Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: css leszno chcą zaorać  (Przeczytany 39832 razy)

Lech B

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Liked: 14
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 09, 2016, 08:51 »
W temacie podatków od nieruchomości, należy sobie przede wszystkim zdać sprawę z tego, że opodatkowane są wszystkie nieruchomości, na szczęście z wyjątkami.
W interesującym nas zakresie, najważniejsze wyłączenie z opodatkowania dotyczy gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako użytki rolne, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Krótko mówiąc lepiej nie wchodzić w strefę "wyjątku od wyjątku" np. poprzez utwardzenie pasa, który zająłby obszar w najbardziej oczywisty sposób przestający być użytkiem rolnym. Najlepiej też wzorem wspominanych aeroklubów niemieckich, nie prowadzić żadnej działalności gospodarczej, jedynie sportowo-rekreacyjną.
Niby proste...

kp

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Liked: 137
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 09, 2016, 10:05 »
W temacie podatków od nieruchomości, należy sobie przede wszystkim zdać sprawę z tego, że opodatkowane są wszystkie nieruchomości, na szczęście z wyjątkami.
W interesującym nas zakresie, najważniejsze wyłączenie z opodatkowania dotyczy gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako użytki rolne, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Krótko mówiąc lepiej nie wchodzić w strefę "wyjątku od wyjątku" np. poprzez utwardzenie pasa, który zająłby obszar w najbardziej oczywisty sposób przestający być użytkiem rolnym. Najlepiej też wzorem wspominanych aeroklubów niemieckich, nie prowadzić żadnej działalności gospodarczej, jedynie sportowo-rekreacyjną.
Niby proste...

Oj bardzo, bardzo proste i próbuje tutaj kolegów przekonać do tego. A na pewno ani AP, ani tym bardziej ani AeroPartner tutaj nie pomaga twierdząc wbrew obowiązującym przepisom, że każde szkolenie, czy lot widokowy (czy jak go nazwać - propagandowy, zapoznawczy) jest działalnością gospodarczą i wymagją certyfikatu AOC, CAMO itp.

I nie che mi się dyskytować więcej z Panem Doskoczem, Prezesem AeroPartner i Prawnikiem AP, który w żywe oczy wpiera nieprawdę, co mu wykazałem przytaczając odpowiednie przepisy EASA w czasie dyskusji na tej grupie na początku zeszłego roku.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2016, 10:15 wysłana przez kp »

kp

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Liked: 137
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 09, 2016, 12:28 »
.......
Tutaj się nie zgadzam. Po pierwsze zawsze jest dobrze otrzymać pomoc od lokalnego samorządu i trzeba o pomoc aktywnie walczyć.

Po drugie, nasuwa się pytanie kto przeszkadza. Moim zdaniem raczej nie lokalne samorządy. Tylko centralne instytucje.
.....
Żadna pomoc nie jest za darmo. Jak Ci dają pieniądze to tracisz część ze swojej niepodległości na rzecz darczyńcy. Prawda?
W wykonaniu władz Leszna jest to szczególnie odczuwalne.

Moim zdaniem polityka w Lesznie bardzo przeszkadza w działalności Szkoły.
Ogólnie życie w społeczności jest poświęcaniem części ze swojej niezależności w zamian za co otrzymuje sie znaczniej więcej korzyści.

I może podam tutaj znowu pewien przykład, pewnie jak zwykle nie zwiazany z tematem :)
Mieszkaniec A przyjaźni się z sąsiadami, pomaga im, zaprasza na grila. Sąsiedzi w zamian chętnie udzielają mu pomocy, pilnują czy przypadkiem ktoś podejrzany nie kręci się w pobliżu domu A w trakcie jego nieobecności. A twierdzi, że ma super sąsiadów, 'do rany przyłóż'

Mieszkaniec B działa na zasadzie "Wolność Tomku w swoim domku" B nie przyjaźni się z sąsiadami i ogólnie jest dla nich uciążliwy. Sąsiedzi na pewno nie udzielą B pomocy, u być może nawet przebiją mu opony w samochodzie jeśli za bardzo zajdzie im za skóre. B twierdzi, że ma nieuczynnych sąsiadów i, co więcej, jacyś !&&!!! przebijają mu opony w samochodzie gdy parkuje blisko swojego domu.


