Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.  (Przeczytany 79620 razy)

Rafal Siankowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Liked: 48
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 18, 2013, 20:25 »
oby do zjazdu !!!

Krzyżak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Liked: 6
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 18, 2013, 20:53 »
Jestem bardzo zasmucony informacją o odwołaniu Bogdana Drendy. Nie znam dokładnie powodu. Ale niezależnie od przyczyny jestem wstrząśnięty, że tak łatwo neguje się olbrzymi wkład pracy i serca jaki niewątpliwie Bogdan włożył w 'dowodzenie' GSS Żar. Przecież wszyscy, którzy latali na Żarze wiedzą jak bardzo mu zależy na dobrze Szkoły i na tym aby tam się latało. Bardzo łatwo zarzucać niedociągnięcia lub błędy, których nie popełnia tylko ten co nic nie robi. A na Żarze robiło się bardzo dużo.
Czy panowie odwołujący Bogdana mogą się pochwalić choć promilem wysiłku w pracę dla Szkoły w stosunku do tego jaki wkładał Bogdan w utrzymanie Szkoły 'na powierzchni' w tak niesprzyjających dla szybownictwa warunkach? I nie mówię tu o 'pierdzeniu w stołki' na posiedzeniach rady, tylko o rzetelnej, też fizycznej pracy na rzecz GSS.

Zbyszek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Liked: 10
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 18, 2013, 20:57 »
Też bardzo chętnie dowiedziałbym się o co chodzi.
Żar - to nie jest jakieś lokalne zadupie, to jeden z ośrodków w Polsce mających wielką renomę, ogromne znaczenie dla rozwoju naszego szybownictwa. Renomę tą posiada m.in. - dzięki Bogdanowi.
Panowie decydenci - chcemy wiedzieć.

Zbyszek Górecki

atlas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Liked: 0
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 18, 2013, 23:34 »
Uchwałę o odwołaniu Bogdana Drendy z funkcji Prezesa GSS przyjęto jednogłośnie na posiedzeniu Rady GSS w dniu 16 marca. W posiedzeniu tym uczestniczyło 4 z 6 członków Rady GSS, tj. Wojciech Kos, Przemysław Łośko, Piotr Pawłowski, i Marcin Prusaczyk. W trakcie tego posiedzenia podjęto również inne ważne uchwały - wszystkie są dostępne w Intranecie AP, plus uzasadnienie decyzji o odwołaniu oraz wyjaśnienie ostatnich zmian w składzie Rady GSS. Zapraszam do lektury tego materiału, tych którzy chcą zrozumieć powody decyzji podjętych przez Radę GSS.

