Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.  (Przeczytany 10417 razy)

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« dnia: Kwiecień 10, 2013, 10:06 »
Dzień dobry wszystkim,
Niestety pojawiły się trole na naszym forum - patrz wątek - http://forum.szybowce.com/forum-dyskusje-techniczne/trole-na-liscie/new/#new.

Nie wszyscy zaglądają na forum techniczne dlatego podnoszę ten temat tutaj.

Wg mnie powinniśmy umówić się na zasady obowiązujące na forum - regulamin w paru punktach.
Jestem zdania że pomoże to w podniesieniu jakości dyskusji na forum.
Nowi użytkownicy powinni być weryfikowani zanim uzyskają prawo do dokonywania wpisów. Inaczej będziemy mieli na pokładzie troli.

Wg mnie moderatorzy nie są od cenzurownia.
Autorzy postów ponoszą odpowiedzialność za swoje słowa. Aby jednak ktoś mógł ponieść odpowiedzialność za swe słowa musimy wiedzieć kto to w rzeczywistości jest - także anonimy ala flymen czyli trole musza być eliminowani.

Jak ktoś podpisze się z imienia może pisać wszystko. Najwyżej zrobi z siebie idiotę ;).
Moderatorzy otrzymują wasze wiadomości i proszą innych użytkowników o np: unikanie epitetów, słów obraźliwych. Zawsze możecie zgłosic swoje uwagi używając linku Zgłoś do moderatora w prawym dolnym rogu.

Zero cenzury i odpowiedzialność za swe słowa. Tak bym to ujął w jednym zdaniu

Moja propozycja regulaminu poniżej.
1. Dopuszcza się możliwość tworzenia kont anonimowych. Tożsamość użytkowników dokonujących wpisów na forum musi być jednak znana moderatorom.
2. Prawo do dokonania wpisu na liście nowy użytkownik dostaje po zweryfikowaniu jego tożsamości przez moderatora.
3. Moderator nie ma prawa usunąć jakiegokolwiek wpisu przez użytkownika z zweryfikowaną tożsamością.
4. Moderator nie ma prawa prawa zbanować użytkownika z zweryfikowaną tożsamością.
5. Moderator ma obowiązek udostępnić dane anonimowego użytkownika na wniosek Sądu Koleżeńskiego AP i/lub Aeroklubów Regionalnych na potrzeby realizacji ich celów statutowych. To samo dotyczy Policji Państwowej, prokuratury, czy stron sporu w postępowaniu cywilnym - to oczywiste. Po ludzku - ktoś czuje się znieważony - ma prawo poznać tożsamość innego użytkownika. Nie dostanie danych w sposób prosty i oczywisty. Niech rozpocznie procedurę albo w Sądach Koleżeńskich naszego stowarzyszenia albo w poprzez organa państwa lub w ramach postępowania cywilnego.
6. Moderator nie ma prawa ujawniać tożsamości użytkownika osobom trzecim poza przypadkami opisanymi powyżej.
7. Użytkownicy mają prawo zgłaszać moderatorom listy uwagi odnośnie postów innych używając opcji Zgłoś moderatorowi. Moderatorzy przekażą te uwagi i odpowiedzą zgłaszającemu.
8. Użytkownicy proszeni są o unikanie przymiotników względem innych. Mówmy o lotnictwie.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2013, 10:08 wysłana przez Żółw »
Pozdrawiam
Żółw

Jacek Rosik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Liked: 2
Odp: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 10, 2013, 10:25 »
Cześć,

Nowi użytkownicy powinni być weryfikowani zanim uzyskają prawo do dokonywania wpisów.
Popieram!

Cytuj
Jak ktoś podpisze się z imienia może pisać wszystko. Najwyżej zrobi z siebie idiotę ;).
Tutaj się nie zgadzam. Treści niezgodne z regulaminem (np. obraźliwe) powinny być usuwane. Patrz poniżej...

