Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Pegase 101  (Przeczytany 10716 razy)

adam59

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Liked: 1
Odp: Pegase 101
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 04, 2016, 12:06 »
Ubezpieczyciele różnie podchodzą do ubezpieczenia szybowca. Inna jest składka, jeśli lata tylko właściciel a inna, gdy użycza szybowca innym pilotom.
Dlatego, moim zdaniem warto byłoby się upewnić w firmie, która ubezpieczała ten szybowiec, na jakich warunkach opiera się odpowiedzialność za szkody.

Pozdrawiam
Adam

wbuczak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Liked: 14
Odp: Pegase 101
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 04, 2016, 12:14 »
Hej

Podejrzewam, ze kupujacy jest tego swiadomy - ale tak na wszelki wypadek i informacyjnie: we Francji - inaczej niz w innych krajach (Niemcy, Polska), szybowce nie sa ubezpieczone! (OC). Ubezpieczonym jest pilot ( Francuska licencja = ubezpieczenie, ktore wykupuje sie w federacji, zazwyczaj na caly rok, lub w przypadku odwiedzajacych, na krotki okres). Bez tego nie mozna latac na szybowcach F-XXX. Tak wiec nie jestem pewien, czy pilot z polska licencja, po zakupie szybowca na znakach F-XXX, bez przerejestrowania lub nie wykupiwszy ubezpieczenia federacji FVVA na dany rok moze latac takim szybowcem. Obstawiam, ze nie, ale lepiej to sprawdzic, zeby nie bylo niespodzianek.

ps. jestem na codzien zwiazany z klubem CSVVA (Francja)


Co do Pegase'a 101: bardzo przyjemny szybowciec pilotazowo, nieco "miekki". Wersja 101 nie ma zdaje sie automatycznie podpinanych napedow ( to miala werja '90) ale to chyba nie az taki znowu problem... Na ziemi nieco ciezko chodza lotki, z uwagi na miekkie i nieco wygiete skrzydla. 101 ma hamolec kola niesprzezony z hamulcem aero (dla mnie zaleta). Starty za wyciagarka latwe i przyjemne.
Byc moze niezbyt mocny ster kierunku. Latalem Pegase'em i Jantarem. Jesli chodzi o przyjemnosc w locie - Pegase.  Dla zawodnika i przy bardzo mocnej pogodzie - pewnie Jantar.
Oczywiscie jak wszystkie te konstrukcje (Pegase, ASW19, ASW20, Cirrus Std.).. niskie zawieszenie - latwo wyrwac klapke podwozia w polu.

pozdrawiam
Wojtek
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2016, 12:30 wysłana przez wbuczak »

Marek Kornec

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 164
  • Liked: 84
Odp: Pegase 101
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 04, 2016, 12:29 »
Wojtek.
Proszę Cię pomóż Olkowi w tym temacie (najlepiej na priv) bo to gdybanie po naszemu może doprowadzić do samobójstwa delikwenta. A miało być tak dobrze.
MK
Pozdrawiam MK

KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do
Nas---[img]http://szybowce-kss.pl/wp-content/uploads/2015/10/s

Olek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Liked: 18
Odp: Pegase 101
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 04, 2016, 12:50 »
Dziękuję Wojtkowi za cenną informację !

Nie wiedziałem, że tak jest. Poproszę ich, żeby mi wykupili takie ubezpieczenie.
Chodzi mi o to, że nie zdążę przed sezonem go zarejestrować i dlatego mając ważne ARC chcę to wykorzystać.
Żeby wszystko było zgodnie z prawem zaproponuję im aby w kontrakcie było zapisane, że będę użytkował Ich szybowiec w Polsce np do 01. października a po tej dacie nastąpi przeniesienie praw własności.