Podobnie będzie z relacjami pomiędzy lokalnym samorządem i aeroklubem. Jesli aeroklub będzie na dobrej stopie z lokalnymi władzami i da im poczucie współodpowiedzialności, kosztem drobnej części swojej samorządności, lokalne władze pomogą aeroklubowi w ten czy w inny sposób. Choćby zmiejszając podatki albo je umarzając.

Jeśli natomiast aeroklub będzie skonfliktowany z lokalnym samorządem, to na pewno nie otrzyma pomocy a i lokalne władze podstawią nogę aeroklubowi przy najbliższej nadarzającej się okazji.

Znam przykład aeroklubu mieszczącego się w środku miasta na terenach które moim zdaniem są znacznie bardziej atrakcyjne niż lotnisko w Lesznie. Ale władze tego aeroklubu dobrze współdziałają z lokalnymi władzami i regularnie aeroklub otrzymuje dotacje od miasta czy województwa, wydawane są pozytywne decyzje na rzecz aeroklubu itp.

Osobiście, wbrew opiniom często tutaj wyrażanym, nie sądze aby tak na prawdę w interesie lokalnych władz byłoby rozparcelowanie lokalnego lotniska na "domki". "Domki" są w każdej gminie czy każdym mieście, lotnisko już nie. A posiadanie lotniska, nawet tylko sportowego, jest sporym bonusem dla lokalnej społeczności (lokalna duma, turystyka, zakupy robione w lokalnych sklepach przez pilotów, zakup ropy do traktora aeroklubowego itp)
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2016, 13:24 wysłana przez kp »

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 09, 2016, 16:21 »
Krzysztofie,

Chciałbym, żeby tak było jak piszesz. Sam do niedawna w ten sposób postrzegałem te ralacje. Niestety rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Samorząd Leszna jest brutalnym agresorem. Członkowie i władze AL otwarcie mówią, że CSS "musi zniknąć". Mało, że mówią, to jeszcze piszą  w przestrzeni publicznej na stronie Radia Elka i na FB. Skala nienawiści jest wprost porażająca. Do tego doszły ostatnio agresywne wypowiedzi samego Prezydenta Łukasza Borowiaka, który zapowiedział że złoży wniosek o  likwidację Centralnej Szkoły Szybowcowej. Majątek szkoły miałby przejąć właśnie Aeroklub Leszczyński. http://elka.pl/content/view/78830/80/
Dodam tylko, że Pan Prezydent jest członkiem Rady CSS, która to Rada ma za zadanie m.in. wspierać i pomagać Szkole.

W dodatku Pan Prezydent potajemnie spotyka się z naszym głównym klientem, dzierżawcą hotelu Gliding i dokonuje uzgodnień w imieniu Szkoły, do czego absolutnie nie jest upoważniony, działając jawnie na jej szkodę.

CSS jest niezależnym stowarzyszeniem zarejestrowanym w KRS. Miasto Leszno nie ma w nim żadnych udziałów, nie jest jego członkiem. Szkoła płaci podatki, działa w granicach obowiązującego w Polsce prawa, troszczy się o lotnisko, łoży na jego utrzymanie, wynajmuje nieodpłatnie biura i hangary Aeroklubowi Leszczyńskiemu

Świat, który opisujesz jest światem idealnym. Do takich relacji powinniśmy dążyć. Jednak rzeczywistość jest w przypadku Leszna daleka od ideału.

Ja nigdy nie spotkałem tak nieprzyjaznego środowiska do inwestowania jakim jest Leszno.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2016, 16:28 wysłana przez MarekS »
MS

kp

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Liked: 137
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 09, 2016, 17:02 »
Krzysztofie,

Chciałbym, żeby tak było jak piszesz. Sam do niedawna w ten sposób postrzegałem te ralacje. Niestety rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Samorząd Leszna jest brutalnym agresorem. Członkowie i władze AL otwarcie mówią, że CSS "musi zniknąć". Mało, że mówią, to jeszcze piszą  w przestrzeni publicznej na stronie Radia Elka i na FB. Skala nienawiści jest wprost porażająca. Do tego doszły ostatnio agresywne wypowiedzi samego Prezydenta Łukasza Borowiaka, który zapowiedział że złoży wniosek o  likwidację Centralnej Szkoły Szybowcowej. Majątek szkoły miałby przejąć właśnie Aeroklub Leszczyński. http://elka.pl/content/view/78830/80/
Dodam tylko, że Pan Prezydent jest członkiem Rady CSS, która to Rada ma za zadanie m.in. wspierać i pomagać Szkole.

