Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: pianki przeciwurazowe  (Przeczytany 7234 razy)

Rafal Siankowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Liked: 48
pianki przeciwurazowe
« dnia: Styczeń 26, 2017, 19:34 »
Kilka lat temu przez nasze forum przewijał się wątek dotyczący pianek przeciwurazowych. W sklepach internetowych znalazłem między innymi następujące produkty: DYNAFOAM, ImpactFOAM, Confor®Foam. Zastanawiam się, czy można kupić coś podobnego w kraju. Jakie są Wasze opinie dotyczące użytkowania tego typu pianek, czy lepiej kupić dwie różne (50 mm), czy może wystarczy jedna (25mm), czy wybrać dłuższą (do Jantara - 460x1010), czy wystarczy krótsza (ok. 400x460). Na co zwrócić uwagę ?
Z góry dziękuję za rady i sugestie
RF

JF

  • Ekspert
  • Aktywny użytkownik
  • ******
  • Wiadomości: 123
  • Liked: 32
Odp: pianki przeciwurazowe
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2017, 20:22 »
W zeszłym sezonie zacząłem używać Dynafoam 25mm. Do Jantara moim zdaniem wystarczy wersja krótsza. Ta dłuższa chyba nawet się nie zmieści. Co do grubości to 50mm wydaje mi się za gruba. Wersja 25mm już powoduje, że miejsca w Jantarze jest mniej i leży się bardzo płasko. Przy okazji mojego zamówienie kupiłem też 12mm dla Łukasza Blaszczyka do Diany i Discusa. Nie wiem jak mu się to sprawuje, ale po doświadczeniach z 25mm myślę, że nawet na 12mm ja bym się do tych szybowców nie zmieścił.

Co do zakupu, to kupowałem w Streckenflug.at przy okazji większego zamówienia i lokalnego rynku nie sprawdzałem.

JJay

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Liked: 21
    • Aeroklub Orląt
JJay
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2017, 21:37 »
Ja kupiłem swoją w UK, https://bgashop.co.uk/index.php?_a=viewProd&productId=197

Nie pamiętam tylko jakiej grubości warstwy wybrałem, mogę to jakby coś sprawdzić po weekendzie.

Pozdrawiam

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: pianki przeciwurazowe
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2017, 22:38 »
Też szukałem krajowych ale nie było tylko dystrybutorzy
Trzy wspomniane pianki spełniaja taką sama rolę
Kupiłem do Jantara 400x460  na streckenflugu wraz z obszyciem 25 mm, jesli masz powyżej 175cm wzrostu 5 cm będzie za dużo do Jantara 
Teoretycznie nie jest źle ale przy dłuższym locie albo zsuwa się spod tyłka albo wsuwa głębiej do tyłu.
Dziś kupiłbym wiekszą (albo dokupił drugą) i zrobiłbym poduszkę z wycięciem na drążek i podejściem pod uda.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2017, 22:40 wysłana przez andrzej »
andrzej

remg

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Liked: 17
Odp: pianki przeciwurazowe
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 27, 2017, 10:05 »
Czesc,
w przypadku pianki 25mm, który kolor (twardosc) zakupiliscie?

pozdrawiam

JJay

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Liked: 21
    • Aeroklub Orląt
JJay
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2017, 12:51 »
Remek,

Jeśli o pianki confor chodzi to według tego co piszą na stronie sklepu BGA The 1"green CF47 offers maximum shock absorption while 0.5" blue  CF45 offers  comfort and some shock absorption
Zielona jest to pianka, która chłonie energię ale na dłuższą metę jest niewygodna, niebieska zapewnia wygodę ale słabo chłonie energię, dlatego zaleca się stosowanie łączonych pianek. Trochę więcej o piankach po angielsku pod tym linkiem  https://members.gliding.co.uk/library/safety/safety-foam/

