Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Góra Lodowa GSS #2: Wskaż mi podstawę prawną!  (Przeczytany 3867 razy)

mprusaczyk

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Liked: 0
Góra Lodowa GSS #2: Wskaż mi podstawę prawną!
« dnia: Marzec 23, 2013, 08:19 »
Na forum padały pytania dlaczego reakcja Rady GSS na nieprawidłowości związane z dotacją jest tak spóźniona - od momentu ujawnienia problemu do podjęcia decyzji przez Radę minął prawie rok.

Ten odcinek „Góry Lodowej GSS” poświęcę, żeby pokazać ile czasu i wysiłku kosztowało mnie uzyskanie dostępu do dokumentów księgowych związanych z dotacją, którego to dostępu odmówił mi Prezes GSS żądając, abym wskazał podstawę prawną na jakiej uważam, że jako członek Rady mam prawo wymagać takich informacji. Od mojego pierwszego emaila do Prezesa z 2 kwietnia 2012 do momentu uzyskania informacji 15 maja 2012 minęło półtora miesiąca.

W międzyczasie toczyła się bardzo kształcąca dyskusja pomiędzy członkami Rady, którzy m.in. ostrzegali mnie, że moje żądanie dostępu do dokumentów GSS może narazić mnie na konsekwencje karne: „Prezes ma w ręku dowody na nakłanianie do działań niezgodnych z regulaminem szkoły GSS AP "Żar". Mam nadzieję, że nawet jeżeli ma on tę świadomość to do głowy mu nie przyjdzie aby to wykorzystać”. Poniżej przytaczam szczegółową korespondencje pomiędzy członkami Rady, która jest korespondencją służbową, dlatego przytaczam ją z podaniem nazwisk autorów.

Sprawę dostępu członków Rady GSS do dokumentów księgowych jednoznacznie rozstrzygnęła Komisja Rewizyjna i Sąd Koleżeński AP. Czy organy te podzieliły stanowisko Prezesa i niektórych członków Rady GSS? – mój wniosek i orzeczenia w załączeniu.

O różnych fortelach Przewodniczącego Kawy i sterowanej przez niego Komisji Szybowcowej, żeby uniemożliwić podjęcie decyzji w sprawie dotacji, napiszę w następnym odcinku Góry Lodowej GSS. Ta zabawa w kotka i myszkę trwała kolejne pół roku.

Marcin Prusaczyk

PS. Komisja Konkursowa otrzymała już 59 ofert w konkursie na Prezesa GSS AP Żar.


PD: rozliczenie dotacji
Marcin Prusaczyk  2 kwietnia 2012 00:29
Do: Bogdan Drenda

Bogdan,
W odniesieniu do przesłanego rozliczenia dotacji z UM mam pytanie: jakie jest uzasadnienie
zakupu przez GSS Żar usług zakwaterowania i wyżywienia w ośrodku Niagara za łączną kwotę
10.600 zł (pozycja 8 rozliczenia I transzy) oraz zakupu usług zakwaterowania i wyżywienia w
firmie Daglezja za łączną kwotę 3.435 zł (pozycja 13 i 14 rozliczenia II transzy)? Przecież GSS
Żar dysponuje własną bazą hotelową i gastronomiczną.

Mam prośbę o przesłanie skanów faktury z Niagary nr 16/2011 z dnia 6.09.2011 oraz z Daglezji nr
118/11/2011 z dnia 28.11.2011. Jaki był sposób opłacenia tych faktur, przelew, gotówka? Prośba o przesłanie skanów odpowiednich potwierdzeń bankowych lub dokumentów KW.

Prośba o przesłanie powyższych wyjaśnień do wtorku 3/04.

Pozdrawiam,
Marcin


Bogdan Drenda  3 kwietnia 2012 21:08
Do: Marcin Prusaczyk

Witam,
Marcin proszę wskaż Mi podstawę prawną (statut, Regulamin, uchwała rady) na podstawie której
uważasz, że Członek Rady może żądać takich informacji.