W dodatku Pan Prezydent potajemnie spotyka się z naszym głównym klientem, dzierżawcą hotelu Gliding i dokonuje uzgodnień w imieniu Szkoły, do czego absolutnie nie jest upoważniony, działając jawnie na jej szkodę.

CSS jest niezależnym stowarzyszeniem zarejestrowanym w KRS. Miasto Leszno nie ma w nim żadnych udziałów, nie jest jego członkiem. Szkoła płaci podatki, działa w granicach obowiązującego w Polsce prawa, troszczy się o lotnisko, łoży na jego utrzymanie, wynajmuje nieodpłatnie biura i hangary Aeroklubowi Leszczyńskiemu

Świat, który opisujesz jest światem idealnym. Do takich relacji powinniśmy dążyć. Jednak rzeczywistość jest w przypadku Leszna daleka od ideału.

Ja nigdy nie spotkałem tak nieprzyjaznego środowiska do inwestowania jakim jest Leszno.

Marku,

Na pewno znacznie lepiej znasz niż ja lokalne realia Leszna i CSS. Ja głównie latam na Żarze i w Lesznie byłem raptem parę razy. Ale jednak sądzę, że w gruncie rzeczy samorządy działają wszędzie tak samo. I jeśli jeden aeroklub jest w stanie współpracować ze swoim samorządem, to inny aeroklub powinien być w stanie osiągnąć to samo na swoim podwórku. Polityka wszędzie działa tak samo.

Istniejąca dotychczas formuła Szkół się skończyła i wymaga gruntownej zmiany koniecznej do przetrwania działalności lotniczej w Lesznie i na Żarze. Dlatego powinniśmy tutaj zmienić punkt widzienia z "Jak zrobić wszystko aby Szkoły przetrwały" na "Jak zrobić wszystko aby latanie było kontynuowane  i się rozwijało w Lesznie i na Żarze" I pod tym kątem podjąć decyzję.

I tutaj nie wierzę kompletnie, aby centralne sterowanie (czy w ramach AP, czy Federacji Szybowcowej) mogło zadziałać. To nie działało w przeszłości i nie będzie działać w przyszłości, nawet przy najszczerszych chęciach.

Dlatego moim zdaniem Szkoły powinny zostać przekształcone w lokalne aerokluby, z zastrzeżeniem, że będą również otwarte dla pilotów "z zewnątrz". W wypadku Leszna jestem za przekazaniem majątku CSS do Aeroklubu Leszczyńskiego i z wiadomości która zaczęła ten wątek wynika, że władze Leszna chcą tego samego.

Dlatego w tym sensie możesz mnie przyłączyć do "grona brutalnych agresorów" CSS ;)

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 09, 2016, 17:13 »
Przypominam, ze te Szkoły są częściami AP, czyli dobrem wspólnym wszystkich Aeroklubów regionalnych i tylko one mają prawo decydować o swojej własności.

Rozwiązanie, które proponujesz Ty i Pan Borowiak pasuje bardziej do Rosji sowieckiej lub do Korei Północnej. My jednak żyjemy (jeszcze) w państwie prawa, gdzie własność prywatna jest chroniona.

Nawet, gdyby właściciel szkoły (Kongres) zdecydował o przekształceniu jej w lokalny aeroklub to w przypadku Leszna będzie to równoznaczne ze zniknięciem EPLS w obecnej formie. Jeśli takiego rozwiązania chce większość to OK. Ja ręki za takim rozwiązaniem nie podniosę.

Dlatego w tym sensie możesz mnie przyłączyć do "grona brutalnych agresorów" CSS ;)

No to przynajmniej mamy jasność.

« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2016, 17:38 wysłana przez MarekS »
MS

kp

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Liked: 137
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 09, 2016, 17:47 »
Przypominam, ze te Szkoły są częściami AP, czyli dobrem wspólnym wszystkich Aeroklubów regionalnych i tylko one mają prawo decydować o swojej własności.

Rozwiązanie, które proponujesz Ty i Pan Borowiak pasuje bardziej do Rosji sowieckiej lub do Korei Północnej. My jednak żyjemy (jeszcze) w państwie prawa, gdzie własność prywatna jest chroniona.