Cytuj
3. Moderator nie ma prawa usunąć jakiegokolwiek wpisu przez użytkownika z zweryfikowaną tożsamością.
4. Moderator nie ma prawa prawa zbanować użytkownika z zweryfikowaną tożsamością.

Moim zdaniem jeżeli treść jest niezgodna z regulaminem i zgłoszą to co najmniej 2 osoby (przykładowo) to moderator powinien taką treść usunąć. Jeżeli proceder się powtarza to ban.
Pozdrawiam,
Jacek

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 10, 2013, 10:36 »
Mam głos aby tak łatwo nie dawać danych Sądom Koleżeńskim Aeroklubów Regionalnych ponieważ w części klubów niezależność Sądów Koleżeńskich jest delikatnie rzecz ująwszy wątpliwa.

Jest to prawda. Z drugiej strony czy nie popadniemy w paranoję?
Sam miałem do czynienia z takim "procederem" - nigdy jednak nie pisałem anonimowo i jakoś żyję ;).

Proszę kolegów. Jestem zdania że jesteśmy dorosłymi osobami - jak będzie powiedzmy dyrektor aeroklubu X chciał się dobrać do kogoś za pośrednictwem tego forum to sprawa stanie się publiczna i strzeli sobie gola.
To już nie będzie uwalanie kogoś po cichu.

Może wystarczy dopisek o tym że wnioski Sądów Koleżeńskich o udostępnienie danych wraz z dyskusją z moderatorami będą opublikowane.
Pozdrawiam
Żółw

Marian

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Liked: 69
    • Galeria Mariana
Odp: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 10, 2013, 10:52 »
W pełni popieram propozycje Żółwia. Kluczem nie jest cenzura lub eliminacja niewygodnych postów lub Forumowiczów, ale stworzenie mechanizmu obronnego przed zalewem Forum przez nudzących się, de facto anonimowych, użytkowników. Sam już mam kilku takich, których posty po prostu omijam przy czytaniu, bo nie wiem kim są. Forum to taki inny sposób rozmowy, a w dobrym tonie jest przedstawiać się rozmówcom, dołączając do ich towarzystwa... :-)

Hrabia de Bill

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Liked: 0
Odp: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 10, 2013, 10:53 »
Mam głos aby tak łatwo nie dawać danych Sądom Koleżeńskim Aeroklubów Regionalnych ponieważ w części klubów niezależność Sądów Koleżeńskich jest delikatnie rzecz ująwszy wątpliwa.

Jest to prawda. Z drugiej strony czy nie popadniemy w paranoję?
Sam miałem do czynienia z takim "procederem" - nigdy jednak nie pisałem anonimowo i jakoś żyję ;).

Proszę kolegów. Jestem zdania że jesteśmy dorosłymi osobami - jak będzie powiedzmy dyrektor aeroklubu X chciał się dobrać do kogoś za pośrednictwem tego forum to sprawa stanie się publiczna i strzeli sobie gola.
To już nie będzie uwalanie kogoś po cichu.

Może wystarczy dopisek o tym że wnioski Sądów Koleżeńskich o udostępnienie danych wraz z dyskusją z moderatorami będą opublikowane.
Zółwiu, tu nie chodzi nawet o aery.
Dysponowanie danymi osobowymi to nie tylko przywileje, ale i obowiązki - właściciel/administrator/moderator który wymaga podania danych osobowych staje się ich administratorem w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych. Ujawnienie tych danych (niezgodnie z ustawą) może rodzić prawne konsekwencje dla własciciela/administratora/moderatora - nie widzę powodu by ML czy Ty mielibyście sobie strzelać w kolano....

