Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Wsparcie finansowe Sebastiana Kawy za pośrednictwem Aeroklubu Polskiego  (Przeczytany 4823 razy)

Andrzej Siembida

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 164
 • Liked: 16
Witajcie

Zgodnie z sugestią Bartka Neroja zakładam nowy wątek, bo dyskusja na ten temat w wątku dotyczącym medialności szybownictwa rzeczywiście nie bardzo pasuje.

W temacie wysokości dofinansowania i medialnych wypowiedzi na ten temat Sebastiana Kawy widzę 2 główne wątki:
1.   Wysokość środków, jakie AP pozyskuje z MSiT oraz Sponsorów na wspieranie rywalizacji sportowej
2.   Efektywność wydatkowania tych środków przez Biuro AP
 
W kwesti punktu 1 mam wrażenie, że tak naprawdę jesteśmy zgodni. Środki, które otrzymujemy są niewystarczające na pokrycie wszystkich potrzeb naszych czołowych sportowców. Zgadzam się również, że działania Zarządu AP jak i Biura AP nie przynoszą efektów, na jakie byśmy liczyli. Jednocześnie należy mieć na względzie to, że i tak mamy na tym polu sukcesy – nawet jeżeli skromne w stosunku do oczekiwań. W malejącym budżecie MSiT na ten cel zdobywamy coraz wyższy udział. Udało się też w ostatniej chwili pozyskać dodatkowe wsparcie z MSiT, które przeznaczono na wsparcie wyjazdu szybowników do Argentyny. Byłoby to niemożliwe, gdyby nie osobiste, społeczne zaangażowanie m.in. Jacka Dankowskiego.

Wspomnę również, że gdyby nie działania osób zasiadających w obecnym Zarządzie, utracilibyśmy dotację MSiT w 2010 roku (niespełnienie wymogów formalnych przez poprzedni Zarząd i SGAP) oraz w kolejnych latach (AP by po prostu straciło płynność finansową). Łatwo o tym zapomnieć.

Główna rozbieżność w postrzeganiu sytuacji dotyczy moim zdaniem punktu 2.
Sebastian Kawa twierdzi m.in., że: "W trakcie zawodów we Francji na przykład musieliśmy się przez miesiąc utrzymać za mniejsze pieniądze niż kierownik ekipy przeznaczył sobie na hotel w Ostrowie"
W kolejnym wątku Sebastian Kawa pisze:„Sam jestem bardzo ciekawy publicznego rozliczenia dotacji z ministerstwa. Całej dotacji. Preliminarz 1500PLN na ponad trzytygodniowe utrzymanie moje i kierownika sportowego we Francji. 1500PLN na przejazdy około 4000km - 5000km. Za same autostrady zapłacisz prawie 800 - 1000PLN. Jedźcie, ale pieniądze może się zwróci po powrocie.  Dlaczego sami musieliśmy wyłożyć 10 000 na bilety do Argentyny? Dlaczego w Ostrowie nie miałem żadnego pomocnika?"

Odpowiedź na te tezy w dalszej części tekstu.

Tomasz Kawa wtóruje mu, twierdząc ponadto, iż „W AP nie przedstawia się raportów o sposobie rozliczenia zawodów”.
No cóż, jeżeli Sebastian Kawa nie wie ile dostał pieniędzy z AP, to poniższe podsumowanie być może odświeży pamięć.

Tomasz Kawa twierdzi również, że „ZAP zabiera  dla siebie znacząca część ze środków MSiT.”
Otóż Zarząd Aeroklubu Polskiego pracuje społecznie i ani jedna złotówka ze środków MSiT nie trafiła do Zarządu. Bardzo proszę o „precyzyjniejsze” formułowanie swoich myśli.

Tomasz Kawa i jego kolejne zdanie „..przed wyjazdem do Argentyny nikt z AP nie kiwnął choćby palcem, aby na czas podjąć jakiekolwiek działania.” 