Nawet, gdyby właściciel szkoły (Kongres) zdecydował o przekształceniu jej w lokalny aeroklub to w przypadku Leszna będzie to równoznaczne ze zniknięciem EPLS w obecnej formie. Jeśli takiego rozwiązania chce większość to OK. Ja ręki za takim rozwiązaniem nie podniosę.
Samorząd może wywrzeć różne skuteczne formy nacisku w granicy prawa na CSS, choćby podatkowe.

Ja ze swojej strony bynajmniej nie proponuję robić niczego na siłę. O wszelkich zmianach powinien oczywiście decydować Kongres. Jednak realistycznie patrząc (i po tym co się stało na ostatnim zjeździe) mało jest prawdopodobne aby Kongres podjął jakąkolwiek zmieniającą cokolwiek decyzję. Bardziej prawodpodobne jest, że AP upadając pociągnie za sobą na dno CSS i GSS, jak zdarzyło się jakiś czas temu w Czechach z ich aeroklubem. Wtedy wrócimy do tej dyskusji i będziemy budować od nowa Federację na kształt BGA.

trzesnk

  • Reforma AP
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Liked: 135
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 09, 2016, 17:50 »
Zostawmy emocje z boku, bo są tacy, którzy się cieszą, że zaczynamy się kłócić.

Nikt nie mówi o ograbianiu kogokolwiek, szczególnie siłą. Szukamy wszyscy, jak sądzę, rozwiązania, albo przecięcia węzła. Na koniec chodzi o dobre i bezpieczne latanie, spotykanie się z kolegami i przyjemność ze spędzania czasu w powietrzu i w naszych aeroklubach. Dla mnie majątek powinien być zarządzany lokalnie, ale to moje zdanie i jestem otwarty na zrozumienie argumentów przeciwnych. To, że szkoły są pod AP, to wynik historii, a nie plan. Szanuję własność, ale ona powstała z zaszłości, a my tu szukamy rozwiązania na przyszłość. Może nie ma nic złego w w zastanawianiu się jak zorganizowalibyśmy latanie, gdyby zacząć trzeba było na nowo? Zanim trzeba będzie naprawdę organizować na nowo, ale bez AP, bo go, razem ze szkołami, nie będzie.

Chyba to spotkanie w Lesznie będzie kluczowe, bo rozmowa postami na forum nie doprowadzi do kompromisu.

Krzysiek

trzesnk

  • Reforma AP
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Liked: 135
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 09, 2016, 18:06 »
(...)
 Na koniec  w  sprawie władz AP . Uzyskały one mandat zaufania na kongresie więc moim prywatnym zdaniem niech dalej rządzą !  . Mój kolega powiedział dajcie im rządzić  ja się przy tym będę upierał .Zdziwiony zapytałem dlaczego?. Odpowiedź była krótka skończy się im kasa, padnie to całe AP to będzie łatwiej coś od nowa zbudować niż teraz się z nimi szarpać . Potwierdzam ! Na moje niech dalej rządzą ! .

Robert,

masz uregulowaną sytuację w Grudziądzu i upadek AP, to może i jest to jakaś opcja dla Nadwiślańskiego, ale moim zdaniem krótkowzroczna. Dla Żaru (nie znam dobrze sytuacji CSS i nie potrafię jej ocenić), upadek AP w sposób opisany przez Ciebie, może okazać się ostatecznym rozwiązaniem kwestii żarowskiej. A zważywszy na to, że szkoły są dobrem wspólnym i część osób z Nadwiślańskiego też lata (latała!) na Żarze, to warto, żeby w tej wspólnej sprawie myśleć wspólnie.

Krzysiek.

A. Rydzyński

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Liked: 73
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 09, 2016, 18:57 »
Marek pisze:
Rozwiązanie, które proponujesz Ty i Pan Borowiak pasuje bardziej do Rosji sowieckiej lub do Korei Północnej.
My jednak żyjemy (jeszcze) w państwie prawa, gdzie własność prywatna jest chroniona.

