Forum.Szybowce.Com

Gość


Autor Wątek: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania  (Przeczytany 13282 razy)

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« dnia: Grudzień 22, 2014, 13:47 »
Komisja Szybowcowa AP postanawia środki sponsorskie w wysokości 20 000 PLN przydzielone uchwałą Zarządu AP nr 91/49/XIX/2014 przeznaczyć na dofinansowanie zakupu wyposażenia szybowców podnoszących bezpieczeństwo. W tym celu uruchamia ogólnopolski program „Bezpieczniej pod Cumulusem”.

W załączeniu regulamin programu oraz wzór wniosku.

Regulamin programu „Bezpieczniej pod Cumulusem”

1.   Wprowadzenie
Komisja Szybowcowa Aeroklubu Polskiego (dalej KS) podejmuje szereg działań w celu zwiększenia bezpieczeństwa lotów szybowcowych. W ostatnim czasie działania te koncentrują się  głównie na aspekcie wyeliminowania zderzeń szybowców w powietrzu. Efektem są lub będą zmiany regulaminowe, a w nich między innymi wprowadzenie obowiązku wyposażenia szybowców startujących w zawodach w urządzenia antykolizyjne FLARM oraz wariometry akustyczne.

W celu ułatwienia zawodnikom oraz klubom sportowym nabycia urządzeń FLARM oraz wariometrów akustycznych KS wdraża Program „Bezpieczniej pod Cumulusem” (dalej Program). W ramach Programu KS organizuje i przeprowadza zakup grupowy określonych urządzeń połączony z dotacją ze środków własnych KS. W efekcie umożliwi to znaczne obniżenie kosztów zakupu urządzeń, ułatwi ich wdrożenie i podniesie poziom bezpieczeństwa w powietrzu.

2.   Urządzenia do nabycia w ramach Programu
W ramach Edycji 2014 do zakupu udostępnia się następujący sprzęt:
- 30 urządzeń FLARM produkcji LX Navigation:
- LX Flarm Mini Box IGC z wyświetlaczem Color Display  w cenie 2000 PLN brutto lub
- LX Flarm Red Box IGC z wyświetlaczem Color Display w cenie 2100 PLN brutto
- 30 wariometrów akustycznych produkcji LXNAV  V3 w cenie 1500 PLN brutto
Powyższy sprzęt będzie dostarczany w zestawach standardowo oferowanych przez producentów i publikowanych na stronach LX Navigation oraz LXNAV.

3.   Kryteria dopuszczenia do zakupu
Do zakupu w ramach Programu dopuszczone są:
- kluby sportowe zrzeszone w Aeroklubie Polskim posiadające w roku 2014 i 2015 licencję sportową klubu w kategorii szybowce
oraz
- osoby fizyczne, które posiadały licencję zawodnika w sporcie szybowcowym w roku 2014

4.   Kryteria ilościowe zakupu
W ramach Programu jeden podmiot może nabyć:
- klub sportowy: maksymalnie 3 zestawy FLARM wraz z wyświetlaczami oraz maksymalnie 3 wariometry akustyczne
- osoba fizyczna: maksymalnie 1 zestaw FLARM wraz z wyświetlaczem oraz maksymalnie 1 wariometr akustyczny
 
5.   Kryteria proceduralne Programu
Program w Edycji 2014 realizowany będzie zgodnie z poniższym harmonogramem:
- ogłoszenie regulaminu Programu do 22.12.2014
- zgłoszenia w formie wniosków przyjmowane będą do dnia 23.01.2015
- ogłoszenie przydziału urządzeń do dnia 31.01.2015 na podstawie przyjętych wniosków
- dostawa urządzeń nastąpi przed 31.03.2015

Procedura zgłoszenia:
- wniosek o przystąpienie do Programu jest załącznikiem do niniejszego Regulaminu
- wnioski tylko i wyłącznie w formie elektronicznej należy składać na adres mailowy: b.kraskiewicz@szybowce.pl
- jedynym załącznikiem do wniosku jest potwierdzenie zapłaty za wybrane urządzenia dokonane przelewem na rachunek bankowy Aeroklubu Polskiego o numerze 87 2030 0045 1110 0000 0253 5380 prowadzony przez Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. Wpłaty prosimy opatrzyć tytułem: „Bezpieczniej pod CU”

Procedura przyznania urządzeń w ramach Programu:
- rozpatrywane będą tylko wnioski kompletne i dostarczone terminowo wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty
- KS sprawdzać będzie prawdziwość danych dotyczących posiadanych licencji klubu lub sportowca
- o przydziale urządzeń decyduje kolejność zgłoszeń, jednak terminem początkowym odliczania jest 05.01.2015
- jeśli popyt na zakup urządzeń będzie większy niż założony to KS rozważy rozszerzenie puli w drodze uchwały po dniu 23.01.2015 po rozpoznaniu faktycznego zainteresowania

