Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Częstochowa zawody rejestracja  (Przeczytany 9406 razy)

Norbert

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Liked: 13
Odp: Częstochowa zawody rejestracja
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 31, 2015, 19:25 »
Cytuj
- polscy zawodnicy nie maja lub maja minimalne, poza paroma wyjatkami, doswiadczenia w startach  z woda za wyciagarka.
Nie tylko doświadczenie, ale także ograniczenia wynikające z użytkowania szybowca. Wyraźnie mam napisane, że w przypadku startu z wodą za windą to wiatr conajmiej 20 km/h. W innym przypadku nie zalecają, fakt też nie zabraniają.


Cytuj
Zwróćcie jednak uwagę że Słowacy holując ultralajtami wcale nie mają znacząco niższych cen (30 euro / 600m) .

Do holi za ultralagihtami byłem sceptyczny początkowo - ale po dwóch sezonach widzę wręcz same zalety. Użytkowanie, nowoczesny, często z systemami ratunkowymi, i tani w eksploatacji co pozwala, że klub może zarobić na holach.
Raczej to widzę jako przyszłość.
Pozdrawiam
----------------
Gliding is so freaking fun https://www.youtube.com/watch?v=9oSUrZ8KGJk

Dzida

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Liked: 50
Odp: Częstochowa zawody rejestracja
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 31, 2015, 20:38 »
Ze względu na wciąż rosnące ceny holi, starty za wyciągarką byłyby dobrym pomysłem. Fakt jednak, że zgromadzenie 4 wyciągarek to byłby niezły wyczyn. Nie zgodzę się że w Polsce nie mamy dobrych wyciągarek, mamy tylko jest ich niewiele. W Aeroklubie Lubelskim jest np. bardzo dobra wyciągarka dwubębnowa Skylaunch pozwalająca uzyskiwać średnio dla Jantara wysokości 330-450m. Dałoby się więcej ale trzeba mieć zaczep do wyciągarki produkcji polskiej, bo Tost jest z samowyczepem i niestety zbyt szybko lina odpada. "Rowerem" regularnie można uzyskiwać ok. 500m. Tylko jest mały haczyk, to są wysokości przy starcie po długiej przekątnej, jak wiatr się zmieni i będzie do dyspozycji tylko krótka przekątna to będzie zonk. Może nie da się zorganizować mocno obsadzonych zawodów i do tego dla szybowców z wodą, ale jeśli weźmiemy pod uwagę klub A i B, oraz mniejszą liczbę zawodników w KZS i RZS to sytuacja staje się ciekawa. Przy takim założeniu odbywają się zawody np. w Bezmiechowej, niestety uwarunkowania terenowe pozwalają tam zorganizować tylko kluby B.  Nie znam warunków we wszystkich aeroklubach, ale z tych co udało mi się odwiedzić to typowałbym Opole, Białystok i Suwałki. Kiedyś uczestniczyłem właśnie w zawodach w Suwałkach gdzie starty odbywały się głównie za wyciągarką Tur, oraz był 1 samolot. Przez całe zawody ani razu nie musiałem korzystać z samolotu. Niestety drugie zawody z powodu dwutygodniowego centrum niżu dobiły organizatorów kosztami.  Może właśnie mariaż wyciągarek dla szybowców bez wody i samolotów dla szybowców z wodą da alternatywę do zorganizowania zawodów niższym kosztem dla zawodników. Wyprawa na zawody, to niestety spory wydatek i choćby częściowe zredukowanie kosztów pozwoli zgłosić się na nie większej liczbie zawodników. Tak jak zawody GCC jak wspomniał MarekS organizuje "wirtualny organizator", to dlaczego nie można by zorganizować w taki sam sposób zawodów np. w Suwałkach. Jeżeli znalazłby się inwestor gotowy zaryzykować, to myślę że ekipa z Suwałk nie miałaby nic przeciwko takim zawodom. Przy okazji zapraszam na zawody GCC w Prievidzy, gdzie co prawda hole są za samolotem, ale ceny są umiarkowane http://gcc2015.pl  .  8)
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE - Latajcie! Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas    

Przemo

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Liked: 6
Odp: Częstochowa zawody rejestracja
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 31, 2015, 23:57 »
Średnio za wyciągarką dwubębnową robi się ok. 14 startów na godzinę. Przy jednobębnowej maksymalnie 10. Ile wyciągarek trzeba, aby wyholować np. 30 szybowców w regulaminowym czasie 1 godziny i 15 minut? Niestety koszt transportu wyciągarki jest wysoki. Mieliśmy przypadek zerwania 3 z 4 lin w tym samym momencie. Gdyby nie samoloty, konkurencja nie rozegrałaby się. Przy braku pogody nie możemy pozwolić sobie na taką loterię. Gdyby samoloty holowały na podobną wysokość co wyciągarka (czyli 500 m) to koszty holi byłyby mniejsze, ale czy wszyscy zawodnicy tego właśnie chcą? Tak samo, czy wszyscy zawodnicy chcą startować za windą?

madaa

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Liked: 25
Odp: Częstochowa zawody rejestracja
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 04, 2015, 07:55 »
Dla chętnych będzie oczywiście wyciągarka myślę że na 500 metrów spokojnie ;).
Zapraszam do rejestracji.!!!

madaa

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Liked: 25
Odp: Częstochowa zawody rejestracja
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 22, 2015, 17:34 »
Uwaga FLARM...

W związku z zaleceniami komisji szybowcowej i projektowanym nowym regulaminem od 2015 roku w klasach 15m open i 18m obowiązkowy jest system FLARM.
Co za tym idzie w Częstochowie na zawodach SMP 15m będzie wymagany system FLARM.
pozdrawiam
Robert
ps. Zapraszam do rejestracji mamy już ponad 30 zgłoszeń czekamy na następne...