Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Fcst czy Topmeteo?  (Przeczytany 13759 razy)

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Fcst czy Topmeteo?
« dnia: Luty 17, 2016, 23:31 »
Sezon za pasem.

Który wybrać?
andrzej

JJay

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Liked: 21
    • Aeroklub Orląt
Odp: Fcst czy Topmeteo?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2016, 07:04 »
Najlepiej oba serwisy plus każda inna prognoza dostępna dla nas. Żadna nie jest idealna, trzeba nauczyć się jak one pracują, jakie typowe błędy generują a w jakich elementach są bardzo trafne i dopiero na tej podstawie wyciągać wnioski co do pogody samodzielnie.
Jeśli już chcesz wykupić dostęp do tylko jednego serwisu to kogo zapytasz to poleci co innego, kwestia osobistych preferencji. Pogoda jest na obu prezentowana bardzo różnie.

Pozdrawiam

ZK

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Liked: 158
Odp: Fcst czy Topmeteo?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2016, 09:00 »
Sezon za pasem.

Który wybrać?


Andrzej żadna ci nie pomoże gdy z nich nie będziesz umiał wyciągnąć sensownych informacji.Tak na przykładzie ostatniej wycieczki do JG ;)


ZK

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Fcst czy Topmeteo?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 18, 2016, 10:08 »
Racja , racja...
ale przecież mówiłeś że będzie dobrze....
andrzej

ZK

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Liked: 158
Odp: Fcst czy Topmeteo?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 18, 2016, 13:08 »
Racja , racja...
ale przecież mówiłeś że będzie dobrze....


I było zobacz na moją relacje z tego dnia na FB :)


ZK

WWojciech

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Liked: 15
Odp: Fcst czy Topmeteo?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 18, 2016, 13:33 »
Cześć,
ja tam szczerze polecam FCST. Korzystałem z obydwu serwisów i szczególnie w tamtym roku  TopMeteo działało bardzo kiepsko. Jestem z Łososiny i tam teren jest bardziej skomplikowany niż np. w Lesznie i u mnie TM się szczególnie nie sprawdzało. Były takie kwiatki, że przy dniu z pełnym pokryciem niskim zachmurzeniem 500m AGL do godz. 14 dawał PFD 500km dla standarda z wodą.
Z tego co wiem model TM liczy możliwość przelecianych kilometrów w danym dniu od pierwszego komina do ostatniego, nawet jeśli to jest pojedynczy komin o 7 rano i nie wnosi nic do przelotu. FCST ponadto liczy falę, oraz masę ciekawych rzeczy, których próżno szukać w TM.

Pozdrawiam,
Wojtek

olt

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Liked: 1
Odp: Fcst czy Topmeteo?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 18, 2016, 15:33 »
Zgadzam się z przedmówcą. Serwis FCST24 jest według mnie lepszy.
T.

Marek Niewiadomy

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Liked: 23
Odp: Fcst czy Topmeteo?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 18, 2016, 23:37 »
Ja tam nic nie mam do Topmeteo, ale FCST jest po prostu fantastyczny.
Pozdrawiam

Gregor

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Liked: 34
Odp: Fcst czy Topmeteo?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2016, 09:50 »
FCST jeszcze nie znam. Macie Jakis link?

To jest wylacznie moje osobiste prywatne, niecenzurowane mniemanie, ktore prawie na
 pewno jest bledne. Nie poleca sie nasladowania, jakiekolwiek gwarancje sa wykluczone.

Wronek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Liked: 0
Odp: Fcst czy Topmeteo?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 21, 2016, 10:14 »
Proszę bardzo http://fcst24.com/

Gregor

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Liked: 34
Odp: Fcst czy Topmeteo?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 21, 2016, 11:22 »
Dziekuje.

Czy oni naprawde na dzis na Niemcy podaja mozliwosci lotow?

Tam jest raczej koniec swiata dzisiaj.