Pozdrawiam Bogdan


Marcin Prusaczyk 3 kwietnia 2012 23:23
Do: Bogdan Drenda

Bogdan, wedle życzenia:
Regulamin Rady GSS, Rozdział III, punkt 6:

Każdy członek Rady Szkoły ma prawo wglądu do dokumentów księgowych i
prawnych Szkoły, oraz ma prawo zbadać uzyskane informacje dotyczące Szkoły.
Informacje uzyskane przez członków Rady Szkoły w związku z pełnieniem przez
nich obowiązków stanowią tajemnicę służbową, informacji tych członkowie Rady
Szkoły nie mogą wykorzystać w innych celach niż związanych z wykonywaniem
mandatu.

Muszę przyznać, że dziwi mnie Twoja wątpliwość, czy jako członek Rady mam prawo prosić o
przekazanie informacji, o które poprosiłem. W jaki inny sposób wyobrażasz sobie, że członkowie
Rady mieliby realizować podstawowy cel, dla którego została powołana Rada, tj. sprawowanie
stałego nadzoru nad działalnością Szkoły?

Pozdrawiam,
Marcin


Piotr Rzepka    4 kwietnia 2012 00:53
Do: Marcin Prusaczyk

Marcin,
Niestety nie masz racji. Regulamin rady, rozdział III, ustęp 7 :

Rada Szkoły wykonuje swoje obowiązki i kompetencje kolegialnie. Rada Szkoły może
oddelegować jednego lub kilku członków Rady Szkoły do samodzielnego pełnienia
określonych czynności nadzorczych. Zasady pełnienia czynności nadzorczych przez
delegowanych członków Rady Szkoły określa Rada Szkoły po zasięgnięciu opinii Zarządu.


Bogdan ma rację twierdząc, że w chwili obecnej nie ma podstaw prawnych aby realizować tego
typu żądania wysuwane przez pojedyńczego członka rady. Jednocześnie wydaje mi się, że Twoje
pytanie do Bogdana o sposób sprawowania nadzoru jest niezasadne - to nie Bogdan ustala
sposób pracy rady lecz my. Poza tym, co Bogdan jako zarząd ma myśleć o kompetencji rady
skoro nawet nie potrafimy prawidłowo czytać własnego regulaminu ? Następnym razem zasięgnij
opinii wszystkich członków rady zanim wyślesz podobne stanowisko.

Swoją drogę chętnie bym się dowiedział (i pewnie nie tylko ja lecz cała rada) po co Ci te
informacje - odkryłeś coś niepokojącego w rozliczeniu tej dotacji ?

btw. nasz regulamin powstał na bazie regulaminów rad nadzorczych spółek akcyjnych. W
Polsce, jedynie w spółkach z o.o. członkowie rady nadzorczej mają prawo do samodzielnego
wykonywania nadzoru. W spółkach akcyjnych prawo to wykonuje się kolegialnie, chyba że
wybierze się kogoś (lub kilka osób) do samodzielnego wykonywania określonych czynności
nadzoru.

Pozdrawiam,
Piotr


Marcin Prusaczyk 4 kwietnia 2012 02:02
Do: Piotr Rzepka

Punkt 6 jasno mówi, że każdy członek Rady mam prawo wglądu do dokumentów księgowych, i z
tego prawa korzystam. Jeżeli w regulaminie Rady jest niespójność, czy wykonanie tego prawa
wymaga wcześniejszej decyzji Rady i OPINII ZARZĄDU (absurd - mam spytać Zarząd czy mogę
go skontrolować?!) - to trzeba to wyjaśnić i poprawić. Poprosiłem o opinię Piotra Kasprzyka. Myślę
Piotrze, że Twój rozstrzygający i karcący mnie ton jest nie na miejscu, bo sprawa nie jest
oczywista.