Pozdrawiam,
Marcin Prusaczyk
Przewodniczący Rady GSS

Marcin.
Bez urazy, ale to co zostało zamieszczone  na Intranet AP przynajmniej mnie przypomina niechlubną działalność Irchy  (dla młodszych - Inspekcja Robotniczo Chłopska). Jest dla mnie jasnym że Rada Szkoły ma swoje prawa, ale również ma określone obowiązki. Po lekturze wnioskuję, że z praw Rada skorzystała skwapliwie, natomiast bardzo swobodnie potraktowała obowiązki.
Uczciwość nakazywała by, aby po stwierdzeniu określonych zaniechań, zaniedbań czy nieprawidłowości skorzystać przed wydaniem "wyroku" i powiadomieniu właściwego organu udzielającego dotację z profesjonalnej usługi np. biegłego rewidenta.
Ponadto, zgodnie z zapisami prawnymi, czyli zgodnie z ustawą o finansach publicznych (art. 221 ust. 3) umowa dotacji powinna określać m in:
- termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego;
- tryb kontroli wykonywania zadania;
- termin i sposób rozliczenia udzielonej dotacji;
Jak mogę się tylko domyślać (na ten temat nic nie ma w podpisanym przez Ciebie protokole z kontroli) Dyrektor Szkoły zachował 2 z trzech cytowanych powyżej zapisów. Można się zatem domyślać, że wykorzystanie dotacji odbyło się w terminie, a termin jej rozliczenia został dochowany. Z mojego doświadczenia wynikającego z podpisywania podobnych umów wynika, że w umowie termin określa się słowami - natychmiast po wykorzystaniu , nie później niż do dnia........ .(Najpóźniej 15.02 roku następnego).  W opublikowanym protokole nie ma ani słowa na temat trybu kontroli oraz tego, czy podczas realizacji zadania U Marsz. kontrolował prawidłowość wykorzystywania przyznanych środków oraz czy miał jakiekolwiek uwagi co do sposobu, terminów realizacji zapisów umowy. Nie doczytałem także, czy U Marsz. dokonał zgodnie z obowiązującymi przepisami kontroli przedłożonej przez GSS "Żar" dokumentacji rozliczeniowej i czy podjął decyzje dotyczącą przyjęcia bądź nie przedłożonego rozliczenia.
Przyznam także że zaskoczyła mnie Uchwała 2013/II/9 w której Rada zwraca sie do organu o wykonanie ustawowych obowiązków organu.
Przy tak "poważnych" zarzutach kierowanych pod adresem Dyrektora Szkoły wypadało by także (choć przepis tego nie stanowi) by rada Szkoły podejmowała je w pełnym składzie. Patrząc "z boku" widać że głosowało 4 obecnych Członków w tym Ty jako autor protokołu kontroli ( przecież nie mogłeś głosować "przeciw" jego zapisom) i jedna osoba która z racji na powierzone obowiązki będzie pracować na tym stanowisku do czasu rozstrzygnięcia konkursu. Zgodne z prawem, ale może (mam nadzieję że to przyznasz) wzbudzać określone wątpliwości co do pełnego obiektywizmu.
Na koniec mam jedno konkretne pytanie do Ciebie jako Członka Rady Szkoły.
Podjęliście określoną, prawną decyzję z określonymi prawnymi i pracowniczymi konsekwencjami dla Dyrektora Szkoły.
Podjęliście ją na podstawie mało profesjonalnie (tak wynika z protokołu dla czytającego np. raport bez podania składu komisji kontrolnej - no chyba że była jednoosobowa, nieprecyzyjne wyjaśnienia beneficjentów śr. finansowych ) przygotowanej i przeprowadzonej kontroli.
Powiadomiliście dodatkowo, lub powiadomicie w najbliższym czasie organy właściwe do podjęcia określonych czynności ( w tym Prokuraturę).
Co będzie jeśli się mylicie? Jeśli Wasze ustalenia będą się miały nijak do stwierdzeń i ustaleń z przeprowadzonych profesjonalnych czynności?
W mojej opinii powinno być raczej odwrotnie. Najpierw konkretne, profesjonalne ustalenia, potwierdzenie lub nie potencjalnych zarzutów, a dopiero potem - w razie potwierdzenia -  czynności prawne wynikające ze Statutu, Kodeksu Pracy i Kodeksu Postępowania Karnego.
Bo za Waszą ewentualną pomyłkę nie będziecie - jak mogę się domyślać - szukać środków finansowych na własnych rachunkach oszczędnościowych.
Pisząc to, nie mam zamiaru nikogo urażać. Mam jedynie wątpliwości po zapoznaniu się z opublikowanymi na intranecie AP dokumentami.



Szymek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Liked: 0
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 19, 2013, 01:04 »
Wygląda na to że rozliczenia z UM to tylko pretekst, żeby usunąć ostatni bastion oporu...

Str.10 sprawozdania: http://www.aeroklub.rybnik.pl/files/out/XXVIII_WZDAP.pdf


Łuker

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Liked: 8
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 19, 2013, 01:57 »
Nie podoba mi się ta sytuacja. Właściwie to kim jest ten cały Prusarczyk?

sadpit

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Liked: 8
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 19, 2013, 03:42 »
Dziwne to trochę postępowanie - jeszcze nic nikomu (w domyśle Bogdanowi) nie udowodniono, a już został usunięty ze stanowiska. W cywilizowanym świecie w takim wypadku ZAWIESZA się osobę do czasu wyjaśnienia, ale nie usuwa ze stanowiska, i to w taki sposób. Zgadzam się też z jednym z "przedmówców", że do dobrych obyczajów należy podejmowanie takiej decyzji w pełnym składzie organu nadzorczego czy zarządzającego i danie możliwości wypowiedzenia się wszystkim członkom w tym temacie.

