Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Aktualne Regulaminy Szybowcowe  (Przeczytany 4465 razy)

tomkrok

  • Członkowie Komisji Szybowcowej
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 531
  • Liked: 296
Aktualne Regulaminy Szybowcowe
« dnia: Czerwiec 08, 2020, 09:18 »
Jak w temacie

Karol Staryszak

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • Liked: 103
Odp: Aktualne Regulaminy Szybowcowe
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 16, 2020, 22:43 »
Droga Komisjo,

Składam oficjalny wniosek:

Proszę o wprowadzenie do regulaminu zmiany co do sposobu liczenia konkurencji AST, który uwzględni przypadek gdy pilot przeleci zbliżoną do maksymalnej długości trasy w krótszym niż minimalny czas zadania.

Chodzi o to, że jeśli trasa jest źle wyłożona lub wystąpią nadspodziewanie dobre warunki pogodowe i pilot pokona prawie maksymalny dystans w czasie krótszym niż określony w zadaniu to jego rzeczywista prędkość jest pomniejszana. Specjalnie piszę "prawie maksymalny dystans" ponieważ dystans ten nie jest wyznaczony w zadaniu dnia (nie wiadomo gdzie są punkty maksymalnej długości) oraz zazwyczaj nie jesteśmy w stanie przelecieć maksymalnego dystansu gdy zorientujemy się że przylecimy przed czasem.

Obecny system liczenia konkurencji skutkuje bardzo niesprawiedliwym zaniżaniem wyniku najszybszych w danym dniu pilotów.
Poruszałem ten problem parę lat temu gdy taka niespodzianka mnie spotkała a sytuacje takie pojawiają się prawie w każdym sezonie. Obecny wpis w regulaminie iż zaleca się wykładanie trasy na prędkość średnią 150km/h w klasie otwartej nie załatwia sprawy i jest to ślepa uliczka. Jeśli chcielibyśmy wykładać trasy w ten sztywny sposób to nawet w słabej pogodzie trzeba by wyznaczać duże obszary co czasem nie ma sensu.

Parę lat temu przygotowany był projekt zmiany który obejmował wszystkie przypadki i może warto do niego wrócić.

Pozdrawiam,
Karol.
Jeśli czegoś nie mogę naprawić, to znaczy że nie jest to zepsute... - Alf.

Karol Staryszak

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • Liked: 103
Odp: Aktualne Regulaminy Szybowcowe
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 14, 2022, 21:52 »
https://www.soaringspot.com/en_gb/leszno-cup-2022/results/open/task-4-on-2022-08-18/daily

Mniej więcej 70% zawodników w tej konkurencji skorzystało z wprowadzonej zmiany w regulaminie. Niestety część z nich nie wiedziała o tym, że takie zabezpieczenie zostało wprowadzone.

Wszystkim zaangażowanym a szczególnie Witkowi Czarnikowi dziękuję za jego czas nad tym spędzony.

Karol.
Jeśli czegoś nie mogę naprawić, to znaczy że nie jest to zepsute... - Alf.