Czy tak było by dobrze ???
Olek
Aeroklub Jeleniogórski

wbuczak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Liked: 14
Odp: Pegase 101
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 04, 2016, 13:16 »
Olku, napisz do mnie prosze na priv - podajac swoj nr telefonu. Zadzwonie do Ciebie i moze bede mogl jakos pomoc i rozwiac Twoje watpliwosci

pozdrawiam
Wojtek

piciu

  • Eksperci KS
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 168
  • Liked: 12
Odp: Pegase 101
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 04, 2016, 13:18 »
Cześć!

Myślę, że zdążyłbyś z rejestracją. mi zajęła kilka tygodni, a kilka rzeczy mogłem załatwić szybciej tylko mi się nie spieszyło. Szybowiec przywiozłem na koniec października, 4.12 miałem wystawione świadectwo rejestracji. ARC będziesz przedłużać dopiero po upływie ważności obecnego.

Pozdrawiam

Piotrek

kraskiewicz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • Liked: 36
    • Szybowcowy Szczecin
Odp: Pegase 101
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 04, 2016, 14:06 »
Dokladnie tak nalezy to zrobic.
Wystapic o rezerwacje znakow.
Wystapic o pozwolenie radiowe.
Z pozwoleniem radiowym wystapic o rejestracje.
Zajmie max okolo miesiaca.

CofA wymienisz jak sie skonczy ARC i bedziesz odnawial juz u nas.

kk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 334
  • Liked: 141
Odp: Pegase 101
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 04, 2016, 17:27 »
Żeby było zupełnie jasne - jak dla mnie, to lataj sobie i bez żadnego papieru, nic mi do tego :)

Przykład przywołanego przez Ciebie Niemca "a po co?", jak to zwykle bywa, pewno działa bardzo dobrze, dopóki coś się nie wydarzy (znowu - odpukać!). Myślę, że znajdą się na tym forum ludzie, którzy mieli już nieprzyjemne przejścia z ubezpieczycielami. Robiąc w ten sposób dajesz tylko ubezpieczycielowi potencjalne argumenty.

Chciałem po prostu Ci poradzić, żebyś w ferworze nakręcenia na nową maszynę i absolutnej konieczność "uruchomienia" jej przed sezonem zastanowił się tylko, czy jesteś kryty na wypadek jakiejś draki.

Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

kk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 334
  • Liked: 141
Odp: Pegase 101
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 04, 2016, 17:28 »
A tak przy okazji - już ja to widzę, jak koledzy Francuzi biorą na siebie Twoje ryzyko ubezpieczeniowe. Przecież, jak byś miał jakąś szkodę to wpływa na ich historię u ubezpieczyciela i późniejsze stawki.
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

Olek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Liked: 18
Odp: Pegase 101
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 04, 2016, 17:33 »
Witam,

Dziękuję kolejny raz za wszystkie uwagi.
Zrobię tak jak mi radzicie, od razu rozpocznę proces rejestracji na SP, bez żadnego kombinowania.

Pozdrawiam wszystkich !

Olek
AJG
Olek
Aeroklub Jeleniogórski

GOL

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Liked: 178
  • Scio cui credidi
    • Pod niebem Afryki
Odp: Pegase 101
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 10, 2016, 18:33 »
Szybowiec jest łatwiejszy od Jantara std 2 i 3. Krąży 80km/h bez wody. Z wodą nie latałem. Bez wody jest trochę lepszy od Jantara std 2,3... mniej więcej o tyle ile jest różnica we wsp. Ma nieco lepszą doskonałość i lepiej krąży więc Jantar go nie dogoni. Jego dodatkową zaletą jest możliwość dostosowania dla niepełnosprawnych. Wadą jest jego delikatność w polu i niskość zawieszenia i skrzydeł. Trzeba liczyć się z większym prawdopodobieństwem uszkodzenia w terenie przygodnym.
ecc

Olek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Liked: 18
Odp: Pegase 101
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 11, 2016, 07:40 »
Dzięki za informację :-)

Olek
Olek
Aeroklub Jeleniogórski