SebKaw

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Liked: 174
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 19, 2013, 07:31 »
Marcin Prusaczyk to jest przedstawiciel zarządu AP, czyli tych Panów:

 1.     Włodzimierz SKALIK     Prezes Aeroklubu Polskiego     Częstochowski
 2.     Ryszard HAĆ     Wiceprezes Aeroklubu Polskiego     Orląt w Dęblinie
 3.     Marcin PRUSACZYK     Wiceprezes Aeroklubu Polskiego     Nadwiślański
 4.     Andrzej SIEMBIDA     Skarbnik Aeroklubu Polskiego     Włocławski
 5.     Wiktor WYSZYWACZ     Sekretarz Zarządu i Prezydium Zarządu Aeroklubu Polskiego     Łódzki
 6.     Przemysław BŁAŻEJEWSKI     Członek Zarządu Aeroklubu Polskiego     Gdański
 7.    Jacek DANKOWSKI     Członek Zarządu Aeroklubu Polskiego     Leszczyński
 8.     Stanisław HACZYŃSKI     Członek Zarządu Aeroklubu Polskiego     Zagłębia Miedziowego
 9.     Michał LEWCZUK     Członek Zarządu Aeroklubu Polskiego     Warszawski
 10.     Jarosław SZOŁTYSEK     Członek Zarządu Aeroklubu Polskiego     Śląski
 11.     Stanisław SZPERA     Członek Zarządu Aeroklubu Polskiego     Bydgoski
 
który uznał, że środowiska lokalnego na Żarze nie ma. 
SK

Szymek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Liked: 0
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 19, 2013, 08:18 »
Jak czytam dobrze te sygnały z WZDAP, to wkrótce należy się spodziewać wyprzedaży majątku GSS po "atrakcyjnych" cenach, bez przetargu i być może przejęciem GSS do prywatnego podmiotu?
Może tego?
http://www.infoveriti.pl/firma-krs/382204.html

Poza tym ile Pan Prusaczyk zrobił dobrego dla GSS że się tak zabrał do rządzenia? Zna ktoś taką listę dokonań?

mprusaczyk

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Liked: 0
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 19, 2013, 08:21 »
Zapraszam wszystkich zainteresowanych od udziału w telekonferencji poświęconej decyzjom podjętym na ostatnim posiedzeniu Rady GSS AP.

Termin: dziś 19 marca 2013
Godzina: 20:00
Numer telefonu: +48 22 116 85 40
Kod dostępu uczestnika: 554314#

Marcin Prusaczyk
Przewodniczący Rady GSS AP

Tadek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Liked: 12
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 19, 2013, 08:46 »
Sebastianie
Posuwasz się chyba za daleko. Zarząd AP został wybrany przez naszych delegatów na Walnym AP. Marcin Prusaczyk reprezentuje więc w Radzie Szkoły również mnie i każdego członka AP (w tym mnie). Ma on więc obowiązek dbania, aby Szkoła służyła statutowym celom AP, a nie przekrętom.
  Raport, z którym mogłeś się zapoznać, wskazuje, iż zaistniały merytoryczne powody decyzji Rady. Nie wdając się tu w szczegóły z raportu tego widać, iż B w szczególny sposób współpracował z "lokalnym środowiskiem" w osobach Pana Klimy, Pani Borowskiej, Pani Nowickiej. 
  Skoro posuwasz się do personalnych ataków na Członków Zarządu AP to powiedz jasno - czy swoim nazwiskiem i swoim honorem firmujesz działania podjęte w sprawie tej dotacji przez B ?   Czy to, co on w tej sprawie robił, działo się za Twoją wiedzą, zgodą i akceptacją?
  Niewątpliwe zasługi B dla Żaru nie mają tu nic do rzeczy. Rada nie oceniała zasług B, ale przeprowadziła normalną kontrolę wydatkowania społecznych pieniędzy.  Gdyby członkowie Rady nie podjęli tej decyzji, to podpisali by się pod działaniami B biorąc za nie moralną, finansową, a być może i karna odpowiedzialność tak, jaka chyba Ty to teraz czynisz.
  Proponuję - przeczytaj ten raport na spokojnie i wstrzymaj się od głosu.  Jeśli masz konkretne, merytoryczne zarzuty do tego raportu, zgłoś je do Komisji Rewizyjnej AP i do Sądu Koleżeńskiego AP.