Abstrahując od kwesti formalnych (choć nie mogę ukryć zdziwienia z powodu
postępującego samoograniczania się tej Rady w kwestiach nadzoru nad Zarządem), to odpowiedź
na pytanie PO CO MI TE INFORMACJE jest bardzo prosta: BO DZIWI MNIE, ŻE GSS MAJĄC
WŁASNĄ BAZĘ HOTELOWĄ I GASTRONOMICZNĄ KUPUJE NOCLEGI I WYŻYWIENIE U
KONKURENCJI I PRZEZNACZA NA TO PRAWIE POŁOWĘ OTRZYMANEJ DOTACJI??!! Jeżeli
takie sprawy nie stają się przedmiotem zainteresowania Rady nadzorującej działalność GSS, to
czym ma się ona zajmować, kontrolą czystości sanitariatów?


Ponieważ chcę się dowiedzieć o co tu chodzi, składam formalny wniosek o delegowanie
mnie przez Radę do wyjaśnienia tej sprawy. Panie Przewodniczący, proszę przeprowadzić
stosowną procedurę.

Pozdrawiam,
Marcin


Piotr Rzepka 4 kwietnia 2012 10:22
Odpowiedź do: Piotr Rzepka

Chyba nie sądzisz, że pisałbym nie konsultując tego tematu z prawnikami (jak już wielokrotnie
wspominałem prawo bardzo lubię lecz prawnikiem nie jestem). Dwóch niezależnych prawników
powiedziało dokładnie to samo - na podstawie naszego regulaminu (oraz regulaminu GSS AP
"Żar") rada sprawuje nadzór kolegialnie lub poprzez oddelegowanego członka/ów rady do
pełnienia określonych czynności nadzorczych (wtedy taka osoba/osoby mogą samodzielnie prosić
o wgląd do dokumentacji szkoły).
[…]
Korzystasz z prawa do wglądu do dokumentów księgowych na każdym posiedzeniu rady -
masz dostęp do rozliczeń miesiąca i wszystkiego czego rada (ale jako rada a nie poszczególni
członkowie) zażąda od zarządu. Oglądasz te dokumenty właśnie na podstawie wspomnianego
przez Ciebie ustępu.

Sprawa jest poważniejsza niż sądzisz i nie chodzi tylko o to co myśli zarząd o kompetencjach
rady - Bogdan ma w ręku dowody na nakłanianie do działań niezgodnych z regulaminem szkoły
GSS AP "Żar". Mam nadzieję, że nawet jeżeli ma on tę świadomość to do głowy mu nie przyjdzie aby to wykorzystać

[…]

Pozdrawiam,
Piotr Rzepka


Marcin Prusaczyk 4 kwietnia 2012 11:15
Do: Piotr Rzepka

Piotr, wysłałem maila z pytaniem do Bogdana w sprawie dotacji, odmówił odpowiedzi. Pisałeś że
miał rację, teraz piszesz że tylko częściowo. Nie chcę wchodzić w te deliberacje. Chcę wyjaśnić
sprawę dotyczącą działalności GSS, do czego jestem zobowiązny jako członek Rady GSS, i chcę
mieć swobodę działania w tym zakresie. Złożyłem wniosek do Przewodniczącego o upoważnienie
mnie przez Radę do tego działania, aby wypełnić procedurę i nie dawać Zarządowi dowódów
nakłaniania do przestępstwa. Mam nadzieję, że wniosek zostanie rozpatrzony bez zbędnej zwłoki
a pozostali członkowie Rady nie będą mieli problemu abym sprawdził tę sprawę szczegółowo,
również w ich imieniu.