Procedury końcowe:
- KS zastrzega sobie prawo do anulowania Programu w każdej chwili
- jeśli podmiot nie otrzyma przydziału na zakup urządzeń lub Program zostanie anulowany, KS bezzwłocznie zwróci wszelkie wpłacone środki
- w przypadkach zaistnienia niejednoznacznych okoliczności lub nie ujętych w niniejszym regulaminie, KS będzie wprowadzała modyfikacje w formie uchwał,
- wszystkie informacje dotyczące programu będą publikowane na stronie KS: www.szybowce.com, oraz na ile to będzie możliwe na www.forum.szybowce.com
- jeśli program zakończy się powodzeniem, KS będzie planowało i prowadziło podobne programy w przyszłości
MS

kk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 334
  • Liked: 141
Odp: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2014, 15:04 »
Można zapytać z czego wynika wymóg posiadania licencji sportowej w ogóle a w 2014 roku w szczególności?

Argument, że jeśli nie latam na zawodach to jestem mniej narażony na tego typu niebezpieczeństwa jeszcze jestem w stanie jakoś zrozumieć, ale dlaczego wymóg dotyczy roku 2014? Jeśli w 2014 roku nie latałem na zawodach a w 2015 chcę latać to jak to się ma do bezpieczeństwa?

KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

kraskiewicz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • Liked: 36
    • Szybowcowy Szczecin
Odp: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2014, 16:24 »
Komisja Szybowcowa jest organem Aeroklubu Polskiego jako Zwiazku Sportowego. Z tego powodu chcemy w pierwszej kolejnosci wspomagac zawodnikow i kluby sportowe zrzeszone w AP. Dodatkowo na zawodach potencjalne ryzyko zderzenia jest duzo wyzsze niz gdziekolwiek indziej. Weryfikacja statusu klubu sportowego lub zawodnika jest jednoznaczna i najprostsza wymagajac posiadania licencji sportowej.

By uczestniczyc w tegorocznej edycji Programu BpCU kluby musza miec licencje w roku 2014 oraz 2015.
Zawodnicy natomiast nie otrzymaja na dzis dzien licencji zawodnika na rok 2015 na wlasna reke, bo najpierw ich klub musi wystapic i otrzymac licencje klubu. Wymgamy wiec od zawodnikow licencji na rok 2014.


CZECHU.KSS

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • Liked: 38
Odp: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 22, 2014, 17:10 »
Naciagana do bólu odpowiedź. Licencja sportowa wymagana jest jedynie do zawodów o puchar Polski i mistrzostwo Polski. Czyżby Komisja Sportowa zapominała o stanowisku MSiT? Czy aby to dofinansowanie nie pochodzi z MSiT ?
Karkonoskie Stowarzyszenie Szybowcowe
 
Odwiedź nas-

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2014, 17:27 »
Obowiązek posiadania licencji sportowej wymagany jest na wszystkich zawodach rozgrywanych pod egidą AP. Obowiązek ten wynika m.in. z II Regulaminu Zawodów Szybowcowych.
MS

JF

  • Ekspert
  • Aktywny użytkownik
  • ******
  • Wiadomości: 123
  • Liked: 32
Odp: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 22, 2014, 17:33 »
Naciagana do bólu odpowiedź. Licencja sportowa wymagana jest jedynie do zawodów o puchar Polski i mistrzostwo Polski. Czyżby Komisja Sportowa zapominała o stanowisku MSiT? Czy aby to dofinansowanie nie pochodzi z MSiT ?

Dofinansowanie jest ze środków sponsora Aeroklubu Polskiego, który był promowany m. in. na strojach reprezentacyjnych podczas WGC. Uważam, że w takim wypadku to sport właśnie powinien być dofinansowany. Tylko czy Kadra Narodowa w zamian za promowanie sponsora też będzie coś z tego miała? Skoro dofinansowuje się Flarm to powinny być także dofinansowane Flarmy do szybowców kadrowych. Na razie na każde zawody, gdzie Flarm jest obowiązkowy, to zawodnik musi kombinować skąd go wziąć, a następnie jak go w tym szybowcu zamontować, żeby przy tym nie niszczyć wnętrza szybowca. Jeśli chodzi o mnie to akurat nie mam z tym problemu, bo pożyczę urządzenie z szybowca mojego Aeroklubu, ale inni już takiej możliwości nie mają. Skoro jest to obowiązkowe wyposażenie szybowca na WGC/WWGC/JWGC/EGC to te szybowce również powinny być pod tym kątem wyposażone.