Atlasie
Rada Szkoły nie skorzystała tu z żadnych "swoich praw", ale wykonała swój "psi obowiązek" doskonale wiedząc, że naraża się na ataki personalne oderwane od meritum sprawy.  Ty też nic nie piszesz o meritum sprawy, a nie ponosząc żadnej odpowiedzialności zarzucasz Członkom Rady Szkoły tylko to, że uczciwie wykonali swój, niemiły przecież, obowiązek.
Jak się domyślam, część członków Rady celowo nie stawiła się na posiedzeniu będąc o nim prawidłowo powiadomionymi, faktycznie wstrzymując się od głosu w tej sprawie, z osobistej sympatii do B. Można to zrozumieć, Nie można jednak zrozumieć, dlaczego to miałoby wstrzymać pozostałych członków Rady od wykonania ich obowiązku !!! W istocie wiec Kolego Atlas nawołujesz do wprowadzenia w Radzie zasady "liberum veto". 
  Albo jesteś słabo rozgarnięty, albo bezczelnie kłamiesz pisząc do Marcina , iż :
"Ty jako autor protokołu kontroli ( przecież nie mogłeś głosować "przeciw" jego zapisom)"
Doskonale przecież rozumiesz, iż funkcja protokolanta nie odbiera Członkowi Rady prawa suwerennego głosu. Protokolant może udokumentować w protokole swe zdanie odrębne.
  Zadajesz Radzie kluczowe pytanie :
"Co będzie jeśli się mylicie?"
Odpowiedź jest prosta - Rada podejmuje decyzje na podstawie posiadanej wiedzy, w tym wyjaśnień byłego Dyrektora. Rada musiała sobie odpowiedzieć na pytanie, co będzie, jeśli Rada pomyli się pozostawiając Dyrektora na tym stanowisku, po jednoznacznym wykazaniu faktów wskazanych w raporcie.
  Z szacunki dla zasług B dla Szkoły nie przytaczam tu fatów wykazanych w raporcie Rady.
Jeśli któryś z szanownych dyskutantów osobiście gwarantuje pokrycie strat Szkoły spowodowanych działaniami B, to proszę przesłać do Rady Szkoły odpowiednie zobowiązanie finansowe, z podpisanym wekslem.

Tadek

P.S.
Pozdrowienia dla Pani Nowickiej - kierownika wirtualnego zgrupowania.
Może pomyśli ta Pani o zwrocie Szkole swego wyłudzonego "wynagrodzenia".


mprusaczyk

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Liked: 0
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 19, 2013, 08:53 »
Wyjaśnienie w sprawie projektu Górski Klub Szybowcowy sp. zoo:

Jest to mój pomysł z roku 2011 aby pozyskać dla pilotów latających na Żarze nowoczesny szybowiec z silnikiem dolotowym LAK 19T. Ze względu na bardzo wysoki koszt takiego szybowca (290.000 PLN) złożyłem wniosek o dofinansowanie z ARMIR w wysokości 100.000 PLN, na potrzeby którego została powołana spółka Górski Klub Szybowcowy z siedzibą w budynku GSS AP - na podstawie umowy najmu podpisanej z GSS. Projekt ten był realizowany z pełną wiedzą i aprobatą Prezesa GSS. W załączniku pismo Prezesa GSS potwierdzające ten fakt.

Szybowiec LAK 19T miał być dostępny dla wszystkich pilotów posiadających odpowiedni nalot, oczywiście za opłatą. Przewidywane przychody tylko częściowo pokryłyby koszty zakupu i utrzymania tego szybowca. Projekt pod względem komercyjnym z założenia nierentowny.

Po wystąpieniu Tomasza Kawy na XXVIII WZDAP dyskredytujący moją osobę oraz ten projekt, zdecydowałem o zawieszeniu jego reallizacji.

MP

[załącznik usunięty przez administratora]

Kuba K

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Liked: 4
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 19, 2013, 09:06 »
  Niewątpliwe zasługi B dla Żaru nie mają tu nic do rzeczy. Rada nie oceniała zasług B, ale przeprowadziła normalną kontrolę wydatkowania społecznych pieniędzy.  Gdyby członkowie Rady nie podjęli tej decyzji, to podpisali by się pod działaniami B biorąc za nie moralną, finansową, a być może i karna odpowiedzialność tak, jaka chyba Ty to teraz czynisz.