Ponownie muszę sprostować, bo specjalnie na wyjazd do Argentyny udało się przez AP – głównie dzięki ogromnemu zaangażowaniu Jacka Dankowskiego, wspieranego przez Biuro AP – pozyskać znaczne środki z MSiT, których beneficjentem był m.in. Sebastian Kawa.

Prosiłbym o nie wprowadzanie czytelników forum w błąd...

Mam nadzieję, że poniższe podsumowanie pozwoli zamknąć temat.

A. Zasady finansowania reprezentacji w 2013 roku zostały przekazane wszystkim zawodnikom na wiele tygodni przed wyjazdem do Argentyny. Dużym dyskomfortem był fakt, że jasność co do finansowania kosztów wyjazdu w części na 2012 rok uzyskaliśmy dopiero krótko przed wyjazdem, po otrzymaniu informacji o dodatkowych środkach przyznanych przez MSiT na wyjazd oraz brak pewnej informacji o poziomie finansowania z budżetu 2013. Wszyscy zainteresowani zawodnicy zostali poinformowani, że Sebastian otrzyma wyższe dofinansowanie ze środków MSiT z uwagi na sukcesy i fakt, że będzie startował w trzech imprezach rangi SMŚ i SME w ciągu jednego roku, co wiąże się z wyższymi kosztami. Niestety nie stać nas aby pokryć wszystkie koszty każdemu zawodnikowi w każdych SMŚ i SME nawet tym najlepszym. Nikt nie zgłaszał uwag do takiego rozwiązania.

B. 32 SMŚ  w Argentynie grudzień/styczeń 2012/2013 - Sebastian jako jedyny dostał finansowanie na poziomie pozwalającym pokryć zdecydowaną większość kosztów swojego udziału w tych mistrzostwach (refundacja biletu lotniczego, dojazdu do portu lotniczego, wpisowe, wszystkie hole, noclegi i wyżywienie podczas mistrzostw). Nie oznacza to, że otrzymał 100% należnych diet urzędowych wynoszących 47 USD za każdy dzień. Otrzymał ok. 80% diet co pozwoliło w pełni pokryć koszty zakwaterowania i wyzywienia podczas mistrzostw. Dofinansowania nie otrzymał pomocnik Tomasz Kawa i było to zgodne z zasadami finansowania ogłoszonymi przed wyjazdem i nikt nie wnosił z tego tutułu uwag. Dokładnie rzecz ujmując nie otrzymał refundacji biletu lotniczego i diet. Nocleg miał wspólny z Sebastianem, który był sfinansowany ze środków, które otrzymał z MSiT. Rozliczenie i refundacja kosztów poniesionych w 2012 nastąpiła przed 31 grudnia 2012 roku (podczas pobytu w Argentynie). Końcowe rozliczenie nastąpiło po powrocie szybowców do Polski i po otrzymaniu wszystkich dokumentów finansowych. Sebastian otrzymał znacząco wyższe dofinansowanie w porównaniu do pozostałych zawodników – różnica na poziomie około plus 2750 zł.

C. 17 SME we Francji czerwiec 2013 - Poziom finansowania jak w Argentynie pozwalający pokryć zdecydowaną większość poniesionych kosztów, znacząco wyższy niż drugiego zawodnika CM. Tomasz Kawa był pomocnikiem Sebastiana i jednocześnie pełnił funkcję kierownika ekipy i z tego tytułu otrzymał dofinansowanie na poziomie 4500 zł pozwalające pokryć większość kosztów (na takich samych zasadach jak kierownik ekipy na mistrzostwa świata kobiet). Zapytanie o przesłanie zaliczki na te mistrzostwa pozostało bez odpowiedzi ze strony Sebastiana i Tomasza Kawy. Dlatego refundacja nastąpiła po skompletowaniu dokumentów finansowych po powrocie z mistrzostw. Koszt wpisowego w wysokości 800 Euro Jacek Dankowski zapłacił ze środków własnych (termin upływał 31 marca i nie było innych środków) i rozliczył gdy pojawiła się pierwsza transza pieniędzy z MSiT pod koniec kwietnia. CM zapłacił wpisowe ze swoich środków i otrzymał refundacje po mistrzostwach co było z nim uzgodnione.

