Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Ale jaja!!  (Przeczytany 10356 razy)

Para Klif

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Liked: 16
    • KLIF
Ale jaja!!
« dnia: Maj 23, 2016, 09:49 »

Niemal miesiąc temu złożyłem wnioski o przedłużenie lic FAI szybowcowej i paralotniowej. Dziś wobec braku odpowiedzi zadzwoniłem do AP i dowiedziałem się że nie mogę uprawiać tych sportów jednocześnie!!! Dlatego nie wydano mi żadnego znaczka. Gdybym miał teraz jechać na PMP lub zgłosić rekord przelotowy to kiszka. Zbliżają się zawody szybowcowe i też nie wiem czy będę mógł w nich wystartować bo prawnicy podobno glęboko pochylili głowę nad tym problemem. Przez tel. od AP dostałem radę abym się wypisał albo z PFP albo z Aeroklubu Nadwiślańskiego. Nie mogę startować w zawodach w obu dyscyplinach. Gratulacje dla urzędasów z AP i Min. Sportu.
RM.

m..m

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Liked: 109
Odp: Ale jaja!!
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 23, 2016, 10:20 »
Farsa i groteska!
I oto mamy kolejny przyczynek, do powołania oddzielnej, niezależnej od AP federacji sportów szybowcowych.

Pozdrawiam
M..M
Pozdrawiam
Michał Grzelak

szymon. s

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Liked: 44
Odp: Ale jaja!!
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2016, 13:39 »
Zgadzam się z powyższym. Mam nadzieję że nastąpi jak najszybciej pierwszy krok w tym kierunku i jak najwięcej członków AP poprze wniosek o zwołanie wyborów nowych władz AP - a za tym pójdą już zmiany w statucie i koniec z dyktaturą.

JJay

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Liked: 21
    • Aeroklub Orląt
Odp: Ale jaja!!
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2016, 13:43 »

Niemal miesiąc temu złożyłem wnioski o przedłużenie lic FAI szybowcowej i paralotniowej. Dziś wobec braku odpowiedzi zadzwoniłem do AP i dowiedziałem się że nie mogę uprawiać tych sportów jednocześnie!!!

A czy ta decyzja podparta jest jakimś konkretnym zapisem z jakichś przepisów czy jest to zwykłe widzi misie kogoś w biurze AP?

Para Klif

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Liked: 16
    • KLIF
Odp: Ale jaja!!
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 23, 2016, 20:29 »
Niestety nie jestem prawnikiem, chcę tylko latać na szybowcach i paralotniach. Dziś w AP powiedziano mi że muszę z czegoś zrezygnować. Chcę robić rekordy XC , i startować na zawodach w obu dyscyplinach. Czas leci, sezon w pełni a ja nie mam żadnej FAIki. Czy ktoś może pomóc w rozwiązaniu absurdalnej sytuacji?Przecież gdybym był n.p. lekkoatletą to mógłbym startować w kilku dyscyplinach.
RM.
P.s. już mi parę lat temu jednego rekordu tandemowego nie uznano bo nie opłaciłem na czas składek FAI . Teraz znowu nie mogę zgłosić rekordu ani brać udziału w zawodach.

Wojtuś

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 198
  • Liked: 36
Odp: Ale jaja!!
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 23, 2016, 21:29 »
Przecież gdybym był n.p. lekkoatletą to mógłbym startować w kilku dyscyplinach.
Ale czy reprezentując różne kluby?
Nie mam zamiaru bronić stanowiska AP, ale jeśli dobrze rozumiem problem nie polega na tym, że startujesz w dwóch dyscyplinach, tylko że pod różnymi sztandarami. Może i ustawa tego zabrania...

piciu

  • Eksperci KS
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 168
  • Liked: 12
Odp: Ale jaja!!
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 23, 2016, 21:54 »

Ale czy reprezentując różne kluby?
Nie mam zamiaru bronić stanowiska AP, ale jeśli dobrze rozumiem problem nie polega na tym, że startujesz w dwóch dyscyplinach, tylko że pod różnymi sztandarami. Może i ustawa tego zabrania...

Nawet jeśli, to jest to chora sytuacja. Zajmujemy się tym sportem amatorsko i nie rozumiem powodu tworzenia takich ograniczeń.

m..m

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Liked: 109
Odp: Ale jaja!!
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 23, 2016, 22:10 »
A może tu nie chodzi o tworzenie ograniczeń, tylko zwyczajne, polskie doj..nie niepokornym?

M..M
Pozdrawiam
Michał Grzelak

Wojtuś

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 198
  • Liked: 36
Odp: Ale jaja!!
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 23, 2016, 23:37 »
Nawet jeśli, to jest to chora sytuacja. Zajmujemy się tym sportem amatorsko i nie rozumiem powodu tworzenia takich ograniczeń.
Niestety, jeśli mamy związek sportowy, licencje, dotacje to nie jest to sport amatorski.

