Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: legitymacje, dług, składki i licencje  (Przeczytany 20422 razy)

Marek J

  • Reforma AP
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 373
  • Liked: 297
  • Try not! Do or do not! There is no try!
    • KSS Jeżów Sudecki
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 25, 2013, 16:05 »
Cytuj
Tu mała uwaga do Andrzeja - sorry stary, ale chyba żyjesz w innym odrealnionym świecie ...

Czyżby? Jak mi się coś nie podobało w moim aeroklubie, to wziąłem się do pracy i zacząłem działać. Jak mi się nie podobało w AP, to wziąłem się do pracy i zacząłem działać... Przynajmniej nie jestem zdany na łaskę i niełaskę innych osób. Bo w końcu to jest nasze wspólne stowarzyszenie i jeżeli my się nie zaczniemy przykładać do jego funkcjonowania, to zrobi to ktoś inny, czego na końcu możemy żałować.

Realia... Po pierwsze realia.

Nie podobało mi się w moim aeroklubie. Zacząłem działać. Natychmiast dostałem łatkę :
- wichrzyciela
- prywaciarza który chce przejąć majątek klubu
- niebezpiecznego pilota i instruktora

Pamiętacie czyja to maksyma, że "każde kłamstwo powtórzone sto razy staje się prawdą"?

Dobrze ustawione Walne i NIC nie zrobisz.
Dobrze poprowadzone zebranie pozwala nawet na takie cuda, że głosowanie nad tym, żeby pieniądze z dotacji "na młodzież" były przekazane właśnie na młodzież - daje wynik 95% głosów "przeciw".
Myślę, że w wielu klubach ludzie się boją na Walnych, ale trzeba zobaczyć z bliska ten poziom zastraszenia, który nie pozwala na podniesienie ręki w sprawch oczywistych.
"Bo przecież sezon się zbliża a nie chcę skończyć jak ty".

Realia!
Widząc że całkowicie bezkarnie dyrektor i zarząd może podejmować dowolne, bezprawne decyzje, że Statut AP jest ignorowany, że nawet wygrane odwołania przed Sądem nic nie dają... co ma taki członek klubu zrobić?
Chcąc się wyholować, słyszy "nie mamy takiego obowiązku".
Fakt. A zawsze może się jeszcze "zepsuć" holówka.

Nie to nie.
Ktoś pisał - można  się przenieść. Można nawet założyć własny klub. Jest kilka osób, zakładamy. Efekt?
Każdy kto jasno się określi jako członek tej nowej organizacji, lub choćby pomoże w naszych działaniach, ma ogromne szanse na szykany w tym "macierzystym" klubie. Z zawieszeniem włącznie. I co z tego że bezprawnie? "Na układy nie ma rady"...
Oczywiście - wszystko to przy zapewnieniach o sympatii, podziwie i chęci rozmów. Jak to by nazwać? ...

Ostatnio dowiedziałem się też że:
- chodzi mi tylko o władzę
- że próbuję przejąć klub do obcej organizacji
- że to niemoralne żeby odbierać "macierzystemu" klubowi środki z dotacji czy z 1%.

Po prostu gnida ze mnie. Ktoś jeszcze ma chęć coś zmieniać??

Wszystko to ku przestrodze dla tych, którym będzie się chciało walczyć z układem...
Taka jest prawda o AP - jest całkowicie bezwładne w kwestiach "swoich oddziałów regionalnych". Zagubione między interesami włodarzy klubów, wojenkami na dole, na górze, nie zauważające że nastąpiła zmiana pokoleniowa i jakościowa. Kilka osób, które próbuje zrobić dużo dobrej roboty dla ... no właśnie, tak naprawdę dla kogo?

