Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Hole na zawodach  (Przeczytany 10936 razy)

Docent

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Liked: 12
Odp: Hole na zawodach
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 18, 2016, 20:08 »
Mysle, ze najrozsadniejszym w realizacji i najsprawiedliwszym moze wydac sie oplata za czas holowania na dana wysokosc (czytaj: za minute holu). Wtedy zawodnicy startujacy na ciezszych szybowcach zaplaca z reguly wiecej, bo czas ich holowania bedzie dluzszy. Pozostaje prosty pomiar czasu, bez ceregieli z wazeniem szybowcow czy zawodnikow. Minimalizuje to ryzyko pretensji o cokolwiek, o skomplikowanych rachunkach (patrz: zdawalnosc matur z matematyki) przeliczania roznych parametrow nie wspominajac.

P.S. Elementow basniowych dodaje uzywanie kilku holowek o niejednakowych osiagach ;)

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Hole na zawodach
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 18, 2016, 20:27 »
A ja myślę że różnicowanie ceny o 5 do 10 zł za hol gdzie ekstra opłata za hole na zawodach (poza zawodami jest o około 50 zł taniej ), gdzie płacimy 400 wpisowego,  jest bezcelowe.,(należy też pamietać że pbsługa tego różnicowania tez kosztuje organizatora)

andrzej

przemek łośko

  • Reforma AP
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 289
  • Liked: 113
Odp: Hole na zawodach
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 18, 2016, 20:49 »
Piotrek,

płacenie za minutę holu powoduje ogromne niezadowolenie, kiedy holują cieńcy holownicy. Są i tacy, którzy na 600 będą holować 12 minut unikając kumulusów jak ognia.

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: Hole na zawodach
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 18, 2016, 21:24 »
Ja chyba pobiłem rekord, a właściwie mój holownik... Kilka lat temu na treningu w ACz byłem holowany 38 minut na wysokość 600 m. Dla dociekliwych dysponuję zapisem z logera  :D

A ponieważ płaciliśmy za wysokość, to specjalnie nie przejąłem się.
MS

Dino

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Liked: 252
Odp: Hole na zawodach
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 18, 2016, 21:32 »
A ja myślę że różnicowanie ceny o 5 do 10 zł za hol gdzie ekstra opłata za hole na zawodach (poza zawodami jest o około 50 zł taniej ), gdzie płacimy 400 wpisowego,  jest bezcelowe.,(należy też pamietać że pbsługa tego różnicowania tez kosztuje organizatora)
Jak rzadko, tym razem zgadzam się z Andrzejem.
Biorac pod uwagę, że na zawodach nie ma monotypu holówek, że nawet poszczególne egzemplarze mają różne zużycie paliwa,
że organizator musi ponieść pewne koszty stałe (prócz paliwa i resursu), że jedna holówka wykona np 15 holi a inna tylko 8...

Samo rachowanie będzie kosztowało więcej, niż to wszystko warte.
Fajnie byłoby mieć świadomość, że lekkie patyki nieco przepłacają a ciężkie mają taniej, co w sumie wychodzi jakoś pośrodku,
ale i tak odczucie jest takie, że wszyscy przepłacamy...

Takie zdanie inżyniera a nie księgowej (bez przytyku, że z AP).

pozdr
Dino

przemek łośko

  • Reforma AP
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 289
  • Liked: 113
Odp: Hole na zawodach
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 18, 2016, 21:32 »
Wydaje mi się, że jestem w stanie odgadnąć jak ma na imię ten holownik z ACz :)