Pozdr,
Marcin


Bogdan Drenda  4 kwietnia 2012 19:08
Do: Marcin Prusaczyk

Witam,
Ja czytałem ten punk łącznie z pkt. 7
6. Każdy członek Rady Szkoły ma prawo wglądu do dokumentów księgowych i prawnych Szkoły,
oraz ma prawo zbadać uzyskane informacje dotyczące Szkoły. Informacje uzyskane przez
członków Rady Szkoły w związku z pełnieniem przez nich obowiązków stanowią tajemnicę
służbową, informacji tych członkowie Rady Szkoły nie mogą wykorzystać w innych celach niż
związanych z wykonywaniem mandatu.
7. Rada Szkoły wykonuje swoje obowiązki i kompetencje kolegialnie. Rada Szkoły może
oddelegować jednego lub kilku członków Rady Szkoły do samodzielnego pełnienia określonych
czynności nadzorczych. Zasady pełnienia czynności nadzorczych przez delegowanych członków
Rady Szkoły określa Rada Szkoły po zasięgnięciu opinii Zarządu.

Pozdrawiam Bogdan


Tomasz Kawa 5 kwietnia 2012 11:54
Do: Marcin Prusaczyk

Dziękuję za wnikliwość w analizie dokumentów i skrupulatność w wykonywaniu funkcji
nadzorczych. Sądzę, że przyczyną nieporozumienia jest Pańska nieobecność na ostatnim
posiedzeniu Rady, podczas którego było omawiane rozliczenie dofinansowania szkolenia w
zakresie sportów lotniczych. Przypomnę więc, że 8 marca drogą internetową uzyskaliśmy od
Zarządu materiały informacyjne dotyczące rozliczenia. Do dnia zebrania Rady w dniu 24 marca br.
nie było pytań w tej kwestii. Podczas tego zebrania Prezes Bogdan Drenda złożył informację o
realizacji zadania, oraz wyjaśnił kwestie dotyczące rozliczenia. Dostępne do wglądu były też
wszelkie dokumenty dotyczące tej sprawy .

Z przekazanych materiałów, informacji i dodatkowych wyjaśnień Prezesa wynika, że zadanie
realizowane przez szkołę były częścią zbiorowego programu obejmującego GSS Żar i śląskie
aerokluby a w kosztorys do umowy dotyczacej Szkoły przewidywał między innymi refundację
zakwaterowania i wyżywienia. Po zawarciu umowy, już w trakcie realizacji zadania, Zarząd
utrzymał informację z urzędu marszałkowskiego, iż nie będą przyjmowane do rozliczeń
dokumenty żródłowe,w których kupującu i sprzedający jest tym samym podmiotem.Szkoła nie
mogla więc rozliczyć ujętych w kosztorysie należności za zakwaterowanie i wyżywienie.Nie
wywiazanie się z umowy stwarzało zgrożenie dla rozliczenia całego programu dla śląskich
ośrodków lotniczych, toteż Zarząd GSS AP Żar zawarł umowy z podmiotami yszczególnionymi w rozliczeniu w wyniku których wywiązano się ze zobowiązań programowych a Szkoła uzyskała kompensacyjne przychody.

[…]
Tomasz Kawa


Rafal Luckos  6 kwietnia 2012 11:08
Do: Tomasz Kawa

witam,
osobiscie nie przypominam sobie aby na ostatnim spotkaniu omawiany byl temat sposobu
rozliczenia tej dotacji.
pozdrawiam,
Rafał


Tomasz Kawa 6 kwietnia 2012 13:51
Do: Rafal Luckos

Owszem, pytań i dyskusji w tej kwestii nie było, ale Prezes poinformował o temacie, tabele
rozliczeń mieliśmy udostępnioną 3 tygodnie wcześniej, informacja o realizacji zadania i materiały
źródlowe były przedstawione do wglądu, ja w przerwie poprosiłem Prezesa o dodatkowe
wyjaśnienia i cytuję je.

Pozdrawiam Tomasz


Piotr Rzepka 16 kwietnia 2012 22:23
Do: Piotr Rzepka

Marcin,
W projekcie uchwały piszesz o trudnościach w rozliczeniu dotacji - jakie trudności masz na
myśli ?
Pozdrawiam,
Piotr


Marcin Prusaczyk 17 kwietnia 2012 00:39
Do: Piotr Rzepka

Trudności, o których pisze Pan Tomasz we wcześniejszym mailu, na podstawie informacji
uzyskanych od Prezesa w przerwie ostatniego posiedzenia Rady, których to informacji odmówił mi tenże same Prezes, bo nie miałem podstawy prawnej żeby pytać. Jak widać, zasady kolegialności i dostępu do informacji stosowane jest selektywnie.