D. 17 SME w Ostrowie - zdecydowana większość kosztów poniesionych przez Sebastiana Kawę zostały pokryte ze środków MSiT bez angażowania środków własnych zawodnika, z wyjątkiem kosztów paliwa na dojazd do Ostrowa i wyżywienie. Część tych kosztów będzie zrefundowana. Koszt hotelu dla Sebastiana w 100% został pokryty z zaliczki, którą Jacek Dankowski pobrał na mistrzostwa (środki MSiT). Sebastian był jedynym zawodnikiem, który skorzystał z takiego przywileju. Było to zapowiedziane przed mistrzostwami i nikt z reprezentacji nie wnosił sprzeciwu. Również Jacek Dankowski mieszkał w tym samym hotelu. W 50% pokrył koszty ze środków własnych.

Zdecydowana większość środków MSiT idzie na pokrycie kosztów dofinansowania startu zawodników w SMŚ i SME, które są bardzo kosztowne w porównaniu z imprezami krajowymi. Sebastian Kawa otrzymał również dofinansowanie startu w KZS na Żarze (wpisowe 400 zł) i 1000 zł dofinansowania do startu w kwalifikacyjnym Grand Prix szybowcowym w Prievidzy. Pozostali członkowie kadry seniorów otrzymują w tym roku dofinansowanie na poziomie jednego wpisowego do wybranych mistrzostw lub zawodów krajowych (średnio 400 zł na głowę). Ze środków MSiT jest również dofinansowany koszt obsługi technicznej i ubezpieczenia szybowców reprezentacyjnych, na których i po części dzięki którym Sebastian Kawa zdobywał złote medale we wszystkich tegorocznych mistrzostwach.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2013, 18:42 wysłana przez Andrzej Siembida »

Żółw

 • Członkowie SKN i SKJN
 • Zaawansowany użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 608
 • Liked: 241
 • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Wsparcie finansowe Sebastiana Kawy za pośrednictwem Aeroklubu Polskiego
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 01, 2013, 21:10 »
Może tak dla porównania. Co dostali juniorzy z środków MSiT na Mistrzostwa Świata Juniorów w Lesznie.
Tylko hole. I powiedziane to było im w ostatniej chwili - po mailach m.in. z mojej strony. Część z nich miała powiedziane że nawet tego nie będą mieli przez co nie latali za dużo. Dzięki zbiórce wśród pilotów i hojności CSS dołożyli do treningu i zawodów stosunkowo małe pieniądze.

Sam pokryłem (pożyczka Panie XXX ;) nie darowizna) zobowiązania klubowe jednego z reprezentantów w wysokości ok 2,5 tyś.
Drugi reprezentant nie miał za co żyć i dlatego zamiast latać na szybowcach zarabiał przed zawodami zamiast trenować. A na moje pytanie dlaczego trenuje powiedział że "przecież nie ma pieniędzy z kadry".
A nie było bo na seniorów poszło gros środków.

Jednej z reprezentantek na mistrzostwa kobiet (również juniorce) z kolegą daliśmy też jakieś pieniądze. Myślę że moralnie ją to podbudowało ;).

Kołdra jest krótka i tyle.

Sam jako kadrowicz w ciągu całego sezonu dostałem z MSiT 500 (słownie pięćset) złotych. I latałem razem Sebą w Prievidzy płacąc tam wszystko.
Pochodzę z biednej rodziny. Nic mi z nieba nie spadło i do wszystkiego musiałem dochodzić sam wieloletnią pracą. Mam szybowiec za niemałe pieniądze, którego utrzymanie kosztuje. Za wszystkie zawody (5 w tym roku) zapłaciłem prawie wszystko czyli ok 15-20 tyś PLN.

Rozumiem że Sebastian jest mistrzem i należą mu się większe pieniądze. Nie kwękam.