J

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Liked: 150
Odp: Hole na zawodach
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 22, 2016, 13:32 »
  Jednym z istotnych czynników wpływających na cenę holu na zawodach (i nie tylko ) , jest dojenie przez "spółkę matkę " AR . Dopóki to się nie zmieni myślę że nie ma o czym mówić . Ciekawe jest to że polscy piloci startujący za południową granicą holowani przez samoloty UL (często nie pod wiatr ) są zachwyceni usługą świadczoną przez organizatorów i chętnie płacą 30 EU .Ci sami piloci od polskich organizatorów oczekują mocnych paliwożernych samolotów i jednocześnie niskiego rachunku najlepiej gdyby to było poniżej 100 zł . ?
Myślę że prędzej czy później zaczną u nas holować samoloty UL ale nie liczył bym na to że ceny za hol spadną . Po prostu organizatorzy zaczną zarabiać więcej i tyle , a w niektórych przypadkach w ogóle zaczną zarabiać   (przestaną dokładać ) , ile można dokładać do Jaków ? Dokładanie do zabytkowych samolotów to przywilej dla bogatych ludzi a nie biednych aeroklubów .
 Cały problem polega na tym że kondycja finansowa Aeroklubów nie zależy tylko od nich samych ale również (niestety od AP ) które to nie dość że przy każdej możliwej okazji wyciąga od nas kasę to jeszcze czyni to samo za pomocą spółki Aero Partner która to za "niewielką opłatą " proponuje kompleksowe rozwiązanie wszystkich problemów nie rzadko wygenerowanych właśnie przez AP .
 

Olek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Liked: 18
Odp: Hole na zawodach
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 22, 2016, 14:06 »
Aktualna cena w Czechach na zawodach ( Dvur Kralove), 630,-Kcs za hol na 600m, to wychodzi trochę ponad 100,-zł.
U nas w aeroklubie cena jest podobna, czyli Czesi holując samolotami UL, tak jak pisał mój przedmówca, po prostu więcej zarabiają.

Olek
AJG
Olek
Aeroklub Jeleniogórski

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Hole na zawodach
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 22, 2016, 14:14 »
Dodam też do opinii przedmówcy , że na zawodach cenie sobie całą kompleksową usługę , tj organizacje greedu , obsługę meteo, oraz maksymalne wykorzystanie czasu i pogody. Godzę się więc na to że organizator na tym zarabia  (choć wiemy że czasem , gdy pogoda nie sprzyja dokłada.
Co do AP -każda czapa do utrzymania to ciężar... gdyby jeszcze reprezentowali nasze interesy przed państwem w sposób zadowalający pomyślałbym że trudno , drogo , ale warto.A tak myslę że nie warto.


Ps Olek , dodaj też , że w Aeroklubie Dvur Kralowe nie ma
pracowników etatowych....a jeden etat to brutto najmniej 50 tys zł rocznie.....
andrzej

UX

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Liked: 29
Odp: Hole na zawodach
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 23, 2016, 08:51 »
Dodam też do opinii przedmówcy , że na zawodach cenie sobie całą kompleksową usługę , tj organizacje greedu.
No właśnie m.in. o kwestiach "greedu" jest tu mowa  ;D

Marek J

  • Reforma AP
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 373
  • Liked: 297
  • Try not! Do or do not! There is no try!
    • KSS Jeżów Sudecki
Odp: Hole na zawodach
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 23, 2016, 19:18 »
Aktualna cena w Czechach na zawodach ( Dvur Kralove), 630,-Kcs za hol na 600m, to wychodzi trochę ponad 100,-zł.
U nas w aeroklubie cena jest podobna, czyli Czesi holując samolotami UL, tak jak pisał mój przedmówca, po prostu więcej zarabiają.

Olek
AJG

Zatem Twój aeroklub od swoich członków (czyli za działalność statutową) zgarnia tyle, co czeski klub od przyjezdnych na zawodach - czyli na imprezie komercyjnej.
Może myślimy o różnych zawodach w Dvor Kralove, ale na Pucharze Safari widziałem Zliny226, Zlina 42, C172, wcześniej Brygadira, Trzmielaka ... to raczej nie są oszczędne UL.
Jak dla mnie to dowód na nędzę polskiego systemu, a nie podstawa do (błędnego jak widać) wniosku że Czesi holując UL "po prostu" więcej zarabiają.

Poza tym zajrzałem do waszego cennika i przeczytałem :
Hol za samolotem: 22 zł/100m; 25 zł/minuta.   Czyli hol na 600m kosztuje 132 zł, (lub jeśli będzie trwał 8-10 minut to 200-250zł).
Ceny od 30 do 100% wyższej nie określiłbym mianem "podobnej".
Pzdr
MkJ
---
Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---