Członkowie AP nie utożsamiają się z AP. Ale i vice versa - AP nie traktuje członków ARów jako swoich członków Wszelkie działania są zbyt powolne, procedury ciągną się miesiącami, a w ARach stary system ma się w najlepsze.
AP toleruje bezprawie w klubach, bo niby to oddziały, ale tak naprawdę samodzielne byty z własną odpowiedzialnością. Ogromnie zróżnicowane w całej przestrzeni prawnej.
REALIA!

To nie jest system który można naprawiać. Trzeba postawić go na nowo.
Od nowa zbudować tożsamość i świadomość członków.
Pokazać jasny zestaw korzyści z przynależności do krajowej organizacji, zachęcać do tworzenia małych SPOŁECZNYCH organizacji, które będą łączyć ludzi poprzez wspólną pasję a nie przez lokalne interesy i politykę.

"I had a dream..."
Pzdr
MkJ
---
Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

boruh

  • Gość
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 25, 2013, 16:31 »
i znów brakuje mi przycisku lubie to :)

ciekawostka :
ostatnio na walnym dowiedziałem się: cytuję z pamięci "....aerokluby działają w nowych czasach samofinansowania się..."






Krzysztof Mazur

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Liked: 9
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 25, 2013, 16:33 »
"Członkowie AP nie utożsamiają się z AP. Ale i vice versa - AP nie traktuje członków ARów jako swoich członków."

Bo tak naprawdę jest to członkostwo w cudzysłowiu;)
W tym problem, że nie jest możliwie zgodnie z prawem bycie członkiem Aeroklubu Regionalnego, czyli terenowej jednostki stowarzyszenia osób fizycznych, dlatego zapis statutu AP traktuje to "członkostwo" w cudzisłowiu. Aerokluby Regionalne nie mogą być klubami sportowymi.

http://dlapilota.pl/wiadomosci/krzysztof-mazur/czy-mozna-byc-czlonkiem-aeroklubu-regionalnego

Andrzej Siembida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Liked: 16
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 25, 2013, 16:42 »
Cytuj
Tu mała uwaga do Andrzeja - sorry stary, ale chyba żyjesz w innym odrealnionym świecie ...

Czyżby? Jak mi się coś nie podobało w moim aeroklubie, to wziąłem się do pracy i zacząłem działać. Jak mi się nie podobało w AP, to wziąłem się do pracy i zacząłem działać... Przynajmniej nie jestem zdany na łaskę i niełaskę innych osób. Bo w końcu to jest nasze wspólne stowarzyszenie i jeżeli my się nie zaczniemy przykładać do jego funkcjonowania, to zrobi to ktoś inny, czego na końcu możemy żałować.

Realia... Po pierwsze realia.

Nie podobało mi się w moim aeroklubie. Zacząłem działać. Natychmiast dostałem łatkę :
- wichrzyciela
- prywaciarza który chce przejąć majątek klubu
- niebezpiecznego pilota i instruktora


OK, czyli wniosek jest taki że są aerokluby mocno "zabetonowane", gdzie bez zebrania większej grupy zaangażowanych osób zmiana jest niemożliwa. Są też aerokluby które funkcjonują na zasadzie bezwładności: od lat tak robiliśmy, robimy tak i dzisiaj, a jutro możemy działać inaczej ale raczej niechętnie. W tych opór na zmiany jest, ale możliwy do pokonania.
Są też aerokluby elastycznie reagujące na otoczenie, prowadzone wg modelu biznesowego, choć tych jest niestety chyba najmniej.

