Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Masa przyczepy szybowcowej  (Przeczytany 18366 razy)

kk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 334
  • Liked: 141
Masa przyczepy szybowcowej
« dnia: Grudzień 28, 2013, 17:57 »
Koleżanki i koledzy,

Ile ważą przyczepy szybowcowe? Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że to zależy od przyczepy ale o to właśnie pytam. Pamiętam, że kiedyś ciągnąłem pożyczonego krakusa, który był zarejestrowany jako ciężka więc trochę musiał ważyć. No więc ile? Pytam o najpopularniejsze typy - krakus, avionic, cobra.

Pytam, bo przymierzam się do nowego samochodu, niezbyt dużego i zastanawiam się jak te max 1200kg (przyczepa z hamulcem) w papierach ma się poźniej do rzeczywistości.

Pozdrawiam,
Kuba
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Masa przyczepy szybowcowej
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 28, 2013, 21:22 »
Cobra- aluminiowa klapa- masa całk 750 kg
Avionic, klapa z tworzywa masa całk 950 kg

masa przyczepy nie moze byc wieksza niz samochodu
zaś jesli całośc przekroczy 3,5tony to należy miec stosowne prawo jazdy, oraz uwaga!!!
urządzenie viatool
przejazd przez każdą bramkę bez viatoola - 3500zł kary
andrzej

W.W.

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Liked: 0

Maciek K.

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Liked: 3
Odp: Masa przyczepy szybowcowej
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 28, 2013, 21:48 »
Dlatego lepiej postarać się o to, żeby przyczepa była jednak lekka (przynajmniej w dowodzie:P  )
Z przyczepą lekką z prawkiem kat. B można przekroczyć 3,5t DMC - dokładnie do 4250 kg, pod warunkiem, że DMC pojazdu ciągnącego nie przekracza 3,5t (mówiąc wprost - przyczepę lekką możesz ciągnąć np. busem o DMC 3500kg). Nie wiem jednak jak to się ma do VIAtoll'a (ale chyba trzeba mieć).
      Z przyczepą ciężką (a właściwie "nie-lekką", bo "ciężka" w Prawie o Ruchu Drogowym nie występuje) jest problem. Kombinowałem kiedyś z wynajmem samochodu do ciągnięcia przyczepy o DMC 1300 i udało się podpiąć do Insigni (liftback, diesel 2,0) - DMC zestawu 3460 - na bramkach musiałem dowody pokazywać, bo chcieli kasować za ciężarówkę;-). Inne auta na ogół przekraczały w zestawie 3500kg DMC.
Przy zakupie trzeba uważać na francuzy - często mają (nie wiem dlaczego) wpisane w dowód DMC przyczepy mniejsze niż 750, więc możesz się naciąć na auto, którym nawet lekkiego krakusa nie pociągniesz (spotkałem się z tym w dużym, wydawać by się mogło, Citroenie Berlingo i słyszałem że to u Francuzów częste.

Przy okazji:  na niektórych autostradach kasują nie za masę, a za ilość kół, więc jaka by nie była przyczepa, płacisz jak za ciężarówkę. Ba! Nawet bez przyczepy, jeżeli masz na tylnej osi "bliźniaki", kasują! Za koło zapasowe i koło kierownicy ponoć nie;-)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2013, 22:37 wysłana przez Maciek K. »

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Masa przyczepy szybowcowej
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 28, 2013, 22:01 »
Mam meganke

wpis 01 1250 02    650 bez hamulca
andrzej

LSC

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Liked: 1
Odp: Masa przyczepy szybowcowej
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 28, 2013, 23:57 »
Dlatego lepiej postarać się o to, żeby przyczepa była jednak lekka (przynajmniej w dowodzie:P )

Z tym stwierdzeniem bym się wstrzymał. Smutni Panowie w zielonych kubraczkach nie bedą dyskutować z dowodem, a z masą rzeczywistą. A z nimi się dyskutować nie da :P To tak a'propo wpisywania mniejszej DMC.

kk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 334
  • Liked: 141
Odp: Masa przyczepy szybowcowej
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 29, 2013, 05:12 »
Cobra- aluminiowa klapa- masa całk 750 kg
Avionic, klapa z tworzywa masa całk 950 kg

Ale to jest masa samej pustej przyczepy, czy DMC tej przyczepy? Chodzi mi o to, czy jak mam samochód, którym mogę ciągnąć 1200kg przyczepę (z hamulcem) to taki avionic z szybowcem w środku się łapie, czy już się nie łapie jeśli szybowiec będzie cięższy niż 250kg? Przekroczenia 3.5t się nie boję bo auto samo waży mniej niż 1,5t także z przyczepą, przy założeniu że jadę zgodnie z papierami, więcej niż 2,7t nie będzie.
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

CZECHU.KSS

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • Liked: 38
Odp: Masa przyczepy szybowcowej
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 29, 2013, 10:51 »
Cobra- aluminiowa klapa- masa całk 750 kg
Avionic, klapa z tworzywa masa całk 950 kg

Ale to jest masa samej pustej przyczepy, czy DMC tej przyczepy? Chodzi mi o to, czy jak mam samochód, którym mogę ciągnąć 1200kg przyczepę (z hamulcem) to taki avionic z szybowcem w środku się łapie, czy już się nie łapie jeśli szybowiec będzie cięższy niż 250kg? Przekroczenia 3.5t się nie boję bo auto samo waży mniej niż 1,5t także z przyczepą, przy założeniu że jadę zgodnie z papierami, więcej niż 2,7t nie będzie.