ZK

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Liked: 158
Odp: Ale jaja!!
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 23, 2016, 23:52 »

Niemal miesiąc temu złożyłem wnioski o przedłużenie lic FAI szybowcowej i paralotniowej. Dziś wobec braku odpowiedzi zadzwoniłem do AP i dowiedziałem się że nie mogę uprawiać tych sportów jednocześnie!!! Dlatego nie wydano mi żadnego znaczka. Gdybym miał teraz jechać na PMP lub zgłosić rekord przelotowy to kiszka. Zbliżają się zawody szybowcowe i też nie wiem czy będę mógł w nich wystartować bo prawnicy podobno glęboko pochylili głowę nad tym problemem. Przez tel. od AP dostałem radę abym się wypisał albo z PFP albo z Aeroklubu Nadwiślańskiego. Nie mogę startować w zawodach w obu dyscyplinach. Gratulacje dla urzędasów z AP i Min. Sportu.
RM.

Robert pożal się w PSP które się wycofało z poparcia wniosku o zwołanie Kongresu wyborczego.To tak trochę przekornie bo to jest chora sytuacja choć zgodna z zapisami o klubach sportowych :(


ZK

Para Klif

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Liked: 16
    • KLIF
Odp: Ale jaja!!
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 24, 2016, 08:51 »
Otrzymałem maila z AP że dziś skontaktuje się ze mną ich prawnik w w.wym. sprawie. Czekam niecierpliwie .
Tymczasem pozwolę sobie zacytować tekst Grzegorza z wątku paralotniowego: Niestety nasze prawo sportowe to pomieszanie z poplątaniem. Mimo
wszystko według mnie AP nieprawidłowo interpretuje prawo sportowe.
Przede wszystkim ustawa nie odróżnia "danego sportu" od dyscyplin
sportowych.Wiadomym jest, że w danych sportach występują poszczególne
dyscypliny sportowe. Tak jest na przykład w kolarstwie, lekkiej
atletyce. Tak też jest w sporcie lotniczym. Aeroklub w statucie
stwierdza, iż zajmuje się sportem lotniczym, nie mniej w paragrafie 8
punkt 5 Statutu AP jest mowa o poszczególnych dyscyplinach sportu
lotniczego. W statucie AP nie ma zakazu uprawiania dwóch lub więcej
dyscyplin sportowych sportu lotniczego. Nie ma tez takiego przepisu w
ustawie. Wniosek z tego jest jednoznaczny. Można uprawiać dwie
dyscypliny sportu lotniczego.
Pozorną przeszkodą pozostaje wspominany wcześniej art 10 Ustawy Prawo
sportowe.
"Osoba fizyczna lub osoba prawna będąca członkiem lub posiadająca
udziały albo akcje w klubie sportowym będącym członkiem polskiego
związku sportowego nie może być członkiem lub posiadać udziałów albo
akcji lub być członkiem organów lub władz innego klubu sportowego
uczestniczącego we współzawodnictwie sportowym w tym samym sporcie."

Artykuł ten jest źle interpretowany. Po pierwsze nie możesz być
członkiem PFP ponieważ mogą należeć do federacji tylko osoby prawne.
Zapewne należysz do jakiegoś stowarzyszenia będącego członkiem
federacji. Stowarzyszenie i klub sportowy to dwa różne byty prawne.
Ustawa jednoznacznie mówi o zakazie przynależności do do dwóch klubów
sportowych a nie klubu i stowarzyszenia. Zabronione jest stosowanie
wykładni rozszerzającej zakazy w prawie administracyjnym.
Druga sprawa to zgodnie z ustawą klub ten musi uczestniczyć we
współzawodnictwie sportowym w tym samym sporcie. Jest to sytuacja
oczywista w przypadku np. współzawodnictwa klubów piłkarskich. Nic mi
nie wiadomo, aby było prowadzone współzawodnictwo sportowe klubów
paralotniowych. Współzawodnictwa sportowego miedzy klubami nie ma. Z
tego względu art 10 PS nie ma tu zastosowania.
Według mnie AP źle interpretuje prawo. Na twoim miejscu żądałbym
uzasadnienia decyzji odmownej na piśmie.

przemek łośko

  • Reforma AP
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 289
  • Liked: 113
Odp: Ale jaja!!
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 24, 2016, 13:25 »
W moim odczuciu to Biuro AP powinno rozwiązywać takie problemy. Po to przecież pośredniczy w relacjach zawodnik-FAI, zawodnik-MSiT, z tego tytułu AP pobiera opłatę od członków zwyczajnych AP.

Ale nie tylko strona finansowa powinna dopingować Biuro AP do aktywnego rozwiązywania takich problemów. Również Zarząd AP powinien wspierać pilotów i motywować Biuro AP do szybkiej i skutecznej pomocy prawnej. Przecież to nie jest jedyny przypadek, w którym zawodnik paralotniarz jest jednocześnie zawodnikiem szybownikiem.

mdoskocz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Liked: 11
Odp: Ale jaja!!
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 25, 2016, 09:22 »
Prosta odpowiedź na przedstawiony problem powinna brzmieć - art. 10 ustawy o sporcie.