Zgadzam się też z wypowiedzią Jacka Rosika odnośnie pkt. 3 i 4 - moderator ma reagować na wszelkie przejawy łamania regulaminu i usuwać/edytować posty z nim niezgodne. Jedyne co bym dodał, to konieczność uzasadnienia takich działań.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2013, 10:56 wysłana przez Hrabia de Bill »

Lukasz Blaszczyk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Liked: 78
  • www.lukaszblaszczyk.com
    • Sportowiec
Odp: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 10, 2013, 12:27 »
Może warto zwrócić uwagę żeby imię i nazwisko wyświetlało się przy wiadomości, (po nicku niby znamy się ale inni mogą nie znać więc po co zaglądać w profil kto to - forum jest dla wszystkich nie tylko dla znajomych), może prościej przy imieniu i nazwisku w nawiasie dopisać dodatkowo swój nick tak żeby wyświetlił się jak ktoś tak chce. Są pierwsze kwiatki wiosenne np Hrabia de Bill kojarzy się negatywnie, NICK ten nie posiada żadnych danych w swoim profilu... i jest sporo podobnych, forum może się zachwaścić......
www.lukaszblaszczyk.com

"Talent wins games, but teamwork and intelligence wins championships"

Partnerzy:
www.osiedleksiazenice.pl/
www.kontakt.io/
www.cnc-plus.de/

Lukasz Blaszczyk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Liked: 78
  • www.lukaszblaszczyk.com
    • Sportowiec
Odp: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 10, 2013, 12:34 »
Spotykamy się na forum żeby prowadzić jawne konwersacje, po to powstało. Ja przestanę brać udział w życiu grupy jeśli nie wiem do kogo piszę! Więc będę odpisywał (w danym temacie) bezpośrednio tylko na priva osobom które są jawne tak żeby pominąć anonimy. Pzdr.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2013, 12:41 wysłana przez Lukasz Blaszczyk »
www.lukaszblaszczyk.com

"Talent wins games, but teamwork and intelligence wins championships"

Partnerzy:
www.osiedleksiazenice.pl/
www.kontakt.io/
www.cnc-plus.de/

PUPI

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Liked: 0
Odp: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 10, 2013, 13:16 »
Mylicie anonimowość z trollowaniem, poza tym w internecie nie ma anonimowości.
Jak (i dlaczego) mają być "weryfikowani" użytkownicy niezrzeszeni w AP?
Ustawa o ochronie danych osobowych jasno precyzuje w jakich okolicznościach i komu administrator ma prawo przekazać zebrane dane osobowe. Nie ma tam niczego o sadach koleżeńskich AP za to policja i prokuratura radzi sobie z pozyskiwaniem danych bardzo sprawnie i nie potrzebuje do tego żadnych zapisów w regulaminie.
Chciałbym zauważyć, że każdy z nas został już zweryfikowany poprzez podanie swojego maila - i to jest w internecie wystarczające potwierdzenie i weryfikacja.
Na co komu moje imię i nazwisko jeśli i tak mnie nie zna?
Pozdrawiam,
PUPI

Lukasz Blaszczyk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Liked: 78
  • www.lukaszblaszczyk.com
    • Sportowiec
Odp: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 10, 2013, 13:42 »
To zapisujmy się anonimowo na zawody, turnusy i zgrupowania, też nas nikt nie zna i znać nie musi? Podając swoje imię i nazwisko (oby rzeczywiste i najlepiej zweryfikowane) odpowiadasz za treść swoich wpisów i zakładanych wątków (to coś jak elektroniczny podpis) i taka rozmowa ma sens, bo zanim coś napiszesz dwa razy się zastanowisz, to że można na drodze prokuratury odzyskać dane i wytropić wiem brałem udział w poszukiwaniu złodzieja na allegro i pękła jego anonimowość także wiem co piszę i wiem jak to działa. Dla mnie rozmowa z PUPI, Hrabia de Bill itp. wydaje się mało gentelmeńska i nie traktuje waszych postów po prostu poważnie, możecie się z nim nie zgodzić. Poprzednia grupa rozpadła się też z tak prostej przyczyny.
www.lukaszblaszczyk.com

"Talent wins games, but teamwork and intelligence wins championships"