To takie moje zdanie na temat podziału środków od SPONSORA. Może trochę egoistycznie, ale to zawodnicy tego sponsora promują.

kk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 334
  • Liked: 141
Odp: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 22, 2014, 17:50 »
Jacku, to o czym piszesz już brzmi sensowniej. Jest sobie sponsor, sponsor sponsoruje kadrę, kadra nosi jego logo. Przychodzi kasa - niech idzie na te FLARMy dla kadrowiczów, czy do kadrowych szybowców. Trudno mieć jakiekolwiek wątpliwości, a do tego jest to na pewno bardzo potrzebne.

Tutaj sytuacja wygląda inaczej. Jest jakaś kasa, nie jest powiedziane od razu skąd (no bo np. z mojego punktu widzenia robi różnicę, czy od sponsora którego promowałeś, czy od ministerstwa na które ja również płacę podatki, czy z AP, na które również płacę składki). Kasa ta ma iść w założeniu na poprawienie bezpieczeństwa - piękny cel.

Tylko kryteria jakieś takie dziwne. Licencja sportowa i to za 2014 rok. Czyli coś, na co w dniu ogłoszenia tej informacji nie ma się już wpływu. Równie dobrze mogli by napisać, że zakup grupowy z dofinansowaniem będzie dostępny tylko dla rudych i tych z wąsami. Albo lepiej - dla tych, co byli rudzi i wąsaci w 2014.

Nie zrozum mnie źle, nawet jak by to mieli tylko Ci rudzi i wąsaci na tym skorzystać to moim zdaniem będzie lepiej, niż nikt. W końcu chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo. Ale z drugiej strony - podatki płacę, składki płacę, a to że nie latałem na zawodach w 2014 nie znaczy zupełnie, że nie możesz mnie spotkać gdzieś pod chmurką. Wtedy jak się nie zobaczymy, a ja tego FLARMa nie będę miał, to i Twój nie pomoże.

Po co w ogóle robić takie ograniczenia? Czy jeśli by się jednak znalazł taki straszny tłum chętnych, że dofinansowanie się "rozpłynie", nie uda się tego skompensować negocjacją lepszej ceny z dostawcą? Nie można by najpierw zrobić rozeznania, kto jest w ogóle zainteresowany? Tylko od razu jest - "Ty to nie możesz, bo..."

Pozdrawiam,
Kuba
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

JF

  • Ekspert
  • Aktywny użytkownik
  • ******
  • Wiadomości: 123
  • Liked: 32
Odp: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 22, 2014, 18:30 »
Tutaj sytuacja wygląda inaczej. Jest jakaś kasa, nie jest powiedziane od razu skąd (no bo np. z mojego punktu widzenia robi różnicę, czy od sponsora którego promowałeś, czy od ministerstwa na które ja również płacę podatki, czy z AP, na które również płacę składki). Kasa ta ma iść w założeniu na poprawienie bezpieczeństwa - piękny cel.

Logo sponsora, od którego jest ta kasa, wyświetla się na podkładzie graficznym tego forum.

A co do kryteriów, które przyjęła KS to wydają mi się sensowne, jeśli celem jest poprawa bezpieczeństwa na zawodach. Nie widzę możliwości zastosowania innych kryteriów, dzięki którym będzie pewność, że Flarmy trafią do zawodników. Statystyka pokazuje, że do zderzeń szybowców w powietrzu dochodzi głównie podczas zawodów, więc poprawa tej statystyki jest aktualnie priorytetem.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2014, 18:40 wysłana przez JF »

kk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 334
  • Liked: 141
Odp: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 22, 2014, 19:03 »
No i chyba właśnie o to chodzi. Czy celem jest poprawienie bezpieczeństwa, czy celem jest poprawienie bezpieczeństwa zawodników na zawodach? Czy jak latasz na zawodach to masz wydzielony kawałek nieba, po którym mogą latać tylko posiadacze licencji sportowych?

"Komisja Szybowcowa AP postanawia środki sponsorskie w wysokości 20 000 PLN przydzielone uchwałą Zarządu AP nr 91/49/XIX/2014 przeznaczyć na dofinansowanie zakupu wyposażenia szybowców podnoszących bezpieczeństwo. W tym celu uruchamia ogólnopolski program „Bezpieczniej pod Cumulusem”."

No więc Panowie, albo "Ogólnopolski program" albo "Program dla zawodników".
Poza tym, dofinansowanie dofinansowaniem, a zakup grupowy zakupem grupowym. Nikt mi nie powie, że kupując 30 FLARMów i 30 vario nie dostał na to dobrej ceny. Jaki ma sens uniemożliwianie komuś skorzystania z tej dobrej oferty tylko dlatego, że nie miał licencji sportowej w 2014? Wszyscy chyba widzą, że system działa tym lepiej im więcej jest tych urządzeń...

