Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: "Podobno SPOŁECZNI w CSS"- odpowiedź  (Przeczytany 3371 razy)

andrzejr

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Liked: 21
"Podobno SPOŁECZNI w CSS"- odpowiedź
« dnia: Listopad 23, 2016, 17:57 »
Na stronie CSS (link: http://www.cssleszno.eu/news,452,podobno-spoleczni-w-css ) ukazał się artykuł zawierający zarzuty godzące w moją osobę. Ponieważ odmówiono mi możliwości odpowiedzenia na te zarzuty, na stronie, na której się one ukazały, moje stanowisko postanowiłem przedstawić tutaj.


Podobno SPOŁECZNI w CSS ? -Odpowiedź skierowana do Pana Stanisława Haczyńskiego
Z prawdziwym ubolewaniem przeczytałem Pana wypowiedź na mój temat. Zamiast merytorycznych propozycji  i pomysłów wyjścia z finansowo-organizacyjnego kryzysu w jakim znalazła się CSS oraz związane z nią dość liczne środowisko szybowników próbuje Pan dyskredytować oponentów przez podważanie ich bezinteresownego zaangażowania w pracę na rzecz Szkoły. Do najważniejszego problemu urasta za ile spali i jedli instruktorzy. Wszystko w myśl zasady że nic tak nie dzieli ludzi i środowisk jak pieniądze. Współpracowałem z CSS w tym i w ubiegłych sezonach – ale nigdy nie dane mi było Pana spotkać czy to na starcie czy też w biurze wyszkolenia dlatego nie poznaliśmy się i nie miałem okazji osobiście przedstawić moich racji. Muszę jednak Pana rozczarować: korzystając z noclegowiska w baraku nazywanym „Ritz” sam płaciłem za zużyte media – co mogę udokumentować. Prywatne loty w tym hole i hangarowanie sprzętu również opłacałem z własnej kieszeni. W dość długiej historii mojej pracy dla CSS tego lata po raz pierwszy zaproponowano mi tzw. „wyżywienie” co sprowadzało się często do 2 posiłków dziennie (rano i wieczorem) gdyż większość czasu w ciągu dnia byłem zajęty na lotnisku.
Pisze Pan: „Odwołana Pani Prezes, znając sytuację finansową Szkoły świadomie zaangażowała do prowadzenia działalności szybowcowej tzw. Instruktorów Społecznych…”
Czy Pana zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby zawieszenie działalności szkoły w sezonie 2016 czy też Pani Prezes powinna znaleźć inne osoby które zostawiłyby na 2 miesiące  swoje domy, rodziny i obowiązki zawodowe w celu wykonywania za darmo przez 17 godzin na dobę specjalistycznej i odpowiedzialnej pracy ponosząc przy tym wszystkie koszty własne i  nie korzystając  nawet z przysłowiowej „miski soczewicy”. Jeśli tak, to myli Pan role instruktorów i sponsorów. Znalezienie tych ostatnich należy jednak do Pana obowiązków.
Bez zaangażowania instruktorów nie byłoby możliwe wykonanie w CSS w 2016r ok 2000 godzin nalotu, wyszkolenie podstawowo grupy  uczniów, zorganizowanie obozu przelotowego juniorów a także obozów dla szybowników z Krakowa i z Gdańska. Wyszkolenie trzech miejscowych wyciągarkowych oraz pozyskanie wyciągarkowych z innych klubów pozwoliło znacząco obniżyć koszty pozostałych szkoleń. Obozy umożliwiły pilotom z różnych rejonów Polski podnoszenie indywidualnych kwalifikacji a wpłacane  przez nich kwoty wpływały na konto CSS.  Tak więc siłami zaledwie 3 pracowników etatowych wspomaganych  przez „podobno” społecznych instruktorów prowadzona była przez okres letni normalna działalność Szkoły związana z tym do czego ta właśnie Szkoła została powołana. Taką samą pracę w ubiegłych latach wykonywał dużo większy zespół osób zatrudnionych na stałe.
Ponadto społecznie wykonywałem loty zapoznawcze, ściągałem własnym samochodem i wózkiem z pól szybowce, transportowałem z Jeżowa wypożyczony szybowiec, woziłem szybowce do (i z) zakładu naprawczego,  zajmowałem się promocją Szkoły poprzez
„wystawki” i oprowadzanie wycieczek.  Ale nade wszystko starałem się „zarazić” moją pasją do latania ludzi młodych, przyszłych adeptów tego pięknego sportu, który w Panu najwyraźniej nie wzbudza większych emocji.
Mam nadzieję że moja odpowiedź zgodnie z prawem prasowym będzie mogła ukazać się w tym samym miejscu gdzie zostały zamieszczone Pańskie uwagi. Niestety dotychczasowe doświadczenia wskazują, że próby publikowania przygotowanych przeze mnie informacji na szybowcowych portalach internetowych napotykały na duży opór i  były skutecznie blokowana przez osoby zarządzające tymi stronami.
Z poważaniem,
Andrzej Roman członek Aeroklubu Polskiego od 48 lat.


