Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: PIK-20  (Przeczytany 11560 razy)

mariusz.j

  • Gość
Odp: PIK-20
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 29, 2013, 15:21 »
Jak przejrzałem ogłoszenia to jest jeszcze parę szybowców w podobnych cenach więc niekoniecznie trzeba się ograniczać do PIKa.

kk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 334
  • Liked: 141
Odp: PIK-20
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 29, 2013, 23:18 »
W podobnych cenach może i są, ale raczej nie o podobnych osiągach. Przynajmniej tych na papierze :)
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

jarekm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Liked: 27
    • Moj  WeGlide profil
Odp: PIK-20
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 30, 2013, 12:48 »
W podobnych cenach może i są, ale raczej nie o podobnych osiągach. Przynajmniej tych na papierze :)

PIK ma taki sam wspolcznnik w klasie klub jak LS4 i DG300, a jest przy tym prawie 3-krotnie tanszy.  W praktyce, bez wody, PIK konkuruje z tymi szybowcami z pelnym powodzniem.  Z pewnoscia ma przewage nad Jantarem Std, Cirrusem, LS1 etc.

Max masa PIKa z woda jest 450kg a wiec max obiciazenie powierzchni jest ponizej na 50km/m2. Inne porownowalne szybowce nieco nowszej genercji: ASW20, LS3 po prostu odjezdzaja na wiekszych predkosciach,

Pilotazowo jest poprawny, chociaz do pewnego stopnia niestateczny podluznie, ni az tak zle jak Cirrus.  Tak czy inaczej, nie mazna zupelnie puscic drazek i oczekiwac, ze pedze trzymal predkosc.

PIK ma dziwiagr z wlokna weglowego, w zwiazku z tym sztywne skrzydlo, nie czuje wiec powietrza tak jak Cirrus czy LS4.

Przy podejsciu do ladowania napelnych klapach, celuje sie nosem w punkt w ktory nastapi przyziemienie, podejscie jest strome. Pod tym wzgledem, przy pewnej wprawie, uwazem, ze PIK-em mozna wyladowac na przyslowiowym znaczku pocztowym.  W prownaniu z klasycznymi hamulcami problem jednak polega na tym, ze przy wypusczonych pelnych klapach, nie mozna ich schowac jesli sytuacja wymaga szybkiej  zmiany decyzji, bo waize sie to z gwaltowna utrata wysokosci.

Bardzo dobrze zbudowany, wytrzymaly, malo wymagajacy jesli chodzi o obluge.

Pozdrowienia
Jarek
PIK20B VH-WQF


Marek Kornec

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 164
  • Liked: 84
Odp: PIK-20
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 30, 2013, 14:37 »
W podobnych cenach może i są, ale raczej nie o podobnych osiągach. Przynajmniej tych na papierze.
Odpowiedż już masz.

Dodam ze swojej strony, że cena zakupu choć niska to nie wszystko, dochodzą jeszcze koszta pośrednie i utrzymanie. Jeżeli chodzi o Pika (mojego kolegi) o którym pisałem to zakup ten jest strzałem w dziesiątkę gdyż:
- szybowiec jest do oglądnięcia bardzo blisko za południową granicą
- posiada wózek z pełnym wyposażeniem do tego egzemplarza
- kompletne wyposażenie w tym muchościerki
Do tego dodatkowe koszta można zmniejszyć do minimum za zgodą właściciela bo:
- może pozostać na znakach OK a będzie tylko zmiana właściciela
- jest w grupie prywatnych właścicieli szybowców w tym klubie co oznacza, że są bardzo poważne zniżki na ubezpieczenie
- będąc na znakach OK podlega prawu UCL w ĆR a inspektorem IKCSP jest bardzo fajny pan właściciel PiKa (mój kolega)
Nie jestem za ani przeciw ale w tej sprawie Tobie mogę pomóc.
Marek Korneć
Pozdrawiam MK

KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do
Nas---[img]http://szybowce-kss.pl/wp-content/uploads/2015/10/s

Tomasz Owski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Liked: 0
Odp: PIK-20
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 30, 2013, 16:56 »
Do tego dodatkowe koszta można zmniejszyć do minimum za zgodą właściciela bo:
- może pozostać na znakach OK a będzie tylko zmiana właściciela
- jest w grupie prywatnych właścicieli szybowców w tym klubie co oznacza, że są bardzo poważne zniżki na ubezpieczenie
- będąc na znakach OK podlega prawu UCL w ĆR a inspektorem IKCSP jest bardzo fajny pan właściciel PiKa (mój kolega)

A to ciekawe, w ogłoszeniu jest:
Registration: D - 9927
SN: 20025
Year of manufacture: 1975
ARC: till 14.10.2013

Czyżby znowu nastapił "anszlus" Czech przez Niemcy ????, a może tym razem odwrotnie.

Marek Kornec

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 164
  • Liked: 84
Odp: PIK-20
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 30, 2013, 18:18 »
Witam.
Przepraszam, masz prawdę jest na D------ przeglądy robi czeski Kacap.
MK
Pozdrawiam MK

KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do
Nas---[img]http://szybowce-kss.pl/wp-content/uploads/2015/10/s