To jest wylacznie moje osobiste prywatne, niecenzurowane mniemanie, ktore prawie na
 pewno jest bledne. Nie poleca sie nasladowania, jakiekolwiek gwarancje sa wykluczone.

Elmer

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Liked: 44
    • Fcst24
Odp: Fcst czy Topmeteo?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 21, 2016, 16:05 »
Dziekuje.
Czy oni naprawde na dzis na Niemcy podaja mozliwosci lotow?
Tam jest raczej koniec swiata dzisiaj.

At least fcst24 does show it yes on XC-Speed map. The Thermals+ doesnt. Looks like there are places where under murky sky, between rains, small convection is formed by high wind into rows instead of Cu under 600m cloudbase. So it seems that it is (numerically) possible to skim those rows.

A.Łończuk

  • Członkowie Komisji Szybowcowej
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 179
  • Liked: 31
Odp: Fcst czy Topmeteo?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 22, 2016, 00:57 »
Z tego co wiem model TM liczy możliwość przelecianych kilometrów w danym dniu od pierwszego komina do ostatniego, nawet jeśli to jest pojedynczy komin o 7 rano i nie wnosi nic do przelotu. FCST ponadto liczy falę, oraz masę ciekawych rzeczy, których próżno szukać w TM.

Pozdrawiam,
Wojtek

Nie do końca tak jest, gdyż liczy od pierwszego do ostatniego komina, który spełnia pewne parametry (tj. jego wysokość i siła pozwalają na wykorzystanie przez szybowiec), więc większość samotnych tchnień o 7 rano nie spełnia tych założeń  :)

Natomiast faktem jest, że TopMeteo w oknie na możliwą odległość do przelecenia ma zwyczaj zaniżania potencjału krótkich, intensywnych dni termicznych (kwiecień, początek maja, przełom sierpnia/września) i zawyżania nawet słabych dni w czerwcu i lipcu.


Gregor

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Liked: 34
Odp: Fcst czy Topmeteo?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 22, 2016, 08:56 »
Jak juz wiele poprzednikow, potwierdzam ze TopMeteo (uzywam od 15 lat) i pcmet(uzywam od 8 lat) sa nie do uzycia, bez "doswiadczenia". Byly juz dni, gdzie pcmet podawal 800km, a TopMeteo 0km i odwrotnie. Wyniki tez czesto byly stochastyczne.

Na pewno TopMeteo jest BARDZO optymistyczne co do dni odleglych a coraz gorsze im blizej Dany dzien sie zbliza. Jakiekolwiek prognozy >niz pojutrze sa bezwartosciowe. Nawet prognozy 24h w przyszlosci sa bezwartosciowe jezeli wiatr jest > 30km/h.

Natomiast takie cyrki jak poodane przeloty w FCST na dzien wczorajszy, to po prostu komputer, ktory niestety nadal jest glupi. Wczoraj na terenie niemiec byl potop i huragan, a chmury lezaly na ziemi, przynajmniej w poludniowej czesci.

Ja osobiscie sprawdzam pogode dla "pieszych" na dni nastepne i jezeli nie ma powodzi ani huraganu dopiero wtedy zagladam do TopMeteo i pcmet i porownuje.

To jest wylacznie moje osobiste prywatne, niecenzurowane mniemanie, ktore prawie na
 pewno jest bledne. Nie poleca sie nasladowania, jakiekolwiek gwarancje sa wykluczone.

Elmer

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Liked: 44
    • Fcst24
Odp: Fcst czy Topmeteo?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 22, 2016, 16:50 »
At least in fcst24 I try to show the world as it is simulated, not to take any subjective decision on it.
I checked yesterdays webcams from Germany and from the shape of clouds I could conclude that it was actually possible to hang below them and as overall the pattern of XCSpeed map and magnitude of numbers was correct at fcst24.
So I think it is up to pilot to apply common sense, not computer. If to teach the computer to apply common sense, then lot of other problems arrive.

If you see such lone stripes on XCSpeed map, then such a pattern there usually means that there are lonely convergences that may not be suitable for long-haul flights and may otherwise be in ugly conditions.