DMC przyczepy oznacza maksymalną masę przyczepy+ładunku. Mozesz wieźć powietrze, worki ziemniaków czy szybowiec w przyczepie, ale zawsze masa przyczepy + ładunku w niej, nie może przekroczyć wpisanego do dowodu DMC.
Karkonoskie Stowarzyszenie Szybowcowe
 
Odwiedź nas-

Andrzej Czop

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 449
  • Liked: 203
Odp: Masa przyczepy szybowcowej
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 29, 2013, 12:01 »
Jeżeli suma DMC przyczepy i samochodu holującego przekracza 3.5tony to potrzebny viatol na drogach z bramkami viatola. Brak kosztuje min  3 tys zł. Czasami więcej jak znajdą pojazd na zdjeciach w archiwum. Grzywna jest nakladana z urzędu czyli nie ma od niej odwołania

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Masa przyczepy szybowcowej
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 29, 2013, 12:12 »
Cobra- aluminiowa klapa- masa całk 750 kg
Avionic, klapa z tworzywa masa całk 950 kg

Ale to jest masa samej pustej przyczepy, czy DMC tej przyczepy? Chodzi mi o to, czy jak mam samochód, którym mogę ciągnąć 1200kg przyczepę (z hamulcem) to taki avionic z szybowcem w środku się łapie, czy już się nie łapie jeśli szybowiec będzie cięższy niż 250kg? Przekroczenia 3.5t się nie boję bo auto samo waży mniej niż 1,5t także z przyczepą, przy założeniu że jadę zgodnie z papierami, więcej niż 2,7t nie będzie.

I avionic i cobra są ok
avionic może zabrac szybowiec o masie 500 kg zaś cobra 300kg
Jantar waży nie wiecej niż 280 i do tego jakieś "szpeje", koło zapasowe..
 przy Cobrze pozostaje już niewiele ładowności
Korci mnie by spróbować przerejestrować avionika na lekką (odpadają coroczne przeglądy), no i mozliwość ciągnięcia za busem...
ale Inspekcja Drogowa czasem rzeczywiscie waży przyczepy...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2013, 12:46 wysłana przez andrzej »
andrzej

Walter

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Liked: 3
Odp: Masa przyczepy szybowcowej
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 29, 2013, 12:42 »

[/quote]

DMC przyczepy oznacza maksymalną masę przyczepy+ładunku. Mozesz wieźć powietrze, worki ziemniaków czy szybowiec w przyczepie, ale zawsze masa przyczepy + ładunku w niej, nie może przekroczyć wpisanego do dowodu DMC.
[/quote]

Głupoty piszesz  ;D

Przyczepa szybowcowa  to przyczepa  która zgodnie z obowiązującymi przepisami jest przyczepą specjalistyczną  czyli służy tylko i wyłącznie do przewozu szybowca   ;D  ,lub powietrza  czyli gdy  jest bez szybowca  ::) ,

Dla inspekcji drogowej jest tylko ważne co masz wpisane w dowodzie rej. czyli DMC przyczepy i DMC samochodu który ją ciągnie  ;),
zestaw nie może przekraczać 3.5T >:(

Nikt ci nie zabroni jednak  jechać  zestawem który przekracza DMC  3,5T   ;D,musisz tylko jechać drogami które nie są objęte  systemem Viatol   ;D ;D ;D

CZECHU.KSS

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • Liked: 38
Odp: Masa przyczepy szybowcowej
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 29, 2013, 12:56 »


Dla inspekcji drogowej jest tylko ważne co masz wpisane w dowodzie rej. czyli DMC przyczepy i DMC samochodu który ją ciągnie  ;),


Ciężko zdziwisz się, gdy zostaniesz kiedyś zważony i w pomiarze przekroczysz DMC z dowodu, wtedy zobaczysz co jest ważniejsze dla ITD.
Karkonoskie Stowarzyszenie Szybowcowe
 
Odwiedź nas-

kk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 334
  • Liked: 141
Odp: Masa przyczepy szybowcowej
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 29, 2013, 13:09 »
Dobra, żeby podsumować bo ja już się trochę gubię. Rozumiem, że podane przez Andrzeja masy 750 i 950 są to już DMC. Czyli puste ważą odpowiednio kilkaset kg mniej. Czyli zarówno w jednym jak i drugim przypadku samochód, który może ciągnąć 1200kg przyczepę jest ok.

Tak jak mówiłem, nie boję się przekroczenia 3,5t bo auto waży mniej niż 1,5t więc z max przyczepą 1,2t dalej mi dużo brakuje.
Także na okoliczność ważenia całości (pod kątem 3,5t) przez smutnych panów w zielonym jestem zabezpieczony i na viatolla też jestem zabezpieczony.

Z dyskusji powyżej płynie za to jeszcze jeden niepokojący wniosek. Wychodzi na to, że żeby to całe cholerstwo ciągnąć w pełni legalnie trzeba jeszcze, w większości przypadków, zrobić sobie prawo jazdy kategorii E. Raz już mnie zatrzymali weseli (całe szczęście) panowie w niebieskim, w środku nocy, gdzieś pod Sieradzem właśnie z tym krakusem. Gdyby nie to, że jechał ze mną kolega z 'bratnich służb mundurowych' to pewno bym tam stał do dzisiaj ;) Dużo z tym problemu? Prawko zdawałem kilkanaście lat temu i miałem nadzieję, że to moja ostatnia styczność z całym tym aparatem.

Pozdrawiam,
Kuba
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

andrzej

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 610
  • Liked: 86
Odp: Masa przyczepy szybowcowej
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 29, 2013, 13:13 »
Nie , nie musisz mieć uprawnienie w prawie Jazdy
W poscie Wyżej kolega podał link do artykułu
przeczytaj.
andrzej

bagger

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Liked: 0