Podkreślam jeszcze raz - fajnie, że coś takiego się w ogóle dzieje. Tylko czemu taki dobry pomysł został odgórnie ograniczony do jakiegoś wycinka (nie ważne w tej chwili czy mniejszego czy większego) pilotów?

KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

JF

  • Ekspert
  • Aktywny użytkownik
  • ******
  • Wiadomości: 123
  • Liked: 32
Odp: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 22, 2014, 19:16 »
Kryteria są ograniczone tak samo jak są ograniczone środki na to przeznaczone. Zadaniem KS jest poprawienie bezpieczeństwa w najbardziej efektywny sposób. W tym przypadku najbardziej efektywne jest poprawienie bezpieczeństwa na zawodach, bo tam te statystyki są najgorsze. Ponadto statystyki pokazują również, że to zawodnicy latają najwięcej, więc dofinansowanie urządzenia zawodnikowi również jest najbardziej efektywne.

MarekS

  • Eksperci KS
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1 431
  • Liked: 285
  • W pilotażu aerodynamika to podstawa (Mad Max)
Odp: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 22, 2014, 19:16 »
.....Podkreślam jeszcze raz - fajnie, że coś takiego się w ogóle dzieje. Tylko czemu taki dobry pomysł został odgórnie ograniczony do jakiegoś wycinka (nie ważne w tej chwili czy mniejszego czy większego) pilotów?

Środki przeznaczone na ten cel mamy bardzo ograniczone. Siłą rzeczy jesteśmy zmuszeni ograniczyć naszą grupę docelową. Chciałbym w tym miejscu przeprosić wszystkich tych, którzy nie kwalifikują się do dofinansowania w tej edycji i mam nadzieję, że będą mogli skorzystać z dofinansowania w przyszłości.
MS

kk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 334
  • Liked: 141
Odp: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 22, 2014, 19:28 »
Znowu daleko idące uproszczenie. To, że ktoś ma licencję sportową na 2014 nie implikuje, że startuje na zawodach i że dużo lata. Warunkiem wzięcia udziału nie jest start w zawodach, nie jest nalot, tylko jest licencja. Papierek. Rude włosy.

Tak jak mówiłem, dofinansowanie dofinansowaniem. A może się ktoś odnieść do mojego pytania, dlaczego przy okazji zorganizowania takiego przedsięwzięcia blokuje się możliwość skorzystania z samego faktu zakupu grupowego i lepszych cen?

Jeszcze jedno pytanie. Środki są ograniczone, rozumiem. A ile się zgłosiło chętnych osób? 5? 60? Czy może dziś tego nie wiadomo i dopiero się okaże? Co będzie, jak się okaże że się zgłosi 100? Kolejność zgłoszeń będzie decydować? Czy licencja za 2013? A co jak się zgłosi 5?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2014, 19:33 wysłana przez kk »
KARKONOSKIE STOWARZYSZENIE SZYBOWCOWE-Latajcie!Reszta jest niczym.
Dołącz do Nas---

Marian

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Liked: 69
    • Galeria Mariana
Odp: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 22, 2014, 19:47 »
Super! I już jest tak po NASZEMU, po POLSKU, po SZYBOWCOWEMU... Zanim jeszcze akcja się rozwinęła już jest kwas... Proponuję, aby KS 10% przeznaczyła dla Kadry, a 10% dla szybowników bez licencji sportowej... Wiem, wiem - za chwilę okaże się, że są jeszcze inne grupy potrzebujących, którzy zostali (zapewne celowo) pominięci... Może Święta i Nowy Rok nieco nam przewietrzą w głowach po tym trudnym i nieco smutnym roku...

malar

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Liked: 106
Odp: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2014, 19:56 »
Jak to mówią "Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził"  moim zdaniem kwota nie powala i ciężko opracować kryteria jej sprawiedliwego podziału. Ten zaproponowany przez Marka może i nie jest elastyczny ale w miarę możliwości gwarantuje , że "gajgery" nie zalegną na półce tylko wrócą w szybowcach na zawody.
pzdr

J

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Liked: 150
Odp: Bezpieczniej pod Cumulusem - program dofinansowania
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2014, 20:15 »
  Jak ja nie lubię kiedy mi ktoś coś każe . Tym bardziej że nic to nie zmieni  poza podarowaniem zawodnikom złudnego poczucia bezpieczeństwa . Trzeba będzie się mieć na baczności .  A czy jest jakiś pomysł na sprawdzanie poprawności działania tych wspaniałych urządzeń ? Czy to już nie będzie obchodziło KS ?