kk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 334
  • Liked: 141
Odp: pianki przeciwurazowe
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 27, 2017, 21:01 »
Ja sobie kupiłem grubszą twardą i cieńszą miękką, tak jak zalecają. Z takiej przekładki odrysowałem sobie siedzenie w zasadzie na kształt oryginalnej poduszki jantarowej i wyciąłem. Potem po znajomości mi to mama kolegi obszyła (wraz z zamkiem błyskawicznym z tyłu, żeby można było wyjąć piankę i wyprać pokrowiec w razie czego). Wyszła z tego zajebista poducha. Jest dużo bardziej wygodna niż standardowa i nawet po 8h dupa nie boli. Zostało mi tego jeszcze trochę i może nawet by starczyło na skromniejszą poduchę. Miałem z tego zrobić wałek pod plecy ale jakoś się drugi rok nie mogę zebrać więc może to w końcu sprzedam. Chociaż z drugiej strony, przynajmniej wg materiałów z BGA ten wałek jest właśnie kluczowy dla bezpieczeństwa kręgosłupa...

Co do miejsca w kabinie to nie mam takiego problemu, ale ja kurdupel jestem więc ciężko ocenić jak wpływa to na wyższych pilotów.

Jak by się więcej osób znalazło to proponuję kupić w US. Można kupić większy arkusz taniej i się podzielić kosztami. Tylko jeszcze trzeba znaleźć kogoś, kto to przywiezie. No ale może jakiś znajomy pilot z 787?

http://www.skandiaupholsterysupplies.com/confor-foam-cf-47ac/
http://www.skandiaupholsterysupplies.com/confor-foam-cf-45ac/
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

Bysio

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Liked: 5
Odp: pianki przeciwurazowe
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 30, 2017, 00:18 »
Witam,

ja, latając na Jantarze, kupiłem sobie mniejszy kawałek Dynafoam o grubości 25mm na Streckenflug.at (są tam dla każdej grubości dwa wymiary. Nie pamiętam dokładnie jakie, ale jeden to prawie kwadrat, a drugi prostokąt.) Dałem to obszyć fajną samochodową skórką tapicerowi (170PLN). obszycie miało zamek błyskawiczny umożliwiający wymianę lub wyjęcie wkładu. Nic nie przycinając, poducha pasowała do Jantara jak ulał. Z obszycia, od strony oparcia wystawał 15cm kawałek przepikowanej, podwójnie skóry (już bez pianki w środku), tej samej, z której wykonane było całe obszycie. Jego szerokość była taka sama, jak całej poduchy. Przed zajęciem miejsca w kabinie, wsuwałem ten kawałek pod dolną krawędź oparcia. W ten sposób, siedząc w kabinie, dolna krawędź oparcia dociskała skórę do miski siedzeniowej, a krawędź samej poduszki przylegała do krawędzi oparcia. Nic się nie przesuwało, było ciepło i wygodnie. Robiliśmy z kolegami próbę z pianką o grubości 5cm i definitywnie do Jantara się nie mieści. To znaczy poducha tak, ale z pilotem jest już gorzej.
Obecnie dysponuję szybowcem z bardzo głęboką miską siedzeniową. Była przystosowania spadochronu siedzeniowego. Do tej miski kupiłem sobie kawałek 5cm. Pasuje jak ulał. Komfort siedzenia jest znakomity. Dynafoam ma taką fajną cechę, że odkształca się nieznacznie wpływem temperatury ciała (podobnie jak wkładki termoplastyczne), dopasowując się znakomicie do kształtu tyłka. Nie ma absolutnie żadnych obciążeń kości ogonowej czy uczucia zdrętwienia.
W załączniku przesyłam fotki poduchy(tej grubszej).