Partnerzy:
www.osiedleksiazenice.pl/
www.kontakt.io/
www.cnc-plus.de/

PUPI

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Liked: 0
Odp: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 10, 2013, 14:16 »
Na zawody i zgrupowania zapisujemy się z imienia i nazwiska bo takie dane są potrzebne do zidentyfikowania osoby przez organizatora. Natomiast nigdzie nie jest powiedziane, że te dane organizator ma prawo udostępnić publicznie (jeśli to robi to tylko na własną odpowiedzialność).
W internecie identyfikatorem są nicki. Nick to właśnie coś jak podpis elektroniczny, więc chcesz powiedzieć, że podpisując się własnym piszę bezmyślnie?
Grupa bynajmniej nie rozpadła się z przyczyny uczestniczenia w niej "niezweryfikowanych" imion i nazwisk, tylko dzięki decyzji administratora serwera który go zamknął.
Usenet istniał od początku internetu, istnieje i istnieć będzie i żadne rygory i regulaminy nie są mu potrzebne. To, że ktoś nie rozumie zasad w nim panujących nie oznacza zaraz, że trzeba wprowadzać państwo policyjne.

PS: W dzisiejszych czasach dane osobowe to dobra osobiste mające materialną wartość i należy o nie dbać, a udostępnianie ich wszędzie to nie brak dżentelmeństwa tylko rozwaga.

Lukasz Blaszczyk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Liked: 78
  • www.lukaszblaszczyk.com
    • Sportowiec
Odp: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 10, 2013, 14:29 »
Każdy ma swoje zdanie w danym temacie na podstawie pewnych doświadczeń. Ja swoje TEORIE podtrzymuję, na poprzednim forum wycofałem się na początku a forum zamknął admin bo rozmowa toczyła się tylko i wyłącznie pomiędzy pewną grupą anonimów i to agresywnych i wulgarnych. Spora i doświadczona grupa chętnie by napisała wiele postów na forum ale nie zrobi tego, bo po prostu kiwa ręką na pewne przepychanki i niejawność. Rozważnie to lepiej pisać rzeczowo w obawie o swoje dane zapisane w bazie u administratora (tylko imię i nazwisko jest upublicznione na forum, to nie zagraża żeby ponieść jakieś szkody stanowiące wartość materialną przynajmniej ja do tej pory ich nie poniosłemi i mniej anonimowi koledzy też) a dobrym wychowaniem jest podpisywać się imieniem i nazwiskiem, tyle.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2013, 14:50 wysłana przez Lukasz Blaszczyk »
www.lukaszblaszczyk.com

"Talent wins games, but teamwork and intelligence wins championships"

Partnerzy:
www.osiedleksiazenice.pl/
www.kontakt.io/
www.cnc-plus.de/

PUPI

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Liked: 0
Odp: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 10, 2013, 14:39 »
I tutaj się z Tobą zgodzę co do sytuacji na grupie ava.szybowce, ale "jawność" w postaci konieczności podpisywania się imieniem i nazwiskiem tego nie zmieni. Zmienić muszą się ludzie. Niestety na trolla jest tylko jedno rozwiązanie - nie karmić trolla.

piotrekEPLR

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Liked: 0
Odp: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 10, 2013, 15:08 »
Popieram argumenty Łukasza, jeżeli ktoś wstydzi/nie chce/uważa, że nie powinien podawać swoich danych, to nie powinien zabierać głosu.

Hrabia de Bill

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Liked: 0
Odp: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 10, 2013, 15:27 »
....Dla mnie rozmowa z PUPI, Hrabia de Bill itp. wydaje się mało gentelmeńska i nie traktuje waszych postów po prostu poważnie, możecie się z nim nie zgodzić....
Łukaszu, nie chcę przekonywać Cię do innego traktowania moich odpowiedzi, ale odpowiedz mi proszę na jedno, no może dwa  pytania - nie traktujesz moich postów poważnie bo piszę je jako Hrabia de Bill, bo w profilu nie mam (jakiegokolwiek) imienia i nazwiska, czy też może dlatego że moje posty pod względem treści merytorycznie są niepoważne i nie dżentelmeńskie?   
Czy gdybym zmienił nick na... nie wiem, np. "Lis", a w profilu wpisał sobie Andrzej Lisowski (sorry jeśli ktoś z użytkowników nosi takie imię i nazwisko, to tylko przykład) to zmieniło by treść czy wydźwięk moich postów?