przemek łośko

  • Reforma AP
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 289
  • Liked: 113
Odp: "Podobno SPOŁECZNI w CSS"- odpowiedź
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2016, 20:25 »
Andrzeju,

Miałem okazję na własne oczy oglądać próby nieudolnych łgarstw w wykonaniu Haczyńskiego, w marcu tego roku, w czasie spotkania w Lesznie. Wielokrotnie, razem z Piotrkiem Haberlandem pokazaliśmy całej sali te łgarstwa i dobitnie ośmieszyliśmy pajacującego "wiceprezesa" związku. Razem z kolegami o specjalności "doktor idiota w trwonieniu majątku" rozbili bank trwoniąc 9 milionów złotych, które AP dostał ze składek od 2010 roku (w tym miejscu p. Wyszywacz się obruszył i stwierdził, iż z całą pewnością nie udało się zebrać więcej niż 6 milionów - cała sala ryknęła śmiechem, bo widział kto myśliciela, który bez najmniejszego nacisku wyzna, iż nawalił i nie udało mu się przez kilka lat zebrać brakujących 3 milionów?) i nie zauważając (czy aby "nie zauważyli", czy tak miało być?), iż w prowadzonej przez nich "OAZIE" zniknęło 1,3 mln złotych nie ich pieniędzy, tylko im powierzonych. As intelektu odpowiedzialny za umowy ze sponsorami nie zauważył, że podpisał umowę z nieistniejącym sponsorem na 300 tysięcy. ZAP wydał te pieniądze, bo myślał, że naprawdę wpłynęły - było 50 albo więcej kont, no i "każdy by się w tym pogubił" jak wyznał członek zarządu ZAP.
Te konta to im pewnie pani Ania założyła albo stróż nocny, że się nie połapali. A może wpadła na chwilę kasjerka z pobliskiej Biedronki i wykorzystała dosłownie chwilę nieuwagi?

W związku z tymi autentycznymi i wiekopomnymi osiągnięciami całego zespołu nie może dziwić troska Haczyńskiego o obiady za 15 zł, o noclegi w luksusowym, pięciogwiazdkowym hotelu "Brud, smród i grzyb" znanym jako Ritz. Czymże innym mógłby błysnąć?

Andrzeju, moja wcześniejsza, gorzka uwaga pozostaje aktualna. Podobnie, jak pozostaje aktualna lizusowsko-wyczekująca postawa cienkich bolków u sterów wszechświatowych aeroklubów. I, uwaga: tym razem mam całkiem wyjebane na to, co o tym wszyscy myślicie.





malar

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Liked: 106
Odp: "Podobno SPOŁECZNI w CSS"- odpowiedź
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 23, 2016, 20:51 »
To się nadaje do TVNu bo jak się okazało właściwe ministerstwo ma tą całą sytuację w dupie. No ale jak Prezes robi za konferansjera , to nie ma się czemu dziwić.

szymon. s

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Liked: 44
Odp: "Podobno SPOŁECZNI w CSS"- odpowiedź
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 23, 2016, 21:40 »
CSS - dyskusji ciąg dalszy..

