejny normalne (na sensowną kwotę) NNW u brokera. Coś co z sukcesem można u brokera załatwić w kilka godzin w AP i Coris nie udało się załatwić przez 2 tygodnie ... a najbardziej boli zlanie korespondencji jaką nasmarowałem.

Jak zarejestrujemy w tym roku lądowisko to będzie to koniec mojego członkostwa w AP (chyba, że coś się zmieni) - będę latał u znajomych z pola albo na Bezmiechowej.

O legitymacjach już napisano ...

Marcin Jaros

green

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • Liked: 6
  • Mucha Standard SP-2117 Team
    • Mucha standard SP-2117
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 21, 2013, 23:41 »
uwazasz ze obsługiwanie tego siłami pracowników AR jest ok ??

inna sprawa ze w samych AR nie widać chęci do napisania wlasnego statutu :)

A po co mają pisać ? Ten jest cacy. Znam AR w którym na 200 członków jest ze 30 honorowych (bo np. kariera lotnicza to obsługa fotokarabinu na LIM-ie przez dwa lata służby w wojsku) i jakiś 50 seniorów, którzy za 5 PLN-ów miesięcznie mają prawo głosu na walnym. A za to, że AR posadził im drzewka przed Domkiem Seniora są w stanie ślepo zagłosować za "jedynie słuszną opcją". Do tego jeszcze następne 25 osób liżących ochłapy z "pańskiego stołu" i masz większość. I za chu...a tego nie zmienisz.
Tu mała uwaga do Andrzeja - sorry stary, ale chyba żyjesz w innym odrealnionym świecie ...

MJ.

green

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • Liked: 6
  • Mucha Standard SP-2117 Team
    • Mucha standard SP-2117
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 21, 2013, 23:52 »
No właśnie, to może spróbujmy podejść do tematu w ten sposób: zna ktoś jakieś narzędzie, które pozwalałoby ok. 5 tysiącom osób dokonywać wpłat na konto jednego beneficjenta (AP), a jednocześnie aby wpłaty te możliwie automatycznie były księgowane?

Bo sama idea płacenia bezpośrednio do AP jest formalnie możliwa to wdrożenia, pozostaje tylko pytanie jak to obsłużyć możliwie małą liczbą roboczogodzin. Tak aby wpłaty nie zostały przejedzone w dużej części przez administrację.

Kojarzycie jakieś rozwiązanie techniczne? Albo inny pomysł w jaki sposób to można zorganizować aby było sprawnie?

System IT to załatwi, nawet maila z przypomnieniem o zaległościach wyśle, a jak to nie poskutkuje to list też sam napisze  ... w XXI wieku systemy elektronicznego obiegu dokumentów są pewną normą ... Boruh przedstaw szczegóły jako expert :)



MJ

CZECHU.D

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Liked: 0
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 21, 2013, 23:57 »
uwazasz ze obsługiwanie tego siłami pracowników AR jest ok ??

inna sprawa ze w samych AR nie widać chęci do napisania wlasnego statutu :)

A po co mają pisać ? Ten jest cacy. Znam AR w którym na 200 członków jest ze 30 honorowych (bo np. kariera lotnicza to obsługa fotokarabinu na LIM-ie przez dwa lata służby w wojsku) i jakiś 50 seniorów, którzy za 5 PLN-ów miesięcznie mają prawo głosu na walnym. A za to, że AR posadził im drzewka przed Domkiem Seniora są w stanie ślepo zagłosować za "jedynie słuszną opcją". Do tego jeszcze następne 25 osób liżących ochłapy z "pańskiego stołu" i masz większość. I za chu...a tego nie zmienisz.
Tu mała uwaga do Andrzeja - sorry stary, ale chyba żyjesz w innym odrealnionym świecie ...

MJ.


znam pewien AR w dolnej części kraju gdzie zastosowano podobną procedurę, a normą są publiczne połajanki dyrechtura, chyba czas by te publiczne akty połajania i próby upodlania członków ujrzały światło dzienne, słuchając nagranych wystąpień dyrechtura mamy wrażenie cofnięcia sie do czasów egzekutyw jedynie słusznej partii czerwonego proletariatu, tego ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało ani Zarząd Aeroklubu Polskiego zapewne jeszcze nie słuchał w swoim życiu.

Andrzej Siembida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Liked: 16
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 22, 2013, 09:58 »
Cytuj
Tu mała uwaga do Andrzeja - sorry stary, ale chyba żyjesz w innym odrealnionym świecie ...

Czyżby? Jak mi się coś nie podobało w moim aeroklubie, to wziąłem się do pracy i zacząłem działać. Jak mi się nie podobało w AP, to wziąłem się do pracy i zacząłem działać... Przynajmniej nie jestem zdany na łaskę i niełaskę innych osób. Bo w końcu to jest nasze wspólne stowarzyszenie i jeżeli my się nie zaczniemy przykładać do jego funkcjonowania, to zrobi to ktoś inny, czego na końcu możemy żałować.


Andrzej Siembida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Liked: 16
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 22, 2013, 09:59 »

System IT to załatwi, nawet maila z przypomnieniem o zaległościach wyśle, a jak to nie poskutkuje to list też sam napisze  ... w XXI wieku systemy elektronicznego obiegu dokumentów są pewną normą ... Boruh przedstaw szczegóły jako expert :)

MJ

To ja czekam z niecierpliwością na szczegóły :)

Andrzej Siembida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Liked: 16
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 22, 2013, 10:02 »
uwazasz ze obsługiwanie tego siłami pracowników AR jest ok ??

inna sprawa ze w samych AR nie widać chęci do napisania wlasnego statutu :)

A po co mają pisać ? Ten jest cacy. Znam AR w którym na 200 członków jest ze 30 honorowych (bo np. kariera lotnicza to obsługa fotokarabinu na LIM-ie przez dwa lata służby w wojsku) i jakiś 50 seniorów, którzy za 5 PLN-ów miesięcznie mają prawo głosu na walnym. A za to, że AR posadził im drzewka przed Domkiem Seniora są w stanie ślepo zagłosować za "jedynie słuszną opcją". Do tego jeszcze następne 25 osób liżących ochłapy z "pańskiego stołu" i masz większość. I za chu...a tego nie zmienisz.
Tu mała uwaga do Andrzeja - sorry stary, ale chyba żyjesz w innym odrealnionym świecie ...

MJ.

Tekst o fotokarabinie mnie ubawił, bo rzeczywiście tak wyglądają Walne w niektórych aeroklubach :)
W sumie problem jest chyba nie tu, że skupiamy osoby starsze, tylko w tym że młodsi nie chcą/ nie potrafią/ nie mogą się zabrać za aktywne działanie. Obserwując opinie na starym forum i tym nowym, odnoszę wrażenie, że przede wszystkim brakuje jednak chęci. Po co się brać za "naprawę świata", skoro jeszcze jakoś można latać, a wieczory po pracy można spędzać w przyjemniejszy sposób...