Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę  (Przeczytany 10054 razy)

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« dnia: Listopad 26, 2015, 09:32 »
Jest wiele takich aplikacji dla samolociarzy  na telefon.

Chyba zdecydowanie łatwiej zorientowac się w przestrzeni niż na zakrętomierz

Co myślicie o wykorzystaniu w lotach szybowcowych ?

andrzej

Gregor

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Liked: 34
Odp: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2015, 11:57 »
Jest wiele takich aplikacji dla samolociarzy  na telefon.

Chyba zdecydowanie łatwiej zorientowac się w przestrzeni niż na zakrętomierz

Co myślicie o wykorzystaniu w lotach szybowcowych ?
Jezeli chcesz przezyc, nie polegaj na czyms takim. Jezeli chcesz to ryzyko, wesolej zabawy, ale nie spadnij mnie na glowe.

To jest wylacznie moje osobiste prywatne, niecenzurowane mniemanie, ktore prawie na
 pewno jest bledne. Nie poleca sie nasladowania, jakiekolwiek gwarancje sa wykluczone.

Elmer

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Liked: 44
    • Fcst24
Odp: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2015, 12:03 »
You need to test very carefully, as the algorithms and sensors are variable in great deal and performance may also decrease after software update. There are devices that are only good to play golf with cellphone and there are devices that would (could) be precise.
There are also temperature related problems (of batteries ) if you actually try to use it in flight exposed to low or high temperatures for longer time. Last summer in cloudless thermals my el cheapo (switched off in sidepocket) was suddenly very insisting that i need to "disconnect battery immediately", together with some Chinese hieroglyphs. Very unpleasant message while knowing battery chemical content,  lacking option to follow suggestion and option to throw device out of window(due to size).
And also pressure - the battery may look quite ugly in dimensions after higher flight for larger flat device

For android at high altitudes - I would suggest to keep it switched off in airplane mode and at human body temperature and switch it in only when in need - unless you have tested your device to conditions.

m..m

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Liked: 109
Odp: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2015, 12:08 »
Jest wiele takich aplikacji dla samolociarzy  na telefon.

Chyba zdecydowanie łatwiej zorientowac się w przestrzeni niż na zakrętomierz

Co myślicie o wykorzystaniu w lotach szybowcowych ?

Wydaje mi się, że są tańsze sposoby by odebrać sobie życie.
M..M
Pozdrawiam
Michał Grzelak

Dino

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Liked: 252
Odp: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2015, 13:05 »
Chyba zdecydowanie łatwiej zorientowac się w przestrzeni niż na zakrętomierz
To ja jeszcze doloze pytanie:
Andrzej, ile masz godzin na "slepaki"?

pozdr
Dino

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 26, 2015, 13:19 »
Niestety , własnie z powodu takich, utrzymanych w zjadliwym tonie  komentarzy to forum zdycha....
temat był poruszany m in w Lotniczej Polsce :
http://lotniczapolska.pl/Technologia-w-lotnictwie,28911

Juz nie odpowiadajcie.

andrzej

Elmer

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Liked: 44
    • Fcst24
Odp: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 26, 2015, 13:30 »
http://lotniczapolska.pl/Technologia-w-lotnictwie,28911

It does not take into account that cellphone/tablet is outside of its design temperature and pressure for wave flight.

Watch this before continuing:
https://www.youtube.com/watch?v=7-xPHopebiE

Gregor

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Liked: 34
Odp: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 26, 2015, 13:43 »
Niestety , własnie z powodu takich, utrzymanych w zjadliwym tonie  komentarzy to forum zdycha....
Zjadliwa jest raczej Twoja reakcja na krytyke.

Ile set lub tysiecy godzin masz przelatanych na
- skretarzu
- horyzoncie
- androidzie

Ja mam ponad tysiac i wiem co sie moze stac na androidzie i tego typu zabawkach (czasami, zwalszcza w dlugich lotach wybiega o 180° w dowolnym kierunku).

Zyje chetnie i dlatego tego nie bede uzywal.

Mozesz uzyc mojego doswiadczenia, lub nie. Jezeli nie, to prosze nie zwal mi sie na glowe.

To jest wylacznie moje osobiste prywatne, niecenzurowane mniemanie, ktore prawie na
 pewno jest bledne. Nie poleca sie nasladowania, jakiekolwiek gwarancje sa wykluczone.

Jacek Rosik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Liked: 2
Odp: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 26, 2015, 14:00 »
Niestety , własnie z powodu takich, utrzymanych w zjadliwym tonie  komentarzy to forum zdycha....
Bo na takie rewelacje trzeba reagować, i nie chodzi tu o zajadłość. Zauważ że twój "świetny pomysł" mogło przeczytać wielu młodych pilotów którzy którzy nie mają wiedzy która im może podpowie, że to po prostu nie jest najlepszy pomysł.

Po pierwsze to co proponujesz jest po prostu nie zgodne z prawem, nie można do czegoś takiego zachęcać publicznie. Po drugie, przytaczasz artykuł, ale artykuł ten mówi o użyciu telefonu jako GPS, wzmianka o sztucznym jest w jednym zdaniu!