CENTRALNA SZKOŁA SZYBOWCOWA AEROKLUBU POLSKIEGO W LESZNIE
Data dokonania ostatniego wpisu 15.03.2015
oznaczenie rodzaju organizacji:   STOWARZYSZENIE
REGON: 302004613, NIP: 6972304943
ZARZĄD:  KUBALA DARIUSZ
Organ nadzoru: RADA SZKOŁY
SZUMSKI MAREK
KAJOCH JAROSŁAW
WŁOSTOWSKI BOHDAN
HACZYŃSKI STANISŁAW
WYSZYWACZ WIKTOR

1.Wzmianka o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego za okres:
01.06.2011R. - 31.12.2012
01.01.2013 DO 31.12.2013
Za lata następne sprawozdań brak.
Wzmianka o złożeniu uchwały lub postanowienia o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za okres:
01.06.2011R. - 31.12.2012.
01.01.2013 DO 31.12.2013.
Za lata następne postanowień o zatwierdzeniu brak.

Ot i cały obraz CSS i ludzi tam rządzących.
CSS  to  stowarzyszenie tylko że nie ma członków a może już są tylko że tajni bo majątek zacny.
Cel działania organizacji:
Jest też zapis : POMOCY OFIAROM KATASTROF I KLĘSK ŻYWIOŁOWYCH
a my sobie sami nie możemy pomóc

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 09, 2016, 19:43 »
No, cóż Panowie. Stwierdzam z przykrością, że jeśli identyfikujecie się z pomysłami zawłaszczenia szkół przez lokalne aerokluby to zupełnie mi z Wami nie po drodze. W tej kwestii jestem zwolennikiem działań obecnych władz AP z Prezesem Skalikiem na czele.
MS

trzesnk

  • Reforma AP
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Liked: 135
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 09, 2016, 20:07 »
Ja nie jestem zwolennikiem zawłaszczenia czegokolwiek, ale jestem zwolennikiem znalezienia takiego rozwiązania powstałej sytuacji, która doprowadzi do tego, że w Polsce, łącznie z Lesznem i Żarem, będziemy mogli dużo i bezpiecznie latać, szkolić młodych pilotów i doskonalić umiejętności pilotów już wyszkolonych. Uważam, również, że powinniśmy wszyscy rozmawiać, słuchać argumentów i nie obrażać się na to, że ktoś wypowiada radykalny pogląd, dopóki jest to pogląd w dyskusji. Trzeba przerwać sposób zarządzania związkiem poprzez próby sił głosów na kongresach. Przecież na ostatnim kongresie nadzwyczajnym nie było ani jednego popierającego zarząd głosu delegatów w dyskusji  - wszystkie były krytyczne, a potem zarząd dostał wotum zaufania. To co to za dyskusja?
Uważam, że nie wolno nam odrzucać żadnej opcji rozwiązania sytuacji, bo w sytuacji nadzwyczajnej, bycie upartym nie doprowadza do porozumienia. A zwolennikiem działań prezesa Skalika mógłbym może i być, ale tak jak zostały one przedstawione na kongresie, to ja ich po prostu nie zrozumiałem.
Krzysiek.

Andrzej Czop

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 449
  • Liked: 203
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 09, 2016, 21:22 »

masz uregulowaną sytuację w Grudziądzu i upadek AP, to może i jest to jakaś opcja dla Nadwiślańskiego, ale moim zdaniem krótkowzroczna. Dla Żaru (nie znam dobrze sytuacji CSS i nie potrafię jej ocenić), upadek AP w sposób opisany przez Ciebie, może okazać się ostatecznym rozwiązaniem kwestii żarowskiej. A zważywszy na to, że szkoły są dobrem wspólnym i część osób z Nadwiślańskiego też lata (latała!) na Żarze, to warto, żeby w tej wspólnej sprawie myśleć wspólnie.

Krzysiek.

Pewnie znowu dostanę maila, że wyzywam i pomawiam.... Może ktoś to tak widzi, a ja to widzę tak: zanim upadnie AP to GSS zostanie sprzedana. Odwrotna kolejność nie jest możliwa. Prezes GSS zaprzeczył - dziękuję że uspokoił moje skołatane nerwy i mam nadzieję, że ma więcej do powiedzenia na Żarze niż premier w rządzie.

przemek łośko

  • Reforma AP
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 289
  • Liked: 113
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 09, 2016, 21:22 »
Szkoły szybowcowe powstały z inicjatywy ludzi, którzy życzyli sobie, aby były dobrem wspólnym wszystkich szybowników. Aerokluby lokalne nie brały udziału w ich założeniu.