Dla mniej biegłych w przepisach (albo tych zacietrzewionych na ZŁO i układy) przedstawię krótkie wyjaśnienie:
"Art. 10. Osoba fizyczna lub osoba prawna będąca członkiem lub posiadająca udziały albo akcje w klubie sportowym będącym członkiem polskiego związku sportowego nie może być członkiem lub posiadać udziałów albo akcji lub być członkiem organów lub władz innego klubu sportowego uczestniczącego we współzawodnictwie sportowym w tym samym sporcie".

Teraz Para Klif odpowiedz sobie na poniższe pytania:
1. Jesteś osobą fizyczną?
2. Jesteś członkiem AN?
3. Jesteś członkiem PFP? Raczej nie, ponieważ jako osoba fizyczna nie możesz być członkiem federacji tylko ewentualnie członka tej federacji, który zapewne też ma licencję klubu sportowego. A może we wniosku wpisałeś przynależność do PFP?
4. Czy w statucie AP jest mowa o SPORCIE LOTNICZYM?
5. Czy AN i PFP są klubami sportowymi?

Jeżeli na wszystkie pytania odpowiedź brzmi TAK, to stanowisko z BZAP jest prawidłowe - zgodne z powszechnie obowiązującym prawem. Możecie prowadzić dywagacje czy szybowce, samoloty i paralotnie powinny być jednym sportem lotniczym czy kilkoma sportami, ale póki co, statut AP przyjęty przez członków AP mówi o jednym sporcie lotniczym.

Lamenty i utyskiwania na BZAP/ZAP są bez sensu - co oni (oni, ponieważ nie jestem pracownikiem BZAP ani członkiem ZAP) mają zrobić? Naruszać jeden z ważniejszych przepisów ustawowych? Brzmi to jak pretensje do garbatego, że ma dzieci proste...

Co za problem żebyś zapisał się do klubu, który ma sekcje szybowcową i paralotniową? wtedy możesz bić wszystkie rekordy świata i uniwersum.

I na koniec dygresja osobista. Prezentujecie strasznie roszczeniowe stanowisko - ustawa o sporcie jest do bani, bo nie uwzględnia interesów lotników tylko jakąś głupią piłkę nożną, ręczną, siatkówkę czy lekkoatletykę. Co najmniej tak, jakbyście to wy jechali na EURO 2016 albo do Rio, i jakby wszystkie media śledziły każdy krok zawodnika KN. Lotnictwo jest świetne, ciekawe i efektowne, ale zauważcie proporcje. Rozumiem, gdyby faktycznie nie było możliwości startowania w kilku dyscyplinach, wtedy AP powinno walczyć o taką możliwość na etapie prac nad ustawą, ale u nas wystarczy się zapisać do klubu który ma więcej niż jedną sekcję i w chmury...

MD

Żółw

  • Członkowie SKN i SKJN
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 629
  • Liked: 241
  • Obojętność jest gorsza od nienawiści. Wyklucza wsz
Odp: Ale jaja!!
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 25, 2016, 09:36 »
Panie Mikołaju,
Załóżmy że ma Pan firmę i macie jakiś regulamin wewnętrzny. I prosi Pan pracownika o to aby Panu papierek wystawili.
A pracownik mówi że to niezgodne z regulaminem i w ogóle wbrew prawu.

Tutaj to niby my jesteśmy waszymi pracodawcami.

Pytanie zasadnicze brzmi. Czy Biuro ZAP jest dla nas czy odwrotnie.

Jak widać w powyższym wątku interpretacje tych przepisów mogą być różne.
Wg mnie ten papierek powinien być wydany bez szemrania po wniesieniu opłaty a interpretacja na korzyść członka stowarzyszonego Para Klif, który płaci składki na utrzymanie BZAP.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2016, 09:40 wysłana przez Żółw »
Pozdrawiam
Żółw

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: Ale jaja!!
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 25, 2016, 09:43 »
Określenie "sport lotniczy" jest sztuczne. Nie było takiego sportu, dopóki nie wymyślili go prawnicy na potrzeby nowego statutu AP  :D. Podejrzewam, że termin ten powstał z doraźnej potrzeby zapewnienia zgodności zapisów statutu z obowiązującą ustawą o sporcie, która stanowi:
§12 pkt. 4. Polski związek sportowy działa w jednym sporcie....

Nie chcę wchodzić w dywagacje, czy zmieniając termin na "sporty lotnicze" Aeroklub Polski nadal mógłby być Polskim Związkiem Sportowym.

Zachowanie BZAP jedynie potwierdza konieczność zreformowania Aeroklubu Polskiego w kierunku utworzenia związków sportowych poszczególnych dyscyplin lotniczych, które będą członkami stowarzyszonymi w FAI (max. 3).
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2016, 09:50 wysłana przez MarekS »
MS