Z drugiej strony popatrzmy - kto wierzył jeszcze kilka lat temu w to, że AP jako "centrala" może funkcjonować bez sprzedaży majątku i niekontrolowanego zadłużania się? A jednak okazało się to możliwe. Pomimo wszystko jestem optymistą. Operatorzy fotokarabinów również w aeroklubowym życiu przejdą w końcu na zasłużoną emeryturę :)

Pozdrawiam

galeks

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Liked: 27
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 25, 2013, 18:16 »
Po przeczytaniu historii Marka, miałem ochotę opisać swoje doświadczenia z 39 lat "członkostwa"i walki o solidny, oparty na "modelu biznesowym" AR. Nie zmienię jednak swojego postanowienia o zakończeniu emocjonowania się sprawami,które psują mi resztki wiary w to, że były też piękne chwile- ODPUSZCZAM ! 
Zazdroszczę obecnemu Zarządowi AP wiary w to, że można zmodernizować starą, betonową
konstrukcję wydrapywaniem po niej pięknych haseł.Jakie są realia w większości AR, doskonale wiecie.
Czas budować nową, na nowej ziemi iw otoczeniu świeżego powietrza. Majstrowanie w starym domu z betonu, gdzie
ciągle straszą młodych "duchy" z tamtej epoki to strata czasu. Szkoda też Twojej energii Andrzeju! Jesteś jeszcze mocny, bo masz "parę". Osłabniesz, jak zobaczysz, że ta najlepsza poszła w gwizdek.

pozdrawiam



pozdrawiam

boruh

  • Gość
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 25, 2013, 19:26 »
Andrzej, jak już pisałem, są ludzie którzy chcą latać, są ludzie którzy chcą politykować i działać,

ja tobie twojej chęci działania zazdroszczę, (swoją blaszkę "zasłużony dla AR" juz dostałem )

i doszedłem do wniosku, że chcę latać, a nie "działać"

więc nie zmuszaj mnie do tego
jestem w moim AR bo
a) zacząłem w nim latać
b) składki są niskie
c) mam tam kilku kumpli i dziewczyna mieszka niedaleko.
tyle,

a zamiast działać, wolałbym płacić składkę bezpośrednio do AP. pącić składkę do AR, i latać tam gdzie aktualnie mam na to ochotę.


Andrzej Siembida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Liked: 16
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 25, 2013, 21:03 »
Ależ boruhu, do niczego Cię nie zmuszam :)

Odniosłem się tylko do stwierdzenia, że "nie da się" niczego zmienić.

Kto woli, może narzekać na rzeczywistość i nic nie robić by na nią wpłynąć, zamiast tego latać "ile wlezie" - wolna wola :)
Ja osobiście wolę działać i zmieniać to, co mi się nie podoba, poświęcając niestety trochę latanie. Wiadomo że siedząc w weekend i obradując, w środku duszę skręca, że nie jest się w szybowcu. Coś za coś.

Pozdrawiam

boruh

  • Gość
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 25, 2013, 21:17 »
heh kilka postów temu sugerowałes zmianę klubu , realiów itp

chyba zboczylismy z głównego wątku.

to co robisz w cumulusowe weekendy jest jak najbardziej twoją prywatną sprawą :)
osobiście współczuje.

Andrzej Siembida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Liked: 16
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 25, 2013, 21:22 »
Spoko, ja też sobie w cumulusowe weekendy współczuję :)

Do zobaczenia na lotnisku, w końcu wiosna idzie.

Heniek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Liked: 1
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 26, 2013, 15:48 »
Witam - zresztą po raz pierwszy na nowym forum ale i na starym bardzo rzadko pisywałem - raczej czytam

W sprawie legitymacji i składek, na załączonych zdjęciach przykład z nad fiordów. Na pierwszym zdjęciu jest tabelka, gdzie można przeczytać, za co płacimy i tak:
- Forbundskontingent
- Seksjonskontingent ,S
- Blader ,S
- -Nazwa aeroklubu do którego należę-
Tak wiec tutaj wygląda, ze płace na odwrót niż w PL - raz w roku dostaje fakturę (od razu z legitymacja członkowską) i płace centrali wszystkie składki. Nie wypowiadam się czy to lepsze, czy gorsze - po prostu przykład.