Pozdrawiam,

Arek.

remg

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Liked: 17
Odp: pianki przeciwurazowe
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 30, 2017, 10:31 »
Witam,

ja, latając na Jantarze, kupiłem sobie mniejszy kawałek Dynafoam o grubości 25mm na Streckenflug.at (są tam dla każdej grubości dwa wymiary. Nie pamiętam dokładnie jakie, ale jeden to prawie kwadrat, a drugi prostokąt.) Dałem to obszyć fajną samochodową skórką tapicerowi (170PLN). obszycie miało zamek błyskawiczny umożliwiający wymianę lub wyjęcie wkładu. Nic nie przycinając, poducha pasowała do Jantara jak ulał. Z obszycia, od strony oparcia wystawał 15cm kawałek przepikowanej, podwójnie skóry (już bez pianki w środku), tej samej, z której wykonane było całe obszycie. Jego szerokość była taka sama, jak całej poduchy. Przed zajęciem miejsca w kabinie, wsuwałem ten kawałek pod dolną krawędź oparcia. W ten sposób, siedząc w kabinie, dolna krawędź oparcia dociskała skórę do miski siedzeniowej, a krawędź samej poduszki przylegała do krawędzi oparcia. Nic się nie przesuwało, było ciepło i wygodnie. Robiliśmy z kolegami próbę z pianką o grubości 5cm i definitywnie do Jantara się nie mieści. To znaczy poducha tak, ale z pilotem jest już gorzej.
Obecnie dysponuję szybowcem z bardzo głęboką miską siedzeniową. Była przystosowania spadochronu siedzeniowego. Do tej miski kupiłem sobie kawałek 5cm. Pasuje jak ulał. Komfort siedzenia jest znakomity. Dynafoam ma taką fajną cechę, że odkształca się nieznacznie wpływem temperatury ciała (podobnie jak wkładki termoplastyczne), dopasowując się znakomicie do kształtu tyłka. Nie ma absolutnie żadnych obciążeń kości ogonowej czy uczucia zdrętwienia.
W załączniku przesyłam fotki poduchy(tej grubszej).

Pozdrawiam,

Arek.

Czesc,
fajnie to wygląda. A możesz powiedziec jak sie w szybowcu spisuje taka skóra perforowana, czy w gorące dni jest komfortowo leżeć na niej w krótkich gaciach, nic sie nie odparza itp? Ponoć pod względem własciwosci termicznych najlepsze sa futra owcze, tylko że chyba cięzko takim futrem obszyć piankę bo się to zrobi za grube. Za to taka skóra perforowana znacznie lepiej się prezentuje.

pozdrawiam

Bysio

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Liked: 5
Odp: pianki przeciwurazowe
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 30, 2017, 12:21 »
Witam,
Wybór materiału na obszycie jest kluczowy. Skóra, którą jest to wszystko obszyte, to najwyższej jakości skóra naturalna, używana do tapicerek samochodowych. Jest bardzo przyjemna. Latałem, siedząc na niej w gorące i w bardzo zimne dni. W gorące dni nie pocisz się, a w zimne (fala) jest przyjemnie ciepło w "zadek".

Pozdrawiam,

Arek.

Rafal Siankowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Liked: 48
Odp: pianki przeciwurazowe
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 30, 2017, 13:31 »
Dziękuję wszystkim którzy odpowiedzieli na moje pytanie. Cały czas się zastanawiam co wybrać dla mojego wzrostu (180 cm). Generalnie długi - szczupły. Optymalnie byłoby mieć dwie pianki, ale łącznie to chyba byłoby ponad 50 mm, może jedna większa, druga mniejsza, wtedy mamy ponad 38 mm, w jaki sposób to uszyć (obszyć) by było komfortowo? Skłaniam się do opcji zaprezentowanej przez Arka, zastanawiam się nad obszyciem zamszowym.
Jeszcze raz dziękuję.
RF

remg

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Liked: 17
Odp: pianki przeciwurazowe
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 31, 2017, 10:11 »
Jeśli ktoś z okolic Warszawy bedzie zamawiał na Streckenflug.at chętnie dołączę się do zamówienia

pozdrawiam

Rafal Siankowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Liked: 48
Odp: pianki przeciwurazowe
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 31, 2017, 10:34 »
to jest nas już dwóch ;-)

Tadek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Liked: 12
Odp: pianki przeciwurazowe
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 15, 2020, 14:42 »

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: pianki przeciwurazowe
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 18, 2020, 23:21 »
Tadek
To nie jest pianka przeciwuderzeniowa, tylko zwykła pianka.
andrzej