Na wstępie chciałbym zauważyć że dobrym znakiem jest publiczny odzew ze strony Przewodniczącego Rady Szkoły Szybowcowej w Lesznie (tym samym osoby pełniącej aktualnie także funkcje wiceprezesa AP). Uważam że taka jest rola osób pełniących ww. funkcje i dobrze się dzieje że głosy ze środowiska nie odbijają się echem i powstaje dyskurs. To już coś, jest postęp. Aby nie było że tutaj tylko sami "krytykanci" i "krzykacze", napiszę w tym poście w lżejszym obiektywnym tonie.

Każda ze stron biorących udział w tej dyskusji ma swój punkt widzenia oraz swoje argumenty – niestety nie znając szczegółów niektórych argumentów ciężko jest rozeznać się w sprawach które dotyczyły i nadal dotyczą szkół szybowcowych. Spory personalne zostawiam na boku, zostawiam na boku także ocenę tego po której stronie leży wina i kto i za co odpowiada. Każdy wie sam najlepiej ;) Pozwolę sobie jednak na kilka spostrzeżeń oraz uwag odnośnie stwierdzeń które padły w sprawie CSS, oraz płynące z tego wnioski które wydaje się że jakoś nikt z AP nie jest w stanie wyciągnąć czy też dostrzec, a moim zdaniem są to rzeczy kluczowe w kwestii szkół oraz ich przyszłości.

Po pierwsze i ostatnie: czy szkoły faktycznie są w pełni samodzielne i niezależne?
Odpowiedź: nie są , i nie będą i nie powinny być, a dlaczego?

Padło stwierdzenie ze strony Pana Haczyńskiego, cytuję „Obsadzanie kluczowych funkcji w Radzie Szkoły (przewodniczący wiceprzewodniczący i sekretarz) jest prawem samej Rady, tj. w ramach statutowych kompetencji konstytuowania się organu, a Zarząd AP jedynie powołuje osoby na członków Rady.”  Cytuję kolejne stwierdzenie Pana Haczyńskiego - cytat: „Odnośnie analiz ekonomicznych działań podejmowanych przez CSS, to m.in. zadaniem Pani Prezes było przygotowanie takich analiz, ale niestety jak się okazało nie potrafiła ich przygotować, a tym samym przedstawić Radzie Szkoły.” Regulamin Centralnej Szkoły Szybowcowej AP w Lesznie stanowi jasno że „Szkołą” jest terenową jednostką organizacyjną AP posiadającą osobowość  prawną oraz realizuje cele statutowe AP na terenie całego kraju jak i za granicą (m.in.  doskonalenie kadry narodowej, organizowanie zgrupowań, szkolenie instruktorów, szkolenie wysokiej klasy sportowców, w tym poprzez zapewnienie opieki trenerów oraz niezbędnego sprzętu etc). Dalej czytając regulamin szkoły dowiadujemy się że wszystkie te cele oraz zadania szkoła realizuje z uwzględnieniem zasady samodzielności i samofinansowania. Nadzór nad działalnością szkoły sprawuje Aeroklub Polski natomiast stały nadzór jest w obowiązkach Rady Szkoły. Rada podejmuje kluczowe decyzje. Tyle w dużym skrócie mówi regulamin szkoły.

