Forum.Szybowce.Com

Sekcja Szybowcowa => Bezpieczeństwo lotnicze => Wątek zaczęty przez: riskday w Październik 19, 2020, 17:49

Tytuł: Bezpieczeństwo podczas przelotów
Wiadomość wysłana przez: riskday w Październik 19, 2020, 17:49
Witam,
chciałbym zapytać co bardziej doświadczonych kolegów czy znają sprawdzone rozwiązania odnośnie obserwowania "innego ruchu " wokół szybowca podczas przelotów ? Mam na myśli inny ruch GA oraz wszelkiej maści dorny , balony , paralotnie itp . których jest coraz więcej .
Nie pytam o Flarm ale raczej o połączenie czegoś w stylu nadajnik/odbiornik ADS-B który pokazuje nam ruch w pobliżu szybowca.
System taki bodaj wymagany jest od 1.01.2020 w UK oraz innych krajach - poza RP.
Będę wdzięczny za konstruktywne odpowiedzi .

Tytuł: Odp: Bezpieczeństwo podczas przelotów
Wiadomość wysłana przez: Horny w Październik 25, 2020, 18:48
W Polsce w szybowcach latających na zawodach mamy obowiązkowy FLARM i spotkania z takowymi na trasie można w łatwy sposób zauważyć. Polska nie ma ogromnego ruchu GA i najlepszym sposobem obserwowania innego ruchu jest patrzeć na zewnątrz za pomocą własnych oczu - to wciąż najlepsze urządzenie antykolizyjne w ruchu GA :). Balonu nie spotkasz bo nie latają kiedy jest termika, samoloty na ogół latają niżej chociaż zdarzyło mi się parę razy spotkać samolot na tej samej wysokości ale bez większego niebezpieczeństwa. Jeśli chcesz poczuć się bezpieczniej możesz latać na częstotliwości FIS, jeśli będą znali Twoją pozycję to informację o znanym ruchu dostaniesz co obejmuje niemal każdy latający samolot w przestrzeni powietrznej.

Pzdr