Zarówno żyroskopy jak i przyspieszeniomierze w telefonach są zaprojektowane do gier a nie do poważnego zastosowania. Ich dokładność i częstotliwość próbkowania pozostawia sporo do życzenia. Do tego dochodzi czynnik, że każdy telefon jest inny, jakość komponentów używanych w każdym telefonie będzie inna. Pamiętajmy, że im przede wszystkim  zależy na cenie. A do tego dochodzi jakość kodu pisanego przez "domorosłych programistów" (nie to, że mam coś przeciwko nim, ale nie w zastosowaniach od których może zależeć czyjeś życie!).

Po prostu czasem trzeba się zastanowić nad konsekwencjami tego co się pisze...

Juz nie odpowiadajcie.

Wręcz przeciwnie, na takie pomysły trzeba reagować i to jak najszybciej!
Pozdrawiam,
Jacek

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 26, 2015, 14:17 »
Jak zwykle niestety jak zwykle....

"Mój pomysł" poruszony w Lotniczej Polsce podałem jako przyczynek do dyskusji, zapytałem co o tym myslą inni piloci - z wiadomym skutkiem....
I gdzie to zachęcanie?


Latanie w chmurach (także na zakrętomierz ) jest zabronione, stąd brak ślepaka w programie szkolenia, nie mówiąc o tym że lotów chmurowych legalnie nie można się nauczyć.
 
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2015, 14:19 wysłana przez andrzej »
andrzej

m..m

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Liked: 109
Odp: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 26, 2015, 14:24 »

Latanie w chmurach (także na zakrętomierz ) jest zabronione, stąd brak ślepaka w programie szkolenia, nie mówiąc o tym że lotów chmurowych legalnie nie można się nauczyć.
 

No w tym momencie, to już bezczelnie kłamiesz.
Twierdzisz, że punkt FCL.830 znowelizowanego rozporządzenia 1178/2011 nie istnieje? No to chyba mnie Komisja Europejska oszukała i wysłali mi podrobiony dokument!

M..M
Pozdrawiam
Michał Grzelak

Jacek Rosik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Liked: 2
Odp: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 26, 2015, 14:42 »
Jak zwykle niestety jak zwykle....

No właśnie jak zwykle...

"Mój pomysł" poruszony w Lotniczej Polsce podałem jako przyczynek do dyskusji, zapytałem co o tym myslą inni piloci - z wiadomym skutkiem....
I gdzie to zachęcanie?

Napisałeś, trzy osoby ci odpisały, że to delikatnie mówiąc głupi pomysł a ty się obrażasz. Co prawda zgodzę się z tobą, że mogli podać więcej argumentów, ale do tych które były podane w ogóle się nie ustosunkowałeś. Nie na tym polega dyskusja.

Na poparcie swojego pomysłu cytujesz artykuł. Zapytam ponownie, gdzie w tym artykule zawarta jest sugestia używania smartfonów w lotach w IMC? (pytanie retorycznej)
Pozdrawiam,
Jacek

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 26, 2015, 14:45 »
Jacku
Dyskusja się nie rozwinie w takiej atmosferze.

Dla kolegi powyżej
nie sarkazm
i
nieobraźliwe?
andrzej

DNI

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Liked: 1
Odp: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 26, 2015, 14:56 »
Na Samsungu Galaxy S4 2 różne sztuki oprogramowania sprawdziłem w krążeniu latem w kominie, niestety pokazywaly ze lece prosto. To urządzenie niby ma zyroskop i akcelerometr. Nie wiem co zawiodło czy wbudowane czujniki czy słaby soft, ale po tej prostej probie ten temat odpuszczam.

Dodatkowo przy temperaturze ponizej zera smartphony moga przestac dzialac, moze tylko dotyk nie bedzie reagowac, a moze ekran bedzie czarny. Przestawianie czegokolwiek na takim ekranie dotykowym przy chocby -15 jak ma sie zalozone rekawiczki staje sie problemem.
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2015, 14:59 wysłana przez DNI »

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Sztuczny horyzont na androida w lotach na falę
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 26, 2015, 15:11 »
Jacku
wklejam odpowiedni fragment:
Każdy pilot, który jest posiadaczem tableta lub smartphona (z systemem operacyjnym Android, bądź Apple IOS), ma dostęp do najróżniejszych aplikacji lotniczych. Dziś na rynku mamy wiele oprogramowań lotniczych na przenośne platformy. Począwszy od programów do pogody, skończywszy na GPS’ach.

Najlepszym obecnie dostępnym GPS’em jest Air Navigation - na tablety z Androidem, Ipad’y i Iphone’y. Program łączy się z satelitą i na mapie pokazuje nam naszą pozycję. Oprogramowanie ma mapę terenu oraz w wersji Pro ma podstawowe instrumenty, tj. sztuczny horyzont, wysokościomierz, prędkościomierz i HSI.

(I na wszelki wypadek dodam że jak ma sztuczny horyzont to stad wniosek że do korzystania.
Jak zawsze przy urządzeniach nieprofesjonalnych jest wiele zastrzeżeń stąd pytanie z mojego  postu i przyczynek do dyskusji.)

« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2015, 15:26 wysłana przez andrzej »
andrzej