Pozdr,
Marcin


[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2013, 08:53 wysłana przez ML »

Andrzej Czop

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 449
  • Liked: 203
Odp: Góra Lodowa GSS #2: Wskaż mi podstawę prawną!
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2013, 09:14 »
Czy sądzi Pan że takim sposobem pracy i takim stylem coś Pan osiągnie? Nie znam Pana i nie chcę osądzać, ale słyszałem różne opinie m.in. z Aeroklubu Nadwiślańskiego - czy jest Pan gdzieś lubiany przez lokalne środowisko poza ZAP?

Proszę przeczytać Statut Aeroklubu Polskiego, w szczególności preambułę i obowiązki ZAP

Przepraszam za ten głos - mam nadzieję że nie atakujący. Moją intencją była chęć zwrócenia uwagi na potrzebę refleksji, także przy okazji zbliżających się Świąt.

I na koniec mam jeszcze jedna uwaga - ataki Pana w stronę Pana Tomasza Kawy są naprawdę nieprzyzwoite i nie na miejscu. Napisałbym dosadniej ale mogę to powiedzieć w realu - tu nie wypada...

Z poważaniem
Andrzej Czop

sadpit

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Liked: 8
Odp: Góra Lodowa GSS #2: Wskaż mi podstawę prawną!
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 26, 2013, 13:11 »
Tylko że cały ten elaborat w dalszym ciągu nie tłumaczy, skąd taka zwłoka w działniu, skoro "wszystko już było wiadomo", tzn. był przygotowany raport w czerwcu. Na kogo tym razem uda się zrzucić odpowiedzialność za naruszenie obowiązku zgłoszenia podejrzenia przestępstwa, skoro tak to zostało sformułowane w raporcie??

mavericknt

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Liked: 8
Odp: Góra Lodowa GSS #2: Wskaż mi podstawę prawną!
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 26, 2013, 14:30 »
A ja powiem tak.
Pan Prusarczyk cały czas coś chce udowodnić i się tłumaczy. A tłumacza się tylko Ci którzy maja jakąś winę.

Przemosto

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Liked: 0
Odp: Góra Lodowa GSS #2: Wskaż mi podstawę prawną!
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 26, 2013, 15:54 »
Po przeczytaniu wątków o GSS i sprawozdań z intranetu muszę przyznać że o ile rozumiem intencje i serce Pana Tomka, i Bogdana a także innych związanych z żarem osób co do działania szkoły w jej lotniczym charakterze to niestety organizacyjnie i prawnie zostaliście Państwo jako grupa zaangażowanych rozjechani przez "Walec" z Warszawy.
w myśl zasady którą powiedział mi kiedyś pewien strażak:  budynek może się spalić...byle zgodnie z przepisami ...
tak wy możecie sobie mieć szczytne zamiary ale  w zderzeniu z grupą profesjonalistów pochodzących z  kancelarii i firm doradczo-konsultingowych a  które dostały się do rady, nie wykazaliście się należytą czujnością i za pomocą rożnych kruczków i zapisów prawnych zostaliście i jeszcze zostaniecie niestety pozbawieni waszego dorobku w myśl litery prawa.

Zrezygnowaliście z zasiadania w organach statutowych ustępując pola nie lepszym ale cwańszym, .....donatorzy nie wybiorą swoich członków do rady bo nie zadbali w odpowiednim czasie o załatwienie wszystkich formalności, członkowie Rady z ramienia AP uzyskają tutaj dowolność dokooptowania osób im pasujących do realizacji im pasujących spraw.

smutne to jest ale niestety wrogie przejęcie już się dokonało.

Przemosto