Odnoszę wrażenie, że jeszcze forum nie zaczęło dobrze działać, a już polujemy na czarownice...

Zrozumiałbym takie zachowanie, gdybym tu na forum personalnie atakował poszczególnych użytkowników, albo wytykał komukolwiek, że gdzieś ten tam coś kiedyś powiedział, coś zrobił a ja byłem tego świadkiem - to rzeczywiście w dobrym tonie byłoby się ujawnić aby wzajemne relacje sobie wyjaśnić lub potwierdzić taki czy inny fakt. Zapewniam Cię jednak, że ani na ava.net ani tutaj nigdy nikogo personalnie nie zaczepiałem, nie atakowałem, nie obrażałem, a jeśli będę miał taki powód to zrobię to przy pomocy PW i jak najbardziej nie anonimowo....

Od razu uprzedzę, że nie mam zamiaru się nikomu tłumaczyć dlaczego w profilu nie umieściłem swojego imienia i nazwiska, mam swoje powody i proszę to uszanować. Mogłem "udać głupa", w 2 minuty założyć sobie na gmailu dowolne konto e-mailowe, a następnie pod byle jakim nickiem oraz byle jakimi danymi zarejestrować się na forum. Tylko po co?.... Wymyśliłem sobie taki a nie inny nick (że kontrowersyjny?, cóż łatwiej mnie zapamiętasz :) ) i niech on "na siebie pracuje". Jak mówi ew. św. Mateusza - "...po owocach ich poznacie....", więc może zamiast skazywać "Hrabiego" na banicję tylko dlatego że jest "de Bill", warto go ocenić po tym co napisał a nie po tym jak się nazywa.... 
A jeśli już faktycznie ten nick stanie się dla wszystkich obraźliwy to ewentualnie  (co zresztą obiecałem adminowi) pomyślę nad jego zmianą lub zlikwiduje konto.     
.....Poprzednia grupa rozpadła się też z tak prostej przyczyny....
Pozwól, że nie zgodzę się z tą teorią - poprzednia grupa może nie tyle się rozpadła co jej poziom zbliżył się blisko dna, ponieważ (oczywiście tylko moim zdaniem) dawała temu samemu użytkownikowi możliwość wypowiadanie się pod różnymi nickami w tym samym wątku, w większości przypadków ze skrajnie różnymi zdaniami, ale to nie czas na dyskusje o tym co było...

Lukasz Blaszczyk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Liked: 78
  • www.lukaszblaszczyk.com
    • Sportowiec
Odp: Regulamin forum. Jakość dyskusji. Trole.
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 10, 2013, 15:48 »
HRABIO DE BILL nie obraź się ale nie przeczytałem twojego żadnego wątku do tej pory, więc odpowiem za kilka dni, muszę się zapoznać z ich treścią. Przypuszczam, że należysz do grupy pozytywnych anonimów, ale dla mnie wszystkie anonimy szamocą się w tym samym worku.... tak sobie kiedyś obiecałem. Nie będę się pytał publicznie dlaczego się ukrywasz bo to zapewne prywatne ale jeśli możesz mi napisać anonimowo na priv lub na mail lluc@o2.pl bo zaczyna mnie interesować temat anonimowości na grupie dyskusyjnej szybowce.com to może ci jakoś pomogę jeśli chcesz. Pzdr
www.lukaszblaszczyk.com

"Talent wins games, but teamwork and intelligence wins championships"

Partnerzy:
www.osiedleksiazenice.pl/
www.kontakt.io/
www.cnc-plus.de/