Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Zeszłoroczne przeloty warunkowe  (Przeczytany 9802 razy)

Grzegorz...

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Liked: 8
    • Aeroklub Bydgoski
Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« dnia: Marzec 08, 2014, 23:39 »
Znalazłem na stronie komisji taki rejestr.

http://posamkres.szybowce.pl/rejestr/odznaki.php?rok=2013

W związku z tym mam do szanownego gremium pytanie. Kto się teraz zajmuje "obsługą" dokumentów dotyczących lotów warunkowych? Kilka wniosków wysłanych z mojego klubu utknęło w informacyjnym niebycie, a chcielibyśmy się dowiedzieć jakie są ich losy.

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 09, 2014, 11:25 »
Kto się teraz zajmuje "obsługą" dokumentów dotyczących lotów warunkowych? Kilka wniosków wysłanych z mojego klubu utknęło w informacyjnym niebycie, a chcielibyśmy się dowiedzieć jakie są ich losy.

Obecnie nikt w AP nie zajmuje się obsługą lotów warunkowych.
Pracujemy nad tym, aby to zmienić. Jest rozważanych kilka propozycji. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni uporamy się z problemem.
MS

Grzegorz...

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Liked: 8
    • Aeroklub Bydgoski
Odp: Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 09, 2014, 12:20 »
Panie Marku!

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że trwają zmiany "systemowe". Pozwolę sobie przypomnieć o temacie w "ciągu najbliższych tygodni".


boruh

  • Gość
Odp: Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 09, 2014, 16:31 »
ok wiec może czas wywalić z regulaminów lokalnych zawodów szybowcowych wymóg posiadania srebrnej odnzaki szybowcowej

bo :
a) nikt ich nie wydaje (w sensie nikt w AP sie tym nie zajmuje )
b) jak się coś komuś młodemu na KZS klub B lub SMPJ stanie to zapewne sprytny ubezpieczyciel ma podstawę do odmowy wypłacenia odszkodowania itp itd.....


poprawcie jeśli sie myle

boruh

  • Gość
Odp: Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2014, 16:34 »
zbyt daleko nie szukając RL ze Stalowej

VII. Warunki uczestnictwa:
1) Prawo startu w zawodach mają piloci posiadający Srebrną Odznakę Szybowcową, spełniający niżej wymienione
warunki minimalne:
- w SMP w klasie Otwartej: 200 godz. nalotu samodzielnego i 5000 km przelotów;
- w KZS w klasie Standard: 200 godz. nalotu samodzielnego i 5000 km przelotów;


Norbert

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Liked: 13
Odp: Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 09, 2014, 19:39 »
Ma to swoje uzasadnienie, zwłaszcza, że jeśli ktoś wykonał 5000 km przelotów i ma 200 godz. samodzielnego nalotu to napewno ma spełnione powyższe warunki. A jak widać, nawet jak chce, to nie koniecznie uzyska wymagane dokumenty.

A rzeczywiście, przy nawet najdrobniejszym incydencie może to być odmowa do wypłaty ubezpieczenia.
Pozdrawiam
----------------
Gliding is so freaking fun https://www.youtube.com/watch?v=9oSUrZ8KGJk

kk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 334
  • Liked: 141
Odp: Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 09, 2014, 20:11 »
Też mnie zawsze zastanawiało, po co dawać wymagania w oparciu o te nieszczęsne odznaki. Nalot/kilometry nie wystarczą? Wiadomo, jak to z tymi odznakami jest. A to barograf był nie taki, logger zgubił fixa, holownik nie podpisał papieru i poszedł do domu, komisarz nie "nadzorował" albo z jakiegoś powodu nie uznał. A nawet jak się wszystko udało, to AP nie wystawiło papieru, bo pracownik który się tym zajmował i ogarniał temat został zwolniony. Jestem w stanie zrozumieć, że spełnienie tych wszystkich wymagań to jest element tradycji i element tego sportu i niech sobie tak będzie, że do tych odznak ma być tip top. Tylko po cholerę to propagować na pozostałe obszary szybowcowej działalności?

Jeśli dobrze pamiętam, to podobnie było np. z wymaganiami do APowskich J2B. Ile tam było? 100h i srebrna odznaka? Jaki efekt? Ano taki, że pilot który ma 300h a z różnych powodów tej odznaki nie ma, to już nie polata.

Pozdrawiam,
Kuba
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

Wojtuś

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 198
  • Liked: 36
Odp: Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 09, 2014, 20:30 »
Czy wymóg posiadania Srebrnej Odznaki do zawodów jest słuszny, można dyskutować. Ale rzeczywiście problem ostatnich dwóch lat jest znaczący. Proponuję, żeby na sezon zawodów w 2014 Komisja zawiesiła ten wymóg.

Tril

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Liked: 6
Odp: Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 10, 2014, 14:23 »
Zastanawiam się, w jakim celu komisja przeprowadza osobną procedurę zatwierdzania odznak. Przecież Komisarz Sportowy na odpowiednim formularzu wypowiedział się czy jakiś warunek został przez pilota spełniony czy też nie. Więc moim zdaniem sprawa powinna być prosta, np. na srebrna odznakę są 3 warunki do spełnienia, więc wysyłam 3 formularze lotu warunkowego (ewentualnie 2 jeśli w jednym locie były spełnione 2 warunki). Formularze są skanowane do systemu i z automatu wydawany jest dyplom i odznaka.