Obiektywne wnioski:  Każdy zdaje się rozumieć niezależność na swój sposób i swoją wygodę ale prawda jest że Szkoły Szybowcowe nie są niezależne, co więcej posiadają specjalny statut w środowisku lotniczym. Jest rzeczą oczywistą że Szkoły powinny mieć szczególne wsparcie ze strony związku sportowego jakim jest AP. Niekoniecznie finansowe, gdyż taki był zamysł uniezależnienia szkół ale w innych obszarach już jak najbardziej. Oczywiście wsparcie nie za darmo gdyż jako jednostki które nazywa się umownie „wspólnym dobrem całego środowiska” powinny odznaczać się jak najlepszą transparentnością i nieskazitelnością  w swoich działaniach, działaniach które są wypełniane co roku w stu procentach. Aby to było możliwe, kontrola działalności takich jednostek powinna odbywać się na bieżąco (zwłaszcza mając w pamięci wydarzenia z przeszłości które do dzisiaj skutkują na stan szkoły), AP sama w sobie ma narzędzia by to robić w postaci Komisji Rewizyjnej (także jest zapis o tym w regulaminie szkoły który do tego dopuszcza w razie konieczności).  Sprawozdania z ksiąg rachunkowych z bieżącej działalności (np. półroczne) powinny być podawane do wiadomości środowiska. Szkoły jako jednostki terenowe muszą mieć także bardzo dobrą współpracę z lokalnymi władzami oraz społeczeństwem , tak by mogły otrzymywać także wsparcie na tej płaszczyźnie.

Dlaczego tak nie było i nie jest? Polityka ? Wydaje się że każdy zapomina albo nie potrafi rozgraniczyć za co konkretnie odpowiada w takiej jednostce. Związek Sportowy AP nie chce albo nie może, nie wiem, ale powinien zauważyć że nie można być naiwnym i liczyć na to że szkoły sobie same poradzą w wypełnianiu zadań statutowych łącznie z własną kontrolą działalności. Przy tak niskim progu kosztów w postaci zatrudnionych paru osób (które same nie do końca wiedzą za co odpowiadają i robią tylko to co potrafią najlepiej) nie można liczyć na to że szkoła się sama dźwignie. Nie można mieć pretensji do osób które się nie znają na prowadzeniu takich jednostek czy też do osób które korzystając z braku przejrzystości i panującego bałaganu po prostu szkołę rozkradały (w tym słynne wydarzenia podczas MŚ oraz słynne biuro księgowej). Natomiast można mieć słuszne pretensje do wyboru takich osób do pełnienia obowiązków czy też prowadzeniu usług w działalności szkoły. Nazwę to patologią szkół.

Kuriozum sytuacji polega na tym że szkoły są niby dobrem wszystkich, są pod specjalną opieką AP a w rzeczywistości większość aeroklubów los tego „wspólnego dobra”  wcale nie interesuje, natomiast AP umywa ręce w sposób taki jakby zapominało do czego szkoły zostały powołane i jaki szczególny związek między szkołami oraz AP powinien mieć miejsce.  Martwi mnie brak dostrzegania tego faktu przez AP, nie wiem ile osób zatrudniają inne związki sportowe ale czy w naszym związku naprawdę brakuje ludzi którzy by mogli w tym szczerze pomóc tak by za jakiś czas można było usłyszeć że szkoły (w tym GSS) wypełniają swoje zadania statutowe i posiadają pozytywny stan na rachunku bankowym?
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2016, 21:54 wysłana przez szymon. s »

szymon. s

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Liked: 44
Odp: "Podobno SPOŁECZNI w CSS"- odpowiedź
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 28, 2016, 20:50 »
http://www.leszno24.pl/Lotnisko_ma_byc_nasze!,32211.html

Mam nadzieje że Michał, - młoda osoba z prawdziwym sercem i pasją do lotnictwa jak i do EPLS, będzie miał wsparcie wśród kluczowych ludzi leszczyńskiego lotniska. Takich osób potrzeba jeśli chcemy naprawdę mówić o naprawie sytuacji oraz przyszłości EPLS. Mam nadzieję że poza lokalnym środowiskiem także Zarząd Aeroklubu Polskiego zdecyduje się wesprzeć Michała. Pozdrawiam wszystkich sympatyków EPLS.