Z drugiej strony po tych wszystkich wywiadach i zarzutach względem Jacka  Dankowskiego i innych ludzi czuję lekki niesmak.
Z tego hałasu nie przybędzie ani złotówka. Smród za to może być wielki. I nie mówię o rozliczaniu się - bo jeśli chodzi o kasę a zwłaszcza publiczną wszystko powinno być jawne.

Ale po co pisać względem innych jakieś epitety ?
Pozdrawiam
Żółw

Dino

 • Zaawansowany użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 536
 • Liked: 252
Odp: Wsparcie finansowe Sebastiana Kawy za pośrednictwem Aeroklubu Polskiego
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 01, 2013, 22:21 »

Otóż Zarząd Aeroklubu Polskiego pracuje społecznie i ani jedna złotówka ze środków MSiT nie trafiła do Zarządu. Bardzo proszę o „precyzyjniejsze” formułowanie swoich myśli.


Poprosze o precyznie sfofmułowanie "prac społecznych"
wiipedia przedstawia coś takiego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wolontariat ( po wpisanu praca społeczna)
Albo ZAP działa zupełnie bezkosztowo dla AP (wolontariat) albo nie.
Jesli nie, to ja (płacąc składki na AP jetetm pracodawcą ZAP) jak to w końcu jest?
ZAP działa za gratis, czy jednak bierze kasę ode mnie?
Bo jeśli żywi się moimi składkami, to chyba mam prawo czegoś wymagać?

Proszę o sprostowanie, gdyby mój tok myślenia poiszedł w maliny...

pozdr
Dino

Andrzej Siembida

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 164
 • Liked: 16
Odp: Wsparcie finansowe Sebastiana Kawy za pośrednictwem Aeroklubu Polskiego
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 01, 2013, 22:35 »
Zarząd Aeroklubu Polskiego nie otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenia. Ani ze składek ani z MSiT ani z innych źródeł.

Andrzej Czop

 • Eksperci KS
 • Zaawansowany użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 443
 • Liked: 202
Odp: Wsparcie finansowe Sebastiana Kawy za pośrednictwem Aeroklubu Polskiego
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 01, 2013, 22:55 »
Dla ZAP - jak widzę - największym problemem jest to, że są tacy którym się chce, że trzeba coś organizować, że ktoś chce poświęcić swój czas, urlop, rodzinę na to żeby reprezentowac nasz kraj...
Może to taka "zachęta" żeby zmienić barwy narodowe? - ZAP spadnie kamień (i problem ?) z serca.

Osobny temat to solidarność środowiska - mam wrażenie, że niektórzy mają za złe, że Sebastian w porówaniu do innych i tak hojnie jest wspomagany przez innych (i jeszcze ma pretensje...). Jeżeli ktoś tak uważa, to proponuję, żeby najpierw zdobył nie kilkanaście tytułów mistrzowskich, tylko jeden. Jak zdobędzie ten jeden tytuł, to otrzyma prawo do krytyki.  No dobra -  tytuł zdobyć trudno, więc prawo do krytyki otrzyma również ten, który poświęci 10% tego, co poświęcił Sebastian. Znajdzie się więcej niż 5-ciu? Takie tylko retoryczne pytanie  ???

slawek.piela

 • Zaawansowany użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 287
 • Liked: 78
Odp: Wsparcie finansowe Sebastiana Kawy za pośrednictwem Aeroklubu Polskiego
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 02, 2013, 09:04 »
Zarząd Aeroklubu Polskiego nie otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenia. Ani ze składek ani z MSiT ani z innych źródeł.

Za to wiceprezes ZAP otwiera firmę z formami działalności konkurencyjnymi w stosunku do GSS Żar jednocześnie odstrasza sponsorów, wchodzi w konflikt z ludzmi pracującycmi na Żar itd (polecam lekturę wnisku do SK).

Pan Prezes tego widzieć nie chce, Pan skarbnik przyznaje, że zachowania jego kolegi są niewłaście, ale wytrwale milczy i nic nie robi.

S