Po co komplikować rzeczy proste? Czy AP nie ma zaufania do swoich Komisarzy, żeby prowadzić drugą procedurę?
Pozdrawiam,
Adrian

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 14, 2014, 09:46 »
Znalazłem na stronie komisji taki rejestr.

http://posamkres.szybowce.pl/rejestr/odznaki.php?rok=2013

W związku z tym mam do szanownego gremium pytanie. Kto się teraz zajmuje "obsługą" dokumentów dotyczących lotów warunkowych? Kilka wniosków wysłanych z mojego klubu utknęło w informacyjnym niebycie, a chcielibyśmy się dowiedzieć jakie są ich losy.

Zatwierdzaniem lotów warunkowych i wydawaniem Odznak będą zajmowały się 2 osoby:
- jeden z naszych kolegów podjął się obsługi w ograniczonym zakresie czasowym na zasadzie wolontariatu;
- jedna osoba współpracująca z biurem AP została oddelegowana do tego zadania, również w pewnym ograniczonym zakresie czasowym.

Wspólnie z Sekretarzem uznaliśmy, że jest to tymczasowe rozwiązanie pozwalające na nadrobienie zaległości w weryfikacji przelotów i wydawaniu Odznak. Docelowo, czyli na przełomie sierpnia i  września b.r. ponownie wrócimy do tematu, aby zapewnić ciągłą i sprawną obsługę w tym zakresie.
MS

Grzegorz...

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Liked: 8
    • Aeroklub Bydgoski
Odp: Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 14, 2014, 21:56 »
Panie Marku... W jaki sposób będzie się można kontaktować z tymi osobami? Będzie jakaś skrzynka mailowa, ewentualnie telefon.
I jeszcze jedno, czy ten adres loty.warunkowe@szybowce.pl będzie dalej w użyciu, czy jest w związku ze zmianami nieaktualny?


Grzegorz...

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Liked: 8
    • Aeroklub Bydgoski
Odp: Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 14, 2014, 21:57 »
A dla tych co mogą nie wiedzieć. Konsekwencją tego wątku jest taka decyzja Komisji Szybowcowej:
http://komisja.szybowce.pl/artykuly/zawieszenie-wymogu-posiadania-srebrnej-odznaki-na-zawody-szybowcowe-w-2014-roku

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 17, 2014, 19:59 »
Panie Marku... W jaki sposób będzie się można kontaktować z tymi osobami? Będzie jakaś skrzynka mailowa, ewentualnie telefon.
I jeszcze jedno, czy ten adres loty.warunkowe@szybowce.pl będzie dalej w użyciu, czy jest w związku ze zmianami nieaktualny?

adres loty.warunkowe@szybowce.pl jest cały czas w użyciu, jest monitorowany przez jednego z naszych Komisarzy.
MS

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 03, 2014, 12:55 »
Ostatnio przybyło nam 21 zatwierdzonych lotów warunkowych do odznak https://posamkres.szybowce.pl/rejestr/odznaki.php?rok=2014
Dzięki Andrzejowi Czopowi system stanął na nogi. Czekamy na kolejne wnioski.
Więcej informacji na temat odznak można przeczytać na naszej stronie http://www.szybowce.com/rekordy-i-odznaki/odznaki

Dzięki Andrzej!
MS

Andrzej Czop

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 449
  • Liked: 203
Odp: Zeszłoroczne przeloty warunkowe
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 03, 2014, 21:36 »
Sytuacja zmienia się dynamicznie  :)

Aktualny status:
wprowadzone zgłoszenia do systemu - 180
analiza - 101
braki    - 23
wyjaśnienie braków - 7
zatwierdzenie lotu - 74
zatwierdzona odznaka - 22
odrzucenie zgłoszenia - 13
nowy pilot w bazie- 23

Aktualnie wszystkie zgłoszenia, które otrzymał AP są wprowadzone do systemu - 79 czeka jeszcze na analizę (180 - 101) czyli 56% kolejki zlikwidowane.
Zgłoszenie nie zawsze równa się odznace, w ciągu kilku dni liczba odznak powinna zwiększyć się o ok. 30.

Braki to niekompletna dokumentacja - po likwidacji kolejki zainteresowani dostaną maila - będzie to ok. połowy kwietnia. Typowe braki to brak pliku igc lub brak formularza zgłoszenia. 7 braków udało się już wyjaśnić.

Odrzucenie zgłoszenia to zgłoszenie niezgodne z kodeksem FAI - typowe sytuacje:
- trasa nie spełnia wymogów trójkąta FAI
- brak integralności zapisu (modyfikowany plik z logera)
- nie uwzględnienie przez komisarza kary za utratę wysokości
- nie zaliczenie linii startu, mety lub PZ

Mam kilka sygnałów, które świadczą o tym że nie wszystkie zgłoszenia dotarły do właściwych osób w AP. Przyczyny mogą być takie:
- zły adres wysyłki
- niekompletna dokumentacja (np. tylko mail)
- zgłoszenie jest u komisarza

Jeżeli po 13 kwietnia (być może wcześniej - będzie komunikat na forum) zainteresowani nie znajdą się na liście przyznanych odznak - proszę o pytania na adres loty.warunkowe@szybowce.pl

PS. Podziękowania należą się przede wszystkim Bogdanowi Drenda, ponieważ Bogdan zaproponował rozwiązanie a ja jestem tylko wykonawcą, do tego osobście zainteresowanym, bo moje zgłoszenia też czekają w kolejce  ;)

Pozdrawiam
Andrzej Czop