Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Dynamiczny czy węglowy ?  (Przeczytany 7793 razy)

pauleta150

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Liked: 0
Dynamiczny czy węglowy ?
« dnia: Luty 26, 2013, 21:12 »
Witam wszystkich,

Czy mógłbym prosic o Waszę opinie na temat ww. typów mikrofonów, mile widziane "+" oraz "-" każdego z nich.
Pozdrawiam

Andrzej Woo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Liked: 0
Odp: Dynamiczny czy węglowy ?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2013, 07:59 »
Zimą dosyć dokładnie przerabialiśmy ten temat w naszej sekcji. Po przeprowadzeniu przeróżnych testów z różnymi mikrofonami doszliśmy do następujących wniosków: nie ma znaczenia czy będzie to mikrofon dynamiczny czy elektretowy, ponieważ kluczem do dobrej i wyraźnej korespondencji jest odległość mikrofonu od ust mówiącego a nie jego typ, więc mikrofon w szybowcu  powinien być na tzw. "gęsiej szyjce".

pozdrófka...
Andrzej

Hrabia de Bill

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Liked: 0
Odp: Dynamiczny czy węglowy ?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2013, 09:03 »
Jak się ma do tego zatem informacja z IUwL dla Puchacza ze standardową RS6101:

Cytuj
W drugiej kabinie może być używany tylko mikrofon węglowy. Informacja ta jest podana na widocznym miejscu w szybowcu. Mikrofon dynamiczny umieszczony w drugiej kabinie nie będzie działać....

Marian

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Liked: 69
    • Galeria Mariana
Odp: Dynamiczny czy węglowy ?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2013, 09:08 »
Witam,

Mnie z kolei interesuje, czy sposób mocowania mikrofonu, czyli "gęsia szyjka" zamiast standardowego kabla, wymaga dodatkowej papierologii (zatwierdzenia zmiany przez np. producenta szybowca, radia lub władzę lotniczą), czy też można tego typu modyfikację wykonać bez tych dodatkowych działań?

Pozdrawiam

Marian 

boruh

  • Gość
Odp: Dynamiczny czy węglowy ?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2013, 09:45 »
jak zabudowywujesz radiostację inną niż ta która jest w cert typu, to i tak musisz zatwierdzić Instr zabudowy jako załączniki do IWL i IOT.

i te załączniki właśnie są miejscem w którym rysujesz gdzie i jak ma być twój mikr zainstalowany

Marian

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Liked: 69
    • Galeria Mariana
Odp: Dynamiczny czy węglowy ?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 27, 2013, 10:07 »
Wynika z tego, że jak mam już radiostację i chcę "tylko" inaczej zamontować mikrofon, to powinienem również zatwierdzić zmianę takiego załącznika...?

Andrzej Woo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Liked: 0
Odp: Dynamiczny czy węglowy ?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 27, 2013, 10:26 »
Twórcę wątku interesował wyłącznie ogólny dylemat "elektretowy czy dynamiczny", a nie problem papierologii Puchacza o numerach SP-xxxx w kontekście wytycznych ULC/UKE/PCK/PZPN/PZW (niepotrzebne skreślić). Prawda jest prosta - mikrofon montowany w tablicy nie pozwala na czytelną korespondencję.

Hrabia de Bill

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Liked: 0
Odp: Dynamiczny czy węglowy ?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 27, 2013, 11:16 »
Twórcę wątku interesował wyłącznie ogólny dylemat "elektretowy czy dynamiczny", a nie problem papierologii Puchacza o numerach SP-xxxx w kontekście wytycznych ULC/UKE/PCK/PZPN/PZW (niepotrzebne skreślić). Prawda jest prosta - mikrofon montowany w tablicy nie pozwala na czytelną korespondencję.
Andrzeju, nie obruszaj się ale nie o papierologię tu chodzi, tylko o jasną instrukcję:  drugiej kabinie może być używany tylko mikrofon węglowy.... Mikrofon dynamiczny umieszczony w drugiej kabinie nie będzie działać....

boruh

  • Gość
Odp: Dynamiczny czy węglowy ?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 27, 2013, 11:20 »
Cytuj
Andrzeju, nie obruszaj się ale nie o papierologię tu chodzi, tylko o jasną instrukcję:  drugiej kabinie może być używany tylko mikrofon węglowy.... Mikrofon dynamiczny umieszczony w drugiej kabinie nie będzie działać....

jak rozumiem dotyczy to wszystkich typów radiostacji ? i tylko w szybowcu puchacz ??

odważna teoria moim zdaniem.


« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2013, 11:22 wysłana przez boruh »

Hrabia de Bill

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Liked: 0
Odp: Dynamiczny czy węglowy ?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2013, 11:26 »
Tylko RS6101 i tylko Puchacza.  W Bocianie jest tylko jeden mikrofon, w Puchatku nie pamiętam, innymi nie latałem...

boruh

  • Gość
Odp: Dynamiczny czy węglowy ?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 27, 2013, 11:28 »
a to ok

myślałem, że rs6101 już całkowicie wymarły, śmiercią naturalną...

Hrabia de Bill

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Liked: 0
Odp: Dynamiczny czy węglowy ?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2013, 11:39 »
a to ok

myślałem, że rs6101 już całkowicie wymarły, śmiercią naturalną...
Wymarły na papierze, w wielu szybowcach mają się świetnie.... :P

Andrzej Woo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Liked: 0
Odp: Dynamiczny czy węglowy ?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2013, 12:00 »
Wymarły na papierze, w wielu szybowcach mają się świetnie.... :P
Do czasu, do czasu... aż wejdzie niedługo dyrektywa o odstępie 8.33 kHz i starych radiostacji niestety trzeba się będzie pozbyć.

Co do samego mikrofonu, to jest to wyłącznie zależne od zabudowanego radia. Wszystkie nowsze radia mają przełącznik elektret - dynamik. Ja zrozumiałem pytanie wątkotwórcy - zadane w sposób bardzo ogólny - w ten sposób, że jeśli ma wybór, to który będzie lepszy? - i tego dotyczyła moja odpowiedź. Zupełnie inną kwestią pozostaje, czy dane radio w ogóle posiada możliwość zmiany typu mikrofonu.

Co do pozwolenia radiowego, IUWL oraz innych spraw typowych dla naszej Ojczyzny, to różnie z tym bywa. Na pewno można wstawić mikrofon z gęsią szyjką do Puchacza czy Bociana, bo osobiście widziałem tak zabudowane mikrofony w tych szybowcach i latałem nimi (szybowcami nie mikrofonami), a to oznacza, że da się. Zarówno elektret i dynamik maja podobne rozmiary, więc mozna je wsadzić zamiennie do "gęsiej szyi" jeśli istnieje taka potrzeba narzucona konstrukcja radia.

mariusz.j

  • Gość
Odp: Dynamiczny czy węglowy ?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 28, 2013, 10:28 »
No koledzy, faktycznie nie ma znaczenia czy dynamiczny czy elektretowy albo pojemnościowy bo jakość przetwarzania dźwięku na sygnał elektryczny w przypadku tych mikrofonów przekracza możliwości przesyłowe radiostacji. Co innego węglowy - tam może być najwyżej dobrze.

A co do odległości to już od dawna są przedwzmacniacze mikrofonowe z automaatyczną regulacją wzmocnienia i takowy w zasadzie powinien być integralną częścią radia, zapewniając właściwy poziom sygnału niemal od ust aż do okreslonej odległości mikrofonu od mówiącego.

Andrzej Woo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Liked: 0
Odp: Dynamiczny czy węglowy ?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 28, 2013, 10:57 »
A co do odległości to już od dawna są przedwzmacniacze mikrofonowe z automaatyczną regulacją wzmocnienia i takowy w zasadzie powinien być integralną częścią radia, zapewniając właściwy poziom sygnału niemal od ust aż do okreslonej odległości mikrofonu od mówiącego.
Tylko szumy są czasami tak duże, że ARW nic tu nie pomoże bo tło jest zbyt głośne. Po co kombinować z ARW czy DSP skoro można sprawę załatwić prosto i skutecznie "gęsią szyjką"  :P