Z tym raczej ciężko się zgodzić, bo to przypomina logikę polskich związków sportowych, które zasłużonego trenera odwołują po jednym przegranym meczu. Jeżeli dodatkowo odwołujący nie robili nic w kierunku wspierania jego pracy to chyba nie można się dziwić ostrej polemice z taką decyzją?

Pozdrawiam,
Kuba

flymen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Liked: 0
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 19, 2013, 09:15 »
Wyjaśnienie w sprawie projektu Górski Klub Szybowcowy sp. zoo:

Jest to mój pomysł z roku 2011 aby pozyskać dla pilotów latających na Żarze nowoczesny szybowiec z silnikiem dolotowym LAK 19T. Ze względu na bardzo wysoki koszt takiego szybowca (290.000 PLN) złożyłem wniosek o dofinansowanie z ARMIR w wysokości 100.000 PLN, na potrzeby którego została powołana spółka Górski Klub Szybowcowy z siedzibą w budynku GSS AP - na podstawie umowy najmu podpisanej z GSS. Projekt ten był realizowany z pełną wiedzą i aprobatą Prezesa GSS. W załączniku pismo Prezesa GSS potwierdzające ten fakt.

Szybowiec LAK 19T miał być dostępny dla wszystkich pilotów posiadających odpowiedni nalot, oczywiście za opłatą. Przewidywane przychody tylko częściowo pokryłyby koszty zakupu i utrzymania tego szybowca. Projekt pod względem komercyjnym z założenia nierentowny.

Po wystąpieniu Tomasza Kawy na XXVIII WZDAP dyskredytujący moją osobę oraz ten projekt, zdecydowałem o zawieszeniu jego reallizacji.

MP



.... ale spółki nie zlikwidowałem, jak dobrze rozumiem ??????? Czy tak Panie Szanowny? Spółeczka działa i istnieje ?

Krzyżak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Liked: 6
Odp: Bogdan Drenda wyrzucony ze szkoły szybowcowej.
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 19, 2013, 09:38 »
Niestety nie mam jeszcze dostępu do intranetu AP, więc piszę nie znając szczegółów zarzutów wobec Bogdana Drendy Mam pytanie do kol. Prusaczyka: czy mógłbyś poinformować zainteresowane środowisko szybowników czy zrozumieliście dobrze działania jak i przede wszystkim intencje Bogdana przy podejmowaniu jak rozumiem 'ryzykownej gry' na granicy prawa, której efekty zapędziły go 'w kozi róg'. Pytam dlatego, że wierzyć mi się nie chce aby działania Bogdana były obliczone na zaszkodzenie GSS "Żar" A raczej wiem, że Bogdan świadomie nie zaszkodzi GSS Żar.  Doskonale rozumiem, że nic nie usprawiedliwia łamania prawa, natomiast sam pracując w lotnictwie zawodowo (w 'dużym' lotnictwie) wiem jak łatwo mimowolnie a czasem ze świadomością poruszamy się w strefie niejasności przepisów. To znaczy sytuacja wymaga od nas działania, a nie koniecznie możemy w 100% być pewni, że znajdziemy poparcie w przepisach działań jakie podejmujemy aby zapewnić bezpieczeństwo i sprawny przepływ ruchu lotniczego (z mojego podwórka: jestem supervisorem ACC).
Moją obawą jest, że zbyt łatwo 'wylaliście dziecko z kąpielą' - pochopna decyzja o wyrzuceniu Bogdana może mieć bardzo poważne konsekwencje dla istnienia i działalności GSS "Żar". Środowisko lotnicze związane z Żarem jest świadome, że istnieje szereg zagrożeń wiszących nad GSS, w tym zagrożenie związane z 'pozbyciem się' internatu i próbami rozkręcanie inicjatyw, które mogą zabić latanie na Żarze. Bogdan jest, a raczej był,  gwarantem tego, że GSS nie będzie dryfować w stronę upadku.
Pozdrawiam
Janek Krzyżanowski