Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Jak wybrać aeroklub regionalny? (Śląsk)  (Przeczytany 5117 razy)

Paweł Michalski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Liked: 0
Jak wybrać aeroklub regionalny? (Śląsk)
« dnia: Marzec 26, 2013, 09:22 »
Witam wszystkich

Mimo, że czytam grupę od dłuższego czasu to jest to mój pierwszy post. Mieszkam w Chorzowie, mam 29 lat i od zeszłego roku szkolę się za wyciągarką w BB Aero w Rybniku pod kierownictwem Romana Katy. Wcześniej liznąłem paralotni i czekałem kilka lat na szybowce. Dobry czas pojawił się niestety dopiero (i nareszscie) w zeszłym roku. W zeszłym sezonie wykonałem ponad 100 startów, wylaszowałem Piracika i dolatałem do termiki samodzielnej.

Teraz stanąłem przed trudnym wyborem jak szkolić się dalej. Mogę zostać i całość do licencji zrobić w BB Aero gdzie dobrze się czuję, a opieka instruktorów jest świetna z mojego punktu widzenia. Dużo się tam uczę, każdy dzień na lotnisku przynosi nowe doświadczenia, niebo jest tam "szerokie i wysokie", a też instruktorzy są bardzo elastyczni czasowo. Nawet latanie w tygodniu po pracy nie stanowi problemu :-). Dlatego część szkolenia na pewno będę chciał robić dalej w tam. Jednak jak widzę, koniec końców będzie mi dane związać się z jakimś aeroklubem regionalnym aby mieć członkostwo w AP i otworzyć sobie drogę np. do GSS Żar czy Leszno (nisze stawki dla członków AP). Chciałbym w tym roku zrobić też uprawnienie do startu za samolotem.

Wstępne rozeznanie pokazuje, że aerokluby za przyjęcie nowego członka wyszkolonego poza ich aeroklubem życzą sobie sporej opłaty wpisowej. W związku z tym wybór nie może być przypadkowy. Z kolei w moim regionie - w promieniu 100 km mam 5 aeroklubów: Rybnik (trochę już poznałem), Gliwice (najbliżej), Katowice (wydaje się dość drogo),  Bielsko i Częstochowa (najdalej). Ze względu na niski staż znam jeszcze mało ludzi więc ciężko mi zasięgnąć opinii o poszczególnych aeroklubach.

W związku z tym zwracam się do Was koledzy szybownicy o pomoc i wskazówki czym się kierować i jak wybrać aeroklub aby dobrze inwestować czas i pieniądze. 

Marek Niewiadomy

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Liked: 23
Odp: Jak wybrać aeroklub regionalny? (Śląsk)
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 26, 2013, 10:31 »
Hej polecam Aeroklub Bielsko-Bialski sprzętu mamy dużo, latamy za wyciągarką i samolotem, ceny przystępne, loty warunkowe za darmo(resurs szybowca ;)). Możliwość polatania po górach, brak poważniejszych ograniczeń przestrzeni.

Pozdro

Ania Hynek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Liked: 0
Odp: Jak wybrać aeroklub regionalny? (Śląsk)
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2013, 10:04 »
Zapraszam do Bielska. Odwiedź nas w jakiś pogodny weekend, to oprowadzimy i powiemy co i jak. Zobaczysz na czym latamy, jak latamy, gdzie latamy i wyczujesz, czy ci się podoba czy nie. Wad latania u nas też nie będziemy ukrywać ;)

Juktus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Liked: 0
Odp: Jak wybrać aeroklub regionalny? (Śląsk)
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2013, 12:36 »
Moim zdaniem powinieneś zapisać się do aeroklubu, w którym będziesz latał najwięcej, gdyż tam pewnie będziesz miał tańsze stawki za loty. Jeśli chodzi o dojazdy to ja mieszkam w Katowicach, pracuję w Chorzowie a na latanie jeżdżę do Bielska i jestem członkiem tamtejszego klubu. Dojazdy to dodatkowy koszt ale dla mnie w pełni rekompensowany możliwością polatania w ciekawym i wymagającym terenie, w którym naprawdę dużo można się nauczyć (loty do Czech, Słowacji, w polskie Tatry). Dodatkowym plusem jest właśnie znajomość terenu, który przyda Ci się gdybyś chciał latać na Żarze (głównie żagiel o który w Bielsku ciężko, na falę z Bielska można zabrać się częściej niż z Żaru, ale bardziej hardcorowo). Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o lataniu w Bielsku to skontaktuj się na priv to mogę Ci opowiedzieć co wiem na jakimś spotkaniu.

Pozdrawiam
Grzegorz Chromik

Paweł M

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Liked: 0
Odp: Jak wybrać aeroklub regionalny? (Śląsk)
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2013, 19:55 »
Proponuję Rybnik:) Wszelkie sprawy do dogadania!!

Pozdrawiam Paweł Marzec

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Jak wybrać aeroklub regionalny? (Śląsk)
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 27, 2013, 19:56 »
To co ważne , to czy latają gdy tylko można ( w moim klubie nawet gdy przyjadę sam to nie ma problemu,wyciągam szybowiec a szef mnie wyholuje-A er.Leszczyński), szczególnie jeśli latasz nie tylko w weekendy.
Naprawdę drogo, to pojechac w wolny dzień przy dobrej pogodzie na lotnisko i nie latać, (np przez 3-4 dni pod rząd.Dojeżdżać 30-50 km dalej to nie jest wielki problem,(choć to 30-40zł wiecej), ale tu pytanie czy latają za wyciagarką?,jeśli latają w tygodniu-raczej nie za wyciągarką (chyba że jest podstawówka lub w wakacje)
Jeśli lataja tylko w weekendy to jest kolejka do sprzętu.i np zamiast latać na maxa dzielisz szybowiec z kolegą lub dwoma .
Jest kilka "parametrów " do przemyslenia.
Wg mnie całkowity koszt latania to "ważony" wskaźnik holi, ciągów ,godzin ,częstotliwości latania i dostępności sprzętu (ilość aktywnych członków/szybowiec- na razie pirat Juniora a za 2-3 sezony Jantar, zaś kolejność i wagi poszczególnych parametrów zależa od tego ile, i kiedy bedziesz latał.
Być może wcale nie opłaca Ci sie zmieniac miejsca.(np jesli latasz 30-50 godz w sezonie)
Zaś by zostać członkiem AP to mozesz zostać członkiem jakiegoś AR gdzie składki są niskie.
Nie jest to prosta rada ale i zadanie nie łatwe jeśli nie znam tych wszystkich uwarunkowań.
No i warto pobyć dzień , dwa na kwadracie i zobaczyć czy nie jest "słabo"
Andrzej
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2013, 20:01 wysłana przez andrzej »
andrzej

Paweł Michalski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Liked: 0
Odp: Jak wybrać aeroklub regionalny? (Śląsk)
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2013, 10:34 »
Dziękuję za porady i za zaproszenia :-) Zapewne wiosną tego roku będę podejmować decyzje. Do Bielska na pewno będę kiedyś chciał się wybrać - pooglądać, porozmawiać (będę teraz wiedział o kogo pytać ;-). W Rybniku jestem dość regularnie więc też będzie okazja do porozmawiania.

Jeszcze raz dzięki i zapewne do zobaczenia na lotnisku.