Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Laszowanie SZD-55-1  (Przeczytany 11116 razy)

patryk szpica

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Liked: 3
Laszowanie SZD-55-1
« dnia: Czerwiec 10, 2013, 10:24 »
Cześć

Czy wie ktoś czy gdzieś istnieje możliwość wylaszowania się na Promyka ?

Pozdrawiam

Przemosto

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Liked: 0
Odp: Laszowanie SZD-55-1
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2013, 18:12 »
W Polsce ich za duzo nie ma... Napisz do mnie na pw

Rafal Siankowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Liked: 48
Odp: Laszowanie SZD-55-1
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2013, 09:56 »
Cześć,
A co rozumiesz pod pojęciem laszowania ? Jesteś właścicielem i nigdy nie latałeś ? Chcesz pożyczyć na sezon i najpierw chcesz zobaczyć jak lata ? Czy może zwyczajnie chcesz się przelecieć ?

Zakładam że masz licencję, będziesz latał prywatnie, a więc w mojej opinii możesz latać czym chcesz, jeśli czujesz się na siłach i wiesz że sobie poradzisz. Powinieneś zapoznać się z IUwL, posiedzieć sobie chwilę w kabinie, oswoić się z przyrządami, dźwigniami i ogólnie z pozycją w szybowcu, jeśli latałeś Jantarem, to juz chyba trudniejszego szybowca nie ma.

W tych tematach głowa mi się zepsuła po ostatnich wizytach, gdzie kolega wsiadł do Discusa 2b mając nalot powyżej 80 godzin, polatał ponad 5 godzin i stwierdził że łatwiejszym szybowcem nie latał. W sumie Discus i "55" są szybowcami z tej samej epoki, więc są porównywalne.

Samo laszowanie ma sens, jeśli szybowiec lata w klubie, ma CAMO i latasz zgodnie z programem szkolenia.
Masz wątpliwości to przeczytaj raz jeszcze uważnie IUwL i .... przyjemnego latania życzę !!!

RF

Krys

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Liked: 2
Odp: Laszowanie SZD-55-1
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2013, 15:49 »
SZD -55 tak jak i Jantar 2 st.  jest szybowcem wyczynowym o b. podobnej charakterystyce pilotazu . Sugeruje ze jezeli juz latasz na Jantarach to bez klopotu poradzisz sobie z Promykiem, ale jezeli nie to i tak musisz wyleciec pod okiem instruktora a ten podejmnie decyzje.
Byc moze bede mogl spelnic Twoje marzenia...

Krys

kk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 334
  • Liked: 141
Odp: Laszowanie SZD-55-1
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 24, 2013, 17:25 »
jeśli latałeś Jantarem, to juz chyba trudniejszego szybowca nie ma.

A co konkretnie w tym jantarze takiego trudnego? Bo ja mam dokładnie przeciwne wrażenie.
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

JJay

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Liked: 21
    • Aeroklub Orląt
Odp: Laszowanie SZD-55-1
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 24, 2013, 19:48 »
jeśli latałeś Jantarem, to juz chyba trudniejszego szybowca nie ma.

A co konkretnie w tym jantarze takiego trudnego? Bo ja mam dokładnie przeciwne wrażenie.

Kuba miałeś okazję polatać w St Auban różnymi szybowcami, nie sądzisz, że one wszystkie są łatwiejsze w pilotażu od Jantara? :)

kk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 334
  • Liked: 141
Odp: Laszowanie SZD-55-1
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 24, 2013, 20:39 »
No właśnie nie wydaje mi się. Nie twierdzę, że są jakieś szczególnie wymagające, ale jantar (w szczególności 3ka) mi się wydaje pod tym kątem super szybowcem. Na pewno ciężkie dwumiejscówki jak duo, janus czy DG-1000 były trochę trudniejsze a 18m discus też wymagał ode mnie więcej skupienia na pilotażu. Choć może to kwestia indywidualnych preferencji albo wlatania po prostu...
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

Bartek Neroj

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 316
  • Liked: 39
Odp: Laszowanie SZD-55-1
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 24, 2013, 21:11 »
Nie czepiając się Jantarów muszę przyznać, że mój DG100 jest zdecydowanie łatwiejszy w pilotażu. Jak to ujął mój kolega z Niemiec; "Jantarowi Std 3 z wodą w super warunkach nie dołoży żaden szybowiec porównywalnej klasy ale jak na 1000 m nad terenem postanowiłem się odlać to po pięciu minutach siedziałem w polu, w dodatku cały obsikany" Coś w tym jest ;-)
Bartek Neroj