Pozdrawiam
Heniek

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2013, 16:38 wysłana przez Heniek »

R2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Liked: 22
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 26, 2013, 18:16 »
W nawiązaniu do posta Heńka, i na podstawie moich wcześniejszych doświadczeń z rynkiem papieru, napiszę że efekt wydruku (na jednej kartce wraz z kartą - jak sądzę plastikową legitymacją) osiągnięto korzystając z gotowych DocuCard® - arkusz papieru wraz z kartą plastikową - stanowią optymalne rozwiązanie do drukowania i personalizowania kart na drukarkach laserowych kolorowych lub czarno-białych.
więcej na: http://www.swiatpapieru.pl/content/17-xerox-docucard
Co do kosztów to nie jest to mega wydatek, a efekt personalizacji, czy automatyzacji jest otrzymany błyskawicznie. Jakość widać na zdjęciach Heńka.
Wg. mnie poomysł ciekawy, pytanie tylko o rzeczywiste chęci aby temat legitki wreszcie wdrożyć...? Jak dla mnie prognoza kosztu do ogarnięcia, więc namawiam do głębszej analizy i szybkiego wdrożenia... w razie gdyby temat został podchwycony, służę szczególami...

Pzdr,
R2


slawek.piela

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Liked: 78
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 07, 2013, 22:43 »
Jeżeli mój aeroklub regionalny traktowałby mnie jako "zło konieczne" to w pierwszej kolejności starałbym się to zmienić (tak, tak - to nie wolne żarty jak to określiłeś, na kształt aeroklubu regionalnego oraz Polskiego nie wpływa nikt inny, tylko my sami!) a jeżeli nie widziałbym w takim działaniu szans powodzenia, to zmieniłbym klub...

A co do systemu składek albo wyciągania konsekwencji przez AP wobec AR - macie jakieś konkretne pomysły, które można zastosować? Bo narzekać jest łatwo, ale poproszę o propozycje zmian.

Pytanie pewnie naiwne ale zadam je jednak: dlaczego składek nie placimy bezpośrednio do AP?

Wtedy AR dopingowal by swoich by placili...

Slawek

Bohdan Wlostowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Liked: 4
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 08, 2013, 10:34 »
Jeżeli mój aeroklub regionalny traktowałby mnie jako "zło konieczne" to w pierwszej kolejności starałbym się to zmienić (tak, tak - to nie wolne żarty jak to określiłeś, na kształt aeroklubu regionalnego oraz Polskiego nie wpływa nikt inny, tylko my sami!) a jeżeli nie widziałbym w takim działaniu szans powodzenia, to zmieniłbym klub...

A co do systemu składek albo wyciągania konsekwencji przez AP wobec AR - macie jakieś konkretne pomysły, które można zastosować? Bo narzekać jest łatwo, ale poproszę o propozycje zmian.

Pytanie pewnie naiwne ale zadam je jednak: dlaczego składek nie placimy bezpośrednio do AP?

Wtedy AR dopingowal by swoich by placili...

Slawek

Odsyłam do Par 8.1. Ust 11 Statutu AP. Tam jest następujące wyjaśnienie:

"Członkowie Aeroklubu Polskiego są obowiązani do opłacania składki członkowskiej. Składka członkowska składa się z części uiszczanej na rzecz aeroklubu regionalnego i z części uiszczanej na rzecz Aeroklubu Polskiego. Wysokość części uiszczanej na rzecz Aeroklubu Polskiego określa Walne Zgromadzenie Delegatów. Część składki uiszczanej na rzecz Aeroklubu Polskiego opłacana jest za pośrednictwem aeroklubu regionalnego na zasadach określonych w uchwale WZDAP."

Ten zapis wiąrze ręce zarówno ZAP jak i mnie w podjęciu innej decyzji. Do tego potrzebna jest zmiana statutu.

slawek.piela

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Liked: 78
Odp: legitymacje, dług, składki i licencje
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 08, 2013, 11:34 »
Tak, wiem ze statut tak stanowi.
Pytanie powinno było raczej brzmieć :
Co stoi na drodze do zmiany tego zapisu?

S