Prawdą jest, że ludzie związani z Lesznem, z Żarem, działający obecnie w AL i AŻ pomagali przez całe lata Szkołom - z serca, nie licząc na wynagrodzenie. To jednak nie daje aeroklubom lokalnym tytułu własności do Szkół. Co więcej, nie widać, żeby przekazanie majątku Szkół aeroklubom lokalnym miało przynieść większy pożytek niż ich funkcjonowanie w ramach AP, związku szybowcowego lub jako własność wszystkich aeroklubów regionalnych. W drugą stronę działa to tak samo: pozostawienie Szkół w rękach AP, ARów lub związku szybowcowego wcale nie przyniesie więcej korzyści niż przekazanie majątku Szkół aeroklubom lokalnym.

W obu przypadkach Szkołami muszą zarządzać ludzie tacy, którzy chcą i potrafią współpracować intensywnie i uczciwie ze środowiskiem lokalnym, którzy rozumieją jego motywacje i potrzeby, a często z nimi także się identyfikują. W obu przypadkach Szkoły muszą umieć się wyróżnić oferowanymi usługami z grona aeroklubów regionalnych. Przykład Jeleniej Góry pokazuje jak patologicznie może skończyć się oddanie Szkoły aeroklubowi lokalnemu. Przykład Żaru pokazuje jak patologiczne jest zawłaszczenie Szkoły przez ZAP.

Czego to dowodzi?

Dowodzi to słabości mechanizmów umownych. Dowodzi także złej woli ludzi - ale to nie jest nowość.

Dlatego jestem za najprostszym rozwiązaniem. Szkoły nie powinny być niczyją własnością lub powinny być własnością wszystkich szybowników. W pierwszym przypadku Szkoły powinny być niezależnymi, samodzielnymi podmiotami - stowarzyszeniami mogącymi zrzeszać osoby fizyczne (ale wyłącznie szybowników! - w skrajnym przypadku Szkoły mogłyby zrzeszać wszystkich szybowników). W drugim Szkoły powinny być własnością wszystkich szybowników legitymujących się licencją szybowcową (nieważne czy aktywną, czy nie).

Czyją własnością Szkoły nie powinny być? Nie powinny być własnością jakiejkolwiek innej instytucji, jakiegokolwiek innego związku lub stowarzyszenia.






kp

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Liked: 137
Odp: css leszno chcą zaorać
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 09, 2016, 22:52 »
Czyją własnością Szkoły nie powinny być? Nie powinny być własnością jakiejkolwiek innej instytucji, jakiegokolwiek innego związku lub stowarzyszenia.
Nie wiem czy zauważyłeś, że podałeś nic innego jak definicję lokalnego aeroklubu szybowcowego ;) Lokalny aeroklub nie jest właśnością innej insytucji, jakiegokolwiek innego związku lub stowarzyszenia.

Ja nie upieram się przy nazwie Aeroklub - można to nazwać i Szkołą. Ale sprzeciwiam się zasadzie, że decyzje na temat działania Szkół podejmuje na Kongresie parę tysięcy osób, z których tylko bardzo, bardzo wąska grupa regularnie tam bywa. Głos tej wąskiej grupy znającej realia po prostu zniknie w tłumie innych, którym wydaje się że wiedzą lepiej i stawiają nierealistyczne wymagania, które będą pogrążać finanse Szkoły i doprowadzać do jej upadku ("bo Szkoła ma umożliwiać latanie dla niezamożnych osób", "bo Hotel ma oferować niskie ceny noclegów"). Dlatego tak wiele trudnych a koniecznych decyzji nie zostało podjętych przez ostanie 25 lat i dlatego choćby Hotel na Żarze jest w takim stanie technicznym a nie innym, a holówki odziedziczone z APRL w obydwu Szkołach zostały całkowicie wyeksploatowane technicznie (albo rozbite) bez zakupu nowych.

Współdecydowanie przez tysiące osób nie sprawdziło się przez ostatnie 25 lat i nie sprawdzi się w przyszłości. Dlatego twierdzę, że decyzje dotyczące Szkół powinny podejmować osoby, które tam regularnie latają. Czyli sprowadza się to ponownie do definicji lokalnego aeroklubu...
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2016, 22:56 wysłana przez kp »