ZK

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Liked: 158
Odp: Laszowanie SZD-55-1
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 24, 2013, 23:25 »
Nie czepiając się Jantarów muszę przyznać, że mój DG100 jest zdecydowanie łatwiejszy w pilotażu. Jak to ujął mój kolega z Niemiec; "Jantarowi Std 3 z wodą w super warunkach nie dołoży żaden szybowiec porównywalnej klasy ale jak na 1000 m nad terenem postanowiłem się odlać to po pięciu minutach siedziałem w polu, w dodatku cały obsikany" Coś w tym jest ;-)

Pięć minut go trzymałeś  ;) nie za długo troszkę.


ZK

Marek J

  • Reforma AP
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 373
  • Liked: 297
  • Try not! Do or do not! There is no try!
    • KSS Jeżów Sudecki
Odp: Laszowanie SZD-55-1
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 25, 2013, 00:00 »
Bartek....
"złej baletnicy..."
W trójce komfortowo i bez moczenia można się odlać zarówno po prostej, jak i w krążeniu, tak na 500 i na 5000m.
Może problem Twojego kolegi z Niemiec nie leży w szybowcu tylko zupełnie gdzie indziej :)

(znaczy że nie był na pogadankach na obozach KSS-u  8) )
Pzdr
MkJ
---
Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

patryk szpica

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Liked: 3
Odp: Laszowanie SZD-55-1
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 25, 2013, 00:19 »
Hej

Wylaszowałem tego Promyka i mogę powiedzieć że szybowiec zachowywał się tak jak myślałem, faktycznie w pilotażu łatwiejszy od krótkiego, natomiast jeśli chodzi o sam start może być wredny ale to kwestia wprawy. Ogólnie mówiąc szybowiec fantastyczny.
Polecam.

Pozdrawiam

Patryk Szpica

ZK

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Liked: 158
Odp: Laszowanie SZD-55-1
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 25, 2013, 00:31 »
Bartek....
"złej baletnicy..."
W trójce komfortowo i bez moczenia można się odlać zarówno po prostej, jak i w krążeniu, tak na 500 i na 5000m.
Może problem Twojego kolegi z Niemiec nie leży w szybowcu tylko zupełnie gdzie indziej :)

(znaczy że nie był na pogadankach na obozach KSS-u  8) )


Marek z tym komfortem na 5000m wykorzystując instalację szybowca może być różnie bo trzymanie pełnej gruchy z powodu lekkiego przymrożenia tu bym się nie dopatrywał no chyba że krótkotrwałego ciepełka ale to naprawdę krótkotrwałego :)


ZK
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2013, 00:34 wysłana przez ZK »

Rafal Siankowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Liked: 48
Odp: Laszowanie SZD-55-1
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 25, 2013, 08:42 »
Gratuluje Promyka, cieszę się że sam stwierdziłeś że jest łatwiejszy od j std, oczywiście na każdy szybowiec trzeba na swój sposób uważać, ja uważam że jantar jest "sztywniejszy" od każdego innego szybowca na którym latałem, choć i tak bardzo lubię na nim latać ;-)

pozdrawiam

RF

patryk szpica

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Liked: 3
Odp: Laszowanie SZD-55-1
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 25, 2013, 11:57 »
Dziękuję.
Faktycznie Jantar jest sztywniejszy , nie mniej jednak i tak latanie na nim sprawia dużo frajdy. Jeżeli chodzi o Promyka to lecąc, chwilami miałem wrażenie że lecę PW-5. Tyle że przy starcie łatwo zrobić cyrkla startując z wysokiej trawy, ale tak jak wspomniałem to kwestia wprawy i wyczucia szybowca.

Pozdrawiam

patryk szpica
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2013, 11:59 wysłana przez patryk szpica »

Mikołaj

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Liked: 30
Odp: Laszowanie SZD-55-1
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 25, 2013, 18:43 »
Widzę, że spełniłeś swoje marzenie :)
Nie wiem czy latałeś z wodą bo 55 bez to przynajmniej masowo jak PW-5 ale gdy się ją zaleje to przeistacza się w zupełnie inny szybowiec...  ;)
Gratuluje!